Skocz do zawartości
MalcolmX

Bardzo dziwne zachowanie procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

nie mogę poradzić sobie z tym, co sprawia, że dla jednego procesu system przydziela maks 25% mocy procesora. (win rar weźmie aż 60% gdy włączę wielowątkowość) Mam Atoma 330, jest widziany w systemie jak 4rdzeń, jednak niedawno zacząłem się bawić w optymalizacje i nie wiem jak, ale coś sknociłem. teraz nie wykorzystuje nawet połowy mocy procesora.

 

Sprawdzałem koligacje, tam jest wszystko ok, procesy domyślnie mają czerpać z całości ale tak się nie dzieje w praktyce.

 

Bardzo proszę o pomoc bo mnie to denerwuje a formata nie zrobię na pewno.

 

Mam obok WIndows XP na nim wszystko jest w porządku, tam w teście win rara mam wynik 670 a na windows 7 tylko 270..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli aplikacja nie jest wielowątkowa, to właśnie tak to wygląda; jeżeli masz 4 rdzenie, to pełne obciążenie, jakie generuje daje 25% całości rdzeni (czyli równowartość 100% jednego rdzenia). Przy 3 rdzeniach około 33%. Możesz to sprawdzić przypisując aplikacji affinity np. na 1 lub dwa rdzenie; jeden rdzeń zapcha na 100%, dwa na 50%, co i tak da 25% całego procesora 4-ro rdzeniowego.

 

Dodatkowo, atom 330 nie jest 4-rdzeniowy, tylko 2 fizyczne + HT, czyli dwa wątki logiczne na rdzeń = 4 dla systemu, ale thready nie zawsze mogą być wykorzystywane w 100%, jak rdzenie.

 

Winrar jest wielwątkowy, ale jego algorytmy też być może nie wykorzystują wszystkich rdzeni. Jedyne, co jest dziwne, to różnica w wynikach benchmarka w winrarze. Czy XP i 7 masz na tym samym komputerze? Ta sama wersja winrara? Dla pewności zrób benchmarka w np. 7zip albo wybrane testy w evereście czy inny benchmark. Różnica w wynikach winrara równie dobrze może być wynikiem jakiegoś buga w rodzaju windows XP bez  /usepmtimer na starszych AMD albo wogóle wynikać z innego działania intel speedstep na obu systemach...

 

No i w jakie optymalizacje się bawiłeś? O_o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DO tego co napisałeś doszedłem w końcu drogą dedukcji oraz formatem ; )

nigdy wcześniej nie miałem procesora z HT i zapewne nigdy więcej niczego z czymś takim nie kupię, ponieważ moim zdaniem przeciętny użytkownik tylko na tym traci.

 

Testy w winrarze robiłem na tym samym komputerze (1201N) oraz na tej samej wersji winrara, mnie też to zastanwia, dlaczego aż taka różnica. Z tego co się orientuję, WIndows XP inaczej zarządza wielowątkowością, ale w tej kwestii winien się jakiś informatyk wypowiedzieć raczej.

 

 

Co do tego jakie optymalizacje; tylko wyłączanie usług i sprawdzone ponoć tweaki rejestru, początkowo to na te zabiegi zrzucałem winę, jednak widzę , że pies jest gdzie indziej pogrzebany. Chociaż muszę przyznac, że coś tam na pewno miałem skopane, gdyż wcześniej nawet winrar z włączoną wielowątkowością korzystał tylko z 25% mocy procesora.

 

Mam jednak istotniejsze pytanie: widzę, że w biosie komputera nie ma możliwości wyłączenia HT (wielka szkoda), zatem w msconfig, na zakładce rozruchu ustawiłem liczbę procesorów na 2. Teraz widocznie jest, że nawet aplikacja nieobsługująca wielowątkowości działa szybciej (np irfan view podczas wsadowej konwersji czy sony vegas). CPUZ Najnowszy CPUz pokazuje teraz Cores : 2 i Threads : 2 (wcześniej było Threads : 4) I tu pytanie, czy w tej chwili system dysponuje fizycznie dwoma rdzeniami (tak jak w zwykłym Core 2 Duo bez HT) czy jednym z HT ? Czy jest jakiś sposób bym mógł to zweryfikować ?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...