Skocz do zawartości
łopian

Wybor używanej płyty na Tualatina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i liczę na fachowa pomoc :wink:

 

Od zawsze chciałem mieć procesor Tualatin jednak w czasach ich świetności(potem zresztą tez) były one bardzo drogie przez co dałem sobie spokój, teraz ceny jednak spadły do bardzo niskiego pułapu a ja przypomniałem sobie o marzeniu z przeszłości i chciałbym je zrealizować. Po zapoznaniu się z informacjami na temat płyt moje oczekiwania spełniają te dwie :

 

1 MSI 694T PRO + Tualatin 1200 (1114491334) - Aukcje internetowe Allegro

 

2 P6S5AT + CELERON 1.2 GHz (1100063511) - Aukcje internetowe Allegro

 

I tutaj pytanie do was która będzie lepsza do spokojnego oc i stabilnej pracy ? Przeglądając google spodkałem się z informacją, że ten ECS nie ma regulacji vcore i niestety obie płyty nie dają na sztywno ustawić szyny(np 100->133) Która lepsza ? przyomnę, że tylko te dwie się nadają bo obsługują 1,5gb ram i agp 4x.

Pozdrawiam i liczę na odzew :rolleyes:

 

Acha i taki mały offtopik mój aktualny p4 przy ogladaniu youtube hd zużycie proca dochodzi do 80% i potrafi przymulać jak przełączam karty w mozilli jak to możliwe żeby p4@3,3 zapychal się...flashem ? to jakaś kpina ? niedlugo trzeba będzie mieć quada do neta i antywira lol

Edytowane przez waza47

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

   Nie znam ani jednej ani drugiej w kazdym razie ECS to o ile mi wiadomo jest na sisie, takie K7S5A na soc 370, raczej bedziesz mial tam regulacje fsb 100/100, 100/133, 133/100 i 133/133 i koniec, zadnych posrednich, do tego max bedzie 1GB SDR albo 1GB DDR(DDR zwlaszcza przy piii g daje). Vcore mozesz zmienic modami w zakresie 1.3 - 2.0V w kazdej plycie slot1/soc370.  Sklanialbym sie ku jakiejs mobo na VIA694T. Blokady pci nie ma zadna plyta na soc 370. Tualatiny zwlaszcza PIII-S to fajne proce, bardzo chlodne, przy dobrej plycie z Agp fast write ogladniesz jak i ja mkvy 720P, youtube tez na takim PIII-S poogladasz ale 360/480p(zreszta ja korzystam z 360P i nawet przy tym 360P przy moim super laczu 512/256 musze buforowac :-/ )

 

Acha i taki mały offtopik mój aktualny p4 przy ogladaniu youtube hd zużycie proca dochodzi do 80% i potrafi przymulać jak przełączam karty w mozilli jak to możliwe żeby p4@3,3 zapychal się...flashem ? to jakaś kpina ? niedlugo trzeba będzie mieć quada do neta i antywira lol

 

Co do flasha to mnie juz nic nie zdziwi zobacz to (takie cos to jesli idzie o mnie rekord, sreen jeszcze na 7mce za nim wrocilem do xp) Taktowanie rzeczywiste 2x3700.

 

Dołączona grafika

Ze architektura core jest sporo szybsza od netbursta - P4 przy tym samym zegarze to chyba mowic nie musze do tego dochodzi to ze sa tu 2 jajka obciazone, sadze ze zaden Pentium D nie dalby tej reklamie rady lol. Jak to zauwazylem ? Siedzialem sobie na necie komp chodzi mi w idle cicho, a tu nagle Freezer zaczal troche wyc, lukam na procesy w menadzerze zadan, a tu takie cos, cale obciazenie generowala ta reklama - duzo ruchomych migajacych, zmieniajacych kolor elementow.     

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki właśnie na taką odpowiedz liczyłem ten MSI jest właśnie na VIA694T tylko sprzedawca mówił, że jak włożymy procek na fsb 100 to można regulować bodajże tylko do 132 fsb :( można jakoś obejść ten problem ? ECS faktycznie jest na SIS jakimś jednoukladowym :blink:

 

Z tym screenem to mnie naprawdę załatwiłeś Flash który zapycha dwurdzeniowe procki hehe :damage_wall:

O przewadze core nad netburst wie chyba każdy :)

 

Proszę o dalsze porady szczególnie, że ten MSI fajny się wydaje tylko to fsb słabe troszkę.

A tak jako ciekawostkę powiem, że straciłem ochotę na granie mając na pokladzie 4 rdzeniowy procesor i hd 4850 i teraz bede sprzedawał kompa i zmieniał na słabszego(kto wie czy nie zostanę właśnie na tym p3) bo w starsze tytuły zagram bez problemu net będzie filmy też.

 

Ps zobaczcie to : http://www.youtube.com/watch?v=k9qJ2mHznJo :D jak widać można heh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Ma 100 do 132, ale jak wlozysz procek ktory ma 133 na defie to bedzie 133 i wiecej, moze jest tez jakas zworka ktorą da sie zmieniac zakresy 66-100 100-133, 133 - tak mam na moim epoxie 3vsa. Mozna tez to ominac izolujac pin bsel 1 - wtedy def fsb procka jest widziane przez plyte jako 133. Zaraz poszukam instrukcji do tej plyty MSI ilukne w jumper settings to powiem ci juz jak jest, a nie domysly.

 

Co do tej reklamy flash to mojego cepa jeszcze nie zmulila :D, ale 2 rdzenie@3700 i ponad 60% obciazenie w wyniku 1 reklamy to jest masakra, takie cos zdarzylo mi sie narazie 1 raz. Ogolnie blokuje reklamy sciagnietym plikiem hosts a takze mechanizmem blokowania z opery.

 

Co do nowszych gier na PIII to ja odpalilem crysisa na zestawie 1 z siga heh, przeszedlem pierwszy level. Ja takze sporo siedze na tym PIII, jest cicho i przyjemnie, uzywam go do internetu, gram w zdaemona - taki doom2 po necie, ogladam filmy. Chociaz od jakiegos tygodnia nie, bo czekam na klawiature usb z allegro(stara juz ktorys raz zalalem, a po wyczyszczeniu nie zatrybila, musi byc na usb bo mam uszkodzone ps2)

 

EDIT: Zworki takowej nie ma wiec zakresy zmieniaja sie pewnie automatycznie w zaleznosci od cpu, bo plyta obsluguje oficjalnie PIII na szynie 133, regulacja fsb  w biosie jest, jednak czy jest co 1Mhz nie wiem(ale raczej tak bo to msi, trzeba by poszukac gdzies po necie, ja w epoxie mam co 1mhz jednak znajomy ma plyte mercury kob 694 fsx i ma tylko kilka skokow), zmiany vcore to msi nie ma(takze nie mam, ale od czego sa vmody :D - zobacz na linki do cpuz z mojego siga do zestawu 1 i 2, chociaz ja raczej obnizalem vcore). Jedyną plytą na via 694X/T majacą regulacje napiecia jaka mialem jest asus cuv4xe/tuv4xe.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jakbyś powiedział jak to jest z tym fsb byłbym bardzo wdzięczny mógłbym już dziś kupić, kurde te Flashe to już naprawdę gruba przesada jakby mi ktoś powiedział, że reklama potrafi zamulić dual core to bym nie uwierzył.

Tutaj Crysis na dwóch p3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do MSI to tu pisza ze wyciagneli fsb 160(sporo jak na via, moj epox konczy sie na 153 - mowie o 100% stabilnosci, wogole via jesli idzie o max fsb nie blyszczy jak i815 jednak co z tego fsb na 815 pci takze leci w kosmos, dzielnika dla 166 tez nei ma), a tu gosciu ma jakis problem, ale pisze ze przestawil na 134 wiec mozna wyciagnac wniosek ze jednak jest co 1Mhz. Jeszcze jedno plyta chyba nie ma AGP fast write - jest to wazne jesli chcesz ogladac h264 720P, glownie przez brak tej opcji sprzedalem asusa cuv4xe i kupilem obecnego epoxa. Chyba ze to fast rw turn around to FW ? tu masz instrukcje, pod koniec jest rozpisany bios.

Tutaj Crysis na dwóch p3

 

 

No gosc ma 2x 933 - wole jednego PIII-S@1.6 o 2 nie wspominajac:-D, ale ma tez sporo lepsza grafike niz ja. 

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich niestety nie nacieszyłem się nową płytą bo w sobota przez burzę odeszła na wieczny spoczynek :(

Muszę skombinować jakaś inna płytę (na razie mam na Intel815)+ PIIIS 1266 a Celeron w zapasie, co mogę powiedzie płyta była fajna miała regulację vcore w biosie i widziała cały dysk 640GB no ale niestety spaliła się...

 

Edit mam jeszcze Gigaszit bx 2000+ ale jest z nim taki problem, że nie widzi mi całej pojemności dysku da się to jakoś ominąć ?(instalacja systemu nie pomaga), poza tym ten wynalazek nie chce ruszyć z kartą sieciową na pci...

Edytowane przez waza47

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 UU to kiepsko :-(.  Zainstaluj xp sp2 czy sp3 i problemu nie powinno byc, powinien zobaczyc caly dyzior(juz przy wyborze dysku na poczatku). Ja mialem kiedys jako nocnego ssacza P233MMX, 64MB simmow i dysk 250GB, bios widzial go 8GB, a  XP( :-D, to tylko do sciagania bylo) calosc, analogicznie bylo z plytami compaq na bxie i i815, Asusie P2B  tyle ze bios widzial 120GB. Gorzej jak bios ci sie zawiesza przy wykrywaniu tego dysku, to juz ciezsza sprawa bedzie tzn mozesz go dac jako not installed/none w biosie i system zainstalowac na cos malego(pewnie tez i sporo wolniejszego), wtedy w windowsie duzy dysk powinien byc widoczny, ale to taki półśrodek....

 

Btw epox 3vsa tez widzi mi duze dyski, Gigabyte 6VX7-4X takze widzial, a ostrzegam cie przed Asusem Cuv4xe bo swirowal mi z takim dyskiem(HD642JJ podpiety przez przelotke sata-ide), tzn bios go niby widzial calego ale przy ladowaniu xp(wiesz leca te zielone/niebieskie koraliki) o ile byl podpiety ten dysk to szly one ze 100 jak nie wiecej razy(liczylem do ~ 80 i dalem se siana), jak sie system zaladowal to juz wszystko bylo ok, ale po ponownym uruchomieniu zdarzalo sie ze bios nie widzial dysku, trzeba bylo kompa wylaczyc i zas te koraliki w kółko, ogólnie kichaaaaa.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety bios zawiesza się wykrywając ten dysk jedynie widzi go "ultra ata66" ale widzi tylko 127 gb nawet w win xp sp2(i widzi go jako dysk scsi).

Ps na 815 mam więcej pkt na 3d mark 2001 niż na via apollo pro133 a intel widzi tylko 512 mb ram :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 To juz gorzej z zewnetrznym kontrolerem do czynienia nie mialem, te zintegrowane na mobo jakos tam sie "oszukac" da. 512MB to jest wlasnie ból 815stki. Ilosc ramu nie zrobi 3dmarkowi roznicy zaloze sie ze 128MB z tymi samymi taktami i timingami na tej samej reszcie sprzetu i systemie(btw na win98 jest wiecej pktow w 2001) da ~ tyle samo pktow co 1.5GB. Patrzyles na timingi pamieci na intelu i via ? Na socket 370 taktowanie fsb/ramu i timingi robia roznice w wydajnosci (zreszta podobnie choc w mniejszym stopniu jest na soc A), ma to duzo wieksze znaczenie niz w nowszych platformach gdzie roznice sa widoczne glownie w tescie w everescie czy spi. Jak dobrze pamietam mialem minimalnie mniej pktow w 3dmarku2001 na via niz na i815, tak w granicach  bledu pomiarowego jednak w grach bylo juz lepiej na VIA o filmach 720p nie wspominajac(ale to tylko jak jest AGP FW).t 

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na timingi nie patrzyłem ale na via procesor chodził na 1,42 i było mniej pkt, win98 i samsung 640gb=kpina. Ten 815 byłby naprawdę ok ale właśnie te 512 mb ram...no nic muszę szukać znów płyty na via bo co zrobić.

 

Kurde myślałem jeszcze o abicie bx 133 ale to chyba tez sensu nie ma bo trzy sloty na pamiec tylko i kombinacje z odpaleniem tualatina stwierdzam, że ciężko o dobra płyta na socket 370 :(

Edytowane przez waza47

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

   Ano o taka zeby miala wszystkie bajery w biosie, obslugiwala duzo ramu itp to ciezko. Jak co to mozesz pobawic sie w mody, moge pomóc, troche ich znam.. Do PIII-S zmiana vcore nie jest potrzebna bo predzej zlapie cie wysokie taktowanie pci, co innego dla celka. Ja tam wole via zreszta fajne mobo na i815ep(zmiana vcore w biosie, widzi duze dyski itp) czyli asus cusl2c stoi u mnie na szafie i robi za ssacza. W tym momencie na allegro nic sensownego nie widze. 

 

Co do BX,a to dochodzi ci jeszcze ata33 czyli transfer 12MB/s :/ i agp 1.0 2x - 3.3v czyli zapomnij o niektorych kartach graficznych np radku 9550.

 

Btw uwazaj sobie z tym dyskiem 640GB i windowsami 9x/me i 2000 dlaczego ? a dlatego ze te systemy obsluguja domyslnie 28bit LBA - 120GB, dalsza czesc dysku jest widziana(tzn jak masz pozakladane partycje), ale mozesz sobie skaszanic dane na obszarze poza tymi 120GB !(ja tak zrobilem sobie kiedys jak zainstalowalem windowsa 2000 i nie wlaczylem 48bit LBA(robilo sie to rejestrem). skonczylo sie to wizytą u znajomego, kopiowaniem co sie dalo uratowac, bo mialem pelno katalogow z plikami ktorych nazwy wygladaly jak jakies chinskie znaczki i zajmujacymi "terabajty") tu historyczny screen popatrz ile ten katalog zajmuje i jak wyglada w srodku

 

Dołączona grafika

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe co do utraty danych to wiem coś o tym :damage_wall: obecna płyta nie daje możliwości podkręcania ale działa i na razie mi posłuży, prędzej czy później jakaś lepsza wpadnie mi w łapy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...