Skocz do zawartości
Koziol

Jaka grafika do E6850?

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam pytanko odnośnie kompa.

Posiadam:

 

C2D 2.0@2.75 (box chłodzenie)

2 GB RAM

ASUS 8800 GT (aktualnie bez o/c)

Galaxy 650i

300 GB HDD

PSU Fortron 400W albo 450W (nie pamiętam, jestem w pracy)

WIN XP SP 3.0

LCD 17" 1280x1024

 

Powoli się szykuje się do modyfikacji kompa w ciągu 1-2 miesięcy.

Komp mi do tej pory starczał do wszystkiego ale w SC2 beta nie potrafi rozwinąć skrzydeł ;p

Fakt, że to nadal beta ale już chciałem się przygotować do zakupów właśnie pod SC2.

Dla tych co nie mieli okazji popróbować wersji beta, trochę benchmarków:

 

StarCraft II Beta: Game Performance Analyzed : Same Interface, Different Strategies

 

Planuje również zakup monitora 24" 1920x 1080 (lub 1200)

 

Jakie mam opcje według was na upgrade, czy w ogóle warto. Czy 8800 GT pociągnie SC2 w rozdzielczości 1920x1200 w detalach HIGH?

Według benchmarków gra jest bardzo związana z mocą CPU.

Proces gry zajmuje spokojnie po 1,5 GB RAMu. Czuć niedostatki RAMu jak piłuje mi swapa po dysku ;p

 

Opcje?

1.

Czy kupić lepsze chłodzenie podkręcić cpu?

Podkręcić grafę i dokupić pamięci?

Zasilacz?

 

2.

Wymiana Grafy

Podkręcenie CPU z wymianą chłodzenia

Wymiana zasilacza

 

3.

Wymiana całkowita budy

 

Mimo, że mam kasę to chciałbym jak najmniej wydać ale jednocześnie optymalnie.

Jaką opcje i z jakim sprzętem polecacie?

Edytowane przez Koziol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto rozszerzyć ram do 4gb (system 64-bit by się przydał)... Grafa powinna wystarczyć, jedynie proc nadawałby się do wymiany - najtańszym kosztem, byłoby poszukać jakiegoś używanego q6600 + dobre chłodzenie i OC...

Edytowane przez Wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM 4GB + Windows 7 64bit... jak wygląda beta u Ciebie na tym kompie? możesz zarzucić screena, porównam z tym co mam u siebie. Generalnie jadę na 22" 1680x1050 radeon4850 bez o/c, wszystko prawie na ultra i mi chodzi płynnie, tylko nie wiem czy jest sens wymieniać gf8800 na r4850.

 

Procka też mógłbyś wsadzić na tą płytę nowego, jakiegoś mocniejszego dwujajowca albo quada, chociaż to tez po prawdzie dwa jaja są. Albo zmień całą budę, zostaw grafę. Ta karta wspiera DX10, w zasadzie nie odbiega tak bardzo i w SC2 na 100% na niej dobrze pograsz bo na drugim kompie mam 8600gt i idzie grac na tym bez problemu - tyle ze tam tez jest CoreQuad+4gb ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie starcraft 2 chodzi wyśmienicie, mam 8800gt + E6300 @ 1.8 lub 3.2

Rozdzielczość 1920X1080. Nie wiem jak z detalami ale medium lub high.

 

Do SC2 twój sprzęt w zupełności wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co, żeby zakupić E5400 (FSB800) na alledrogo są po 240 PLN i puścić to na 3,8 Ghz?

Mam legalnego XP, jest sens przerzucać się na win7?

Fakt, że będzie obsługiwała 4 GB RAM zamiast 3,5 (XP 32bit) ale sam WIN7 jest bardziej zasobożerny ;) wieć te 0,5 GB RAM w tym przypadku chyba się wyrówna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej to tak i zawsze sie przyda i nic nie tracisz przy następnej wymianie np procka i grafy .

-dokup chłodzenie lepsze na procka podkręcisz procka

-dokup 2 GB RAM

-podkręć kartę

i jak wyjdzie możesz sprawdzić jak sie będzie spisywało jak kiepsko zmieniasz procka i grafe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzuciłem na razie dysk 1 TB, kupiłem cooler, cpu na 3Ghz.

Pokręce też troche grafę.

Dokupiłem 4 GB pamięci (stare chciałem sprzedać). Winda widzi 2,75 GB zamiast 3,25 GB.

Zastanawiam się czy jest sens kupna 64 bitowego systemu, wyboru dużego nie ma - W7, ale czy jest sens kiedy za rok wychodzi W8, czy komp nie zamuli nawet jak mu wrzucę wszystkie pamięci jakie mam ? - 6 GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A za dwa lata wychodzi win9 - czy jest sens zakupu win8 w takim razie ? ;);)

Sprzedaj stare pamięci i kup win7 x64... XP widzi także i pamięć karty graficznej - 512mb z grafy + 2,75gb ramu = 3,25gb...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kręciłem procka. Pierw bawiłem się w trybie unlinked.

Nowe pamięci to Patriot Vipery 4-4-4-12 default 2.2v.

Po aktualizacji BIOSu płyta i tak max daje 2.1v na memorki.

Max co udało się wycisnąć stabilnie to 920Mhz przy 4-4-4-12 1T.

Obniżenie timingów nie wiele pomaga, jedynie do 930~940 Mhz. Ale przy tych ustawieniach wymagałoby to więcej testów na stabilność.

Procek idzie maxymalnie na 3200 Mhz przy dosyć mocnym podnoszeniu napięcia. Jaki Vcore moge mu tak bezpiecznie zapodać?

Przy 3000 Mhz chodzi bez żadnego problemu przy 1.4v i temperatury koło 30 stopni. Chłodzenie Freezer 7 Pro PWM Rev.2.

 

CPU 3200 Mhz i RAM920Mhz(5-5-5-15-2T) w trybie unlinked robiłem benchmarki syntetyczne Sandrze wychodziło mi jakieś 5-10% wolniej niż Synchro CPU3000Mhz i RAM600Mhz(4-4-4-12-1T).

Dodatkowe 320Mhz na pamięciach nie ma wpływu na wydajność? Czy system dostaje tak po wydajności w trybie asynchronicznego taktowania pamięci i cpu?

 

Skoro na takich niskich częstotliwościach chodzi mi wydajniej komp przy wykorzystaniu jedynie 2,75 GB RAMu to zastanawiam się czy nie będzie lepiej dorzucić stare 2 GB Patriotów PC800.

 

Do tego systemu 6GB RAM i 64bitowy win7 to dobry pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- jezeli grasz nasz XP to ramu masz wystarczajaca ilosc SC zjada 900MB u mnie

 

- procek jest WYSTARCZAJCY u mnie na c2d @ 3,3ghz ociazenie podczas walki limitami dochodzi do 70-80%

 

- ergo zainwestuj w mocniejsza grafike ja gram na 9800gx2 i jest slabo na ultra detalach

 

dodam ze gram w 1920x1200 na high na granicy płynności na sprzęcie z siga i wine ponosi zdecydowanie za slaba grafika wszystko jest ok dopuki nie operujesz limitem 200 w grze 2v2

Edytowane przez Halfi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo 9800GX2 to nic nadzwyczajnego ;)

Tez nie wiadomo jak jest ze skalowaniem sli w tej grze ;)

 

Jak chcesz troche przyspieszyc swego kompa to procek powinien byc podkrecony przynajmiej do 3GHz z kawalkiem.

A grafe jak bys chcial wymienic i bys ja grecil to bierz GTX260 , jak by mogla byc uzywka to za ok 550 pln dostaniesz taka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, że się podkleję, ale mam >identyczny< problem.

 

mój sprzęt:

 

e6600 @ 3,3ghz

8800 gts 320mb

2gb (2x1) ocz special ops

ab9 quad gt

24"lcd @ ips

 

Grałem chwilę na becie, karta graficzna niedomaga w 1920/1200, a w tej rozdziałce chciałbym grać.

Nie widzę też sensu dokupowania ramu do 4gb, ponieważ są to pieniądze wpakowane w błoto - sama platforma jest już bardzo mało opłacalna. Plus, teraz siedzę na win xp 32bit, ale mam już oryginalnego win7 64bit i chciałbym zmienić system.

Nie mam dużego budżetu, ale też nie chcę pakować kasy w tę platformę.

 

Powiedzmy, że mój budżet kształtuję się +/-

 

grafa - 600-700zł < tu wolę wydać więcej, żeby nie zmieniać jej, gdy wyjdzie np wiedzmin2 albo d3.

proc, ram, mobo - ???

 

Czy opłacalne byłoby przesiadanie się z obecnego sprzętu na amd dla tego (ew tych) tytułów?

 

Proc nie będzie ograniczał mnie zbyt szybko, ale dokupowanie ramu do 4b i przesiadka na win7 jakoś mi się nie widzi. Chciałbym jak najniższym kosztem pograć bez ograniczeń w nowego sc.

 

/edit

 

policzmy, 700 za grafe + ew 200 za ram = 900zl.

vs

700gpu, 400ram, 400proc, 300mobo (nie asrock) = 1800zl

 

sęk w tym, czy się mi to opłaci, bo do 2k zł myślę, że mógłbym dać.

Edytowane przez Narril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narril a bedziesz podkrecal moze grafe ?

Jezeli nie zamierzasz to kupuj HD4890 a jak jednak bys sie skusil na OC to polecam GTX260 ;)

Moim zdaniem nie oplaca sie wymieniac calego twojego sprzetu , dalej jest dosc dobry, mozesz ramu dolozyc po przesiadce na win7 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi SC2 na XP32bit zajmował po 1500 MB. Mojemu znajomemu z 8800GT tak samo. Teraz mam 6 GB RAMu i zajmuje nadal 1500 MB ale rezerwuje sobie dodatkowo jakiś obszar pamięci do pracy. Wcześniej jeździł mi po dysku przy każdym alttabie, przy ładowaniu mapy myślałem że mi HDD z kompa wyleci :P Teraz HDD leniwie leży :)

 

Słabego procka czuje podczas gdy pierwszy raz odpalę grę, to pierwsza mapa jaką grywam ładuje się 2x dłużej niż później. Z pewnością to wina CPU.

 

Narril: Też miałem podobny dylemat. Ale jak zacząłem sobie kalkulować to tak źle nie wyszedłem. Nowy cooler, win7 x64 i nowy hdd i tak do nowego kompa przełożę w przyszłości i tak.

Ale myślę, że niedługo dorzucę jakiegoś szybkiego dwurdzeniowca bo trochę mnie na razie mnożnik blokuje (10x) przez to pamięci chodzą jedynie na 600. Do tego grafa, myślałem nad GTX260. Ale to znowu wychodzi razem kolejne 700-800 PLN :P

 

Zastanawiam się jeszcze nad CPU, jakiego dokładnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie śmigam 8800GT.

Sprzęt jak w zestawie.

Jaką grafę mogę założyć maksymalnie, żeby ten CPU nie był za słaby do "nowej grafy".

Stare dobre karty używane też wchodzą w grę.

A może jeszcze chwile poczekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy takze w jakiej rozdzielczosci grasz ? Ten procek to akurat do 8800GT ale jak nie grasz w jakiejs males rozdzielczosci to odczujesz spory zysk z nowej grafy.

A aby zyskac cos , musial bys kupic przynajmiej HD4870 albo GTX260.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej rozdzielczosci to powinene nadal dobrze sobie radzic ten GeForce . A do 1920 to by przydalo sie cos pokroju GTX260 lub HD4890. A jak bys mogl wydac troche wiecej to HD5850 , jest jak znalazl do tej rozdzielczosci ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wiekszosci nie bedziesz mial problemow z prockiem przy tak duzej rozdzielczosci.

Oczywiscie nie zaszkodzi troche bardziej podkrecic procka ;) Ale nie jest az tak zle ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety od 3.0 Ghz na CPU w górę zaczynają się cuda. Memorki dają radę do ~ 460 Mhz przy 1T (zauważyłem większą różnice między 1T a 2T niż te 20 Mhz więcej).

Na 3.2 Ghz chodzi, ale wszędzie muszę go mocno prądem popieścić, żeby to jakoś działało. Nie wiem czy jest warto dla 200 Mhz na CPU. Dlatego myślę, może jeszcze do tej MOBO jakiegoś "nowego-starego" CPU wrzucić?

 

Myślałem też nad kupną używanego mobo+cpu pod ddr2 ale nie wiem czy jest sens pakować się w "starą" platformę.

A może wystarczyłaby zmiana grafy, żebym mógł zmienić monitor na 23" i 1920x1080. Nie wiem co warto ...

 

A może wrzucić 5770 za jakiś czas? Tylko chipset nvidii czy nie będzie jakiś wałków :P

______________________________

 

 

Zamierzam kupić jeszcze E6850 i puścić ile się da. Następna wymiana to grafika z monitorem.

_____________________________

 

 

Zastanawiałem się nad wymianą CPU. Myślałem nad E8200, ale stanowisko producentów n650i/650i nie było jasne. Z jednej strony były informacje, że po zmianie biosu jest wsparcie dla tych procków. Z drugiej, że nie lub są problemy. Kupiłem z allegro za 3 stówki E6850, zobaczymy jak poleci. FSB przynajmniej będzie już na jakimś poziomie.

 

Kolejno do wymiany

1) monitor 17"->23" (1920x1080)

... czy na pewno? Czy jest to optymalny wybór i czy 8800GT na nowym procku pociągnie przez chwile takie rozdzielczości?

2) grafika

... tej chwili najbardziej optymalny zakup w cenie ~500 PLN to 5770. Jakoś mam obawy co do współpracy mojego nforce z ati. Miał ktoś doświadczenia?

W przeszłości jedyne karty, które mi się sfajczyły to ati : x700, x1950 z czego ta druga była użytkowana na standardowych ustawieniach. Może nvidia coś w niedalekiej przyszłości wypuszcza w klasie średniej?

 

.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za mniej niz 300 pln kupil bys selekta e5200 krecacego sie do 4 GHz...

Jak zmniejszysz troche detale to sobie jakos poradzi , 1920 to juz troche duzo jak dla 8800GT w 1680 jakos by sobie dawal rade ;)

Nigdy nie bylo zadnych problemow miedzy chipem a grafa roznych producentow...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...