Skocz do zawartości
Kean

Jaki sprzętowy kontroler RAID

Rekomendowane odpowiedzi

Nosze się z zmiarem zakupu sprzetowego kontrolera RAID. Zalezy mi na wsparciu RAID 5 i obsludze Linux Slackware.

Chcial bym do niego podpiac dyski 1TB SATA, na ten moment 3 w RAID5, a w prszylosci kilka wiecej. Fajnie zeby jeden kiedys byl jako spare.

Oczywiscie chodzi mi o jak najtanszy sprzet :)

Co jest godnego polecenia?

Jak wygląda sprawa wsparcia takich kontrolerow przez Linuxa? Stery jakies trzeba dorzucic?

Edytowane przez Kean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Nosze się z zmiarem zakupu sprzetowego kontrolera RAID. Zalezy mi na wsparciu RAID 5 i obsludze Linux Slackware.

Chcial bym do niego podpiac dyski 1TB SATA, na ten moment 3 w RAID5, a w prszylosci kilka wiecej. Fajnie zeby jeden kiedys byl jako spare.

Oczywiscie chodzi mi o jak najtanszy sprzet :)

Co jest godnego polecenia?

 

Jaki poziom cenowy?

...np coś z 3Ware Escalade 9690? ~1600PLN+ ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adaptec 2405 jest spoko, ale nie ma RAID 5.

Dopuszczam mozliwosc zakupu uzywanego kontrolera.

Cena... chciał bym się zamknąć w okolicach 1000zł, ale wiem, że dobry sprzet moze kosztować wiecej. Zalezy co bedzie oferowac taki kontroler.

Edytowane przez Kean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Adaptec 2405 jest spoko, ale nie ma RAID 5.

Dopuszczam mozliwosc zakupu uzywanego kontrolera.

Cena... chciał bym się zamknąć w okolicach 1000zł, ale wiem, że dobry sprzet moze kosztować wiecej. Zalezy co bedzie oferowac taki kontroler.

Adaptec mi się podoba bo udostępnia kod źródłowy sterów dla Linuxa, ale nowego kontrolera z Raid5 nie kupisz do 1000PLN -> pozostają używane -> trzeba kopać na ebay, alledrogo itp.

Np. nowy Adaptec 5405 to też ok. 1600PLN...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś można kupić za 1200zł: http://www.intel.com/products/server/raid-controllers/srcsatawb/srcsatawb-overview.htm

Zastanawiam się jednak jaka jest wydajnośc takiego kontrolera. Czy przy RAID5 można uzyskać na odpowiednich dyskach zapis i odczyt na poziomie 100MB/s?

Edytowane przez Kean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Wydajność Raid5 jest silnie zależna od rodzaju operacji i konfiguracji macierzy: stripe, wyrównanie artycji, wyrównanie systemu plików, szczególnie jeśli jest więcej niż 1 warstwa FS. Nikt nie może Ci zagwarantować wyników przed postawieniem macierzy, ale myślę że średnio 100MB/s powinno być spokojnie osiągalne. Poza tym, operacje trafiające w cache kontrolera będą limitowane tylko przpustowością PCI-E -> tu sporo może zmienić konfig cache systemu / konfig aplikacji które z macierzy będą korzystać najwięcej. Kaszy nigdy nie jest za mało, a ten Intel ma zaledwie 128MB - to mało, procek też słabawy - no ale faktycznie jest tani...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś można kupić za 1200zł: http://www.intel.com...wb-overview.htm

Zastanawiam się jednak jaka jest wydajnośc takiego kontrolera. Czy przy RAID5 można uzyskać na odpowiednich dyskach zapis i odczyt na poziomie 100MB/s?

Adapteki serii 5xxx wyciągają ponad 350MB/sec w RAID5 jednak praca nie jest płynna. Intelek, o którym wspomniałeś jest słabszy i to sporo. Na tą chwilę (no i żeby było przyszłościowo) najlepszy kandydat to karta na chipie 2108 od LSI. Nie zapchasz jej nawet ośmioma dyskami 1TB w RAID5. Chodzi bez przycinek - jakby to wogóle nie był RAID5. Sterowniki do bardzo wielu systemów, więc nie powinno być problemów.

Orientacyjna cena nowych kart to 1100-1300 za 4-dyskowe i ponad 2000 za 8-dyskowe. Okazje na allegro dość rzadkie, ale się zdarzają (np: 8 dyskowa karta za 1000zł).

 

Moja macierz z 8 dysków 1TB Samsunga osiaga 750MB/sec w zapisie i odczycie.

Edytowane przez ElFi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Fuck, kufa - nie to, żebym jakoś strasznie się przejmował, ale niech debil który mi wstawił -1 uzasadni swoją ocenę - ten system nie funkcjonuje widać...

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adapteki serii 5xxx wyciągają ponad 350MB/sec w RAID5 jednak praca nie jest płynna. Intelek, o którym wspomniałeś jest słabszy i to sporo. Na tą chwilę (no i żeby było przyszłościowo) najlepszy kandydat to karta na chipie 2108 od LSI.

 

MegaRAID SAS 9261-8i

że niby taka? to jest value line. IMO w tej cenie można mieć adaptec 5405 ma 1,2Ghz dual core - powinno być lepiej , jak to nie jest płynna ? bardzo mnie to zainteresowało

 

http://www.legitreviews.com/article/1178/10/

tu jest test porównawczy - piszą że różnica jest .. niewielka tyle że lsi ma sata 3?

ale za to 5405 można w tej cenie dostać z baterią !!

Edytowane przez pirez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MegaRAID SAS 9261-8i

że niby taka? to jest value line. IMO w tej cenie można mieć adaptec 5405 ma 1,2Ghz dual core - powinno być lepiej , jak to nie jest płynna ? bardzo mnie to zainteresowało

W tym przypadku Feature Line to obsługa większej ilości dysków - bezpośrednio lub pośrednio. Co do wydajności - ten dual core to kilkuletni już procesor IO. Jeden core odpowiada za komunikację z dyskami (PHY), a drugi za obliczenia sum kontrolnych. Jego wydajność nie jest zadowalająca na tą chwilę. Niepłynna praca to przycinki i zamyślenia, wrażenie ociężałości, skoki transferu. Wytrzymałem tydzień z macierzą RAID5 na Adaptecu 5805. Na nowym LSI wogóle się nie czuje, że ma się RAID5.

 

LSI MegaRAID SATA and SAS 9260-8i RAID Card Review - Conclusion - Legit Reviews

tu jest test porównawczy - piszą że różnica jest .. niewielka tyle że lsi ma sata 3?

ale za to 5405 można w tej cenie dostać z baterią !!

A z kiedy jest ten artykuł? Adaptek serii 5 wydajnościowo już wtedy był wyciśniety jak cytryna. LSI 2108 dopiero się rozpędza - coraz szybsze firmware, coraz ciekawsze funkcje. To jest inna generacja.... Zresztą Adapteka już nie ma (jeżeli chodzi o kontrolery dysków) - wykupiła go PMC Sierra.

Zamiast baterii polecam nabyć UPSa - taniej i na dłużej wystarczy (bateria w kontrolerze wysiada po roku-półtora).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Zamiast baterii polecam nabyć UPSa - taniej i na dłużej wystarczy (bateria w kontrolerze wysiada po roku-półtora).

Dokładnie. Można tylko dodać, że bateria nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa cache, bo nie podtrzymuje stanu cache systemu i cache HDD (edit) - UPS gwarantuje poprawne zakończenie wszystkich operacji (o ile nie ulegnie awarii ofc). Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem , rzeczywiście przekonaliście mnie. To teraz jeszcze jedna zagadka

FSC LSI MegaRAID 5/6 SAS 6Gb/s 512MB DDR2 PCI-E x8 (1212138096) - Aukcje internetowe Allegro

to jest chyba 9261-8i , czyli chyba fajny , tyle żę FSC - nie wiem co to zmienia

 

Inna sprawa że LSI są całkiem niedostępne w polsce. Co w takim razie mógłbym kupić na raid5 ? Wolałbym nie kupować kontrolerów z jednym wyjściem poczwórnym ponieważ już teraz mam 4 dyski i nie widzi mi się kupowanie expdandera za co najmniej 1 kafel ( po tyle n ebay , chengo )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

może mały offtopic, ale czy ktoś użytkujący te lsi mógłby napisać ile czasu trwa boot kontrolera, lub ile czasu włącza mu się system od wciśnięcia powera, do zobaczenia pulpitu. Generalnie sam się zastanawiałem nad czymś w stylu przytaczanego tutaj intela, dla 4 dysków w raid 10 do domowego komputera, ale przeraża mnie trochę czas potrzebny na start/restart kompa. wiem ile czasu to trwa w wydaniach serwerowych i wiem że w warunkach domowych szlag mnie trafi, ale konkretnych testów nie widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

może mały offtopic, ale czy ktoś użytkujący te lsi mógłby napisać ile czasu trwa boot kontrolera, lub ile czasu włącza mu się system od wciśnięcia powera, do zobaczenia pulpitu. Generalnie sam się zastanawiałem nad czymś w stylu przytaczanego tutaj intela, dla 4 dysków w raid 10 do domowego komputera, ale przeraża mnie trochę czas potrzebny na start/restart kompa. wiem ile czasu to trwa w wydaniach serwerowych i wiem że w warunkach domowych szlag mnie trafi, ale konkretnych testów nie widziałem.

 

Czas bootu kontrolera jest zróżnicowany. Zależy od samego kontrolera, jak i od specyficznych wymagań dostawcy. Weżmy kontroler LSI 9260-8i, bootuje kilka sekund. Ten sam kontroler brandowany przez IBM bootuje około minuty (ma ustawione dłuższe czekanie na expandery i dyski). Jeszcze lepsze są Adapteki serii 5xxx. Najdłuższy boot ze wszystkich kontrolerów jakie miałem.

 

W każdym razie LSI9260 to express w bootach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli przez kilka rozumiemy <10 to chyba znowu temat wróciłby na tapetę, obecnie irytuje mnie ślamazarność programowaego raidu 10 na ich10r, z drugiej strony mam właśnie doświadczenia z serwerowymi raidami IBM i DELL i prędkość boota delikatnie mówiąc wkurza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy orientujesz się w szybkości boota LSISAS2108?

 

wcześniej w temacie był podawany link do tego modelu z ceną 999zł, teraz widzę te same karty za 699, wiem że generalnie to dobra okazja, ale z drugiej strony nadal nieco przekracza mój zaplanowany wcześniej budżet, pozatym chyba nie powinno być problemów z działaniem w domowym pc

 

może jak znowu nic nie sprzeda to jeszcze opuści cenę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy orientujesz się w szybkości boota LSISAS2108?

 

wcześniej w temacie był podawany link do tego modelu z ceną 999zł, teraz widzę te same karty za 699, wiem że generalnie to dobra okazja, ale z drugiej strony nadal nieco przekracza mój zaplanowany wcześniej budżet, pozatym chyba nie powinno być problemów z działaniem w domowym pc

 

może jak znowu nic nie sprzeda to jeszcze opuści cenę?

 

Szybkość boota zależna jest od konfiguracji kontrolera, czyli kontrolery różnych firm różnie bootują, choć są na tym samym chipie. Nie miałem styczności z tym Fujitsu, więc trudno mi mówić jak z bootem u niego - generalnie widzę, że brandowane kontrolery dość długo bootują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkość boota zależna jest od konfiguracji kontrolera, czyli kontrolery różnych firm różnie bootują, choć są na tym samym chipie. Nie miałem styczności z tym Fujitsu, więc trudno mi mówić jak z bootem u niego - generalnie widzę, że brandowane kontrolery dość długo bootują.

 

Jak myślisz da się go przebrandować na lsi poprzez podmianę nvdt, w którymś temacie poniżej czytałem że udało Ci się to z IBM'em ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...