Skocz do zawartości
VIBOR

wydajnośc kart WiFi w laptopach

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie problem z wydajnością kart wifi w laptopach ASUS : N61Jv oraz EeePC 1000HD a mianowicie robiąc pomiar prędkości łącza np za pomocą strony : Speedtest.net - The Global Broadband Speed Test na wifi mam odpowiednio :

N61Jv ( standard N-150 Mb/s)- download 34 Mb/s , upload 7.7 Mb/s

EeePC (standard G-54 Mb/s) - jak wyżej

 

Łącze mam : 50 Mb/s / 8 Mb/s a wszystko puszczone przez router Edimax BR6424n w trybie AP w standardzie 2.4GHz ( B+G+N) N jest pełne (300)

Przy łączeniach przez LAN prędkośc jest ok

Na kluczach oddzielnych (B+g lub N) mam wszystko ok a na wbudowanych w laptopy już nie. Gdzie szukać przyczyny ?

Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po podłączeniu kablem masz normalne osiągi?

Często te testy to psu w tyłek.

Lepiej jakiś szybki FTP sprawdzić - prędkość pobierania.

Chociaż przy takiej szybkości łącza i tak można nie zająć całej przepustowości.

 

 

BTW : Tak z czystej ciekawości - jak "tanie" jest takie łącze w stolicy, i od kogo ono jest? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po podłączeniu kablem masz normalne osiągi?

Często te testy to psu w tyłek.

Lepiej jakiś szybki FTP sprawdzić - prędkość pobierania.

Chociaż przy takiej szybkości łącza i tak można nie zająć całej przepustowości.

 

 

BTW : Tak z czystej ciekawości - jak "tanie" jest takie łącze w stolicy, i od kogo ono jest? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po podłączeniu kablem masz normalne osiągi?

Często te testy to psu w tyłek.

Lepiej jakiś szybki FTP sprawdzić - prędkość pobierania.

Chociaż przy takiej szybkości łącza i tak można nie zająć całej przepustowości.

 

 

BTW : Tak z czystej ciekawości - jak "tanie" jest takie łącze w stolicy, i od kogo ono jest? :>

 

na LAN jest ok , cena łącza to 30 zł w promocji na rok (JMDI)+tv+telefon razem 113 zł :) Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Router wygląda na w porządku ze specyfikacji.

Podejrzewam Antyvirusa/QoS'a albo procesor/antena w routerze.

Sprawdź ustawienia QoSa, może przypadkiem masz włączony rozdział/ograniczenia prędkośći na wi-fi, a potem bym sprawdził czy router się nie przegrzewa - typu, przesyłaj duże pliki przez Wi-Fi - sprawdzisz przy okazjii prędkość wewnętrzną sieci - jeżeli osiągnie te 300Mb/s to wtedy oznacze że procesor się wyrabia - trzeba tylko sprawdzić czy router ma możliwośc przegrzewania się. Możliwa jest też opcja że zasięg i siła sygnałów po prostu jest jaka jest i więcej nie wyciągniesz - wtedy też sprawdź czy odległość i ściany mają taki wpływ na wi-fi.

Więcej do głowy mi nie przychodzi - bo dziwne w sumie że nie wychodzi Ci te 50Mb/s.

Bo z drugiej strony, takie prędkościomierze naprawdę mogą być skopane... ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat ten "prędkościomierz" jest dość wiarygodny bo sam wielokrotnie testowałem i zawsze na LANie jest ok a z wifi różnie. To wina tego co montują lapkach przeważnie.

Podłączona do stacjonarnego "duża" sieciówka na pci/pcie z trzema antenami od D-Linka zawsze daje prawidłowe prędkości albo bardzo zbliżone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość BRVideo

Mam podobnie, u mnie Neo 10Mb/s na laptopie kablem leci cały czas z gts.noc.pl 1.2MB/s, a po Wi-fi 500-600Kb/s, mam kartę w standardzie G, więc powinna wystarczyć, ale nie wiem w czym jest problem :/. Na stacjonarnym, który posiada kartę Wifi (standard G) leci pełnym łączem.

Edytowane przez BRVideo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile sieci jest wokół was?

Zmieńcie kanał przesyłu na Wi-Fi albo włączcie Spread-Spectrum.

Generalnie pogooglałem - dużo ludzi "skarży się" że ma osiąga tylko połowę prędkości rzeczywistej łącza.

Common drags on WLAN performance

Oraz : Wi-Fi - Wireless Wiki

It never goes as fast as they say it does

It never goes as far as they say it does

It never sets up as easily as they say it does

;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kanał kanałem inna sprawa to, że pasmo 2,4GHz jest maksymalnie zasyfione. I straty w transferze mogą również od tego pochodzić. Dobry router na paśmie 5GHz to jest to ;)

Chociaż ja bym bardziej obstawiał to co mówi rafa. Słabe komponenty w lapkach i tyle. Porządne karty wlan na PCI dają radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

 

Router Linksys WAG160N v2. Wifi na kanale 6, tryb Wide channel, zabezpieczenie WPA2-Personal. Laptop stoi metr od routera, jak widac za wiele sieci innych nie ma. Polaczylem sie z kompem stacjonarnym ktory jest podpiety pod router kablem, plik pnad 400MB i transfery jakie sa wszyscy widzicie.

 

 

Moje pytanie czy sa one normalne bo cos biedny jest ten tryb N. Ewentualnie co powinienem zrobic, zeby miec jakies znosniejsze predkosci.

Edytowane przez CLAU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

 

Router Linksys WAG160N v2. Wifi na kanale 6, tryb Wide channel, zabezpieczenie WPA2-Personal. Laptop stoi metr od routera, jak widac za wiele sieci innych nie ma. Polaczylem sie z kompem stacjonarnym ktory jest podpiety pod router kablem, plik pnad 400MB i transfery jakie sa wszyscy widzicie.

 

 

Moje pytanie czy sa one normalne bo cos biedny jest ten tryb N. Ewentualnie co powinienem zrobic, zeby miec jakies znosniejsze predkosci.

 

Twoja karta z laptopa łączy się w standardzie G.

Transfery w porządku - nawet bardzo w porządku. Prawie pełne 54Mb/s.

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja karta z laptopa łączy się w standardzie G.

Transfery w porządku - nawet bardzo w porządku. Prawie pełne 54Mb/s.

 

Dzieki za odpowiedz. Teraz pytanie jak wymusic aby karta laczyla sie w standardzie N. W lapie mam Intela WiFi Link 5100 AGN - w opcjach karty nie mam niestety opcji trybu pracy. Sa A/B/G i opcja Tryb N: wlaczony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta ktora masz nie jest w standardzie N (to jest "Draft N" - wiem bo sam posiadam tego intela) i niestety i ja mialem problemy z polaczeniem w trybie N na dwoch roznych routerach linksysa. Moze to ja jestem jakas ofiara losu a moze to wina sterownikow ale trybu N jeszcze nie uswiadczylem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednym slowem na bogato.

 

Zaktualizowalem sterownik wifi na najnowszy z 2 lipca ale niczego to nie zmienilo. Wkurza mnie tez to, ze mam WAG160N i nie moge w nim wymusic trybu N. Jest tylko opcja Mixed i G. W WAG120N w biurze moge wybrac aby router dzialal tylko w N a wyzszym modelu juz sie nie da. Do tego QoS jest popsuty. Sprzet za 350zl i takie jaja.

 

Czekam az przysla mi Vaio F12 z naprawy, tam siedzi Intel WiFi 6200 - zobaczymy czy on tez osiagnie conajwyzej 4 MB/s.

 

 

UPDATE:

 

Ustawilem karte wifi wg zalecen Intela:

 

http://www.intel.com/support/wireless/sb/CS-030709.htm

 

 

Jedyna zmiana tak naprawde to wylaczenie Rozszerzenia Przeplywnosci ktore domyslnie jest Wlaczone. Transfery teraz osiagane to 6-7MB/s

Edytowane przez CLAU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WEP mnie w zadnym wypadku nie interesuje.

 

Wreq napisał to po to byś sprawdził jak router i karta działają w najgorszym szyfrowaniu.

Czasami jest tak, że sieć śmiga super na WEP bądź bez kodowania, a np. przy WPA2 już sobie hardware nie radzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreq napisał to po to byś sprawdził jak router i karta działają w najgorszym szyfrowaniu.

Czasami jest tak, że sieć śmiga super na WEP bądź bez kodowania, a np. przy WPA2 już sobie hardware nie radzi.

 

Ale to niczego nie zmienia i tak. Przelacze na WEP i zalozmy, ze bede mial 30 MB/s. No i co z tego jak i tak wracam do trybu WPA2. Mam sie cieszyc, ze na wepie mi dziala dobrze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiało mnie czemu osiągał prawie pełna specyfikacje trybu G ponieważ realnie idzie wycisnąć maksymalnie jakieś 25 Mb

 

 

Ze strony intela " Data rate will not exceed 54 Mbps when WEP or TKIP encryption is configured. "

Wiec zmiana szyfrowania i tak by nie wykazała gdzie leży problem :)

 

W N-ce z tych 300Mb realne jest jakieś 100-130 więcej nie wyciśniecie raczej wiec jak kolega osiągnął 60-70 Mb to jest to wynik przyzwoity i można powiedzieć ze w normie

Edytowane przez Running

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...