Skocz do zawartości
zibra

hibernacja, wstrzymywanie, wylaczanie komputera

Rekomendowane odpowiedzi

ostatnio place wysokie rachunki za prad:D jednym z powodow jest pewnie czesta praca komputera i zasypianie z wlaczonym kompem do rana:D znalazlem wiec prosty program, ktory pozwala wstrzymac, wylaczyc i obudzic komputer na zadanie o okreslonej porze. moje pytania sa takie:

1. czy wlaczenie kompa jest mozliwe tylko ze stanu wstrzymania? gdy zostal wylaczony nie ma opcji na samoczynne wlaczenie np jako budzik?

2. czy komputer w stanie wstrzymania pobiera prad/duzo pradu/nie pobiera pradu?

jak mi cos jeszcze wpadnie do glowy to napisze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@1 Jeżeli jest wyłączony/zahibernowany, włączyć go można albo timerem z biosa, albo wysłaniem magic packeta z innego kompa (niektóre domowe routery też mają taką opcje), ale to drugie nie zawsze działa przy hibernacji.

 

@2 W stanie wstrzymania jakieś małe kilkanaście watów.

 

Obniżyć zużycie prądu możesz też ustawiając w powercfg.cpl wstrzymanie dysków albo i wstrzymanie/hibernacje/wyłączenie całego kompa i monitora po jakimś czasie bezczynności. Dodatkowo, w programach typu K10stat (AMD K10) czy crystalcpuid (intel, AMD K8) możesz ustawić zrzucanie mnożnika procesora + Vcore + VNB przy użyciu małym użyciu procesora, co daje dość duże oszczędności, bo przy racjonalnym ustawieniu zużycie energii przez proca spada o kilkadziesiąt procent. Np. u mnie nieużywany proc redukuje z ~3GHz@1.45V do 1.1GHz@0.8V. Jeżeli nie robię nic wymagającego dużej mocy procesora, to w tym drugim stanie spędza około 70%-80% czasu. Przy skrajnie małym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową można czasowo całkowicie wyłączyć możliwość pracy pełną parą, do przeglądania poczty/neta czy pisania czegoś starczy 600MHz, które mój robi na 0.55V. I jest pewnie 25-30W zamiast >100W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie o cos takiego mi chodzi!

juz mi sie udalo znalezc te funkcje w biosie i wszystko dziala. dodatkowo jest programik kmwakeu gdzie ustawiam sobie czas wylaczenia kompa jakbym zasnal oraz wlaczenie muzyki jako budzika 2,3 minuty po starcie kompa z biosa:)

odnosnie undervoltingu pamietam, ze kiedys mialem pewien program, ale inny niz k10statbodajze. byla ikonka jakiegos czipa czy opampa, cos w tym stylu. jednym kliknieciem mozna bylo przestawiac zasejwowane parametry dot, procesora.

 

ok juz sie zaznajomilem z k10stat dokladniej:) super sprawa dziekuje ci bardzo. teraz tylko trzeba wszystko ladnie poustawiac:)

Edytowane przez zibra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...