Skocz do zawartości
tbadoo

Bezpieczna poczta e-mail

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od pewnego czasu zacząłem się zastanawiać jak można w bezpieczny sposób korzystać z konta email nie będąc narażonym na zhakowanie konta, przejęcie prywatnych wiadomości i danych osobistych.

Obecnie używam poczty gmail za pośrednictwem interfejsu web za pomocą przeglądarki internetowej Firefox. Jeszcze całkiem niedawno korzystałem dla wygody z dodatku Gmail Manager ułatwiającego jeszcze bardziej korzystanie z gmaila.

Zapisywane loginy i hasła w ciasteczkach przeglądarki to norma, bez której nie mogłem (dalej mam z tym problem) się obejść. Wszystko to jednak jest wodą na młyn dla spamerów, programów typu keyloger i trojanów.

Mam konto na battlenecie i kilka gier z których korzystam online, m.in. WoW. Od jakiegoś czasu dostaję wiele podstawianych maili od pseudo Blizzard teamu z prośbą o podanie danych rejestracyjnych, z tym że wszystkie one są wysyłane z hotmaila, co jasno mi objaśniła obsługa Blizzarda, jest to najczęstszy sposób na zhakowanie konta, przypadki liczone w milionach. Raz na jakiś czas też dostaję maile od.... samego siebie. No cóż, jasnym jest więc że taka poczta bezpieczną nie jest.

Wnioski mogą być różne, wykasować wszyskie cookies, przestać zapisywać dane w przeglądarce, korzystać z firewalli, antywirusów itp. No cóż, Trochę to połowiczne rozwiązania. Firewalla sprzętowego mam, programowych nie lubię, antywirusa też mam, ale niech ktoś mi powie, który antywir jest taki naprawdę idealny, bez przesady. A do rezygnacji z ciasteczek, dobrze wiemy, można się przyzwyczaić, ale proste to nie jest.

Ok, co do loginów i haseł wpisywanych na różnych portalach i serwisach, korzystania z wirtualnych klawiatur, można i do tego dojść, choć i to w 100% bezpieczne nie jest.

Wracając jednak do poczty email. Jakiego programu względnie (lub też bezwzględnie) bezpiecznego można zacząć używać? Z gmaila wolałbym nie rezygnować, jakoś mi pasuje. Choć zmiana pewnie zbyt kłopotliwa by nie była. Mam wykupiony hosting i w ramach niego dostęp do bezpiecznej poczty, ale jak długo będę z niego korzystał, tego nie jestem w stanie powiedzieć. Więc jaki bezpieczny program pocztowy, wygodny i bezpieczny, taka forteca "niema to tamto"?

Używałem kiedyś Thunderbirda, potem TheBat'a! Warto wrócić do któregoś z nich? Widziałem fajny motyw w jednym z filmów sf, bodajże ostatni Hulk, tam koleś używał fajnej bezpiecznej poczty heh... Więc jak, jakieś propozycje, rozwiązania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...