Skocz do zawartości
NoVVy

Problem z odczytem płyt CD i DVD

Rekomendowane odpowiedzi

W kompie mam DVD Lite-On JLMS XJ-HD1665 i nagrywarkę DVD Sony DRU-720A. 2xHDD mam na jednej taśmie a na drugiej odtwarzacz i nagrywarkę DVD. Problem jest taki, że wszystko jest podłączone dobrze (taśmy, zworki) i wszystko jest poprawnie wykrywane (system to Windows XP z SP3) ale po włożeniu dowolnej płyty (CD lub DVD) nie można wyświetlić jej zawartości. Dzieje się tak od momentu przełożenia dysku z Secondary do Primary (czyli z konfiguracji na każdym kanale dysk+napęd chciałem zrobić: na jednym kanale dysk+dysk a na drugim dvd+dvdrw). W "Mój komputer" ikonki napędów po wrzuceniu dowolnej płyty nie zmieniają się ani nie wyświetlają nazwy. Wyjątkiem jest antywirus (NOD32), którym mogę normalnie przeskanować płytę, windowsowe narzędzie "zarządzanie dyskami", które pokazuje poprawnie nazwę płyty znajdującej się w napędzie oraz Foobar 2000, który bez problemu odtwarza płyty audio (sprawdzałem też płytę z grą Motorhead gdzie audio track'i są poprawnie odtwarzane). Narzędzie CDCheck już na samym początku sprawdzania dowolnej płyty wywala błąd (widoczny na screenie). Wszystko wskazuje, że napędy są sprawne więc to raczej coś nie gra w systemie. Taśmy też sprawne bo wcześniej wszystko pracowało bez problemów (dysk+napęd na kanał). Wywaliłem Nero i zainstalowałem też na wszelki wypadek Adaptec ASPI v4.71.2 ale nic to nie dało. Odinstalowanie napędów i ponowna instalacja też bez efektów. Jeżeli ktoś z Was miał podobny problem albo wie jak się z nim uporać to bardzo proszę o pomoc.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pkomp

sprawdź wszystkie płyty - motorhead tłoczona czy nagrywana?sprawdź nagrywane - tłoczone może zatrybić łatwiej ale jak mieli nagrywanymi to trup zazwyczaj

no chyba że nagrywane są już trupami

Edytowane przez pkomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź wszystkie płyty - motorhead tłoczona czy nagrywana?sprawdź nagrywane - tłoczone może zatrybić łatwiej ale jak mieli nagrywanymi to trup zazwyczaj

no chyba że nagrywane są już trupami

 

Motorhead tłoczony (z CDA). Właściwie to wszystkie płyty jakie sprawdzałem były tłoczone i jedną nagraną też sprawdziłem ale za każdym razem efekt był ten sam. Po wrzuceniu płyty do jednego z tych dwóch napędów nie ma ogóle mielenia tylko słychać tak jakby wszystko normalnie działało (czyli płyta ładnie się rozkręca i przy odpalonym "Moim komputerze" ikonka napędu powinna się zmienić albo chociaż wyświetlić nazwę płyty ale niestety w ogóle nie ma reakcji żadnej).

 

 

--------- edit ----------

 

Sprawdziłem na wszelki wypadek ustawienia w biosie ale tam wszystko jest dobrze. Przed chwilą odpaliłem Linuxa w wersji Live-CD i wszystko było w jak najlepszym porządku także problem jest chyba w ustawieniach Windy.

 

--------- edit ----------

 

W trybie awaryjnym napędy nie sprawiają problemów.

 

--------- edit ----------

 

Problem rozwiązany! Właściwie to nie wiem co poskutkowało bo robiłem przez ten czas mnóstwo różnych rzeczy od przeinstalowywania napędów, sterów od kontrolerów IDE i w ogóle wszystkich sterów do płyty głównej po czyszczenie rejestru programami typu RegCleaner, WinXP Manager, CCleaner jak i ręcznie za pomocą Regedit. Sprawdzałem też wszystkie możliwe konfiguracje z taśmami i zworkami i w normalnym trybie niestety było tak samo. Dodam, że kiedyś wspomagałem się jeszcze dodatkowym kontrolerem na PCI i szukałem też śladów pozostałości po nim ale było czysto. Tak samo było z Alcohol 120%, którego kiedyś używałem do emulowania napędów gdy nie chciało mi się wachlować płytami. Pamiętam, że usuwałem go ręcznie (pliki i rejestr) bo odinstalować się go nie dało. Pousuwałem też z systemu zabezpieczenia typu SecuRom i Starforce bo i tak nie mam w tej chwili zainstalowanych gier, które były tym zabezpieczone. Ostatnie rzeczy jakie zrobiłem to skan Combofix'em tak dla pewności (nic nie wykrył) i reinstalacja antywirusa (Nod 32) i po tym wyszystko wróciło do normy (sam jestem zaskoczony takim obrotem sprawy). W każdym razie zostałem przy konfiguracji Primary dysk+dysk i Secondary nagrywarka DVD (drugi napęd sobie na razie daruję ale potrafi on czytać niektóre płyty, których nie czyta nagrywarka [płyty oryginalne, tłoczone i nie porysowane - zawsze te same i to dosłownie kilka sztuk - sam nie wiem czemu ich nie trawi] więc w przyszłości jeszcze będę musiał go podłączyć). No i dodam jeszcze, że kontrolery IDE śmigają teraz na standardowych sterownikach (wcześniej gdy próbowałem też na standardowych także nie działało poprawnie). Mam płytę K7N2 Delta-L na nForce2 ale na razie chyba nie będę instalować sterów do IDE bo wszystko dobrze pracuje.

Edytowane przez NoVVy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam podobny problem który ujawnił się niedawno. Dostałem na urodziny grę Prince of Persia Zapomniane pisaki i niestety mój napęd jej nie widzie (zaraz się wysuwa i chce by mu płytę włożyć), próbowałem go czyścić płytą czyszczącą i alkoholem izopropylowym ale to jak widzę niewiele dało. Help!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...