Skocz do zawartości
JaQs

Seagate Momentus 7200.4 ST9250410AS i Intel 945GM - nie idzie SATA II

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem. Otoz kupilem sobie Seagate ST9250410AS i jest on na SATA II. W laptopie, HP nx7300 jest chipset Intela 945GM, ktory obsluguje SATA II i z taka mysla wymienialem dysk, zwiekszyc szybkosc i pojemnosc.

 

Za nic nie moge tego SATA II wymusic. Zainstalowalem sterowniki od chipsetu, Intel Rapid Storage tez zainstalowane i wciaz jest SATA I.

 

Dołączona grafika

Takie skoki chyba sa przez to, ze Win 7 cos tam musial robic podczas testu

 

Tutaj S.M.A.R.T.:

Dołączona grafika

Edytowane przez JaQs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co ty sie tym przejmujesz ?

BURST RATE nie ma żadnego wpływu na wydajnosć dysku. Po 2 po chyba burscie rozpoznajesz ze biega on w trybie SATA 150...

Do Zapachania kanału S150 jeeszcze zostało ci troche Mb/s wiec spij spokojnie....

Jesteś pewnien ze wyciagnełeś zworke ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zglebilem temat i ten chipset nie obsluguje SATA 300, a co gorsze nawet SATA 150. Dysk w rzeczywistosci pracuje w trybie UDMA100 na interfejsie SATA. Nie bardzo rozumiem takie zastosowanie. Chyba jedynie po to zeby obslugiwane bylo NCQ i zapis prostopadly. Jest w ogole takie cos mozliwe?

 

Moglby mi to ktos wytlumaczyc bo nie do konca rozumiem to rozwiazanie.

 

Najgorsze jest to, ze desktopowa wersja ICH7 obsluguje pelne SATA 300, a ICH7M juz nie tylko dlatego, ze jest to wersja mobilna i jest specjalnie ograniczona.

Z tego co czytalem nawet modyfikacja sterownikow tak aby przy ICH7M widzial SATA 300 nie dziala.

 

Ponad to przestawilem dysk w LBA mode. Wiem na czym polega roznica i tego tez nie rozumiem. Pomimo, ze dysk ma 250GB to w Bit-shift mode chodzil bez problemu.

Musze od nowa pozakladac partycje i reinstalowac system? Windows odpalil bez problemu po zmianie.

Edytowane przez JaQs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapis prostopadły to sprawa sprzetowa dysku i chipset nie ma tu nic do gadania .

 

NCQ to sprawa dyski i chipsetu. LBA mode to logic block adress -- tak ma być,

Winda ci odpali ( xp ) jesli kontroler ma właczona emulacje UDMA 100 .. i spokojnie wykryje dysk. Jesli wyskoczy 0x0007B to musisz z instalacja XP-ka doozyc sterowniki od SATA... tylko wersja ultra mobile nie ma AHCI...

 

Z 2 strony czytam ze ich7m ma sata 300 ( zreszta by ci dysku inaczej nie wykryło )

http://www.intel.com/assets/pdf/datasheet/307013.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym, ze ja jestem teraz na Win 7 x64. Ponad to kontorler ustawiony jest w tryb SATA Native, a jednak predkosci sa jak przy UDMA100. Jedyna opcja to wlasnie wlaczenie albo wylaczenie SATA.

 

No i AHCI wydaje sie byc wlaczone skoro Intel Rapid Storage pokazuje, ze dysk pracuje w SATA I i NCQ jest uruchomione.

 

Wczoraj tez przestudiowalem troche datasheet'ow i wynika z tego, ze obsluguje SATA300, a w googlach natknalem sie na pare przypadkow takich jak moje.

 

Juz nie mam wiecej pomyslow na uruchomienie tego.

 

Jakby kontroler nie obslugiwal SATA II to dysk sam by sie w SATA I nie przestawil? Zworek zadnych nie ma.

Edytowane przez JaQs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...