Skocz do zawartości
Soolek

problem - wolne dzialanie kompa, propozycje optymalizacji?

Rekomendowane odpowiedzi

Cze wam wszystkim. od paru lat meczy mnie ten sam problem, co ciekawe chyba niezalezny od kompa (wymienialem wszystko... chyba tylko klawiarka zostala ta sama), spec kompa:

-duron 1ghz (10x 100/33)

-ram 256 ddr

-plyta asus a7s333

-geforce 2 mx400 (o tym dalej...)

-eee to chyba niepotrzebne ale: dysk 40gb barracuda 2 7200...

 

a teraz o co chodzi:

przesladuje mnie jakis pech (niewiem, klatwa?) poczawszy od tego ze uwiesil mi sie calkowicie, po miechu uzytkowania, xp (reinstalka potrzebna - niby niemozliwe), zdegradowalem sie do 98 bo wole co 3 miechy reinstalowac ale zeby wszystkie emu itp dzialaly ok. (mialem wszystkie systemy microshitu z wyjatkiem 2000)

 

juz wczesniej majac plyte ecs (jeszcze z gf2 mx 200 jakiegos pine'a+512 dimm) mialem 1000 (okolo) 3d markow w 2001. cos mi nie pasilo to zmienilem plyte na aktualna z ddr'ami i uzyskalem... 1100 3d markow pomyslalem dobra wina karty ale niemialem juz grosiwa to se odczekalem...

 

... az do dzis gdy do testow dostalem gf2 mx 400 gigabyte'a wlozylem i wykrylo go jako chipset mx100/200 hm... no dobra wciskam na sile stery od mx 400... zajarzyl. dx9.0 i jazda testy i tu niespodzianka 1500 3dmarkow (ciagle w 2001) juz mnie qrwica strzelila i zaczalem kabinowac, nastawilem procka na 8x 133 (~1064 wiec prawie to samo) bo ktos walnal ze pamiec powinna byc na szynie 133 ok... - cisza, zwiesil sie, przywrocilem ustawienia co mialem i... skonczyly mi sie pomysly...

 

powiem jeszcze ze komp stoi w "zimnym miejscu" - tuz kolo okna, wysokosci oczu na polce i RACZEJ sie nie przegrzewa (max 40c procek) - inne bylyby objawy.

 

i dzis doszedlem do wniosku ze po wymianie calego kompa (jego wazniejsze podzespoly za wyjatkiem procka)... ciagle mi cos go "hamuje", qmpel na tej samej karcie co mam aktualnie na p2 400mhz wyciagnal (niby) 2300 3dmarkow... niewiem czy mu wierzyc w kazdym razie dzialalo o niebo lepiej odemnie (grafa 3d + gry)

 

i z tego powodu sie zglaszam do was... HELP :cry: , jakies propozycje, cokolwiek by chociaz dzialal jak na 1ghz procka z gf2mx400 na pokladzie przystalo...

 

acha, agp jest nastawione na 4x, w biosie takze agp aparture size 32mb = moj gf2, stery najnowsze detonatory4 44.03

 

chcialbym pominac tweakowanie gf2, bo narazie jest jeszcze nie moj ale do jasnej cholery powinno chyba troche szybciej dzialac...

 

bede wdzieczny za kazda rade...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehhhh dotrwalem do konca lektury .... Mysle ze to w sumie nic takiego - winXP po miechu zwis - norma... a jak jeszcze mialem config athlon 1000mhz z gf 2 mx 400 i 256sdr'a na mobo MSI. Tez nie mialem za duzo tych punktow jakos kolo 2000 sie krecilem zawsze. Potem dostalem config jak teraz tyle ze dalej mialem Gf2mx 400. heh i 3dmark nie dochodzil i tak nawet do 3000.... Jedyne co ci pozostaje sie obawiam to zbieranie kasy i zmiana sprzetu ... a kolega z p2-400mhz niech jeszcze jakies fajne historyjki poopowiada. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli co jest glowna wina? - tak poprostu jest?

 

hm i czy jak zmienie na powiedzmy gf4(jak u ciebie w.g. compare'a) to zacznie cos sie "ruszac"? (11k 3dmarkow... fuck :) )

 

qmpel {inny ;)}ma gf4 i tam ewidentnie wszystko popyla

 

heh a mowilem sobie ze nic juz w kompa nie laduje... dobra dostane do testow gf4 to zobaczymy...

 

a tak wogle moj link... tylko plakac:

http://service.futuremark.com/compare?2k1=6548416

 

niewiem czemu nie napisane jest agp rate i pamiec na karcie...

i jak zrobic by "nature" poszlo w benchmarku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprzet z podpisu tyle, ze proc 9*133 i plyta Gigabyte ga7-vtxh+ (kt266a)grafa Gigabyte GF2MX400 32MB 220/200 3d mark 2001 nie SE wynik ~3300, stery nie pamietam jakie:) ale byly to najnowsze dostepne w marcu/kwietniu zeszlego roku :) Ten twoj wynik rzeczywiscie jest bardzo niski, moze ten MX400 jest na 64 bitowej pamieci?!?! Jezeli tak to wynik w porownaniu do mx200 sie duzo nie zmieni. Obecnie na konfigu z podpisu robie ok. 6400 w 3dmark2001se

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram, sprawdź, czy MX400 nie ma szyny pamięci 64bit, bo wtedy wyniki tak dla MX200 jaki i MX400 względnie normalne, przy założeniu, że nie poświęciłeś wiele uwagi, żeby dobrać optymalne stery i ustawienia biosa do konfiga. Co do puszczania durnia na 8x133 pomysł iście chwalebny, o ile durek ma odblokowane mnożniki. Podążaj w tę stronę ;)

 

Aha, co do 2300 3d makóff na pentiawie 400Mhz i GF2MX to mi się nie chce w to wierzyć, na pewno nie w default ustawiniach 3Dmarka.

U siebie AGP aperture spróbuj na 64MB dać, a sterowniki na pewno nie 44.xx, polecam 30.82 do 2MX, a jak nie to 28.32 i jeszcze jakieś serii 23.xx (chyba) były niezłe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli płytę mas zna chipsecie VIA KT333, tak ?

jeśli tak to może nie zainstalowałeś VIA service pack (nowa nazwa VIA Hyperion). bez tego miałem kiedyś 900 pkt, po doinstalowaniu 1900 pkt. głupia sprawa ale kiedyś nie wiedziałem że coś takiego jest i wszystko się wlokło (dawno dawno temu).

sterowniki zarzuć 41.09, u mnie dały solidnego kopa karcie.

być może masz tego mx400 na 64 bitowej szynie (czyli to samo co mx200 ale z wyższym taktowaniem) ale cóż, może trzeba wymienić ? ale co do aktualnego twojego konfigu to po kolei:

0. ustawienia biosu (magistrala normalnie 100/33, pamięci asynchro na 133, timingi pamięci jakieś Fast, 4-way memmory interleave, może masz enchance chipset performance, cpu decoding FAST, hdd block mode).

1. format dysku

2. instalacja windowsa (ja mam 98 i jest spoko, nie lubię XP)

3. instalacja via service pack'a (via hyperion), zassaj z sieci jakiś nowy.

4. sterowniki detonator 41.09 lub 30.82, najlepsze jakie są.

5. cała reszta softu, ale punkt 1,2 i 3 MUSZĄ być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kastrat czy nie, mx440 bije GF2Ti. Mam zdecydowanie lepsze wyniki na mojej mx440se 250/333 niż na GF2Ti fubafa przy 250/400. w poniedziałem był u mnie ze swoją kartą więc wiem co piszę. może 41.09 gorzej wypadają na 2Ti niż na mx440 ale tak wyszło. ja na default mam 3800, na 2Ti 3500-3600. a moja się kręci do 350/450 a GF2Ti max szedł 275/475 bez buraków.

 

soolek : jak zrobisz co ci napisałem to napisz jaki ci wyjdzie wynik. sam jestem ciekaw czy będzie lepiej ale stawiam na przyrost 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kastrat czy nie, mx440 bije GF2Ti. Mam zdecydowanie lepsze wyniki na mojej mx440se 250/333 niż na GF2Ti fubafa przy 250/400. w poniedziałem był u mnie ze swoją kartą więc wiem co piszę. może 41.09 gorzej wypadają na 2Ti niż na mx440 ale tak wyszło. ja na default mam 3800, na 2Ti 3500-3600. a moja się kręci do 350/450 a GF2Ti max szedł 275/475 bez buraków.

 

soolek : jak zrobisz co ci napisałem to napisz jaki ci wyjdzie wynik. sam jestem ciekaw czy będzie lepiej ale stawiam na przyrost 100%.

Zapodaj linka do compare w Marku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już nie mam w kompie karty fubafa, może pół godziny u mnie siedziała. do swojej mógłbym ale nie porównam już z kartą fubafa. on potwierdzi nasze wyniki.

 

a, i nie wysyłąłem wyników do neta bo po co ? wiem ile wyszło i nie ma czym się chwalić. nędzne 4441 pkt u mnie i 3600 na 2Ti.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh pamietam ze specialnie by via nie bylo szukalem (pogloski ze via mi sie z czyms gryzie... bo mialem takowa i service paka tez) a szyna 64bit hmmmmmmmmm :oops:

 

to jest gigabyte'a niby mx400, ale chipset mi wykrywa jako mx100/200 wiec to chyba wlasnie "ten" problem...

 

bede kabinowal z innymi kartami az do skutku, btw jak sie mnozniki z durona sciaga (ma ktos jakiegos linka co sie tam robilo?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wsumie niedopowiedzialem, chipset plyty to sis745.

 

wlasnie kabinowalem z timingami i asynchronicznym ustawianiem pamieci, jedyne co mialem w biosie to cpu/ram frequency to byla opcja 1:1 i 3:4 to wybralem 3:4, potem znalazlem cos dram write (...) i dram read (...) nastawilem na fast. restart... qpa nie dziala (po podliczeniu ramu wisi) ustawiam ponownie jak bylo... ciagle to samo (!!) to dalem zeby przowrocil factory settings... znowu. wylozylem kabel z obudowy, odczekalem minute i juz ruszyl... juz nic nie jaze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh pamietam ze specialnie by via nie bylo szukalem (pogloski ze via mi sie z czyms gryzie... bo mialem takowa i service paka tez) a szyna 64bit hmmmmmmmmm  :oops:

 

to jest gigabyte'a niby mx400, ale chipset mi wykrywa jako mx100/200 wiec to chyba wlasnie "ten" problem...

 

bede kabinowal z innymi kartami az do skutku, btw jak sie mnozniki z durona sciaga (ma ktos jakiegos linka co sie tam robilo?)

Jak karta jest rozpoznawana jako MX200 to jest MX200, zresztą wyniki to potwierdzają ja właśnie na MX200 mam 1667 punktów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kastrat czy nie, mx440 bije GF2Ti. Mam zdecydowanie lepsze wyniki na mojej mx440se 250/333 niż na GF2Ti fubafa przy 250/400. w poniedziałem był u mnie ze swoją kartą więc wiem co piszę. może 41.09 gorzej wypadają na 2Ti niż na mx440 ale tak wyszło. ja na default mam 3800, na 2Ti 3500-3600. a moja się kręci do 350/450 a GF2Ti max szedł 275/475 bez buraków.

 

soolek : jak zrobisz co ci napisałem to napisz jaki ci wyjdzie wynik. sam jestem ciekaw czy będzie lepiej ale stawiam na przyrost 100%.

przed zakupem poprzedniej karty mialem GF4MX440 pelne, taktowane 275/400 i GF2TI 250/400, obie karty prolinka i moglem je sobie potestowac. W wiekszosci testow GF2ti byl szybszy od 4. W 2ti dochodzilem do 4800ptk a na 4mx max co bylo to 4000.

 

Najlepsze sterowniki do GF2 MX/TI/PRO/ULTRA to detki 30.82.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A drivery AGP to CPU controller kolega ma zainstowane? Bo nie pamiętam, jak XP radził sobie na swoich. Tutaj masz linka

Poza tym ściągnij sobie Riva Tuner, i przynajmniej posprawdzaj, czy ten MX 400 ma normalne taktowania, bo ponoć są takie z pamięciami taktownymi 143Mhz, a powinno być 167Mhz. Przy okazji zobaczysz, jaka jest szerokość szyny pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem pamięci 143 MHz ale 128 bitów i smigał nieźle. na moim konfigu i z taktowaniem 200@166 wykręcał 2500 pkt więc nieźle jak na mx400.

pewnie nie ma koleś zainstalowanych sterów do płyty (odpowiednik via hyperion) i dlatego mu tak muli. doinstalować i wynik +50% co najmniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec tak, riva tuner napisal ze jest to 64bitowa wersja "NVIDIA GeForce 2 MX/MX 400"

jak dalem by wykryl aktualne ustawienia, wykryl:

core clock 175mhz

memory clock na 167

agp 4x, fastwrites on

 

hm czyli jednak mx 400 :?

 

znalazlem cos a la ten agp driver, "sis agp driver" instaluje nowsza wersje z netu (mialem 1.09 a teraz 1.12) zobaczymy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej, no karta jest niedotaktowana; core powinno mieć 200Mhz, co i tak niewiele zmieni...

64bit to kupa nie do przeżycia, to powinno być karalne :evil:

Możesz pokombinować i WYŁĄCZYC fastwrites, potrafi nieźle namieszać; a nóż coś się zmieni? Podaj oznaczenia na pamięciach karty, oraz czy ma pasywne chłodzenie, czy dali jakiś wiatraczek.

Obstawiam, że pasywne i obniżyli taktowanie core, żeby zaoszczędzić na chłodzeniu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po testach - roznice? ZADNE 1529 3dmarkow (granica bledu...)

wiatraczka oczywiscie zadnego...

a pamieci:

Vigour VC5364161PT-6

0130

 

znalazlem jeszcze oznaczenie gf:

GV-GF1280-32

 

szajs...

 

dobrze ze go nie kupowalem tylko "wzialem na testy"

 

mowie ze mam szczescie do kompow...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazlem jeszcze oznaczenie gf:

GV-GF1280-32

 

szajs...

po oznaczeniu wnioskuje, ze jest to Gigabyte, bo moj stary GF2MX tez mial takie oznaczenie tylko, ze domyslnie byl taktowany 175/166, a po podkrecaniu wyszlo 220/200 :) wyniki osiagalem rzedu 3300ptk. Jak widac nawet najlepszym uda sie popelnic taki szajs jak 64bitowa karta, nalezy ja zmienic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że tak, trzeba się wystrzegać jak ognia 64bitowych kart i to jeszcze na wplnych pamięciach sdram.Chyba że ktoś tylko pracuje w wordzie to nie odczuje różnicy. Dla porówaniania sam miałem taką kartę firmy Procomp GF2mx400 i w 3d marku wyciągała 1112 pkt, a gdy zmieniłem na GF4 ze 128 bitową szyną pamięci to wynik się ponad 2 razy zwiększył i wyniósł 2383 pkt. Trochę jeszcze za mało ale to wina słabego procesor P3 500mhz.Więc różnica między tymi dwoma kartami jest spora.

 

Tematem tego postu jest wolne działanie komputera.

hmm, najlepiej to zainstalować win98SE oraz directx9.0 .Dobrze też zrobić defragmentacje dysku,scandisk,koniecznie trzeba powyłączać niepotrzebne programy działające w tle, które czasem zwalniają komputer(start->uruchom-> wpisać msconfig-> na zakładce autostart odznaczamy wszystkie programy i uruchamiamy kompa). Warto też usunąć pliki z folderu Autostart. Po za tym włączamy w menadżer urządzeń DMA dla dysku,w biosie wyłączamy Fast write i rozmiar pamięci dla AGP ustawiamy na 128.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz dysk, i czy na pewno sprawny. Moj Maxtor 40GB nie mial badow, i dialal niby normalnie, ale jednak sie zacinal i miewal czkawke. Po wymianie dysku na sprawny, dostalem w 3Dmarku 1000 pkt. mialem 12027tys, a mam 13004. Moze tutaj jest jeszcze jakas strata?? No i popieram kolegow przedmowcow. 64bity to kicha jakich malo i nalezy sie tego wystrzegac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do SiS to najnowsze stery to 1.15. Wywal DX9 i zainstaluj 8,1A działa troszke szybciej. A na 64bit karcie i tak więcej nie wyciśniesz. zobacz mój lunk sprzęt podobny tylko karta 128 bit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do SiS to najnowsze stery to 1.15. Wywal DX9 i zainstaluj 8,1A działa troszke szybciej. A na 64bit karcie i tak więcej nie wyciśniesz. zobacz mój lunk sprzęt podobny tylko karta 128 bit

patrze i niewierze... a po czym (w oznaczeniach) rozpoznawac karty 128bitowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej w RivaTuner ja mam szczęście posiadać GF2MX A1 czyli przed wprowadzeniem wersji 100/200/400.

128bit AGP NV11 (A1) with 32MB SDram memory - tak pisze u mnie u ciebie pewnie za miast 128 będzie tylko 64 i tu jest cała koza pogrzebana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej w RivaTuner ja mam szczęście posiadać GF2MX A1 czyli przed wprowadzeniem wersji 100/200/400. 

128bit AGP NV11 (A1) with 32MB SDram memory - tak pisze u mnie u ciebie pewnie za miast 128 będzie tylko 64 i tu jest cała koza pogrzebana.

prawie wszycho tak samo, jak napisales 64 bity ale w nawiasie nie a1 lecz (B2)ale i tak... :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...