Skocz do zawartości
lenin

Kontroler LSI Logic MegaRAID czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam znalazłem na Allegro taki kontroler link(LSI Logic MegaRAID SAS 8308ELP 128MB SATA II PCI-E) i zastanawiam się czy będzie działał on z każdą płytą główna pod systemem W7 i czy nie będzie problemów z przenoszeniem macierzy na inną płytę. Ogólnie czy warto kupować i ile kosztuje kabel do podpięcia dysków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złącze pcie ma? Ma! Sterowniki do Windows 7 ma? Ma! (I to jeszcze wbudowane w system) To co ma nie działać? ;)

A najnowsze firmware do załadowania jest z kwietnia tego roku.

Legacy Products : MegaRAID SAS 8308ELP : LSI

Ma własna pamięć i dedykowany procesor więc tak czy siak będzie lepszy od każdego raid na płycie.

 

Znalazłeś kontroler to cene kabla też chyba znajdziesz?..

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra to jeszcze mam parę pytań : czy jest możliwa obsługa dysków SATA I ; co z napędami optycznymi ; czy taki kontroler wymaga wymuszonego przepływu powietrza przez radiator? ; czy bez baterii będzie dużo tracił na wydajności ? ; no i jeszcze działanie TRIM na dyskach SSD?

Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

No dobra to jeszcze mam parę pytań : czy jest możliwa obsługa dysków SATA I ; co z napędami optycznymi ; czy taki kontroler wymaga wymuszonego przepływu powietrza przez radiator? ; czy bez baterii będzie dużo tracił na wydajności ? ; no i jeszcze działanie TRIM na dyskach SSD?

Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi.

 

- SATA1 jest kompatybilne z SATA2 (odwrotnie - nie)

- Napędy optyczne generalnie nie sa obsługiwane przez kontrolery Raid - i choć są od tej zasady wyjątki to raczej nie ma sensu sprawdzać - nie pod windą przynajmniej - chyba że chcesz mieć kłopoty ;)

- jak Twoim zdaniem bateria może wpływać na wydajność? Proszę przedstaw tok rozumowania który doprowadził Cię do zadania tego pytania - będzie wesoło... albo i nie... :lol:

- TRIM: generalnie kontrolery nie pozwalają na stosowanie TRIM z "zewnątrz" - i mają rację, ponieważ system nie zna mapy zajętości bloków w RAID.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- jak Twoim zdaniem bateria może wpływać na wydajność? Proszę przedstaw tok rozumowania który doprowadził Cię do zadania tego pytania - będzie wesoło... albo i nie... :lol:

 

Może nie bezpośrednio ale wpływa na wydajność ;) Bez BBU nie włączy write-back cache :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Może nie bezpośrednio ale wpływa na wydajność ;) Bez BBU nie włączy write-back cache :)

 

Jest to do obejścia - a w zasadzie jest to wskazane, ponieważ MegaRaidy lubią ześwirować w przypadku awarii/uszkodzenia baterii. Ale faktycznie można na to spojrzeć w ten sposób - jak również w taki, że jest to granie w h. z klientem (dlatego zamiast Mega Hiper Raida wolę inne marki...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak traci się na wydajności. A co się stanie jak włącze write-back cache i nastąpi zanik zasilania? Może wiecie jak to jest z kontrolerami HP, DELL na płytach innych producentów?

Co do TRIM chciałbym stworzyć macierz z dysków HDD a SSD pozostawić poza macierzą wszystko na tym kontrolerze.

 

 

Czy za taką kasę czyli 300zł da się kupić coś lepszego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

warto!:)

 

lenin: a masz już kabel do podłączenia dysków? :rolleyes:

 

WBC na kontrolerze zachowuje się mniej więcej tak samo jak ... każde inne WBC ;) -> w 99% przypadków wyłączeń, w domowym kompie, nic się nie stanie. Macierze zabezpiecza się UPS-em -> baterie praktycznie przed niczym nie chronią, stanowią tylko drogawy dodatek do zestawu... (a już na pewno nie w sytuacji gdy masz pareset MB plików zbuforowanych w cache systemu...) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler kupiłem i czekam na paczkę. Kabel chce kupić tutaj kabel taniej na razie nie znalazłem ale kupuję dopiero jak przyjdzie kontroler. Jak masz namiar na jakiś tańszy daj znać.

I nie mam jeszcze dysków możliwe że poczekam na F4 od Samsunga, dwa F3 500GB mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler kupiłem i czekam na paczkę. Kabel chce kupić tutaj kabel taniej na razie nie znalazłem ale kupuję dopiero jak przyjdzie kontroler. Jak masz namiar na jakiś tańszy daj znać.

I nie mam jeszcze dysków możliwe że poczekam na F4 od Samsunga, dwa F3 500GB mam.

 

Trochę leciwy ten kontroler, ale za tą cenę nie kupisz nic lepszego. Odczyty z cache do 800MB/sec. Bez problemów przeniesiesz macierz na inną płytę (wraz z kontrolerem) lub na inny kontroler LSI. Kable są na allegro po jakieś 35zł (nieraz 25zł). Bez dodatkowgo wiatraka niestety się nie obejdzie. Brak baterii nie przeszkadza włączeniu WriteBack. Mając UPSa zalecam usunięcie baterii - w kontrolerach Adapteca zainstalowana bateria zmniejsza wydajność. W LSI tego nie zauważyłem.

 

Może nie bezpośrednio ale wpływa na wydajność ;) Bez BBU nie włączy write-back cache :)

 

Bajki prawisz kolego...

 

Jest to do obejścia - a w zasadzie jest to wskazane, ponieważ MegaRaidy lubią ześwirować w przypadku awarii/uszkodzenia baterii. Ale faktycznie można na to spojrzeć w ten sposób - jak również w taki, że jest to granie w h. z klientem (dlatego zamiast Mega Hiper Raida wolę inne marki...)

 

Bardzo mnie zaciekawiło Twoje zdanie o MegaHiperRaidzie - jakie to marki wolisz? Może przykłady kontrolerów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złącze pcie ma? Ma! Sterowniki do Windows 7 ma? Ma! (I to jeszcze wbudowane w system) To co ma nie działać? ;)

 

Oczywiscie ze moze nie dzialac ;)

Ten sprzet jest tak egzotyczny w domowych kompach, ze czasami sa problemy na poziomie plyty glownej. Na XS sa opisane przypadki gdy kontroler x nie dzialal na mobo y a na mobo z odpalal bez problemu.

 

Dalej te kontrolery maja tez listy kompatybilnych dyskow twardych i napedow i nie bez powodu.

 

Moj adaptec nie widzial patriot warpa a dwa podpinane hdd seagate'a chodzily bez problemu.

 

 

Acha do tego dochodzi jeszcze kilkudziesieciu sekundowy bootup time przed startem systemu.

 

Jesli ktos nie planuje tworzyc macierzy gigant badz uzywac sasow to powinien sobie odpuscic ten sprzet. Ja swoj sprzedalem po miesiacu i nie zaluje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Bardzo mnie zaciekawiło Twoje zdanie o MegaHiperRaidzie - jakie to marki wolisz? Może przykłady kontrolerów?

Niech Cię zaskoczę: tak, wiem że mnóstwo firm bazuje na chipach LSI Logic - bo są dobre, tyle że nie ma to nic wspólnego z finalnym produktem. W kontrolerach raid podstawa to konsola a dopiero póżniej osiągi - bo wynikają one z możliwości konfiguracji softu pod konkretne zapotrzebowania ( a raczej nikt nie ustawia raid pod hd-tacha ;) ). Firmy które ja osobiście preferuję to Intel, Adaptec i Qlogic, ze wskazaniem na Adapteca ze względu na otwarty kod driverów.

 

Adaptec olał klientów i od ponad dwóch lat nic nowego nie pokazał. Za to LSI wypuszcza co chwilę nowe modele, aktualnie to niekwestionowany No1. Moje LSI 9260 startują jakieś 10 sekund.

...tylko że adaptec i intel nie musi odpalać biosu (czas startu praktycznie zero) o ile masz inne urządzenie botujące...

Daleki byłbym też od oceniania firmy na podstawie ilości produktów wypuszczanych rocznie...

 

 

Oczywiscie ze moze nie dzialac ;)

Oczywiście że tak - ale większość problemów dotyczy etapu POST lub bootowania - mówiąc inaczej etapu na którym kontrolę sprawuje bios mobo / kontrolera. W domowym kompie może to stanowić problem, ale każdy z producentów zaznacza że jest to sprzęt dedykowany do serverów. Raid nie jest dla wszystkich - krótko mówiąc - jeśli sprzęt nie został przetestowanu z jakimś z dysków to całe ryzyko ponosi kupujący.

 

Długie sprawdzanie macierzy: oczywiście, ale server restartujesz raz na rok a nie 5 razy dziennie, bo się gra wywaliła na źle podkręconym pececie ;)

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech Cię zaskoczę: tak, wiem że mnóstwo firm bazuje na chipach LSI Logic - bo są dobre, tyle że nie ma to nic wspólnego z finalnym produktem. W kontrolerach raid podstawa to konsola a dopiero póżniej osiągi - bo wynikają one z możliwości konfiguracji softu pod konkretne zapotrzebowania ( a raczej nikt nie ustawia raid pod hd-tacha ;) ). Firmy które ja osobiście preferuję to Intel, Adaptec i Qlogic, ze wskazaniem na Adapteca ze względu na otwarty kod driverów.

Kolego, obudź się z letargu, zaspałeś z roczek. Aktualnie wszystkie znane marki (Intel, IBM, Dell, Fujitsu) bazują na LSI. I najciekawsze jest, że kontrolery wszystkich tych firm to fizycznie ta sama karta. Karty Intela czy IBMa nawet wygląd mają identyczny jak karta dla zwykłych użytkowników czyli LSI MR92xx. Dell przynajmniej zmienił PCB karty i dał wymienialny cache. Tak samo firmware jest identyczne we wszystkich tych kartach, różnica jest tylko w pliku konfiguracyjnym NVDT (żeby się wyświetlało IBM M5015 zamiast LSI MegaRaid 9260 i parę wodotrysków typu dłuższe czekanie na dyski w IBMie lub sprawdzanie producenta podłączonego dysku w kontrolerach Della). Podmiana NVDT jest możliwa. Zresztą moje kontrolery to IBMy M5015 przeNVDTowane na LSI 9260, bo te najszybciej startują. Konsola jest identyczna (bo ta sama) we wszystkich tych kontrolerach. Specjalistyczna konfiguracja jest jak już wspomniałem w NVDT. Widzisz wyższość rozwiązań LSI? Jeden sprzęt a łatwo przystosować pod konkretne zastosowania. Inne zalety też niebagatelne. Zakładasz macierz na Dellu - pakujesz same dyski w IBMa czy Intela i od kopnięcia rusza. I nie teoretyzuję - wszystko to sprawdziłem w praktyce.

 

Z ofert wiodących producentów Adaptec już niestety wypadł...

 

...tylko że adaptec i intel nie musi odpalać biosu (czas startu praktycznie zero) o ile masz inne urządzenie botujące...

Ochochoh, każdy kontroler ma możliwość wyłączenia BIOSu...

 

Daleki byłbym też od oceniania firmy na podstawie ilości produktów wypuszczanych rocznie......

Chodziło mi o to, że potrafili się szybko przystosować do potrzeb rynku. Aktualnie kupisz kontrolery LSI (i to nowe 6Gbps a nie jakieś starocie) pod każde zastosowanie. Z RAIDem, bez, od 4 do 36 napędów itp.

 

Miałem Adapteca 5805, kupiony zaraz po premierze i była to najwyższa półka. Był szybki, ale minęły dwa lata, LSI wypuściło kontrolery 6Gbps o wydajności odczytu 2,75GB/sec (rzeczony Adaptec wyciągał 1,3GB/sec) a w Adaptecu 5805 nadal jest topowym produktem. No i poszedł do żyda. Jak nie pokażą niczego nowego to skończą jak 3ware.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Kolego, obudź się z letargu, zaspałeś z roczek. Aktualnie wszystkie znane marki (Intel, IBM, Dell, Fujitsu) bazują na LSI. I najciekawsze jest, że kontrolery wszystkich tych firm to fizycznie ta sama karta.

A co ja napisałem?

A że PCB takie same? - spójrz na płyty główne, karty graficzne itd - wszyscy korzystają z referencyjnych PCB, bo opracowanie nowych kosztuje krocie i zabiera czas. Np. Dell i HP dodają rozszerzoną funkcjonalność niektórych kontrolerów do BIOSU mobo - ten sam kontroler przeniesiony do innego kompa nie jest już taki sam ;)

 

LSI wypuściło kontrolery 6Gbps o wydajności odczytu 2,75GB/sec (rzeczony Adaptec wyciągał 1,3GB/sec) a w Adaptecu 5805 nadal jest topowym produktem. No i poszedł do żyda. Jak nie pokażą niczego nowego to skończą jak 3ware.

Jakoś nie zauważyłem żeby Twój przerobiony IBM wyciągał ponad 1.3GB/s w burst... ale cóż - magia cyferek i nadmiar gotówki... nie moja sprawa.

 

Adaptec 5805ZQ ma np. backup cache do SSD /bez baterii/ , albo może wykorzystać SSD jako 32/64GB cache - co skraca drastycznie czasy dostępu przy naprawdę dużych operacjach - i nie jest to równoważne postawieniu raid na SSD, chociażby ze względu na cenę i pojemność. 6GB/s (którego nie ma) brzmi pięknie - to samo robią producenci nowych mobo i dysków - za 5-10 lat pewnie da się to wykorzystać, a na razie to napis na pudełku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ja napisałem?

A że PCB takie same? - spójrz na płyty główne, karty graficzne itd - wszyscy korzystają z referencyjnych PCB, bo opracowanie nowych kosztuje krocie i zabiera czas. Np. Dell i HP dodają rozszerzoną funkcjonalność niektórych kontrolerów do BIOSU mobo - ten sam kontroler przeniesiony do innego kompa nie jest już taki sam ;)

Widzę, że nie zajarzyłeś. Nie chodziło o to, że IBM robi kartę referencyjną tylko o to, że IBM (i inni) kupują kontroler od LSI. LSI zmienia tylko Vendor i Device ID i to jest cały udział partnera w "produkcji" kontrolera.

 

Jakoś nie zauważyłem żeby Twój przerobiony IBM wyciągał ponad 1.3GB/s w burst... ale cóż - magia cyferek i nadmiar gotówki... nie moja sprawa.

Słabo uważałeś.

Dołączona grafika

test był robiony "ze trzy firmwary temu".

 

Adaptec 5805ZQ ma np. backup cache do SSD /bez baterii/ , albo może wykorzystać SSD jako 32/64GB cache - co skraca drastycznie czasy dostępu przy naprawdę dużych operacjach - i nie jest to równoważne postawieniu raid na SSD, chociażby ze względu na cenę i pojemność. 6GB/s (którego nie ma) brzmi pięknie - to samo robią producenci nowych mobo i dysków - za 5-10 lat pewnie da się to wykorzystać, a na razie to napis na pudełku.

Kolego, wydaje mi się fanbojujesz starociom.... 6Gbps doskonale się sprawdza w komunikacji z ekspanderami, gdzie jeden kabelek (przeliczeniowo) wystarczy teraz na obsługę czterech dysków bez utraty ich wydajności, przy linku 3Gbps powyżej dwóch dysków już obcinało transfer - kumasz? W LSI też możesz użyć dysku SSD jako cache, jest jeszcze FastPath dla SSD. No i odnośnie Adapteca: ile by nie dołożyli bajerków to nadal stara technologia. LSI używa PCIExpress v2.0 stąd dwa razy wyższe transfery w Burst. Nowy, szybszy procesor - a nie dziwi Cię, że sam Intel przestał robić kontrolery na swoich procesorach IO? (Adapteci są na Intelach).

 

A na koniec coś z mojej praktyki na Adaptecu serii 5.

6 szybkich dysków juz powoli zaczyna zapychać kontroler, przy ośmiu transfery są już niewiele lepsze niż przy sześciu. Zastosowaniu ekspandera mija się z celem, chyba, że chcesz kilka woluminów, ale znów cache podzieli się też na kilka części. Nowe LSI nie mają tej przypadłości (strasze na chipie 1078 miały), jest zapas wydajności, cache się nie dzieli (każdy wolumin dostaje dostęp do całości). No i największa bolączka (jak dla mnie) Adapteca - RAID5. Przy kilku dyskach o komfortwej pracy nie ma mowy. Masz skoki transferu, jakieś zacinki.... Na LSI wogóle nie czuję, ze mam RAID5, żadnych spadków, przycinek, transfer cały czas na maks ile wyciągną dyski.

 

Kolego, to jest po prostu inne generacja - powinieneś zrewidować swoje poglądy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Kolego, to jest po prostu inne generacja - powinieneś zrewidować swoje poglądy.

Hmm, być może masz rację - ale ostatecznie przekonać mnie mogą tylko prawdziwe testy wydajnościowe, a na to będę musiał trochę poczekać - na razie nie ma szans na zmianę kotrolera...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak grzeje się ten układ?

Z tego co widze, to wszystkie kontrolery z 1078 maja radiatory, ale one chyba są bardzej dla wyglądu aniżeli dla jakiegoś odprowadzania ciepla. Wiem ze te procki demonami zimna nie sa.

Edytowane przez Kean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1078 dość mocno się nagrzewa podczas pracy, trzeba zmienić ten radiator na coś sporo większego lub dać nawiew. A radiator raczej jest przystosowany do środowiska serwerowego i sporego obiegu powietrza niż do domowego PC.

Edytowane przez ODOO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Tak z ciekawosci do czego wykorzystujecie takie transfery?

 

Jakas obrobka gigantycznych plikow graficznych ?

Bazy danych + OpenCL + modowane drivery Raid + SoftRaid na GPU (m.in. wykorzystanie VRAM jako cache) + .... eksperymenty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler już mam kabelka jeszcze nie, ale jest problem nie mogę wejść do WebBIOS po naciśnięciu Ctrl H pojawia się informacja że WebBIOS włączy się po zakończeniu POST ale wtedy normalnie ładuje się system. MegaRAID Storage Manager w windows działa bez problemów. W instrukcji znalazłem że jeżeli nie posiada się gniazda PS/2 należy włączyć emulację portu USB na PS/2. Ja posiadam jedno gniazdo PS/2 : klawiaturę PS/2 i myszkę USB.

 

Czy WebBIOS obsługuje się za pomocą myszki?

 

 

Jak najlepiej zaktualizować firmware DOS czy Windows?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre płyty alokują za mało pamięci na opcjonalne romy i skutkuje to np: niemożnością uruchomienia WebBios. Szczególnie Asusy lubią tak robić. Najprościej będzie poustawiać kontroler pod Windowsem w Storage Managerze.

 

Edit: Storage Manager od wersji chyba 5 umożliwia zmianę firmware.

Edytowane przez ElFi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa udało mi się włączyć WebBIOS jak odłączyłem od płyty głównej dysk WD, pozostałe dyski 2xSamsung i 1xSeagate i DVD mogą być podpięte. Do mojego kontrolera najnowszy Storage Manager to wersja 2.35 więc raczej pozostaje MegaCLI DOS lub Windows.

 

Czy jak bym skonfigurował RAID w Storage Manager to bym miał kłopoty przy przenoszeniu kontrolera na inną płytę główną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa udało mi się włączyć WebBIOS jak odłączyłem od płyty głównej dysk WD, pozostałe dyski 2xSamsung i 1xSeagate i DVD mogą być podpięte. Do mojego kontrolera najnowszy Storage Manager to wersja 2.35 więc raczej pozostaje MegaCLI DOS lub Windows.

 

Czy jak bym skonfigurował RAID w Storage Manager to bym miał kłopoty przy przenoszeniu kontrolera na inną płytę główną?

 

MSM serii 5 i 6 też będzie chodził - sprawdź.

 

Konfiguracja jest zapisywana do kontrolera i na każdy z dysków. Możesz więc podpiąc te dyski nawet do innego kontrolera LSI i ruszy z nogi. Możesz je zamianiać miejscami (byle nie na gorąco) i też ruszy z nogi. Jeżeli na gorąco odepniesz dysk to dostanie status Foreign i wtedy trzeba będzie go zaimportować (i konfigurację macierzy). Ogólnie masz dużą elestyczność co do żonglowania dyskami i kontrolerami (w końcu za to też płacisz kupując taki kontroler).

Edytowane przez ElFi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...