Skocz do zawartości
toms83

EAX w grach.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów i koleżanki.

 

W związku z powolną realizacją planu budowy komputera do gier, mam pytanie odnośnie efektów EAX w grach. Trochę poczytałem o tej kwestii, by nieco naświetlić sobie sytuację, ale kilka kwestii zostało.

 

Chcę zakupić jakąś kartę dźwiękową, która starczy na lata, podłączone to będzie do zestawu 2.1 ( zwykłe komputerowe głośniczki, żadna rewelacja ), Win 7. Zależy mi na bez problemowej współpracy z tym systemem. W tej chwili "najwyższym" standardem jest EAX 5.0 HD? Obecnie jest to chyba w bardzo znikomym procencie wykorzystywane, ale skoro kupując teraz to najlepiej coś co ma "wszystko". :)

Jaką kartę byście polecili? Wiem że trochę nie w tym dziale, ale tutaj siedzi więcej osób zainteresowanych i zorientowanych audio. Zapewne jakiś Creative, ale jaki? Tak ze 3 stówki chciałbym na to przeznaczyć. :D

 

Druga kwestia tyczy już się samych efektów. Czy trzeba to gdzieś specjalnie włączyć aby to działało, czy po prostu jak karta dźwiękowa potrafi te efekty uzyskać to to działa z automatu? Wiem, wiem, pytanie jak z epoki kamienia łupanego, ale ja sam mniej więcej w tym momencie się zatrzymałem na graniu. :D

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rafa za informacje.

 

A bez tej aplikacji EAX nie będzie działać na 7? Bo obecnie Xp do gier to powoli odchodzi do lamusa. :)

A i chyba lepiej jakby karta była na PCI bo ten Titanium jest na PCI-E. X-FI Gamer też ma eax 5.0, dobre to?

 

----------

 

A w ogóle czy Wy używacie tych efektów, warto się pomęczyć żeby działały, czy raczej nie?

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efekty EAX są narawdę niezle tylko jest jeden maly minus tej technologi. Nikt już jej nie używa. Gier wspierających EAX 4.0 jest może z 10-15 a EAX 5.0 góra 5. Szkoda bo naprawdę było czego posłuchać. Współczesne procesory są na tyle szybkie, że nie trzeba specjalnych kart do tworzenia efektów. Tylko co z tego skoro tworcy gier i tak idą na łatwiznę i dodają do gier proste efekty echa i nic więcej. Colin 4, Thief: Deadly Shadows to było coś, dźwięk rewelacyjny.

 

Pod win7 musisz miec zainstalowany program ALchemy żeby mieć efekty EAX w grach. Wiekszość gier wykryje sam inne trzeba dodawać manualnie (nic trudnego). Jeśli bardzo Ci zależy na efektach eax w grach to x-fi gamer bedzie dobrym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

 

Trochę pomęczyłem się jeszcze z tą recenzją na pclabie i faktycznie EAX jest na wymarciu, bo tak jak pisałeś, producenci przestają w ogóle to rozwijać a dodatkowo Vista/7 poprzez zmiany w systemie zabiła tą opcję już totalnie. Jedynie ta aplikacja Alchemy ratuje sytuację, ale niestety widać tendencję do rezygnowania z tego.

 

Kartę dźwiękową i tak będę zmieniał, więc ten Gamerek raczej u mnie zawita. Z Eax 5 będę mógł skorzystać wszędzie tam gdzie będzie taka możliwość, a gdzie nie ma tych efektów to i tak będzie lepiej niż na integrze. Jakoś nie mam do nich przekonania.

 

A jeszcze tak męcząc ten temat. To czy zestawy 5.1 dają jakieś dużo lepsze wrażenia? Wiadomo że pozycjonowanie jest lepsze, bo można uchwycić przeciwnika zbliżającego się z tyłu itp. Jednak widzę, sporo osób ( jak nie większość ) gra na słuchawkach więc chyba króluja dwa kanały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o EAX szczególnie HD to często był błędnie stosowany ( Hitman 2 - podczas wędrówki kanałami było słychać ludzi z ulicy albo w konfesjonale dali taki pogłos jakby spowiedź była na środku kościoła bez konfesjonału (a jak wiadomo konfesjonały są wytłumione)) ... itd. itd.

 

Tak więc potencjał niby jest ale zupełnie nie używany (w gry z poprawnym użyciem które były tu wymienione nie grałem).

 

ps. a już pomijam fakt że w Realtek mam mniej problemów w grach (znikające dźwięki) niż przy Audigy 1 którego kiedyś miałem.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając necik też natrafiłem na informacje że są gdzieniegdzie błędy przy włączonym eaxie.

 

A co @Kyle sądzisz o dźwięku wielokanałowym 5.1? Warto się w to bawić czy raczej nie? Specjalnie miejsca na to nie mam ( i w grę wchodziłby co najwyżej mały zestaw komputerowych głośników ) no ale jakby to miało zrywać perukę to może? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając necik też natrafiłem na informacje że są gdzieniegdzie błędy przy włączonym eaxie.

 

A co @Kyle sądzisz o dźwięku wielokanałowym 5.1? Warto się w to bawić czy raczej nie? Specjalnie miejsca na to nie mam ( i w grę wchodziłby co najwyżej mały zestaw komputerowych głośników ) no ale jakby to miało zrywać perukę to może? ;)

 

Kiedyś grałem u kumpla to było fajnie ... ale warunek - kolumny tylne doskonale ustawione na stojakach a nie w rogach pokoju itp.

 

Czy warto się bawić ... to zależy ... np. Ja się nie bawię bo nie chcę robić bałaganu ;) Z resztą zależy mi na dobrym neutralnym dźwięku .... więc gdybym chciał iść w 5.1 to by kosztowało majątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety ja nawet tylnich kolumienek nie miałbym z tyłu, bo nie mam jak tego ustawić. Foty mojego biurka można podejrzeć w linku z podpisu, chociaż monitory to już nie aktualne, ale ułożenie się nie zmieniło. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pod vistą/7 do eaxu alchemy tylko do starych gier nowe na openal alchemy nie potrzebują. Kyle wspomniał Audigy 1 i problemach ale porównywać A1 do X-fi to jak porównywać sportową brykę do traktora. na X-fi zero problemów z grami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie co do kart dźwiękowych, wiem że to nie ten temat, ale nie chcę zaśmiecać forum.

Czy jeśli zmienię mojego SounBlaster Audigy 1 na np. X-Fi Extreme Gamer to zauważę różnicę w jakości dźwięku? Warto zmieniać? Głośniki mam bardzo dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie co do kart dźwiękowych, wiem że to nie ten temat, ale nie chcę zaśmiecać forum.

Czy jeśli zmienię mojego SounBlaster Audigy 1 na np. X-Fi Extreme Gamer to zauważę różnicę w jakości dźwięku? Warto zmieniać? Głośniki mam bardzo dobre.

 

Zauważysz A1 to dinozaur z lipnym dac'iem na przednich kanałach ludzie podłączali do tylnych kanałów głośniki bo lepiej grały :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważysz A1 to dinozaur z lipnym dac'iem na przednich kanałach ludzie podłączali do tylnych kanałów głośniki bo lepiej grały :E

 

Chyba o 16-bitowych Live 5.1 piszesz. No chyba że audigy ten problem też dotyczył? :P Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...