Skocz do zawartości
lucreetia

Foxconn A79A-S - temat ogólny

Rekomendowane odpowiedzi

Tematu nie znalazłem, więc zakładam. I o ile nikt nie będzie miał nic specjalnie przeciw, będzie to taki rodzaj terapii publicznej. Mam zamiar pisać wszystko, co wiem (a wiem niewiele), systematycznie uzupełniając i licząc po cichu na to, że jakiś odzew też będzie i może ktoś w czymś pomoże. Docelowo chciałbym komputer zoptymalizować do pracy na codzień, osiągając przyzwoitą wydajność przy zachowaniu pełnej stabilności. Wiedzy nie mam rozległej, a jeśli już coś wiem więcej, to raczej o czasach Socketu A i pamięci dual-channel, które to musiały wtedy pracować synchronicznie do magistrali FSB, aby układ był możliwie sprawny. Czytam, patrzę i widzę - dużo się zmieniło, a braki wypada nadrobić. Dowiedzieć się, żeby nie tracić i frajersko korzystać ze sprzętu, który przy zerowych kosztach w każdej chwili może być kilkanaście procent lepszy :>.

 

Zacznę od BIOSu, bo to chyba podstawa przy dyskusji o płytach. I rzecz, która ma ogromny wpływ na wydajność.

 

Schemat ogólny jest oparty na sprawdzonym szablonie AMI i nie sądzę, by komuś odnalezienie się sprawiało kłopot.

 

Dołączona grafika

 

  • System Information
  • Advanced BIOS Features
  • FOX Central Control Unit
  • Advanced Chipset Features
  • Integrated Peripherals
  • Power Management Setup
  • (...)
Pod jedynką ("System Information") nie zmieniałem nic, bo i też nie ma co zmieniać. Wyłączyłem jedynie permanentnie obsługę FDD, gdyż takiej stacji nie posiadam.

 

Schody zaczynają się dalej, w "Advanced BIOS Features". "MPS Revision", tajemnicze z początku, to Multi-Processor Specification - standard, wg którego komputer radzić ma sobie z wieloma procesorami na pokładzie. Źródła głoszą, iż jeśli nie występują problemy, należy ustawić wyższą opcję - 1.4 (alternatywa to 1.1). O "PCI Latency Timer" dowiedzieć się można tu: www.reric.net/linux/pci_latency.html i tu: forum.purepc.pl/Socket-462ASlot-A-f69/Co-jest-PCI-LATENCY-TIMER-t68731.html, gdzie to drugie to zresztą temat z tego forum. Domyślna wartość to 64, inna rozsądna to 48 (zgodnie z pierwszym linkiem). Gdyby ktoś miał inne teorie, zapraszam do dyskusji.

 

Reszta opcji w "dwójce" odnosi się do rozruchu systemu oraz napędów. Proste rzeczy.

 

Począwszy od "trójki" ("FOX Central Control Unit"), więcej nie wiem niż wiem, zatem będę raczej pytał. I ewentualnie uzupełniał, gdybym znalazł informację w innych źródłach.

 

Dołączona grafika

 

Główne menu przedstawia się jak na obrazku powyżej, choć ja mam jeszcze "TLB Patch" poniżej tych czterech podmenu do wyboru. Jest to poprawka rozpowszechniana bezpośrednio przez AMD dla producentów BIOSów i płyt głównych, a pozbyć się ma rzekomego błędu z cache-em L3, który rzekomo powodować może zawieszanie się komputera. Są to przypadki niezwykle rzadkie, jak głoszą źródła. Głoszą też, że zastosowanie poprawki ma negatywny wpływ na ogólną wydajność:

Zatem polecam nie włączać.

 

Pierwsze podmenu, czyli "Smart BIOS" kryje jakieś tajemnicze wskaźniki. Ot, przy "Current FSB/HTT Speed" pokazuje się wartość "2350 MHz", nie wiedzieć jak i czemu. Aktualnie HTT pracuje mi z prędkością 235 MHz, co przy "mnożniku" (tak to działa?) "x7" w BIOS-ie daje mi taktowanie procesora 2702 MHz. Jakimś cudem. Wygląda więc na to, że efektywny, prawdziwy mnożnik to x11,5. Czytałem gdzieś, że odpowiednie menu za to odpowiedzialne działa w systemie szenasnastkowym, więc da się to jakoś przełknąć, natomiast skąd "Current FSB/HTT Speed: 2350 MHz"?! Czekam na mądrale, który to wyjaśni. Albo znajdę wcześniej jakieś sensowne źródło.

 

Dalej, podmenu "Fox Intelligent Stepping":

 

Dołączona grafika

 

Jak już pisałem wyżej, HTT udało mi się ustawić na 235, co przy mnożniku efektywnym 11,5x dało prędkość procesora 2702 MHz. Stabilne w prime95 i niekończących się pentlach 3DMarków. Pytanie - czy zmiana takowania przy "PCIE Reference Clock" oraz "SB Reference Clock" ma sens? SB to, jak rozumiem, "south brigde". Jak prędkości tutaj mają wpływ na ogólną wydajność albo też możliwości podkręcania innych elementów?

 

Kontrola prędkości procesora ("Processor Frequency ID") poprzez "AM2+ CPU Ratio Adjust" może nie jest prosta, bo ustawienie mnożnika działa poprzez wartości w systemie szenastkowym (podobno), ale dostępny jest pogląd tego, jaki efekt (wynik w MHz) dana wartość będzie mieć, więc tu nikt nie powinien mieć problemów.

 

Tajemnicą pozostaje "Spread Spectrum" w tymże podmenu, skutki różnych wartości dla tej zmiennej ("SRC Clk", "CPUHT Clk", "All Clk") oraz jej funkcja. Podobnie "NB FID Control" pozostaje dla mnie na razie tajemnicą (ustawienie "Manual" ujawnia dodatkowo opcję "NBFID ID" z możliwością zmiany jej wartości od 0 do 31, co 1), tak samo "CPU-NB HT Link Speed" ("Auto", "x1 200 MHz", "x2 400 MHz"... "x13 2600 MHz") oraz "NCHT Incoming Link Width" ("Auto", "8 BIT", "16 BIT") i "NCHT Outgoing Link Width" ("Auto", "8 BIT", "16 BIT").

 

Kolejne podmenu w "Fox Intelligent Stepping" to "Voltage Configuration". Daje możliwość zmiany "Vcore", napięć "HT", "DIMM", "NB" oraz "CPU PLL". Jak się domyślam, pierwsze to rdzeń (mimo podkręcania z 2500 MHz na 2702 MHz nie zmieniałem, taka zmiana ma też u mnie skutki czysto negatywne - wzrasta temperatura i chłodzenie przestaje wyrabiać wcześniej niż dałoby się zauważyć skutki zwiększonego napięcia), drugie to szyna HT, czymkolwiek jest (zwiększyłem do 1,25 V z 1,1 V, aby uzyskać stabilność), trzecie to pamięci (zwiększyłem na 2,59 V, aby pamięć mogła pracować na 1067 MHz), czwarte to "mostek północny" ("north bridge"), piąte zaś - "CPU PLL" - pozostaje dla mnie na razie niewiadomą. Nie wiem też, możliwości podkręcania czego mogłoby poprawić zwiększanie napięcia na NB. W starszych platformach działało to korzystanie na magistralę FSB, dziś mamy HT... Hmm. Pewnie przyjdzie taki dzień, kiedy będę wiedział :>.

 

Ostatnie podmenu to "CPU Configuration", gdzie znajduję się m.in. opcja "PowerNow", o której to czytałem, że niekoniecznie musi być starym fajnym patentem AMD. Otóż, podobno tak nazwane opcje pozwalają tak naprawdę wyłączyć niechciane "Cool'n Quiet":

Czy wie ktoś może, jak jest w przypadku płyty Foxconna?

 

Pod trójką, czyli w "Fox Intelligent Stepping" jest jeszcze "Advanced Clock Calibration". Czy ktoś ma blade pojęcie, czemu niby miałoby służyć ustawianie różnych prędkości dla poszczególnych rdzeni?

 

Dalej jest "Advanced Chipset Features", czyli głównie opcje pamięci i portów, których znaczenia nie rozumiem i pewnie nie zrozumiem prędko:

 

Dołączona grafika

 

Za moich czasów na ustawienia timingów pamięci składały się cztery parametry, dziś jest tego więcej i niesposób mi się połapać. Podmenu "Memory Configuration" to już czarna magia:

 

Dołączona grafika

 

Zaś w "DRAM Timing Configuration" zmieniłem jedynie wartość przy "Memory Speed Adjust" (widoczne gdy "Memory Speed Mode" to "Manual") na 1067 MHz,

 

Dołączona grafika

 

do czego zresztą potrzebna była zmiana napięcia "DIMM" na 2,59 V. Przy jakimkolwiek niższym system był niestabilny.

 

Tryby pracy dysków (mam jeden SATA na tym sprzęcie) również nie dają mi spokoju. To jest dalej, w "piątce", czyli "Integrated Peripherals". "Native IDE", Sata jako IDE, "Legacy IDE", "IDE->AHCI" - dużo tego dziś. A pewnie wpływ na pracę i wydajność spory.

 

Z czasem, mam nadzieję, dowiem się więcej. A na razie publikuję te wywody tutaj. Może komuś się przyda, może ktoś pomoże.

 

Acha, i czterordzeniowy Phenom 9850 od AMD to to, czym dysponuję.

 

Na razie działa tak:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Pewnie coś jest źle, tu też dużo rzeczy pozostaje dla mnie zagadką ("FSB:DRAM"?). Pozostaje pytać i czytać, uzupełniać braki. I będę starał się robić sukcesywnie również w tym temacie tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że pamięci się grzeją, nawet mocno, ale co im mogę zrobić? Przy każdej wartości napięcia poniżej 2,59 V są niestabilne, a przy dokładnie takiej - stabilne jak skała. Mógłbym jakąś prostą metodą dodatkowo chłodzić te kości?

 

Przetaktowałem HT z 200 na 235 MHz, zmniejszyłem dzielnik. Dzięki temu procesor pracuje z prędkością 2702 MHz zamiast bazowych 2500 MHz. Powyżej jest już niestabilny. Zwiększenie napięcia powoduje jeszcze szybsze grzanie się - chłodzenie jest BOX-we, zatem, jak już pisałem wcześniej, to raczej nie jest sensowne wyjście.

 

O ile mi wiadomo, to NB nie ruszałem, nawet napięć. Może sie mylę? Może NB jest tu czymś, o czym nie wiem, że to jest NB?

 

Póki co walczę dalej i nadal cholernie ciekaw jestem odpowiedzi na te i całą tę resztę pytań :>.

Edytowane przez lucreetia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co pokazuje cpuz to pamięc chodzi na 1252 [2x 626] co jest raczej za dużo jak na ten procek, ustaw je na 800 [2x400] jedynie jakiś nadmuch na nie

Jeśli teraz jakimś cudem jest 1252 MHz, a ustawiałem 1067 MHz, to ta różnica musi wynikać z czegoś konkretnego. Czy aby nie jest tak, że gdy ustawię 800 MHz, to też wynik faktyczny nie będzie inny niż 800 MHz? Z czego wynika ta różnica? Czy prędkość działania pamięci zależy od HTT? Mogłoby, skoro to jedyna rzecz, którą zmieniałem. Jak to wyliczyć? 1252 nie dzieli się przez 235 (moje HTT aktualnie w MHz) bez reszty, więc zakładam, iż trochę inaczej idzie.

 

a co to za model i producent tych pamięci jest?

A nie wiem, sprawdzę.

 

może zostaw HT na 200 i pokręc proca mnożnikiem

Przy HT 200 MHz mnożnikiem też dochodzę jakoś do 2700 MHz. Przy 2800 MHz jest już gorąco i niestabilnie.

 

(...) i zobacz efekty bez zmiany napięcia powinien bez niczego pójść 400MHz wiecej

Czterysta? Skąd bieżesz wartość "czterysta"?!

 

Nb jest gdzieś podkrecony bo cpuz pokazuje 2350 i czy czasem nie jest to spowodowane HTT spróbuj zmniejszyc mnożnik NB.

To też zauważyłem. NB ma swój własny mnożnik, aktualnie na 10x (dedukcja) względem HTT. Co samo w sobie daje podkręcanie NB?

 

Dzięki za te odpowiedzi dotychczas :>.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...