Skocz do zawartości
teraw

SSD w średnim kompie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Myślę nad zakupem dysku SSD, żeby trzymać na nim system i programy. Gdy jakiś czas temu przeszedłem bez zmiany całego kompa ze starej barracudy 7200.x PATA na Samsunga F1 Windows dostał niesamowitego kopa, bez problemu widzę różnicę między starym dyskiem, a nowym. FPS w grach oczywiście nie wzrosły, ale czas włączania się windy, uruchamianie programów, czy otwierania dużych dokumentów znacznie się skrócił. Stwierdziłem więc, ze może kupię sobie SSD, żeby komp dostał jeszcze większego kopa. Ale tu pojawia się problem: W temacie zestawy na sierpień SSD jest dopiero w najdroższym kompie, w komplecie z i9 i 6GB ramu. Czy oznacza to, ze do słabszych maszyn nie ma sensu pchać SSD? Mam c2d i 4GB RAMu, jak w sigu. Czy na moim kompie poczuję różnicę po postawieniu systemu i programów na SSD, czy raczej nie?

No i takie pytanie dodatkowe, jakbym się zdecydował na SSD: Co na nim trzymać, a co nie? Wiadomo, że muzyka czy filmy lądują na HDD, ale co do innych rzecz zdania na necie są podzielone. Chodzi tu o swap i moje dokumenty. Ponadto czy jest sens najczęściej graną grę zainstalować na SSD?

O odpowiedzi na moje pytania proszę osoby, które użytkują SSD i są z tematem dobrze zaznajomione, a nie "czytałem na necie", "zdaje mi się", "słyszałem od ziomka", czy "na chłopski rozum", ponieważ poczytać fora to sam potrafię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście ze komputer dostanie kopa i to bez-względu czy jest to sprzęt za 2 tys czy 10tys jesli nie chcesz dużo wydawać a poczuć o co chodzi w ssd to jest praktycznie tylko jeden model warty kupienia intel 40 GB v-25x ( ok 450zl ) mnie po przesiadce na tego intela ( mam kingstona ale to jest ten sam dysk tylko w opakowaniu kingstona ) zamurowało nie wyobrażam sobie teraz systemu na zwykłym HDD wszystko włącza sie momentalnie komfort pracy jest bardzo duży czysta przyjemność z pracy na takim systemie, ja trzymam na dysku system i programy a pozostale dane na HDD nie bawilem sie w przenoszenie folderow bo po co uważam ze nie ma to sensu , ludzie czasami robia takie rzeczy zeby zaoszczędzić miejsca albo zmniejszyć zapis na dysku jesli dysk nie posiada TRIM ( zawsze mozna programowa przywrócić optymalna wydajnosc dysku ) aby dłużej trzymał wysoka wydajność i mniej sie zużywał ( dyski SSD maja gwara na 3 lata wiec po co sie w to bawic ) POLECAM warty każdej złotówki

 

co do instalowania gier na SSD to skróci sie czas ladowania gry leveli .

ps. pamiętaj tez o systemie dyski SSD najlepiej pracują na W7

Edytowane przez andrzejs82
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam win7, więc z tym problemu nie będzie.

Jeśli gra na SSD skróci tylko ładowanie mam, to nie ma sensu, bo przy grze sieciowej i tak najczęściej to ja czekam na kogoś, a nie ktoś na mnie, czyli nic to nie da.

Zostaje tylko pytanie, czy trzymać swap na SSD czy HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swap tylko na HDD.Trzeba ograniczyć niepotrzebny zapis.Zresztą masz całą listę optymalizacji przyklejoną do tematu o tych dyskach.

W skrócie każdy komp zyska po zmianie na dysk flashowy a Twój to wcale nie taki słabeusz :D Dwa rdzenie i cztery giga ramu to dosyć wydajna i komfortowa maszynka.Do szczęścia brakuje tylko SSD :wink:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co Ci Swap przy 4GB Ramu ??

 

Druga sprawa, zainstaluj sobie na próbę Win MX8.1F, przy takim sprzęcie zrobisz duże oczy. Ja korzystałem z W7 ponad rok. MX'a zainstalowalem bo akurat plytke mialem pod ręką z winem. Teraz takiej opcji dla mnie nie ma żeby zmieniać ten system na coś co nie chodzi tylko sie wlecze. (Q9550 i 4GB Kingston HyperX)

 

co do Swapa, ja z niego nie korzystam, przy 4GB nie widzę sensu.

 

Moja rada jest taka, najpierw przeinstaluj system na ten który polecam. Zobaczysz dopiero wtedy na co stać Twój sprzęt i jak powinno to wszystko chodzić.

Dysk SSD jest drogi, sys będzie ładował się kilka s szybciej, więc różnica niewielka, za to programy będą się fantastycznie szybko włączały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak uruchamiam DoW2 bez swapa, to zajmuje mi całe 4GB i błąd windowsa się pokazuje. Więc jednak swap jest potrzebny.

Skąd wziać Win MX8.1F? Jest to jakoś legalnie udostępnione? Bo piractwa z torrentów nie chcę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@teraw skoro masz legalną windę to nawet nie kombinuj z lewymi przerobionymi systemami.Co do swapa to nikt nie każe go wyłączać przy ssd(niektóre gry i programy wręcz go wymagają i to pomimo wystarczającej ilości ramu).Przenosisz go po prostu na samsunga o którym wspomniałeś i wilk jest syty i owca cała :wink:

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...