Skocz do zawartości
kalifas

Tani komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów

 

Obecnie działam na archaicznym duronie 950mhz, 256 ram, grafika to geforce 2mx. Jak sami widzicie zestaw ten ma najlepsze lata za sobą.

 

Pomyślałem, że warto złożyć jakiś nowy lub używany lepszy zestawik do moich niewygórowanych wymagań.

 

Moje oczekiwania:

- stabilna i bezawaryjna praca

- zintegrowana karta graficzna dla obniżenia kosztów

- zintegrowana muzyka dobrej jakości

- cena najlepiej do 600zł (lub troszeczkę ponad)

- części mogą być używane

- mały apetyt na prąd

- dysk na pewno nowy (prawdopodobnie samsung F3)

- zamierzam kupić monitor 22 cale, prawdopodobnie będzie to LG w2220p

 

Do czego używam komputera:

- muzyka, głównie winamp

- internet, youtube, wiadomości, fora i takie tam pierdółki różne

- pisanie tekstów, office

- przeglądanie zdjęć

- czasem obejrzę jakiś film

- praktycznie nie gram w gry, a jak już to w jakieś starocie które integra pociągnie

- win xp prof będzie dobry?

 

Jak widziecie nie potrzebuję demona prędkości tylko demona stabilności i oazy spokoju. Bardzo ważne jest abym po złożeniu kompa nie musiał się martwić, że coś nie działa, przegrzewa się, piszczy itd. OC raczej odpada. Myślę, że dość jasno opisałem swoje preferencje.

Myślałem nad nettopem, ale atomy podobno strasznie zamulają.

 

Proszę was o pomoc w złożeniu odpowiedniego dla mnie zestawu.

 

Serdecznie pozdrawiam

Edytowane przez kalifas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung 500GB HD502HJ SATA II 16MB - 148 zł

Goodram 1GB PC1333 CL9 - 84 zł

Seasonic SS-350ET 350W OEM - 97 zł

Asrock N68C-S UCC Bulk Socket AM3 - 136 zł

AMD Sempron 140 BOX (AM3)(45W) - 125 zł

Razem : 590 zł

Ciezko. Przejrzalem allegro ale uzywki tego semprona nie ma, a nowki drozej jak w sklepie xD W szukanie uzywek nie chce mi sie bawic, bo nie cierpie allegro i tego syfu, za kolorowo :P i potem sprawdzaj co to za mobo itd Ale oczywiscie tutaj masz za 261zł nowa platforme ktora notabene srednio Ci potrzebna wiec spoko moglbys uzywane wyrwac cos wydajniejszego (x2) i pewnie taniej. To tylko taka propozycja. Bude jakas tam kup. A naped po co? :P Pendriva uzywaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic dodac, nic ujac :)

bardzo dobry sprzet jak za taka kase. moglbys poszukac na allegro jakis innych czesci ale za ta kwote mialbys same uzywki, a tak sprzet na GW co samo przez siebie przemawia :)

w dodatku zasilacz z cert. 80+

dysk jak wspominales F3 - 500Gb, poniewaz 250 nie oplaca sie brac, raptem kilka zloty mniej.

ogolnie platforma energooszczedna i wystarczajaca do Twoich potrzeb:)

tak xp do 1GB ramu i tego sprzetu bedzie akurat, jakbys chcial Win7 to przydaloby sie juz 2GB ramu :)

Edytowane przez gronio89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko procek bym kupil uzywke 2 rdzeniowa, jednak 2 rdzenie daja lepszy komfort nawet w glupim systemie.

na licytacjach mozna wyrwac jakiegos Athlona x2 4200+ lub cos w tym rodzaju w cenie troche ponad 100pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomocne wypowiedzi.

Podsumowując wasze wypowiedzi polecacie podstawkę am3 do moich preferencji.

 

Na forumowej giełdzie są takie propozycje:

- AMD Athlon II X2 240 2,8GHz (160 zł)

- AMD Athlon 64 x2 4200+ o taktowaniu 2.2 Ghz + boxowe chłodzenie (150zł)

 

Zastanawiam się czy dwa rdzenie nie mają zbyt dużego apetytu na prąd.

 

Nie macie większych zastrzeżeń do płyty Asrock N68C-S UCC? (jesteście w stanie ją chociaż troszeczkę ocenić lub opisać)

 

Przyznam szczerze, że gdy zagłębiam sie w temat to się gubię w gąszczu podstawek socketów, najróżniejszych modeli płyt i procków. Szukałem informacji na różnych forach i pojawiają sie tam skrajnie różne opinie na temat jednego produktu. Trudno znaleźć złoty środek.

 

Generalnie zestaw kolegi Prologa uważacie za przyzwoity?

- czy jest duża różnica pomiędzy sempronem a np athlonem 4200+?

- pamiętajcie, że priorytetem jest to żeby wszystko działało płynnie i stabilnie

 

 

Czytałem też o podstawce lga775:

- chipsety z polecanych to 965p, g31, p31, p35 - ze wskazaniem na 965p, p31 i p35

- generalnie decydując się na lga775 jesteśmy zmuszeni kupować używki, bo w nowe części ponoć nie warto inwestować

- przykładowe płytki to np EVGA nforce 650i ultra, gigabyte g31, gigabyte ep31, gigabyte ep35

- procki np e2140, e2160, e2180 itd.

 

Generalnie zastanawiam się nad tymi dwoma platformami. Jednak zestaw Prologa wygląda bardzo konkretnie.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudna to sprawa. Intela problem lezy w tym ze trudno w nim o dobra integre. Nie zeby ta w tym AsRocku byla dobra :P Najlepiej kupic to Asrock M3A785GM-LE lub MSI na 785 za 215 zł. HD4200 jest na poziomie 6600GT i mysle ze bardzo dobrze by Ci sie sprawdzila. MPC Home Cinema + Matroska i Real Alternativa - wsparcie na radeonie dla filmow bardzo dobre. Do gier tez sie niejako nada, no napewno lepiej niz jakakolwiek inna integra ;) Tylko ze to 100zł drozej. Problemem tutaj jest budzet ktory jest bardzo mizerny ;/ Albo skladac cos naprawde archaicznego typu grafika za 25zł i AM2 albo nowy sprzet, podatny na rozbudowe ale wtedy na bude brak, na naped brak itd

 

Athlon II ma niskie zapotrzebowanie na prad. Mozesz sie pocieszac rowniez certyfikatem PSU ktory ma wysoka stosunkowo sprawnosc wiec kasa nie bedzie marnotrawiona :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak Ci zalezy na niezawodnosci to bralbym tylko nowki, w sumie jedynie procka wez athlona II 240, poniewaz to duzo wydajniejsza architektura i bradziej energooszczedna. nie oplaca sie brac athlona 4200 za 150zl, jakiegokolwiek starego athlona nie oplaca sie brac za cene powyzej 100zl. lepiej dolozyc te kilka zl do athlonow 2 :)

plyta jak plyta, jedna z budzetowych ale dosc chwalona przez ludzi na roznych forach, wg nich nic wiecej nie potrzeba do takich zastosowan jak Twoje, musisz pamietac ze to wersja bulk czyli bez kabli itd.

Co do ramy to juz bez przesady, do win XP nie potrzeba wiecej niz 1GB, no chyba ze gra sie w jakies gry(z normalna grafika a nie integra bo nawet ten ram nic nie da) :)

 

ps: nagrywarka to jakies 60-70zl, a bude zmienilbym na jakiegos CM Elite jak bedzie kasa. A teraz kupil rozsadny sprzet za te pieniadze.

Edytowane przez gronio89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mala pomylka. Ten tani AsRock ma przeciez UCC :D a ja patrzylem tylko na chipset. Tak wiec rdzenie odblokujesz, w sempronie dostepny jeden.

 

Procesor mozna tylko spalic i to bardzo wygorowana glupota :P Tak wiec bralbym tego athlona za 25zl wiecej niz sempron. Akurat ufam ze cpu mozna kupowac bez obaw nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przespałem się z tematem

 

Doszedłem do wniosku, że mam do wyboru dwie drogi

 

Pierwsza:

- kupić zestaw Prologa

- wybrać semprona 140 i spróbować go odblokować

- lub kupić athlona II x2 240

- jest to najszybsza i najtańsza opcja

- analizując różne fora doszedłem do wniosku, że nie warto inwestować w podstawkę lga775, bo nie jest ona przyszłościowa. Chyba ,że znajdziemy okazyjnie fajną używkę.

- wybierając AM3 możemy w przyszłości wymienić procka i ewentualnie dołożyć ramu

- minusem tego zestawu jest totalny minimalizm

 

Druga opcja:

- wydać trochę więcej kasy

- zainwestować w części lepszej jakości

- przy wyborze odpowiednich komponentów zyskamy dobrą wydajność i niezawodność

- w tej opcji biorę pod uwagę także AM3

- chipset 785g ze zintegrowanym radeonem HD4200, który zbiera dobre opinie

- proponowana kofiguracja:

* Płyty: (postaram się wymienić faworytów)

- MSI 785GM-E65 - droga i trudno dostępna w PL, dobre oceny w testach

- MSI 785G-E53

- MSI 785GM-E51

- ASUS M4A785TD-V EVO

- Gigabyte GA-MA785GMT-UD2H

- Asrock M3A785GM-LE

- ASROCK M3A785GMH/128M

- pewnie pominąłem jakieś ciekawe konstrukcje

* Procesory:

- AMD Athlon II X2 235e - 2,7GHz 45W - energooszczędny

- AMD Athlon II X2 240 lub 240e

* RAM:

- Goodram DDR3 2GB CL9 1333MHz lub 2x1GB

- ewentualnie kingston

* Zasilacz:

- nie jestem pewny, ale tutaj to chyba 400W

- nie wiem jakie modele

 

- druga opcja droższa, ale chyba zapewni spokój na dłuższy czas niż opcja pierwsza. Czasami jest tak ,że coś co jest tanie na początku w ostatecznym rozrachunku wychodzi drożej - mam rację?

 

Małe podsumowanie:

- zestaw pierwszy jest tani, ale zaczynam mieć wątpliwości czy jest przyszłościowy głównie ze względu na płytę główną

- zestaw drugi w odpowiedniej konfiguracji droższy, ale jednak dający poczucie komfortu

- cały czas chodzi mi po głowie nettop, ale ma tyle samo wad co zalet. Asrock Core 100HT jest fajny, ale cena ponad 2tys. odstrasza. Dyskusja o nettopach jak mniemam wymaga jednak osobnego wątku

- ostateczny wybór będzie trudny :rolleyes:

- mam nadzieję, że ten temat będzie pomocny także dla innych, którzy szukają taniego i dobrego komputera

 

Pozdrawiam

Edytowane przez kalifas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardziej przyszlosciowa plyta:

Płyta główna Asrock M3A785GMH/128M Socket AM3 - Socket AM3 - ram.net.pl 267zl

jedna z tanszy ale rowniez lepszych,dobra dziwekowka, ma sideport 128MB, czego inne cenowe odpowiedniki nie maja. (daje spory wzrost tej integrze)

procek nie oplaca sie brac wer. E, lepiej wziac zwykla i w biosie samemu zmienic napiecie na -0.1v

Procesor AMD Athlon II X2 240 BOX (AM3) (65W,45NM) - Procesory - ram.net.pl 212zl

2GB ramu wystarczy, 1333 bo 1600 nie daje prawie zadnego wzrostu :)

Pamięć DDR3 Goodram 2GB PC1333 CL9 - DDR3 - ram.net.pl 142zl

dysk ten co zawsze :)

Dysk twardy Samsung 500GB HD502HJ SATA II 16MB - SATA - ram.net.pl 149zl

nagrywarka dvd:

Nagrywarka DVD Samsung SH-S223C SATA czarna Bulk - Nagrywarki DVD - ram.net.pl 71zl

zasialcz spokojnie wystarczy 350w:

Zasilacz do obudowy Seasonic SS-350ET 350W OEM - Zasilacze do obudów - ram.net.pl 96zl

lub 400 skoro nalegasz choc nie widze sensu:

Zasilacz do obudowy Seasonic SS-400ET 400W OEM - Zasilacze do obudów - ram.net.pl 113zl

same czesci z zasilka 350w = 937zl lub 954 z zasilka 400w

i obudowa wedle gustu :)

 

musisz zdecydowac czy isc po oporach i kupic tani(z athlonem II uzywka, bo nie liczylbym zeby sempron odblokowal sie, niby jest mozliwosc ale to wylacznie loteria, a za 25zl wiecej masz normalnego athlonika) ale wystarczajacy komputer do Twoich wymagan, czy lepiej dolozyc i miec lepsza szanse na rozbudowe, na ta tym asrocku za 136zl tez sa takie mozliwosci, lecz integra jest troche gorsza i mozliwosci OC, tak to raczej nie bedzie zadnej znaczacej roznicy w uzytkowaniu.

Edytowane przez gronio89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę for polskich i zagranicznych. Przejrzałem testy płyt z chipsetem 785g. Moim faworytem jest MSI 785GM-E65 (energooszczędna, niegrzejąca się i ma świetne recenzje). Myślę, że taki mobasek wart jest zainwestowania gotówki ponad ustalony limit. Co myślicie o tym modelu?

 

Postanowiłem jednak nie rozmieniać się na drobne, bo pewnie bym tego żałował w przyszłości.

 

Oprócz opinii na temat MSI 785GM-E65, prosiłbym was też o wskazanie jakiejś dobrej obudowy. Nie wiem czy warto kupować obudowę HTPC czy zwykłą?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem prawie zdecydowany na MSI 785GM-E65. Asusa też brałem pod uwagę, ale nie jest tak energooszczędny jak MSI.

 

Dla ciekawskich testy MSI:

Podsumowanie :: PCLab.pl Intel DG41TY vs MSI 785GM-E65 - w integracji siła - • PCArena.pl

MSI 785GM-E65 – AMD 785G w akcji | FrazPC

 

Chciałbym poznać wasze opinie na temat MSI 785GM-E65. Wygląda na solidną konstrukcję, ale przed zakupem wolałbym poznać zdanie doświadczonych użytkowników.

 

Kolejną kwestią jest wybór obudowy. Czy wybrać obudowę matx, atx czy htpc/desktop?.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci taka droga płyta jeśli miał to być tani komputer? Dopłacisz 100zł lub więcej w porównaniu do innych płyt. Te 100zł można wydać znacznie rozsądniej. Czy to kupić lepszego proca, więcej ramu (więcej niż 4GB mija się z celem raczej), chłodzenia, zasilacza czy nawet obudowy. Zrobisz jak zechcesz.

 

Co do obudowy to Twoje pytanie jest jakimś nieporozumieniem. Chyba wiesz, gdzie ma stać ten komputer i jaka buda jest najodpowiedniejsza. Podpowiem tylko, że Tower umożliwi lepszą wentylację, desktopa brać tylko wtedy jeśli ma się gdzieś wpasować w meble.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer miał być tani, ale doszedłem do wniosku, że lepiej dołożyć trochę grosza i mieć spokój na przyszłość. Postanowiłem kupić płytę wysokiej jakości, a taką konstrukcją jest o ile się nie mylę MSI 785GM-E65. Ważna jest też sprawa energooszczędności. Format matx pozwoli na zakup niedużej, minimalistycznej obudowy (kwestia modelu jest ciągle otwarta).

 

Dlaczego moim typem jest MSI:

- polimerowe kondensatory

- ekranowane cewki

- radiatory z heat-pipem

- dobra dźwiękówka

- radeon hd4200

- dużo wyróżnień w testach

- najbardziej energooszczędna w stosunku do innych płyt z 785g

- niskie temperatury pracy (wg testów)

 

Procesor najprawdopodobniej wybiorę athlon II x2 240 lub 240e

Ram 2GB 1333MHz

Dysk samsung F3 500Gb

Zasilacz polecany tutaj seasonic 350W lub 400W. Enermaxy wyglądają ciekawie, ale nie wiem czy warto.

Obudowa - jakaś mała i w miarę przewiewna.

 

Komputer już prawie nabrał ostatecznych kształtów, tylko trzeba go doszlifować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz mATX'a ten Asrock M3A785GMH w zupelnosci by wystarczyl, integra HD4200 + obsluzy nawet PII X6.

Niezle mozliwosci OC ASRock M3A785GMH/128M Motherboard.

Za zaoszczedzona kase moglbys juz kupic nawet Phenoma II 555 BE lub Athlona II x4.

Edytowane przez kelcior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak potrzebujesz energooszczednosci to robisz odpowiedni undervolting, a nie kupujesz plyte na 785 ktora jest w zasadzie niedostepna, i kupujesz zasilacz o mniejszej mocy (300-350W) a duzej sprawnosci.

Ostatnio mialem Athlona X3 440 ktory bez niczego poszedl z 1,325V na 1,175V @3GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego moim typem jest MSI:

- polimerowe kondensatory

- ekranowane cewki

- radiatory z heat-pipem

- dobra dźwiękówka

- radeon hd4200

- dużo wyróżnień w testach

- najbardziej energooszczędna w stosunku do innych płyt z 785g

- niskie temperatury pracy (wg testów)

 

Jeszcze wśród zalet mogła by mieć hello kitty namalowaną na radiatorze.

 

Polimerowe kondensatory to norma obecnie.

Ekranowane cewki? Ciekawe skąd na pclabie o tym wiedzą skoro nie zdjęli radiatora z sekcji.

Radiator z heatpipem jest potrzebny przy cpu o mocy 140W a ty chcesz kupić cpu o mocy 45W lub mniej.

Wszystkie płyty z tym chipsetem mają HD4200 :)

Wyróżnienia w testach to trzeba brać z przymrużeniem oka. Na PCArena.pl tak dobrali konkurent, że każda inna płyta tym chipsecie zrobiłyby taki sam wynik

Niskie temperatury przy takim cpu jakie chcesz wybrać miałaby też każda płyta.

Zastanów się gdzie ją kupisz i ile będziesz czekać na nią.

 

Oczywiście to Twoje pieniądze i Twój wybór.

 

edit: Na tej uboższej wersji płyty w ogóle nie widać cewek. Opinia o tych cewkach jest tym bardziej ciekawa.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może zapytam inaczej. Gdybyście mieli porównać Asrocka z MSI w/w modele nie patrząc na kwestie ceny i dostępności to jaki byłby wasz werdykt?

 

Dodam tylko, że MSI mogę mieć za 350zł z wysyłką. Asrock wychodzi poniżej 300zł.

 

Jeszcze jedna kwestia,a mianowicie moc zasilacza. 350W starczy? jeżeli tak to czy w przyszłości jak dołożę np ram i hdd to będzie wszystko OK?

Czy jest sens dawać 400W?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asrock 880GMH/USB3

Ale szczerze do Twojego PC bralbym najtansza opcje :P Jeszcze dwa dni temu opcja byl sempron (taniej sie nie da) a dzis chcesz placic wiecej za cos co Ci w ogole nie potrzebne jak OC i sekcja zasilania (Ty zamiast overclockingu chcesz robic downvolting :P), radiatory i temp (nie krecisz przeciez) itp

Nie patrz na ogolna liczbe W tylko linie 12 ;) Wez z malym zapasem i nawet ogolnym a nie tylko 12, bo gdyby jakies dyski, sieciowki itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej dołożyć trochę grosza i mieć spokój na przyszłość.

Przy takim podejściu bardziej powinieneś myśleć o nowych standardach jak sata3 i usb3 niż o fajnych radiatorkach i pochlebnych recenzjach sprzed roku czasu.

Jeśli zdecydujesz się mimo wszystko na te MSI to dowiedz się za wczasy czy dany sklep ma ją na stanie, czy dopiero po wpłacie pieniędzy zacznie myśleć skąd ją sprowadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...