Skocz do zawartości
sPiDeK

XEON X3440 vs i7 860

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!

 

Zmieniłem ostatnio kartę graficzną, ale niestety nie dostałem tego czego oczekiwałem. Oglądając testy ewidentnie szybkość gier hamuje procesor. Postanowiłem zmienić podstawowe rzeczy takie jak płyta, procek i pamięć.

Mam na uwadze procesor 4ro rdzeniowy z serii i5 lub i7. Mam kilka pytań:

1. Czy będzie duża różnica w grach pomiędzy i5 760 a i7 870 i czy warta jest dopłata tych 400zł do i7.

2. Jakie są argumenty przy wyborze pomiędzy platformą 1156 a 1366.

3. Jaką wybrać płytę żebym mógł bez większych ceregieli na co dzień pracować w okolice 3,6.

4. Jeżeli chodzi o pamięć to nie rozumie czemu pamięci 1066,1333,1600 są w tej samej cenie. Jakiś myk czy biorę 1600 i z głowy.

 

Aha uprzedzam pytania. Nie, nie chce AMD.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez sPiDeK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Dla graczy i5 750 wystarczy.

2. 1366 jest droższa i raczej dla graczy bardziej opłacalna jest 1156.

3. Asus P7P55D-E dużo osób ma i nie narzekają.

4. To zależy także od opóźnień CL. Im mniejsze tym lepsze, ale jeśli nie będziesz podkręcał, ani nie zależy ci na wydajności pamięci to zwykłe goodram'y 1600 CL9 wystarczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym rzecz, że 1333 i 1600 mają to samo cl (Kingston) stąd moje pytanie. Nad taką płytą właśnie się zastanawiałem więc chyba to będzie mój wybór, ale poczekam na inne komentarze. Co do procka to ciekawi mnie procentowy wzrost wydajności, jeżeli będzie spory to jestem w stanie dołożyć do i7.

 

Aha doradźcie jakie kupić do tego chłodzenie w okolicach 100zł-150zł.

Edytowane przez sPiDeK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, np. Q6600 (350-400 zł) lub Q9400/Q9550 (w dobrej cenie, czyli 550/700 zł) to byłaby dobra przejściówka przed rewolucją. Do tego Zalman CNPS10X Flex + wentyl i możesz z rok jeszcze na takiej platformie pojechać. Pamięci nie ma sensu wtedy zmieniać, bo będą drożeć, więc na pewno nic na tym nie stracisz :wink: .

 

Jeśli jednak koniecznie chcesz zmian, to polecam:

 

Procesor : Intel Core i5 760 - 759 zł

Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS 10X Flex - 139 zł + SilentiumPC Zephyr 120 - 20 zł

Płyta Główna : Gigabyte P55-USB3 - 450 zł

RAM : GoodRam 2x2GB 1333MHZ - 339 zł

 

Razem : 1707 zł (esc.pl)

 

Ewentualnie Xeona X3440, czyli praktycznie Core i7 860 z mniejszym taktowaniem, ale to rozwiązanie na przyszłość (najnowsze gry używają tylko 4 rdzenie). Plus jest taki, że HT (wirtualne rdzenie) można wyłączyć w biosie, a wtedy OC dość często jest ~100MHz lepsze od Core i5 7xx.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się też nad tym, ale w grę wchodzi raczej nowy sprzęt z hurtowni a w całej Polsce są już praktycznie dostępne quady q8300 i q8400. Ktoś pisał, że to ostre kastraty, ale może po podkręceniu akurat w grach dają radę ?? Wie ktoś jaka jest mniej więcej różnica procentowa w grach pomiędzy takim i7 870 a q8300@3GHz ?? Jak będę zmieniał wszystko to raczej kieruje się w wypasa a jak dołożę proca do tego co mam to raczej chciał bym iść na kompromis pomiędzy ceną i wydajnością czekając na nowo zapowiedziane podstawki intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, Q8xxx to podwójny E5xxx, czyli w grach wykorzystujących więcej niż dwa rdzenie odczujesz różnice, w pozostałych może być nawet słabiej, bo pewnie ostatecznie ten Quad po OC będzie miał mniejsze taktowanie niż Twój aktualny procesor. Ogólnie Q8300/Q8400 bym omijał z daleka - używki można rozważać, ale nówki są nieopłacalne.

 

Nie rozumiem, czemu tak się wzdrygasz na myśl o kupnie używki... Wydajny, używany podzespół nie jest zły, kwestia, by trafić na ciekawą ofertę (z gwarancją sklepową).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica będzie prawie taka sama jeśli nie identyczna jak z tym E5200 co masz teraz. Ten quad to kastrat z 4MB cache, można nawet stwierdzić że to quad zrobiony z E5200 :D. Rób tak jak ci radzą, poluj na q9550 za 600zl albo bierz zestaw na i5. Płacić więcej niż 600zl za q9550 wg. mnie to bezsens a sprzedawcy niech się cmokną B-)

 

edit:

zostałem uprzedzony :P

Edytowane przez bobrix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo sprzęt wrzucam w firmę dlatego muszę mieć fakturę a po odjęciu podatków używka jest nieopłacalna do tego reklamacja bug wie gdzie. No i mam teraz nie lada problem....

Edytowane przez sPiDeK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie Xeona X3440/X3450, czyli praktycznie Core i7 860 z mniejszym taktowaniem, ale to rozwiązanie na przyszłość (najnowsze gry używają tylko 4 rdzenie). Plus jest taki, że HT (wirtualne rdzenie) można wyłączyć w biosie, a wtedy OC dość często jest ~100MHz lepsze od Core i5 7xx.

 

Core i7 się nie opłaca kupić. Do Xeona względem Core i5 760 możesz dopłacić, bo różnica w cenie nie jest duża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie do tematu bo jestem w podobnej sytuacji co kolega - czy jest sens wkladania q9400 np. do GIG P31-d3sl ? w sumie nie wiem czy sie pakowac w 1156, czy wlasnie jezeli q9400 sie nada, nie kupic tego proca za ~500zł i poczekac na 1155 ?

Edytowane przez Micro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do autora -> i5 750 + MSI P55-GD65 (trochę droższa, ale miałem i polecam), chłodzenie może być Silentium PC Fortis, ram tak jak mówili poprzednicy 2x2GB jakiś zwykły 1600 CL9. Branie quada na 775 za 600-700 to gruba pomyłka. Wolałbym już tego i5 z tanią płytą i 2GB ramu (zawsze można dołożyć kiedyś tam).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze pytanie dorzucić do i7 ?? Ile procent wydajniejszy w grach ?? Ht daje coś w grach ??

 

Skoro już 4 rdzenie ciężko w grach wykorzystać to tym bardziej 8 (wątków) będzie Ci się marnowało.

Do grania to cztery sa optymalne a najważniejsze by procesor miał dużo cache. Te kastraty o które wcześniej pytałeś byłyby wolniejsze od E8400. A to jedyny procesor w który ewentualnie teraz warto inwestować przy 775.

Q6600 jest za nisko taktowany i zbyt gorący żeby go bez porządnego chłodzenia przyzwoicie podkręcić pod gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafa czyli ten mój E8400 jeszcze jako tako sobie da radę z GTX 460, 470/Radeonem 5850? Wykręciłem go do 4.0 ghz. Niestety ostatnio FSB musiałem dać niżej i dać mnożnik na 9 w rezultacie chodzi teraz 9x446 (pamięć tylko 890mhz). Ogólnie pamięci od początku nie chciały się zbytnio kręcić. Boje się, że to może być za mało. Proc do tej pory szedł na 8x500, ale ostatnio z nieznanego mi powodu zaczął sypać błędami powyżej 454. Nie wiem czy to jednak nie za wąskie gardło. Na zmianę platformy będę musiał jeszcze poczekać parę dobrych miesięcy i raczej to będzie przyszły rok.

 

W przyszłym miesiącu już ostatecznie kupuje którąś z tych kart. Wszystko zależy od funduszy i raczej to będzie GTX 460 ze względu na PhysX. No i GTX 460 na chwilę obecną to najlepszy wybór w stosunku cena/wydajność. Jest tańszy od 5850 o co najmniej 250zł. Myślałem też nad GTX 470, ale cena z kolei jest podobna do 5850. Tylko tu brak PhysX.

 

p.s 8800 jednak sprzedaje, bo kasa potrzebna. A szkoda, bo to dobra i jeszcze dość mocna karta, która mogła by liczyć fizykę.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI P55-GD65 (trochę droższa, ale miałem i polecam)

 

A ja miałem GB P55-USB3 i polecam :wink: . Moim zdaniem jedna z najbardziej opłacalnych płyt w tym momencie.

 

rafa czyli ten mój E8400 jeszcze jako tako sobie da radę z GTX 460, 470/Radeonem 5850? Wykręciłem go do 4.0 ghz.

 

Ja Ci mogę odpowiedzieć, że da radę (cokolwiek by to miało znaczyć :)), choć szkoda, że tylko 4GHz. Po prostu tam, gdzie CPU (i/lub ilość rdzeni) jest ważne, tam będzie różnie (większe spadki płynności).

 

(pamięć tylko 890mhz). Ogólnie pamięci od początku nie chciały się zbytnio kręcić. Boje się, że to może być za mało.

 

Spokojnie, pamięci nie mają większego znaczenia.

 

W przyszłym miesiącu już ostatecznie kupuje którąś z tych kart. Wszystko zależy od funduszy i raczej to będzie GTX 460 ze względu na PhysX. No i GTX 460 na chwilę obecną to najlepszy wybór w stosunku cena/wydajność. Jest tańszy od 5850 o co najmniej 250zł. Myślałem też nad GTX 470, ale cena z kolei jest podobna do 5850. Tylko tu brak PhysX.

 

... ale GTX 470 ma z kolei wydajność bliską HD5870 :wink: . Jak dla mnie ta karta jest dobrym wyborem, o ile ktoś nie boi się hałasu i ciepła wydzielanego przez kartę, a zależy mu tylko na wydajności :rolleyes: . Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !!

 

Czy wie ktoś jakie są różnice między nimi ?? Czy różnią się tylko i wyłącznie taktowaniem ?? A może są jakieś inne różnice o których nie wiem ?? Jeszcze pytanko, podkręcanie tych procków jest na podobnym poziomie ?

Edytowane przez sPiDeK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...