Skocz do zawartości
Apos

Phenom X4/X6 czy i7/Xeon? Nowy PC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów z Purepc. Zwracam się do Was z prośbą o poprawienie lub zasugerowanie lepszego zestawu dla mnie. Mój stary 4 letni C2D E6600 zaniedługo znajdzie nowego szczęśliwego właściciela, a ja muszę zdecydować się na nową maszynę.

 

Wpierw kilka informacji:

Do czego będzie komputer?

- Domowego komputera używam do pracy w photoshopie, tworzeniu stron www, oglądaniu filmów i gier. I to te ostatnie są decydującym elementem ;)

 

Czy masz zamiar podręcać sprzęt?

- Tak, jak najbardziej!

 

Czy masz w planach SLi?

- Nie

 

Predyspozycje AMD czy Intel?

- Od zakupu E6600 stałem się fanem Intela, aczkolwiek rozważę alternatywę :)

 

W jakiej rozdzielczości masz monitor?

- 1680x1050 (w daleeekiej przyszłości zmiana na FullHD)

 

Poniżej przedstawię co wybrałem bazując na opiniach oraz recenzjach sprzętu. Kartę graficzną oraz dyski twarde proszę nie brać pod uwagę, przekładam je ze starego kompa. Nie wchodzą one również do kosztorysu.

 

 

Zestaw I

CPU: Intel Core i5-760 2,8 GHz 8MB cache s. 1156 Box (739,00)

COOLER: Scythe Ninja 3 SCNJ-3000 (169,00)

MOBO: Asus P7P55D P55 s.1156 (439,00)

Pamięć: Patriot DDR3 Dual Chanel 2x2GB 1600 8-8-8-24 Viper II Sector5 + 3DM PVV34G1600LLKB (429,00)

GPU: Gigabyte GTX260 216SP OC

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro OCZ600MXSP-EU 600W (349,00)

Obudowa: CHAKRA ECA3052-B (299,00)

 

Suma: 2424 zł

 

 

 

Zestaw II

CPU: Intel Core i7 930 2,8 GHz 8MB cache s. 1366 Box (1019,00)

COOLER: Scythe Ninja 3 SCNJ-3000 (169,00)

MOBO: Gigabyte GA-X58A-UD3R X58 s1366 (769,00)

Pamięć: Patriot DDR3 Dual Chanel 2x2GB 1600 8-8-8-24 Viper II Sector5 + 3DM PVV34G1600LLKB (429,00)

GPU: Gigabyte GTX260 216SP OC

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro OCZ600MXSP-EU 600W (349,00)

Obudowa: CHAKRA ECA3052-B (299,00)

 

Suma: 3034 zł

 

Co o tym sądzicie? 3000zł to maksimum, które chcę przeznaczyć na zmianę platformy. Chodzi mi jeszcze po głowie 6cio rdzeniowe AMD, ale nie sądze aby wiele gier je wykorzystywało.

 

Co lepsze odpowiedzi postaram się nagrodzić "+", aby w jakiś sposób móc podziękować za podpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Los gniazda 1156 jest raczej przesądzony na rzecz 1155/ Co do 1366 (pamiętaj o pamięciach 6GB Ram) to również nie wygląda różowo bo były już sugestie do zmiany/ Najbardziej stabilny miał być AMD3 ale już też nie jest bo zapowiedziamo AMD3+ . Moim zdaniem to 1366 na dziś a jak masz czas to czekać na 1155 bo pierwsze zapowiedzi Mobo już były. Czekamy na wypowiedz pozostałych kolegów:

Edytowane przez bodzio.k
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kompa zamierzasz trochę potrzymać u siebie i podkręcasz to bierz i7. Do tej platformy przydało by się już wziąć Triple DDR. Zapewne 3x1GB to trochę przymało jak dla Ciebie by było a po zakupie 3x2GB wyjedziesz poza budżet tak więc ja na twoim miejscu procka zakupił bym używanego (i7 920 rev. D0) z gwarą sklepową. Dzięki temu spokojnie zmieścisz się w kwocie którą masz na modernizacje. Płytę z tego co zdążyłem się zorientować można kupić taniej.

Edytowane przez DIZEL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nonsens. Blisko 2k pojdzie na platforme 1366... Poza tym do jakich zastosowan! LOL? :P Do gier i photoshopa moim zdaniem tylko jedno wyjscie:

955 + OC (Prosze mi podac gre gdzie wyrazny przyrost fps da i5 np 3.8 w stosunku do 955(65) 4GHz) i do tego 5870 lub 5850 (bo ATI, wyzszy OpenGL i lepsze odwzorowanie barw) i wszystko inne to juz przeplacanie moim zdaniem. A najlepiej to...

 

955 C3

Mugen lub co innego

4GB Ram

Extreme4 (?) fajnieby bylo

5850 (twinfroz or vapor ? i OC ponad 5870 gotowe)

88GT lub cos innego do physx'a (~250zl)

SSD (przyspieszy bardzo system nawet jesli masz raid to sie przyda wlasnie na OS)

Tacens Valeo (wysoka sprawnosc i polpasyw)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD:

 

Procesor AMD Phenom II X4 955 Quad Core (AM3,125W)		534,99złChłodzenie CPU Zalman CNPS10X Flex		122,45zł	Wentylator Fander Selekta 120x120x25mm		29,86zł		Płyta główna Asrock EXTREME3 AMD 870 Socket AM3		311,99zł2x Pamięć DDR3 Goodram 2GB PC1333 CL9		283,38zł	MSI GeForce GTX 460 Cyclone OC 1GB DDR5 /256bit/ 2xDVI/mHDMI (esc.pl)		899,00zł	Dysk twardy Samsung 500GB HD502HJ SATA II 16MB		146,62zł	Zasilacz do obudowy Tacens Valeo III 500W modular.		311,73zł	Obudowa ATX Midi CoolerMaster Dominator II 692 Adv 		307,39zł

Podsuma: 2947,41zł

 

Ew. mobo na 1.

 

Intel:

Procesor Intel Core i5 750 2.66GHz LGA1156 BOX		728,49zł	Płyta główna Gigabyte GA-P55-USB3 P55 LGA1156		410,99zł	Chłodzenie CPU Zalman CNPS10X Flex		122,45zł	Wentylator SilentiumPC Zephyr 120		18,29zł	Pamięć DDR3 Goodram 2GB PC1333 CL9		283,38zł	Gigabyte GeForce GTX460 1GB DDR5/256b D/H PCI-E		784,91zł	Dysk twardy Samsung 500GB HD502HJ SATA II 16MB		146,62złNagrywarka DVD Samsung SH-S223C SATA czarna Bulk		64,99złZasilacz do obudowy Tacens Valeo III 500W modular.		311,73zł	Obudowa ATX Midi CoolerMaster Elite 310 bez z. nie		119,45zł

Podsuma: 2991,30zł

 

Ew. zasilacz z troche nizszej polki np. Bequiet PurePower L7 530W - 231,99zł. i dolozyc do GTX'a 460 Cyclone.

Edytowane przez kelcior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nonsens. Blisko 2k pojdzie na platforme 1366... Poza tym do jakich zastosowan! LOL? :P

 

Z tym się zgadzam... Niestety z resztą - nie...

 

Do gier i photoshopa moim zdaniem tylko jedno wyjscie: 955 + OC

 

A w życiu...

 

(Prosze mi podac gre gdzie wyrazny przyrost fps da i5 np 3.8 w stosunku do 955(65) 4GHz)

 

A niby dlaczego zakładasz średnie OC dla i5 i ponad przeciętne dla PH II X4?

 

Cóż, testów dobrych nie ma, ale można takie wyniki znaleźć:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

do tego 5870 lub 5850 (bo ATI, wyzszy OpenGL i lepsze odwzorowanie barw) i wszystko inne to juz przeplacanie moim zdaniem.

 

Ciekawe argumenty... Zwłaszcza te o marce :wink: . Lepsze odwzorowanie barw...? Masz jakieś poważne źródło takich twierdzeń?

 

Cóż, osobiście wolałbym i5 750/760 + GTX 460 niż PH II X4 955 + HD5850. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że karta graficzna starzeje się szybciej, niż procesor.

 

Co do ram.net - potwierdzam. Jeśli kupujemy cały zestaw, zdecydowanie lepiej jest kupić gdzie indziej. Polecam techplanet.pl albo esc.pl.

Edytowane przez Gi3r3k
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś dopisać o czekaniu na towar w ram.net.pl. Przez 2 tygodnie będziesz czekał na realizację zamówienia i tak dostaniesz maila, że nie z ich winy nie można zrealizować zamówienia w wcześniej podanym terminie..

 

Przeciez ja nie zmuszam nikogo do kupowania z ram.net, podaje tylko zestaw zlozyc mozna gdziekolwiek do ram.netu sie przyzwyczailem bo robi sie to dosc szybko/wygodnie.

W esc.pl wiele drozej nie powinno byc, a z ta realizacja zamowienia to chyba troche przesadzasz, pare razy kupowalem w ram.necie sprzet ktorego nie bylo na stanie i towar mieli nastepnego dnia max. 2 dni pozniej po zaksiegowaniu przelewu.

Edytowane przez kelcior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie boisz się pokombinować kup phenoma 555x2 c3 po selekcji. Na forum kilka osób je sprzedawało. Masz za niecałe 400zł procesor identyczny (prawie bo nie ma diód do pomiaru temp na dodatkowe rdzenie) z 965x4. Poza tym OC cache i wszystko tak samo jak w 965 no i BE. Do niego oczywiście odpowiednia płyta.

Nie bierz silentium PC zephyr. Wziąłem 14cm i miał mieć 8,9dB a i tak jest najgłośniejszym poza grafiką elementem mojego komputera. Na mugenie mam dwa fandery selekty i po ustawieniu są na prawdę niesłyszalne.

 

Co do grafiki zdecydowanie cena jakość obecnie 460 1GB w szczególności MSI Cyclone lub Gigabyte 2HP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, to w takim razie, by nie być gołosłownym, przedstawię swoją propozycję. Dysk i napęd rozumiem są.

 

Procesor : Intel Core i5 760 - 739 zł

Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS10X Performa - 129 zł

Płyta Główna : Gigabyte P55-USB3 - 449 zł

RAM : GoodRam 2x2GB 1333MHZ - 289 zł

Karta Graficzna : Gigabyte GeForce GTX460 1GB - 849 zł

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W - 279 zł

Obudowa : Enermax Chakra ECA3052-B - 299 zł

 

RAZEM : 3033 zł (proline.pl)

 

Proline, bo widzę, że obudowa z tego sklepu jest, więc niech będzie :wink: . Może autor tematu ma blisko do któregoś z oddziałów.

 

Choć osobiście wolałbym Cooler Mastera CM 690 II Lite ze względu na czarne wnętrze...

 

Nie doczytałem - jest karta graficzna, GTX 260. W takim razie go sprzedaj :wink: . Ewentualnie, jeśli Ci wystarcza - zostaw, a zaoszczędzone 850 zł włóż do skarbonki. Kartę wymienisz przy okazji wymiany monitora.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapominacie ze autor napisal iz dysk i grafike posiada, a dodajecie w swoich koncepcjach te czesci. GTX 260 to bardzo dobra karta. Nie lepiej popracowac na niej jeszcze troszke, a inna kupic pozniej ( moze bedzie tansza badz wyjdzie cos lepszego) ?. i5 i i7 to naprawde bardzo mocne procesory, w dodatku gwarantuja swietne OC. Z amd roznie bywa ale Phenomy 3.8-4 robia C3. Ktos tam przytoczyl kwestie fps po OC Phenoma i i5. I wlasciwie co z tego ze i5 ma 120 fps a P 100fps albo w re5 95 i 66. Przeciez tyle fps i tak gwarantuje komfortowa rozgrywke - plynna - bez zadnych przyciec. Chociaz gdybym mial kase to chyba sam bym skusil sie na intela, jednak jesli przyda sie troche grosza to amd nie bedzie zle. Sam chcialbym w praktyce porownac obie platformy - najlepiej w grach - zadne tam syntetyki.

 

A odnosnie GPU moze i nie ma zadnych testow odnosnie jakosci grafiki, ale miewalem w tym roku i karty nividi i amd i mam nieodparte subiektywne wrazenie ze obraz jest troszke lepszej jakosci na radeonach:P

 

BtW Tez mam Zephirka na Zalmanie Flexie i strasznego halasu nie odczuwam jak ktos tam napisal - jest cicho :)

Edytowane przez Krydor
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapominacie ze autor napisal iz dysk i grafike posiada, a dodajecie w swoich koncepcjach te czesci. GTX 260 to bardzo dobra karta. Nie lepiej popracowac na niej jeszcze troszke, a inna kupic pozniej ( moze bedzie tansza badz wyjdzie cos lepszego) ?

 

Swoje zdanie dopisałem.

 

Ktos tam przytoczyl kwestie fps po OC Phenoma i i5. I wlasciwie co z tego ze i5 ma 120 fps a P 100fps albo w re5 95 i 66. Przeciez tyle fps i tak gwarantuje komfortowa rozgrywke - plynna - bez zadnych przyciec.

 

Ehh... Wiedziałem, że padnie taki kontrargument, wiedziałem! :angry:

 

Dając takie wyniki chodziło mi o różnicę w wydajności, a nie w klatkach... W tym miejscu testowym była wysoka ilość klatek, ale co będzie w innym? Te 20-30% różnicy na korzyść i5 750 jest w stanie wykorzystać każda gra, w mniejszym lub większym stopniu (np. w Fallout 3 to będzie jeden epizod na całą grę, a w GTA IV - niemal cała gra). A nie powiesz mi chyba, że mała by była różnica między 20kl/s Phenoma, a 24-26kl/s i5...

 

A odnosnie GPU moze i nie ma zadnych testow odnosnie jakosci grafiki, ale miewalem w tym roku i karty nividi i amd i mam nieodparte subiektywne wrazenie ze obraz jest troszke lepszej jakosci na radeonach:P

 

Ja też i różnicy nie widzę, więc to faktycznie subiektywne wrażenie. A jeśli ktoś i tak widzi różnicę, to przecież można się pobawić ustawieniami obrazu w sterownikach... Edytowane przez Gi3r3k
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam AMD. Wiem, sam mam Intela i wcale na niego nie narzekam, ale ładowanie w Intela to strata kasy! Phenom II x4 to chyba najlepsze rozwiązanie na ten czas. Wszyscy moi znajomi którzy ostatnio zmieniali kompy brali te proce i są tak samo dobre jak Core 2 Quady, czy też Core i5 a znacznie tańsze.

 

Core i7 930 to procesor nieco lepszy od wyżej wymienionych, jak widzę na testach, ale cenowo... Przy nim nawet Core 2 Quad wydaje się ekonomicznym zakupem :P

 

Co do Phenomów II x6, to jeden mój kolega ma ale nie pytałem go o wrażenia więc nie wiem, a w internecie jakoś tak cicho o nich... Raczej bym nie brał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gi3r3k

Pokaż inne testy niz fc2 czy re5, bo z tego co pamiętam, w tych grach intel jest dużo lepszy...

A widać wszędzie Twoje fanboyostwo do tego co posiadasz... Miałem radeona, polecałeś zawsze radeona, teraz nvidie, co i tak nie zmienia faktu że gtx460 jest nad wyraz udaną kartą, ale nie na tyle żeby zmieniać gtx260 na to...

Jeszcze pozostaje kwestia ceny, amd wyjdzie taniej, jeśli chcesz wydać więcej kup i5, tak po on jest wydajniejszy, przy def zegarach idą łeb w łeb.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gi3r3k

Pokaż inne testy niz fc2 czy re5, bo z tego co pamiętam, w tych grach intel jest dużo lepszy...

A widać wszędzie Twoje fanboyostwo do tego co posiadasz...

 

Super... Kontrargumenty bierne w postaci pokaż więcej testów i jesteś fanboyem... I polecam czytanie ze zrozumieniem wszystkich postów. Testy rzuciłem w odpowiedzi na to wyzwanie:

 

(Prosze mi podac gre gdzie wyrazny przyrost fps da i5 np 3.8 w stosunku do 955(65) 4GHz)

 

... więc podałem nie jedną, a dwie. Nie twierdzę, że Phenomy są złym wyborem - są dobrym, ale tylko do pewnej kwoty. Powyżej dopłacasz ~300 zł do i5 750 i dostajesz 20-30% wydajności więcej (uwzględniając OC).

 

Miałem radeona, polecałeś zawsze radeona, teraz nvidie

 

O, widzę przeanalizowałeś moje posty... Tylko nie wziąłeś jednego pod uwagę - zmieniających się cen. Spadły ceny GTXów 470 i 480, pojawił się GTX 460. Niby czemu miałem nie polecać GF, skoro w podobnej (czasem w niższej) cenie oferowały więcej? Zresztą przy każdej propozycji podkreślałem wady GF (przede wszystkim głośność, o czym przekonałem się na własnej skórze) i określałem, że wybiera się między wydajnością, a ciszą. Jako że jestem jednym z niewielu, który widzi korzyści z mocnego procesora, bardziej polecam kombinację i5 750 + GTX 460 niż PH II X4 + HD5850.

 

co i tak nie zmienia faktu że gtx460 jest nad wyraz udaną kartą, ale nie na tyle żeby zmieniać gtx260 na to...

 

A co ja tu napisałem...?

 

Nie doczytałem - jest karta graficzna, GTX 260. W takim razie go sprzedaj :wink: . Ewentualnie, jeśli Ci wystarcza - zostaw, a zaoszczędzone 850 zł włóż do skarbonki. Kartę wymienisz przy okazji wymiany monitora.

Jeszcze pozostaje kwestia ceny, amd wyjdzie taniej, jeśli chcesz wydać więcej kup i5, tak po on jest wydajniejszy, przy def zegarach idą łeb w łeb.

 

I tutaj się w pełni zgodzę, o to mi od początku chodziło. Jak nie masz kasy - kupujesz PH II X4, jak masz - i5 750. Nie rozumiem więc, skąd ten atak na mnie... Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No racja na def sa podobnej wydajnosci tylko ze AMD ma na def. 3.2GHz a Intel 2,66GHz a ten 760 ma 2,8 i jest juz wydajniejszy od tego amd. Bo jak mial ATI to ona miala najlepszy stosunek cena wydajnosc , a teraz NVIDIA ma lepszy w tym porzedziale cenowym. Chodz tez uwazam ze troche szkoda zmieniac GTX260 na GTX460 , chodz moze i sie oplaca zalezy jak sie na to spojrzy.

 

OK, to w takim razie, by nie być gołosłownym, przedstawię swoją propozycję. Dysk i napęd rozumiem są.

 

Procesor : Intel Core i5 760 - 739 zł

Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS10X Performa - 129 zł

Płyta Główna : Gigabyte P55-USB3 - 449 zł

RAM : GoodRam 2x2GB 1333MHZ - 289 zł

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W - 279 zł

Obudowa : Enermax Chakra ECA3052-B - 299 zł

 

RAZEM : 3033 zł (proline.pl)

 

Proline, bo widzę, że obudowa z tego sklepu jest, więc niech będzie :wink: . Może autor tematu ma blisko do któregoś z oddziałów.

 

Choć osobiście wolałbym Cooler Mastera CM 690 II Lite ze względu na czarne wnętrze...

 

Nie doczytałem - jest karta graficzna, GTX 260. W takim razie go sprzedaj :wink: . Ewentualnie, jeśli Ci wystarcza - zostaw, a zaoszczędzone 850 zł włóż do skarbonki. Kartę wymienisz przy okazji wymiany monitora.

 

Podpinam sie pod tym w 95% , tylko bym zmienil zasilacz na Tacens Valeo III 500W ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodz tez uwazam ze troche szkoda zmieniac GTX260 na GTX460 , chodz moze i sie oplaca zalezy jak sie na to spojrzy.

 

Ano właśnie :wink: . Niech autor sam podejmie decyzję. GTX 460 jest wydajniejszy o ok. 20% - dużo i mało zarazem :wink: .

 

Podpinam sie pod tym w 95% , tylko bym zmienil zasilacz na Tacens Valeo III 500W ;)

 

Testy poproszę, albo przynajmniej informację o tym, kto to wyprodukował (FSP, Seasonic...?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.hardwareanalisis.es/e107_plugins/content/content.php?content.400.7

http://traficantesdehardware.com/Reviews-Hardware/Review-Tacens-Valeo-III-600/Page-6.html niestety w innym jezyku nie znalazlem.

Chyba robil go seasonic ale glowy sobie nie dam uciac za to.

Edytowane przez Maciem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba robil go seasonic ale glowy sobie nie dam uciac za to.

 

Szkoda :wink: .

 

Rozumiem, że głównym powodem polecania tego zasilacza jest ten bajer:

 

Pracą wentylatora steruje ulepszony system 0db, który przy małym obciążeniu lub niskiej temperaturze całkowicie wyłącza wentylator, dzięki czemu zasilacz jest absolutnie niesłyszalny. Takie rozwiązanie, w połączeniu z bardzo wysoką sprawnością zasilacza (ponad 85%), sprawia że Tacens Valeo III przez większość czasu może pozostawać w trybie pasywnym.

To niestety dla mnie za mało, by móc zacząć polecać ten zasilacz... Ale będę śledził jego losy z zaciekawieniem :wink: . Może niebawem dowiemy się więcej. Oczywiście autor tematu może być testerem i go kupić, nie obrazimy się, tylko proszę się potem podzielić wrażeniami :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko ten ;) Ale to jego duza zaleta , ma dość mocne linie 12v , i jest bardzo dobrze wykonany. Mialem go z 2 dni , ale z braku czasu nie moglem go dobrze przetestowac, jego jakość stoi na bardzo wysokim poziomie, blisko mu do bequiet czy enermax'a . Na pewno jest lepiej wykonany od Ocz'a czy Chieftec'a.

Moze ktoś przetestuje u nas tego Valeo , chodz niestety na testy Valeo II trzebalo czekac dość sporo czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podkreślałem wady GF (przede wszystkim głośność, o czym przekonałem się na własnej skórze) i określałem, że wybiera się między wydajnością, a ciszą.

Tu znów ja się nie zgodzę. Miałem 5770 PowerColora i był znacznie głośniejszy niż obecna 460/768 Gigabyte z dwoma wentylatorami. I to zarówno w idle, a tym bardziej stresie. Czytałem tez o MSI Cyclone, że jest stosunkowo cicha.

I tutaj się w pełni zgodzę, o to mi od początku chodziło. Jak nie masz kasy - kupujesz PH II X4, jak masz - i5 750. Nie rozumiem więc, skąd ten atak na mnie...

Z tym, że 90% użytkowników nie zauważy tego wzrostu wydajności w grach. Najczęściej wygląda to tak, jak podałeś powyżej, 100FPS do 90FPS. Nie spotkałem się z takim przypadkiem, aby sam procesor PII x4 po OC spowalniał ilość klatek poniżej przyjemnej do gry. Może się mylę, jeżeli tak, to przytocz przykład.

 

Dlatego nie widzę sensu dopłacania kilku stówek do intela. Tak samo nie widzę sensu płacenia za czterordzeniowego Heńka skoro można kupić dwu w rewizji C3 z gwarancją odblokowania i OC sporo taniej. To już razem daje kilkaset złotych oszczędności. Wystarczy aby po sprzedaży starego monitora kupić nowy 24". Niebagatelnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu znów ja się nie zgodzę. Miałem 5770 PowerColora i był znacznie głośniejszy niż obecna 460/768 Gigabyte z dwoma wentylatorami. I to zarówno w idle, a tym bardziej stresie. Czytałem tez o MSI Cyclone, że jest stosunkowo cicha.

 

Pisałem o GTX 470/480.

 

Z tym, że 90% użytkowników nie zauważy tego wzrostu wydajności w grach. Najczęściej wygląda to tak, jak podałeś powyżej, 100FPS do 90FPS. Nie spotkałem się z takim przypadkiem, aby sam procesor PII x4 po OC spowalniał ilość klatek poniżej przyjemnej do gry. Może się mylę, jeżeli tak, to przytocz przykład.

 

Dając takie wyniki chodziło mi o różnicę w wydajności, a nie w klatkach... W tym miejscu testowym była wysoka ilość klatek, ale co będzie w innym? Te 20-30% różnicy na korzyść i5 750 jest w stanie wykorzystać każda gra, w mniejszym lub większym stopniu (np. w Fallout 3 to będzie jeden epizod na całą grę, a w GTA IV - niemal cała gra). A nie powiesz mi chyba, że mała by była różnica między 20kl/s Phenoma, a 24-26kl/s i5...

 

Przykład? A proszę bardzo - LINK. Porównano tam wydajność HD5870 z różnymi procesorami, także po OC. Zwróć uwagę na minimalny FPS 0 oczywiście biorąc pod uwagę niepewność pomiarową, minimalny fps ma to do siebie, że nie jest powtarzalny, stąd np. w CF Phenom ma czasem lepszy minimalny FPS niż na jednym Radeonie.

 

Dlatego nie widzę sensu dopłacania kilku stówek do intela.

 

Ja widzę, i jak widać po wypowiedzi Maxforce - nie tylko ja.

 

Tak samo nie widzę sensu płacenia za czterordzeniowego Heńka skoro można kupić dwu w rewizji C3 z gwarancją odblokowania i OC sporo taniej.

 

Równie dobrze można kupić używanego i5 750 za 600 zł :wink: .

 

Powtarzam - procesor wolniej się starzeje niż karta, dlatego od pewnego momentu (w sensie kwoty za zestaw) lepiej jest dopłacić do lepszego CPU kosztem GPU, czyli do i5 760 (+15-30% względem PH II X4) zamiast do HD5850 (+10-15% względem GTX 460).

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jaki z tego morał?

Tam, gdzie spadek płynności następuje z winy procesora mamy bardzo wysoką płynność.

Gdzie z winy karty płynności jest taka sama niezależnie od procesora.

May Power Be with You: Find the Best CPU for a Single ATI Radeon HD 5870 and ATI Radeon HD 5870 CrossFireX Configuration (page 8) - X-bit labs

Przykładowo na resident evil, tfu nie lubię tej gry ;) w 1920x1200 phenom x4 daje 62FPS a najdroższy i7 60.

Tam, gdzie w STALKER FPS spadł poniżej komfortowego mamy za to takie same wyniki dla wszystkich procesorów za wyjątkiem małego spadku dla core 2 duo 2,7GHz:

May Power Be with You: Find the Best CPU for a Single ATI Radeon HD 5870 and ATI Radeon HD 5870 CrossFireX Configuration (page 5) - X-bit labs

Popatrz ostatni wykres gdzie min FPS padł do 33 i dla PIIx4 i tez dla i7, jak i core 2 duo. No i w końcu niepowtarzalność wyników, no i nie ma też tak, że musisz mieć min FPS 30 aby spokojnie grać. To raczej po to ustalla się komfortowy poziom FPS na ok 40-50 aby spadki klatek nie były drażniące dla oka czyli poniżej 20 FPS.

W World in conflict i w mniejszym stopniu w Crysis widać utratę minimalnego FPS dla phenoma II x4 wobec intela ale dla.

 

No dobra, bywają wyjątkowe i rzadkie przypadki gdzie i7 faktycznie coś daje :) peace :D ogólnie jednak to mało opłacalna inwestycja, a dośc droga, już bym wolał dokupić SSD na system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jaki z tego morał?

Tam, gdzie spadek płynności następuje z winy procesora mamy bardzo wysoką płynność.

Gdzie z winy karty płynności jest taka sama niezależnie od procesora.

 

Damn it, widzę, że muszę wejść w buty focusa.... Spłaszczenie wyników nie udowadnia, że procesor jest nieważny... Po prostu miejsce testowe testowało kartę graficzną, a nie procesor, ten w takim przypadku leniuchował... Ile razy to trzeba powtarzać? Ogólnie tester powinien się zapaść ze wstydu pod ziemię, że upublicznił takie wyniki, a coś takiego jest niestety na porządku dziennym.

 

Odpowiedz mi na pytanie - czy nie uważasz, że procesor starzeje się wolniej niż karta? Jeśli tak, to przynajmniej częściowo możesz przyznać mi rację. Powtarzam - jak najważniejszym kryterium jest opłacalność (czyli jak najniższa cena zestawu), wtedy kupno PH II X4 ma sens i tego nie neguję.

 

Ogólnie proponuję zakończyć OT, bo tylko zaśmiecamy temat i nie ułatwiamy życia jego autorowi.

 

@DOWN

Tak łatwo Ci nie pójdzie...

 

Skoro procesor w danej grze "leniuciach!e" to nie znaczy to, że się przeciąża i w konsekwencji nie wyrabia z obróbką danych z karty graficznej?

 

Nie, po prostu leniuchował w miejscu testowym.

 

Oczywiście może są inne sceny, gdzie się przeciąża, ale po pierwsze ich nie znaleziono pomimo, że szukano ( WiC i Crysis jednak się znalazły)

 

Nie wiesz, jak szukano... Uwierz mi, w każdej grze znajdziesz co najmniej jedno miejsce testowe, gdzie procesor uklęknie.

 

Tak, że gdzie nie ma dowodów tam wg twojej teorii jest dowód, że trzeba kupić i5 lub i7. No handel prawie jak z panem co sprzedaje odkurzacze w super promocji po 7500 zamiast 13000 ;)

 

Dowód masz właśnie w Crysis lub WiC. Ale nie, lepiej faszerować się testami, gdzie i7 920@2,66GHz ma taką samą wydajność, jak i7 920@4,1GHz :mur: . Jeśli nie możesz zaakceptować faktu, że procesor ma znaczenie, to przynajmniej uszanuj moje zdanie, a nie próbujesz mnie porównywać z handlowcem. THE END. Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damn it, widzę, że muszę wejść w buty focusa.... Spłaszczenie wyników nie udowadnia, że procesor jest nieważny... Po prostu miejsce testowe testowało kartę graficzną, a nie procesor, ten w takim przypadku leniuchował... Ile razy to trzeba powtarzać?

Skoro procesor w danej grze "leniuciach!e" to nie znaczy to, że się przeciąża i w konsekwencji nie wyrabia z obróbką danych z karty graficznej?

Oczywiście może są inne sceny, gdzie się przeciąża, ale po pierwsze ich nie znaleziono pomimo, że szukano ( WiC i Crysis jednak się znalazły) po drugie nie znaczy, że tam i7 nie wypadnie słabiej niż PII jak to się działo na przykład w jednym z testów na STALERZE.

Tak, że gdzie nie ma dowodów tam wg twojej teorii jest dowód, że trzeba kupić i5 lub i7. No handel prawie jak z panem co sprzedaje odkurzacze w super promocji po 7500 zamiast 13000 ;)

 

Żeby nie było, uznaję, że i7 jest trochę lepszy, ale nie uważam, by warto było do niego dopłacać razem z płytą kilkaset złotych wobec 955, czy do i5 też parę stówek wobec odblokowanego 555@B55.

 

Odpowiedz mi na pytanie - czy nie uważasz, że procesor starzeje się wolniej niż karta? Jeśli tak, to przynajmniej częściowo możesz przyznać mi rację. Powtarzam - jak najważniejszym kryterium jest opłacalność (czyli jak najniższa cena zestawu), wtedy kupno PH II X4 ma sens i tego nie neguję.

Zgadzam się o tyle, że jeżeli kasa nie gra roli to lepiej kupić droższy trochę wydajniejszy i mieć też w WiC lepszy min FPS. Z kartami i procesorami jest taki myk, że obecne karty wydaje się, będą pozwalać na w miarę płynna grę jeszcze dość długo, natomiast procesory wg mnie zestarzeją się szybciej. Wynika to z dość dużej elastyczności gier wobec wydajności kart i stosunkowo małej elastyczności wobec wydajności procesorów.

Przykładowo możesz zmniejszyć rozdzielczość i grac na karcie sprzed trzech lat, ale procesor z przed trzech lat jeżeli nie daje rady to już nic mu nie pomoże. Gra nie będzie działać. Stąd duże inwestycje w obecne procesory też wg mnie nie są bardzo rozsądne.

 

Po prostu sprzęt powinien być dobierany ze spojrzeniem w pewnym oderwaniu od wyników pojedynczego testu a nawet zastosowania chyba, że jest to zastosowanie kluczowe. Projekt powinien zakładać starzenie się części i ich wymianę lub złomowanie/sprzedaż po określonym czasie użytkowania oraz stopień amortyzacji/straty. Phenom 2 ma tą zaletę, że zestarzeje się niewiele wcześniej niż i7. Jak AMD pozwoli to może nawet na płyty AM3 da się wstawić procki pod AM3+ ale tego jeszcze nie wiemy.

Ogólnie proponuję zakończyć OT, bo tylko zaśmiecamy temat i nie ułatwiamy życia jego autorowi.

Zgoda :) Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykładowo możesz zmniejszyć rozdzielczość i grac na karcie sprzed trzech lat, ale procesor z przed trzech lat jeżeli nie daje rady to już nic mu nie pomoże. Gra nie będzie działać. Stąd duże inwestycje w obecne procesory też wg mnie nie są bardzo rozsądne.

 

Jasne... Jak ktoś w 2006 roku wziął X2 5xxxx+ dla lepszej grafy zamiast C2D E6xxx na pewno był z tego zadowolony 2-3 lata później, gdy nagle gry zaczęły mu słabiej chodzić, a wymiana karty nie przyniosła dużych efektów. Zresztą nadal jak ktoś ma np. E6400 wykręconego do 3,6GHz, to ma nawet po tylu latach procesor godny Athlona II X2 po OC. Powiesz, że C2D to co innego, bo było znacznie lepsze... Ale wtedy też X2 było tańsze i można było używać takich samych argumentów, jakich używasz teraz dla Phenoma.

 

Dołączona grafika

 

Ok. 20% różnicy (e6600 vs. X2 5000, 100MHz więcej drugiego), a po OC większa. Zgadzam się, że nie ma co przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę, ale kompletnie podważasz sens zakupu i5 750, a to już jest spore nadużycie.

 

Phenom 2 ma tą zaletę, że zestarzeje się niewiele wcześniej niż i7.

 

To jest tylko Twoja opinia.

 

Jak AMD pozwoli to może nawet na płyty AM3 da się wstawić procki pod AM3+ ale tego jeszcze nie wiemy.

 

Już oznajmili, że procki AM3+ nie będą kompatybilne z AM3, jednak AM3 będzie kompatybilne z AM3+, czyli naszego Phenoma będzie można włożyć do płyty AM3+.

 

Widzę, że autor kilkakrotnie pojawiał się na forum, ale nic nie napisał... Podsumowanie - jak najważniejszym kryterium jest opłacalność (czyli jak najniższa cena zestawu), wtedy kupno PH II X4 ma sens. Jeśli stawiamy na wydajność - bierzemy i5 760/Xeon X3440. Z tym myślę wszyscy się zgadzamy i na tym zakończmy.

Edytowane przez Gi3r3k
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że autor kilkakrotnie pojawiał się na forum, ale nic nie napisał...

 

Pojawiał się, ale nie miał możliwości odpisać :).

 

Witam ponownie i dziękuję za dyskusję. Po pierwsze zaznaczę jeszcze raz ponieważ zauważyłem, że łatwo było przeoczyć informację w pierwszym poście: ze starego komputera przekładam dyski twarde oraz kartę graficzną 260 GTX 216 SP od Gigabyte (na nią też przyjdzie czas, ale to za około pół roku :) ).

 

Po drugie dzięki Waszym postom oraz pomocy kolegów z pracy postanowiłem wstępnie zrezygnować z platformy 1366. Znajomy również namawia mnie na zainwestowanie w 6cio rdzeniowe AMD, ale ja nie uważam aby była to dobra decyzja. Mimo wszystko wrzucę poprawione o nowe komponenty konfiguracje.

 

Zestaw I (AM3 6 jajec)

CPU: Phenom II X6 1055T (730,00)

Cooler: Zalman CNPS10X Quiet (169,00)

Mobo: ASRock 890GX Extreme4 albo Gigabyte 890GPA-UD3H (??? / 459,00)

Pamięć: OCZ 4GB (2x2GB) 1600MHz CL7 Black AMD 1.65V albo Patriot 4GB (2x2GB) 1600MHz CL7 PGS AMD LLK* (499,00 / 439,00)

Zasilacz: Tacens VALEO III 700W albo Corsair 750W [CMPSU-750HXEU] modularny (399,00 / 559,00)

Obudowa: Antec 300 albo Cooler Master Dominator II 692 Advanced (299,00 / 339,00 )

 

Suma: 2755 zł

 

Zestaw II (AM3 4 jajka)

CPU: AMD Phenom II X4 955 Black Edit 3.2GHz (549,00)

Cooler: Zalman CNPS10X Quiet (169,00)

Mobo: ASRock 890GX Extreme4 albo Gigabyte 890GPA-UD3H (??? / 459,00)

Pamięć: OCZ 4GB (2x2GB) 1600MHz CL7 Black AMD 1.65V albo Patriot 4GB (2x2GB) 1600MHz CL7 PGS AMD LLK (499,00 / 439,00)

Zasilacz: Tacens VALEO III 700W albo Corsair 750W [CMPSU-750HXEU] modularny (399,00 / 559,00)

Obudowa: Antec 300 albo Cooler Master Dominator II 692 Advanced (299,00 / 339,00 )

 

Suma: 2574 zł

 

 

Zestaw III (Intel, 4 jaja)

CPU: Intel Core i5-760 /2.8GHz, 8MB, LGA1156 (759,00)

Cooler: Zalman CNPS10X Quiet (169,00)

Mobo: Gigabyte P55-USB3 /intel P55/ (450,00)

Pamięć: OCZ 6GB (3x2GB) 1600MHz CL8 Intel Extreme XMP (659,00)

Zasilacz: Tacens VALEO III 700W albo Corsair 750W [CMPSU-750HXEU] modularny (399,00 / 559,00)

Obudowa: Antec 300 albo Cooler Master Dominator II 692 Advanced (299,00 / 339,00 )

 

Suma: 2935 zł

 

Suma zakłada najdroższą opcję

 

Tak jak widać kilka elementów zostało zmienionych, jak nie wszystkie. Płyty główne, wrzuciłem mocniejsze bardziej przyszłościowe zasilacze oraz inne chłodzenie. Obudowa uległa zmianie. Głównie to zasługa Waszych podpowiedzi oraz dalszemu researchu.

 

Na chwilę obecną wacham się między zestawem II i III oraz ponownym rozpatrzeniem platformy 1366. Może to się wydawać głupią decyzją, ale przy obecnej tendencji rozwoju rynku raz na 4 lata można zmienić platformę i cieszyć się pełnią wydajności we wszystkich wychodzących tytułach bez potrzeby dokupowania czegoś co jeden rok. E6600 i platforma 775 była tego dobrym przykładem. Na linkach Gi3r3k'a widać to b. dobrze. Mój E6600 wykręcony do 3.8 Ghz daje radę do dnia dzisiejszego, ale z myślą o nowej Red Orchestrze, Diablo III, które będą tytułami nietuzinkowymi postanowiłem o kupnie nowego sprzętu. Dlatego zastanawiam się czy nie postąpić podobnie kupując 1366, które zawsze jest te parenaście fpsów do przodu nad innymi modelami (szczególnie, że różnica w cenie nie jest taka kolosalna).

Edytowane przez Apos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz 500W spokojnie Ci wystarczy. Oczywiście dobry. Płytę możesz kupić taniej też dobrą, bardzo fajne doradził mi na wymianę Gi3r3k ale w końcu okazało się, że to karta siadła a płyta była dobra więc nie kupiłem. Co do sześciordzeniowca, na razie nie wiem po co komu sześć jajek, ale jak chcesz :D Ja i tak bym wziął teraz 555 C3 za 340zł licząc na odblokowanie.

Absolutnie nie widzę żadnej gry gdzie na 1680*1050 miał bym jakiekolwiek spowolnienia. Co prawda z kartą 5770 512mb były minimalne. Popatrz o ile możesz oszczędzić kupując płytę za 320zł która też jest wypasiona i procesor za 340 który być może (70%?) się otworzy na x4 :)

Ale oczywiście jak chcesz x6 to bierz, marzenia... bezcenne ;)

 

Żebym nie był gołosłowny proponowany zestaw:

płyta

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=115_318&products_id=29901 320zł

proc

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=116_229&products_id=26212 349zł

lub

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=116_229&products_id=16674 325zł

ram

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_278&products_id=22445 379zł

buda

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=112_143&products_id=20510 220zł

zasilator

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=142&products_id=30331 315zł

chłodzenie proca

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=124_182&products_id=24183 169zł

wentylatory

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=124_187&products_id=20918 40zł x2

--------------------------------------

 

1832zł

baz bajerków

1559zł

 

a ceny jak widzisz z esc, które najtańsze nie jest.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawiał się, ale nie miał możliwości odpisać :).

 

OK :) .

 

Zestaw III (Intel, 4 jaja)

CPU: Intel Core i5-760 /2.8GHz, 8MB, LGA1156 (759,00)

Cooler: Zalman CNPS10X Quiet (169,00)

Mobo: Gigabyte P55-USB3 /intel P55/ (450,00)

Pamięć: OCZ 6GB (3x2GB) 1600MHz CL8 Intel Extreme XMP (659,00)

Zasilacz: Tacens VALEO III 700W albo Corsair 750W [CMPSU-750HXEU] modularny (399,00 / 559,00)

Obudowa: Antec 300 albo Cooler Master Dominator II 692 Advanced (299,00 / 339,00 )

 

Jestem za tym zestawem, ale z małymi zmianami. Pamięci weź zwykłe Goodramy, bo i tak szybkość RAMu niewiele daje i to głupota dopłacać ~200 zł do tych OCZ. Dzięki temu możesz dopłacić do Xeona X3440, który po OC w aplikacjach wykorzystujących więcej niż 4 rdzenie jest w stanie dorównać Phenomowi X6, a ma wyższą wydajność w pozostałych. Obudowa zdecydowanie CM II 692, zasilacz niech będzie ten Tacens.

 

Mój E6600 wykręcony do 3.8 Ghz daje radę do dnia dzisiejszego, ale z myślą o nowej Red Orchestrze, Diablo III, które będą tytułami nietuzinkowymi postanowiłem o kupnie nowego sprzętu. Dlatego zastanawiam się czy nie postąpić podobnie kupując 1366, które zawsze jest te parenaście fpsów do przodu nad innymi modelami (szczególnie, że różnica w cenie nie jest taka kolosalna).

 

Dołączona grafika

Spójrz na relację i7 860 (czyli tj. Xeona X3440) i i7 930. Czy warto dopłacać ~400 zł dla 5-9% (uwzględniając też inne testy) zegar w zegar? Moim zdaniem nie.

 

@maxymili

Na zasadzie po co dopłacać, skoro możesz mieć niewiele mniej wydajnie za o wiele mniej kasy to ja mu mogę dać lepszą propozycję - zostań na swoim E6600 :wink: . Po co zmieniać platformę, skoro na starej wszystko Ci działa :lol2: :wink: .

 

Patrząc na relacje cenowe i wydajnościowe pomiędzy AM3, S1156 a S1366 wychodzi, że najbardziej opłacalny jest S1156 :) .

Edytowane przez Gi3r3k
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...