Skocz do zawartości
Apos

Phenom X4/X6 czy i7/Xeon? Nowy PC

Rekomendowane odpowiedzi

Znalezienie zasilacza gorszego od OCZ to juz jest pewien wyczyn jesli poruszamy sie w zakresie ok 300-400 zeta ;)

 

A co do tacensa:

Tacens :: Feel the Silence / refrigeracion / cooler / disipador / cajas / fuentes / ventilador / mooding / gamers /

 

nie ma informacji ile obciazenia mozna dac na linie 12V. Poza mitycznymi 22A na 1 i 2 linii 12V.

 

44Ax12V daje nam 528W, ale specyfikacja daje nam 0% pewności , że obie linie na raz mogą być obciążone w tym stopniu (zazwyczaj przy tak opisanych liniach obciążenie łączne wszystkich jest mniejsze niż maksymalny amperarz każdej z osobna by sugerował).

 

W tej cenie mamy na przykład:

 

Seasonic MII-12 620 - modularne kable, 550W na 12V, certyfikat bronze.

Be quiety 550/600.

A za ok 300 mamy Corsaira TX650 z 624W na 12V.

Jakiś antec pewnie też by się znalazł.

 

Wszystko sprawdzone zasiłki z masą konkretnych testów w necie. Na chwilę obecną nie ma racjonalnych powodów by wybrać Tacensa.

 

 

 

A X6 zdecydowanie odradzam. Tam gdzie soft wykorzysta dwa wątki będzie na poziomie E6600 po oc. Jeśli komp będzie kręcony i5 750/i7 8x0/xeon 3440 jest bezkonkurencyjny.

Edytowane przez Michaelius
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie jakieś wsparcie :) .

 

Wszystko sprawdzone zasiłki z masą konkretnych testów w necie. Na chwilę obecną nie ma racjonalnych powodów by wybrać Tacensa.

 

A już mnie prawie do niego przekonali, przynajmniej tak, że nie protestowałem... Dziękuję za kubeł zimnej wody :wink: . Oczywiście zgadzam się z powyższym zdaniem, lepiej wziąć coś sprawdzonego. W tej cenie mogę jeszcze dodać OCZ Z-Series 550/650W.

 

A X6 zdecydowanie odradzam. Tam gdzie soft wykorzysta dwa wątki będzie na poziomie E6600 po oc. Jeśli komp będzie kręcony i5 750/i7 8x0/xeon 3440 jest bezkonkurencyjny.

 

Może Ciebie posłuchają... W końcu migrowałeś z Q6600, więc wiesz, o czym piszesz.

 

Jak widać magia 6 rdzeni działa na wielu, eliminując u nich racjonalne myślenie :razz: .

Edytowane przez Gi3r3k
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile mamy dyskusje AM3 (PII x4) iIntel( i5 )o podlozu stricte wydajnosciowym to wiadomo ze I5 tutaj zwycieza. Druga sprawa to wydajnosc w grach i jak pisalem, ze co z tego ze i5 ma 120fps, a PII 100fps jak i tak roznicy w plynnosci sie nie odczuje. Dlatego mozna zadac sobie pytanie po co mi lepszy procesor, ktorego potencjalu nie wykorzystam ? Co z tego ze daje od 20 do 60 fps wiecej skoro na P II rowniez komfortowow mozna pograc. Jednak ta roznica to aktualna roznica. Wiadomo ze procesor tez sie starzeje. Z biegem czasu te dodatkowe fpsy to moze byc argument za np kiedy za 2-3 lata Phenom bedzie sie dlawil i5 bedzie dawal rade. 500 zl roznicy to defacto nie tak duzo. Bralbym jednak i5, oczywiscie pod warunkiem ze zrobisz OC mysle ze 4ghz bedzie ok. Mimo to PII nie bedzie wyborem rozczarowujacym ( byc moze tylko trzeba bedzie wczesniej cos zmienic, ale nie koniecznie). Zarowno s1156 jak i am3 to podstawki, ktore nie daja szansy rozwoju. Wiadomo AM3+ i x68. Jednak na am3+ beda przynajmniej dzialaly procesory am3. Kupujac zapewne masz nadzieje ze bez problemu popracujesz na komputerze z 3 lata bez koniecznosci wymiany i zapewne tak bedzie. A za 3 lata to pewnie wyjdzie am4 i x1500 100 900. Problem tylko bedzie jak bedziesz potrzebowal 6 rdzeni, ale to zapewne nie nastapi szybko gdyz wlasciwie od niedawna pare gier tak wlasciwie wykorzystuje x4 w 100%.

 

I zmien te ramy na tansze np goodramy jak kolega tutaj doradzal. Zawsze pare zlotych taniej. Zasilacz tez wez sprawdzony, chyba ze chcesz byc krolikiem doswiadczalnym bo tak naprawde to jedyny powod - abys w praktyce sprawdzil tego tacensa- wlasciwie za ta cene nie sadze zeby wciskali jakis kit.

Edytowane przez Krydor
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyeliminowała niestety ;)

 

To znaczy inaczej rzeczywistość niestety niedorosła do forumowych opowieści.

X6 miały robić 4 Ghz lekką reką przy sensownych napięciach. Mój ledwo robi 3,8 przy 1,5V a mam na nim Zalmana Quiet z wentylem na maksa i otwarty bok budy. Może bym wycisnął 4 ale i tak już jest ciepło w pokoju przy tym napięciu.

 

Wydajności w grach w zasadzie wiedziałem czego się spodziewać , więc to że przy 3,4-3,5 Ghz różnica była nieodczuwalna do Q6600@3,3 mnie nie zdziwiło.

 

Natomiast co mniej zdziwiło to zaskakująca słaba wydajność przy w obliczeniach rozproszonych , które są w całości wielowątkowe.

 

Jak liczymy Prime Grid na boinc to wydajność na jeden wątek przy 3,8 mam ok 10% niższą niż chłopaki z drużyny na Q9550 z 3,6 Ghz. Ale tu i tak jest dobrze bo w cześci zadań punktuje ciut lepiej niż i7.

 

Przy aqua@home ja wyciskam niecałe 40k pkt dziennie czyli mniej niż goście z i7 @ 3,3-3,4, ba i3 530 @ 3,5 jak liczyliśmy potrafi zrobić prawie 30k/ dzień czyli 75% tego co ja.

 

Więc wydajność tylko w nielicznych przypadkach dogania i7 a we wszystkich innych leży na całej linii.

 

 

 

Acha w bonusie jak próbowałem podłączyć dwie karty nvidii do slotów pci-express to komputer się nie bootuje a goście z asusa mają to głęboko w 4 literach i od kilku miechów odmawiają naprawy buga w tej seri mobasów. (a powinno chodzić pod phys-xa chociażby)

 

 

Najzabawniejsze , że w tej cenie mogłem mieć i5 750 + mobo obsługujące sli ale skusiłem się na 6 prawdziwych rdzeni licząc , że będą wymiatać w boinc.

 

 

Edit. A co do ramów to w ddr2 są w świetnej cenie bardzo przyjemne zwłaszcza pod intelem gskille eco 1600 cl7:

 

http://www.ddr2.pl/G...4GBECO-126.html

Edytowane przez Michaelius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu podajesz przykład gry, w której procek nie blokuje w żaden sposób. No przynajmniej phenom x4 po OC. Gry w których autor tematu zauważy różnicę są sporadyczne.

Zestaw, który proponowałem z x6

AMD Phenom II X6 1055T /2.8GHz, 125W, BOX, AM3/ [HDT55TFBGRBOX] - 730zł : Esc.pl 730zł

 

-----------------------------------

 

2213zł to już z bajerkami typu mugen 2 i bardzo ciche wentylatory z regulacją obrotów.

 

Poza tym zgodzę się, że pamięci, szczególnie w przypadku phenoma niewiele dają i spokojnie można brać good ramy 1333 cl9.

GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 - 310zł : Esc.pl 310zł

W takim razie mielibyśmy

 

-----------------------------------

 

2144zł

 

Ale w sumie już poprzednie kości dałem dość tanie choć 1600, mała oszczędność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu podajesz przykład gry, w której procek nie blokuje w żaden sposób. No przynajmniej phenom x4 po OC. Gry w których autor tematu zauważy różnicę są sporadyczne.

 

:mur:

 

Ile razy mam powtarzać...? Tak trudno zrozumieć to, co piszę...?

 

Dając takie wyniki chodziło mi o różnicę w wydajności, a nie w klatkach... W tym miejscu testowym była wysoka ilość klatek, ale co będzie w innym? Te 20-30% różnicy na korzyść i5 750 jest w stanie wykorzystać każda gra, w mniejszym lub większym stopniu (np. w Fallout 3 to będzie jeden epizod na całą grę, a w GTA IV - niemal cała gra). A nie powiesz mi chyba, że mała by była różnica między 20kl/s Phenoma, a 24-26kl/s i5...

 

A z biegiem czasu brak tych 20-30% wydajności będzie coraz częściej widoczny... Tak, jak to teraz jest z Athlonami X2 i C2D.

 

Jeśli dalej nie dociera... to chyba zacznę rzucać testami focusa...

 

Dołączona grafika

 

Przy czym znów powtarzam, by nie było wątpliwości:

 

Te 20-30% różnicy na korzyść i5 750 jest w stanie wykorzystać każda gra, w mniejszym lub większym stopniu (np. w Fallout 3 to będzie jeden epizod na całą grę, a w GTA IV - niemal cała gra).

 

... czyli może być w niektórych grach tak, jak piszesz, że oba procesory zapewnią płynność (LINK) praktycznie w całej grze. Jednak nie zmienia to faktu, że Phenom II jest słabszy i będzie to coraz bardziej widoczne z biegiem czasu w coraz większej ilości gier.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do tych zastosowań poleciłbym Core i3 i GF GTX 470.

 

Core i3 dlatego, że podkręcony jest wydajniejszy w grach od podkręconego Phenoma II X4 (klik) i jest po prostu tani. Poza tym zawsze mamy furtkę w postaci możliwości wymiany samego CPU na Core i5-7xx albo i7. Dzięki niskiej cenie umożliwia zakup:

 

GTX 470, który jest wyraźnie wydajniejszy od GTX460 i najprawdopodobniej jego przewaga z czasem będzie rosnąć (13 zamiast 7 Polymorph Engines, odpowiedzialnych za teselację).

 

 

Przy czy to powyższe to wyłącznie opcja do 2500 zł. Jak chcesz wydać pełne 3k, to zdecydowanie Xeon X3440 i GTX470.

Edytowane przez Assassin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie, jak nie fan X2 555, to fan Core i3 530 :razz: .

 

Przy czy to powyższe to wyłącznie opcja do 2500 zł. Jak chcesz wydać pełne 3k, to zdecydowanie Xeon X3440 i GTX470.

 

Autor tematu ma GTX 260 i raczej nie ma zamiaru jej zmieniać na razie, więc chyba jesteś ze mną, czyli X3440+GB P55-USB3 :wink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie tak, ale jednak to już ostatni dzwonek, żeby korzystnie sprzedać GTX260 ;) Także przemyślałbym jeszcze kwestię grafiki.

 

Fanem żadnym nie jestem, po prostu do tych zastosowań nie trzeba niczego lepszego. Nawet Photoshop jakoś genialnie nie wykorzystuje 4 rdzeni/8 wątków.

Edytowane przez Assassin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Gi3r3k, może i i5 jak i i7 są wydajniejsze, jednak nie zauważam w żadnej grze aby mi coś cięło. Nic, zero cięcia. Gram we wszystko na max. Owszem rozdzielczość tylko 1680*1050 więc przy full HD może? Ale to raczej od karty by mogło zależeć. No i przyznam, że mało mam gier, wczoraj grałem w Mafię II. Nie mam nic bardziej wymagającego. Ale wciągnęła mnie do 4 rano ;) a wcinki ani jednej.

Tak więc może kiedyś phenom nie da rady, to zarówno i3 wtedy też nie da rady a za różnicę w cenie do i7 starczy wtedy na wymianę platformy na kolejną.

 

Więc podtrzymuję swoje zdanie, nie ma co wydawać kasy na droższy proc tylko po to, aby za trzy lata okazał się jeszcze dobry przez rok. Nieopłacalne. Takie jest moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, fajnie by było, gdybyś jednak miał porównanie, bo dyskusja oparta o argumenty typu na moim Phenomie wszystko mi śmiga, więc po co dopłacać do i7 nie ma sensu (bez urazy).

 

Resztę skomentuję tak:

 

Na zasadzie po co dopłacać, skoro możesz mieć niewiele mniej wydajnie za o wiele mniej kasy to ja mu mogę dać lepszą propozycję - zostań na swoim E6600 :wink: . Po co zmieniać platformę, skoro na starej wszystko Ci działa :lol2: :wink: .

 

:wink:

 

@Assassin_

Ostatni dzwonek to był przed premierą GTX 460 :wink: . A wątpię, żeby premiera GTS 450 wiele zmieniła, jako że jego wydajność ma być pomiędzy GTS 250 a GTX 260.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, fajnie by było, gdybyś jednak miał porównanie, bo dyskusja oparta o argumenty typu na moim Phenomie wszystko mi śmiga, więc po co dopłacać do i7 nie ma sensu (bez urazy).

 

A Ty masz porównanie?

 

Ostatni dzwonek to był przed premierą GTX 460 :wink: . A wątpię, żeby premiera GTS 450 wiele zmieniła, jako że jego wydajność ma być pomiędzy GTS 250 a GTX 260.

 

Z wyników, które były podane jakiś czas temu wynikało, że GTS 450 będzie od słabszy od GTX 260. W poniedziałek premiera więc będzie więcej testów. Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

260 GTX'a nie mam zamiaru się pozbyć teraz, a za pół roku (zależy jak będzie kreować się sytuacja na rynku). Karta daje jeszcze radę, a zmiana nastąpi pewnie przy okazji zmiany monitora. Wszystko w swoim czasie. Obecny wydatek obejmuje tylko zmianę platformy + zasilacz i obudowa.

 

@Michaelius Tacensa podałem sugerując się opinią w miarę nowego, solidnego, ale niesprawdzonego w pełni produktu. Przemyślę jeszczę sprawę zasilacza, ale przynajmniej wiem między jakimi modelami szukać.

 

Gi3r3k, dzięki za linki do testów. Potwierdzają one mój research, w którym przystawka 1156 wypada jako najrozsądniejszy zakup. Bazując obecnie na cenniku esc.pl to zakładając górną granicę 3000 zł jestem w stanie zakupić i7 860. Drugą opcją i bardziej opłacalną jest wspomniany i5 760, który jest o 300zł tańszy oraz prezentuje zbliżone osiągi do wspominanego i7. Przewagą i7 jest liczba obsługiwanych wątków - 8, a nie 4 jak w przypadku i5. Pytanie czy z myślą o przyszłości (komputer kupuje na dłuższy okres czasu) warto dopłacić teraz? Uważam, że tak.

 

Z GoodRam'ami mam złe wspomnienia. Poza tym nie ma dużej różnicy w zakupie:

GoodRam 6GB (3x2GB) 1600MHz CL8 Play [GY1600D364L8/6GTC] 599zł

a np.

OCZ 6GB (3x2GB) 1600MHz CL7 Titanium [OCZ3T1600LV6GK] 630zł

Patriot 6GB (3x2GB) 1333MHz CL7 Viper II LLK [PV236G1333LLKB] 579zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gi3r3k, dzięki za linki do testów. Potwierdzają one mój research, w którym przystawka 1156 wypada jako najrozsądniejszy zakup.

 

Pewnie, nie ma sprawy. Niestety skomplikowałeś temat dając tańsze zestawy, bo jak widać dużo jest osób, które od razu zaczynają namawiać na najtańszy...

 

Bazując obecnie na cenniku esc.pl to zakładając górną granicę 3000 zł jestem w stanie zakupić i7 860. Drugą opcją i bardziej opłacalną jest wspomniany i5 760, który jest o 300zł tańszy oraz prezentuje zbliżone osiągi do wspominanego i7. Przewagą i7 jest liczba obsługiwanych wątków - 8, a nie 4 jak w przypadku i5. Pytanie czy z myślą o przyszłości (komputer kupuje na dłuższy okres czasu) warto dopłacić teraz? Uważam, że tak.

 

Warto, ale nie do i7 860, a Xeona X3440, który jest serwerową jego wersją i jest zauważalnie tańszy (bodajże 869 zł).

 

Z GoodRam'ami mam złe wspomnienia. Poza tym nie ma dużej różnicy w zakupie:

GoodRam 6GB (3x2GB) 1600MHz CL8 Play [GY1600D364L8/6GTC] 599zł

a np.

OCZ 6GB (3x2GB) 1600MHz CL7 Titanium [OCZ3T1600LV6GK] 630zł

Patriot 6GB (3x2GB) 1333MHz CL7 Viper II LLK [PV236G1333LLKB] 579zł

 

Chodziło mi o najtańsze, zwykłe. Szybkość pamięci niewiele daje wydajności. Ostatnio Goodramy są masowo polecane i nikt się nie skarży. Złe wspomnienia... niestety, trefne sztuki się trafiają wszystkim producentom. Edytowane przez Gi3r3k
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko przypomnę że 1156 nie obsługuję Triple Channel, więc kupno 6GB do normalnych zastosowań ma mało sensu ;) A na GoodRamy naprawdę nikt się nie skarży i przy 4GB 310 a 350 to już jest jakaś różnica tym bardziej że tańszy krajowy produkt ma niskie napięcia i wysokie OC. Seria Play również się bardzo dobrze kręci ale sam chyba kupiłbym G.Skill'e Eco :P

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Assassin_

Ostatni dzwonek to był przed premierą GTX 460 :wink: . A wątpię, żeby premiera GTS 450 wiele zmieniła, jako że jego wydajność ma być pomiędzy GTS 250 a GTX 260.

 

Da radę jeszcze znaleźć "łosia", który za używkę da 450 zł ;) A nowe GTX-y 460 768M zaczynają się od 560 zł. Jak dla mnie nic tylko wymieniać, choćby dla samej gwary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo nie widzę sensu płacenia za czterordzeniowego Heńka skoro można kupić dwu w rewizji C3 z gwarancją odblokowania i OC sporo taniej. To już razem daje kilkaset złotych oszczędności. Wystarczy aby po sprzedaży starego monitora kupić nowy 24". Niebagatelnie.

 

prosze o link na sklep oferujący taki procesor z gwarancją modyfikacji na 4 rdzenie ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bachcomp. Aczkolwiek bardziej polecił bym userów z forum (temat o phenomie II), którzy odblokowują te procki (robią testy) jest taniej i dadzą Ci jeszcze dodatkowo gwarancję OC. Oczywiście aby wykorzystać możliwość odblokowania i OC musisz mieć odpowiednią płytę główną.

 

Natomiast sam po prostu kupiłem phenoma 2 555 i się otworzył i podkręcił jeszcze. I z tego co słyszałem, to większość się tak da.

 

Ewentualnie zapytaj userów: luk1999 lub milans. Może oni mają, albo wiedzą kto ma teraz bo całego tematu o phenomach nie chce mi się teraz czytać aby to znaleźć ;)

 

a najprościej wpisz B55 i wybierz komputery/procesory i masz:

Procesor AMD Phenom II X2 555 BE B55 X4 955 3,2GHz (1228513905) - Aukcje internetowe Allegro

Phenom II X2 555 3,2GHz BE BOX @ X4 965 B55 3,7GHz (1230278907) - Aukcje internetowe Allegro

a najlepszy ten 4GHz x4 za 380zł

 

Phenom II X2 555 3,2GHz BE BOX @ X4 965 B55 4GHz (1226588377) - Aukcje internetowe Allegro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca daje gwarancję i pisze wyraźnie w opisie, że zrobi. Ale można zapytać o jakieś konkretne wyniki testów etc. Komentarze też ma dobre. Poza tym nie oszukujmy się, bez mugena lub równie wydajnego chłodzenia i zagwarantowania temp poniżej 65°C to na pewno 4GHz nie da się zrobić na heńku.

Drugi sprzedawca też 100 % pozytywów od kupujących.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej wygląda to tak, jak podałeś powyżej, 100FPS do 90FPS. Nie spotkałem się z takim przypadkiem, aby sam procesor PII x4 po OC spowalniał ilość klatek poniżej przyjemnej do gry. Może się mylę, jeżeli tak, to przytocz przykład.

Dlatego nie widzę sensu dopłacania kilku stówek do intela.

Akurat w tamtym teście jest co najmniej 20 fps różnicy w skali 100, czyli wychodzi 20%. A teraz odpal Crysisa, gdzie i5 750 będzie miał 25fps. Ile będzie miał Phenom? <20.

Polecam AMD. Wiem, sam mam Intela i wcale na niego nie narzekam, ale ładowanie w Intela to strata kasy! Phenom II x4 to chyba najlepsze rozwiązanie na ten czas. Wszyscy moi znajomi którzy ostatnio zmieniali kompy brali te proce i są tak samo dobre jak Core 2 Quady, czy też Core i5 a znacznie tańsze.

Core i7 930 to procesor nieco lepszy od wyżej wymienionych, jak widzę na testach, ale cenowo... Przy nim nawet Core 2 Quad wydaje się ekonomicznym zakupem :P

Phenomy X4 odstają nawet od C2Q, a Core i5 w grach może być tak samo wydajny jak Core i7, więc w każdym przypadku nie trafiłeś.

Gi3r3k

Pokaż inne testy niz fc2 czy re5, bo z tego co pamiętam, w tych grach intel jest dużo lepszy...

A widać wszędzie Twoje fanboyostwo do tego co posiadasz... Miałem radeona, polecałeś zawsze radeona, teraz nvidie, co i tak nie zmienia faktu że gtx460 jest nad wyraz udaną kartą, ale nie na tyle żeby zmieniać gtx260 na to...

Jeszcze pozostaje kwestia ceny, amd wyjdzie taniej, jeśli chcesz wydać więcej kup i5, tak po on jest wydajniejszy, przy def zegarach idą łeb w łeb.

 

Testy O/C: Gry

Masz inne testy.

W niektórych przypadkach kręcony Phenom wypada gorzej od i5 na def.

Edytowane przez kwasior500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się już kłucić czy lepiej i5 czy i7 czy phenoma II. To już zostało powiedziane powyżej i w końcu zgodzę się, że do zestawów 2,8k + nie widzę już podstaw ładować AMD. Ale poniżej owszem, szczególnie na możliwość kupna odblokowanego 555@x4 z gwarancją OC za tak niewielką cenę.

 

Ale zauważ, że w testach, które przytoczyłeś procesor ogranicza w GTA IV

Dołączona grafika

ale zobacz jak, x4 daje to samo po OC co i5 650 przy czym phenom jest taktowany 4GHz a i5 4,5GHz.

i5 750 jest co prawda nieco lepszy od x6.

 

Dobra wiem,min FPS będzie i wtedy zobaczymy, ale z tego testu nie wynika wcale, które procesory mają gorsze min FPS. A to wbrew pozorom nie jest oczywiste bo są gry w których i5 ma gorsze spadki niż phenom.

 

14/18 gier z tego testu na phenomie x4 masz dobry FPS, dla x6 jest to 16/18. Z uwagi na oczekiwania autora zgodzę się z Gi3rki3em, że tu można polecić intela. Ok, autor chce sprzęt ok 3k na kilka lat, nie bardzo widzi jakieś odblokowywanie rdzeni i OC. Ale jednak większości polecił bym AMD bo dużo taniej daje niewiele mniej. I jednak nie wierzę w to, że kolejne gry jakoś drastycznie nagle dociążą procesory. To będą wciąż konwersje z konsol i do wyjścia PS4 niewiele się zmieni.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,42[V] odczyt z CPUZ. To raczej ograniczenie płyty głównej, że nie robi 4, bo proc raczej się nie stawia. Tak mi się wydaje. Max co robił to 3,9, ale nie mogłem go ustabilizować na akceptowalnym napięciu a 1,55 [V] nie chciałem a stałe dawać. Na niższym sypie artami.

Bo 650 jest dwurdzeniowy :lol2: X6 bez komentarza.

Ok, ale wydajnościowo to i5 650 @4,5GHz w tym teście wyszedł = x4 @4GHz. A 555x2@ x4 @4GHz dałem Ci powyżej link jest za 380zł, nowy z gwarancją sklepową pełne 3 lata. Tymczasem i5 650 kosztuje 689zł + a gwarancji na OC 4,5GHz raczej sklep Ci nie da.

Do tego tańsza płyta główna pod AM3.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,42[V] odczyt z CPUZ. To raczej ograniczenie płyty głównej, że nie robi 4, bo proc raczej się nie stawia. Tak mi się wydaje. Max co robił to 3,9, ale nie mogłem go ustabilizować na akceptowalnym napięciu a 1,55 [V] nie chciałem a stałe dawać. Na niższym sypie artami.

 

Ok, ale wydajnościowo to i5 650 @4,5GHz w tym teście wyszedł = x4 @4GHz. A 555x2@ x4 @4GHz dałem Ci powyżej link jest za 380zł, nowy z gwarancją sklepową pełne 3 lata. Tymczasem i5 650 kosztuje 689zł + a gwarancji na OC 4,5GHz raczej sklep Ci nie da.

Do tego tańsza płyta główna pod AM3.

 

i5 650 to dla mnie żaden procesor, już bym wolał Phenoma. Wszystko przez porąbaną cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ci ludkowie z Allegro daja faktury VAT?

Sprawdź sam. W opisach aukcji jest, że dają paragon. Zapytaj o fakturę. Jeżeli są podmiotem gospodarczym to muszą dać fakturę. Procesory są sprzedawane jako nowe, wiec możliwe, że dają.

Zgaduję, że kupują proce w hurtowni, selekcjonują i otwarte sprzedają z dodatkowym zyskiem.

 

@kwasior,

a no, nie twierdzę, że phenom II bije i5, ale, że cena 850-900zł za i5 jest porąbana. W szczególności cena blisko 700zł za 650tkę. Mając możliwość zakupu minimalnie gorszego proca, czego w 90% gier nie zauważymy, a jeżeli zauważymy to nie jakoś drastycznie, za 380zł to trzeba być mocno nakręconym na wydajność aby wybrać ten droższy.

Nie twierdzę, że to bez sensu brać intela. Jak masz 3k na kompa to AMD nic ciekawego już nie daje w tej cenie.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość chronicsmoke

Ale pomijacie jedną bardzo istotną kwestię. Wydajność/ cena.

 

A co do testów to szczerze chciałbym zobaczyć jakieś testy minimalnego FPS w GTA IV lub ArmA2 bo w tych grach jest wykorzystanie 4 rdzeni i problemy z płynnością. 100 czy 90 FPSów w RE5 nie jest istotną różnicą. Istotną różnicą jest ta w której jeden procesor będzie trzymał FPS powyżej 30 a drugi będzie miał spadki poniżej tego progu i płynnie nie będzie. Te 20% wydajności ( za 50% ceny notabene) to różnica 100FPS do 120FPS ale w okolicach 30 to zaledwie kilka klatek a to może okazać się za mało by dać płynność.

 

Sam zamierzam zmieniać platformę ale wybór ciężki. AM3 miało być przyszłościowe ale AMD już zapowiedziało AM3+, 1156 przyszłościowe też na pewno nie jest. 2 razy już władowałem się w drogie płyty i intela. Rozsądniejszą opcją chyba jest już kupienie taniego mobo bo ten element i tak będzie musiał lecieć do wymiany. Kupno drogiego procesora hmm z doświadczenia wiem, że te 20% wydajności w przyszłości to może być za mało i jeśli wyjdą gry które będą cięły na Phenomie II to prawdopodobnie na i5 też będą z tym, że będą już wtedy nowe procesory a ich cena i tak będzie podyktowana przez producenta ( i5 750 rok temu kosztował 690zł) i nie będzie ona uwzględniała tego, że np taki i7 jest o wiele wolniejszy a i tak nowy procesor wyjdzie w podobnej cenie. Z tym, że jeśli wydamy teraz te 300-600zł mniej to będziemy je mieli w przyszłości na upgrade gdzie wydamy te pieniądze na większy przyrost wydajności niż obecnie. Dlatego kupno procesora "na zapas" jest raczej mało opłacalne. W procesorach postęp idzie tak samo jak w GPU przy czym dochodzą do tego jeszcze zmiany podstawek :/

 

A GTXa 260 bym spróbował sprzedać teraz. Jeśli dostaniesz dobrą kasę to niewiele dopłacisz do 460tki a przynajmniej będzie dłuższa gwarancja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale pomijacie jedną bardzo istotną kwestię. Wydajność/ cena.

 

Te 20% wydajności ( za 50% ceny notabene) [...]

 

Ekhm, jak Ty to liczyłeś...?

 

Gigabyte GA-P55-USB3 - 437 zł

Intel Core i5 760 - 747 zł

RAZEM: 1184 zł

 

Asrock 870 EXTREME3 - 316 zł

AMD Phenom II X4 955 - 529 zł

RAZEM: 845 zł

 

Płyty najtańsze z tych porządnych, gotowych na OC Phenoma II X6/Core i7 860. I co? Jakoś 50% nie wychodzi... Raczej coś około 30%, czyli praktycznie tyle, ile jest wzrostu wydajności.

 

Te 20% wydajności ( za 50% ceny notabene) to różnica 100FPS do 120FPS ale w okolicach 30 to zaledwie kilka klatek a to może okazać się za mało by dać płynność.

 

Właśnie w tych okolicach to kwestia ~5 kl/s, a nie muszę pisać, że ta różnica jest zauważalna gołym okiem. Jeśli będzie to za mało, by zagwarantować płynność, to na pewno i5 760 będzie ją dostarczał w większej ilości sytuacji, niż Phenom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...