Skocz do zawartości
Dijkstra

Przesiadka z Phenom X3 8450 na Q6600?

Przesiadka z Phenom X3 8450 na Q6600?  

15 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Wymieniać na Q6600



Rekomendowane odpowiedzi

Elo

 

W moim sigu widnieją dwa zestawy.

 

- Na pierwszym na AMD pracuję, gram i lubię go.

 

- Na drugim, intelowym oglądam filmy, słucham muzyki, trzymam zdjęcia. Jest też nocnym ssaczem torrentowym, okazjonalnie bywa serwerem www/ftp i bramą, przez którą loguje się zdalnie na pozostałe kompy w domu. Jest cichy, energooszczędny i taki ma być.

 

Mam możliwość wymiany za free E7300 z drugiego zestawu na Q6600, ale zostawiać Q6600 na HTPC nie ma sensu, bo będzie się marnował, żarł prąd (ten  komp chodzi czasami tygodniami) i  boję się na dłuższą metę o zasilacz, bo jest tam zdaje się jakaś delta 260W czy 280W, której nie wymienię, bo to BTX. Ale przede wszystkim Q6600 jest o wiele lepszym procesorem, niż Phenom x3 8450 w moim głównym kompie. Dlatego zastanawiam się, żeby zrobić swapa, tyle że:

 

- musiałbym kupić obudowę do HTPC, bo moja jest BTX. Płytę pod AMD mam ATX, a chyba wszystkie obudowy HTPC są na mATX... No i freezer fajnie by było, jakby wszedł...

 

- do głównego kompa musiałbym kupić przyzwoitą płytę pod intela.

 

Czyli z miejsca przynajmniej 500zł dodatkowych wydatków. Może 150 się zwróci jak popchnę obecną obudowę BTX z HTPC razem z płytą i zasilaczem. Może dam radę skombinować do tego za free jakieś P4 i 4x256mb i popchnę to jako całego kompa za 250-300zł. Pluję sobie w brodę, bo był na niej sticker COA z kluczem do windows XP, ale musiałem go zedrzeć, bo robiłem w tym miejscu dodatkową wentylację...

 

AMD byłoby lepsze na HTPC, bo przez K10stat mogę Ph8450 spowolnić do np. 800MHz@0.68V i będzie jeszcze tańszy w eksploatacji - ważne, jak to chodzi czasami non-stop. Do tego z HTPC mógłbym wyjąć Audigy2@X-Fi, bo mój gigabyte ma wyjścia cyfrowe - kolejna oszczędność prądu, a kartę też mogę wypchnąć za kilkadziesiat zł.

 

Chyba znam odpowiedź, ale i tak pytam:

 

- czy warto robić przekładkę?

 

- czy zna ktoś przyzwoitą obudowę HTPC, do której wejdzie płyta ATX 305mm x 224mm? Tak do 250zł max, im taniej, tym lepiej, wolę do płyty dołożyć. Musi mieć kieszenie na 2 HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T prawda że Quady są lepsze od Phenomów I.

Nie jest to najgorszy pomysł wymienić, jednak ja osobiście wymieniałbym na Phenoma II X4 Black Edition, który jest jeszcze lepszy. Q6600 to procek już trochę przestarzały, nie mający pamięci L3, mniej podatny na OC, ciągnący więcej prądu, może nawet nieco mniej wydajny.

Jednym słowem wszystkie znaki mówią - kup Phenoma II!

 

A jeśli koniecznie musisz mieć Intela to Core i5 będzie idealny. Tylko że droższy.

Pozdrawiam i życzę bardziej rozsądnego kupowania sprzętu :P

 

Ps. Ja kupiłem Quada, bo jak kupowałem to Phenomy II dopiero wchodziły, o ile w ogóle były dostępne, a jakbym teraz kupował to Phenoma bym brał.

Edytowane przez Boniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna mała uwaga: ja nie chcę kupować proca - mam możliwość zamiany za darmo, bez dopłaty, swojego E7300 na Q6600, tyle, że niekoniecznie może zostać w tym kompie, w którym jest E7300 z powodu słabego zasilacza. Kompa HTPC i tak mam ochotę upgradować, ponieważ denerwuje mnie BTX i przede wszystkim mobo, którego producent (maxdata) przestał istnieć a intel bezpośrednio nie supportuje płyty i nie robi upgrade biosów. Dlatego AMD z głównego kompa ma wylądować w HTPC, a Q6600 z nową mobo w moim głównym kompie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ugh. Odpuszczam temat, zreflektowałem, że obudowy HTPC na standardowe płyty ATX mają 45cm głębokości - nie wejdzie mi do szafki, więc komp #2 zostaje na tym BTX, na którym jest.

 

Jak płyta obsługuje FSB 333 (a nie pamiętam), to zamienię E7300 na E8400 - TDP to samo, a proc jednak lepszy i z VT-x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...