Skocz do zawartości
krzynek1

Modernizacja do gier

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzam się do modernizacji obecnego konfigu. Przedstawia się on tak:

 

Procesor: C2D e6300 @ 2.8GHz

 

Płyta główna: Abit AB9

 

Pamięć RAM: Patriot 2GB LLK

 

Karta graficzna: Ati HD4850 1GB

 

 

Komputera używam przede wszystkim do oglądania filmów, oraz grania w gry w rozdzielczości fullhd, stąd potrzebuję dosyć mocnego konfigu, w oparciu o info z tematów na forum oraz gotowych zestawów na wrzesień złożyłem coś takiego :

 

 

Procesor: AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3/ 549 zł

 

Płyta główna: AsRock 870 Extreme3 /AMD 870/ 335 zł

 

Pamięć RAM: A-Data 4GB (2x2GB) 2000MHz CL9 X-Series 399 zł

 

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 465 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI 799 zł

 

Jednak nie mam całkowitej pewności czy aby dobrze wybrałem, bo :

 

-być może udałoby się złożyć zestaw na intelu w podobnej cenie ale wydajniejszy

-czy pamięć musi być tak wysoko taktowana, w końcu zalecane zestawy korzystają z goodramów 1333 MHz

-k. graficzną wybrałem model nvidii gtx465 w myśl zasady wyższy numer, wyższa wydajność ;] w cenniku esc model gtx460 gigabytea jest droższy o 30 zł wtf

 

Podsumowując, powyższy zestaw kosztuje 2082 zł, mam zamiar kupić dysk SSD pod system, ale to temat na inną okazję. Proszę więc o radę dot. zestawu, możliwe że fachowcy złożą coś zupełnie innego, lepszego.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

k. graficzną wybrałem model nvidii gtx465 w myśl zasady wyższy numer, wyższa wydajność ;] w cenniku esc model gtx460 gigabytea jest droższy o 30 zł wtf

No i tu nvidia wprowadzila Cie w blad , bo GTX460 1GB jest wydajniejsza karta , zjadajaca mniej watow , chlodniejsza i cichsza od GTX465 :damage_wall:

 

-czy pamięć musi być tak wysoko taktowana, w końcu zalecane zestawy korzystają z goodramów 1333 MHz

Nie bez powodu polecaja 1333MHz , poniewaz szybszy ram nic nie daje , a do OC i tak wystarczy 1333MHz, wiec szkoda kasy na szybsze.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic lepszego nie dostaniesz w tej cenie , chyba ze bys sie skusil na uzywke to za 890 pln jest HD5850 sapphire z nierefenencyjnym chlodzeniem , ktora jest lepsza z 15%.

 

W cenie Phenoma II nie znajdziesz nic lepszego , i5 jest kilka set zlotych drozszy.

 

Aha , mam jeszcze pytanko: jaki posiadasz zasilacz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zestawieniu jak : X4 945 i M3A770DE + gtx 470 niewiele tylko dopłacę do poprzedniej konfiguracji jednak co mnie martwi to że ta karta jest bardzo prądożerna w porównaniu do chwalonej pod tym gtx460, radeony zdaję się też nie wypadają pod tym względem zbyt dobrze a jest ważny dla mnie jest pobór mocy w idle

 

Płyta główna wydaje się low endem, a to przecież podstawa dobrego konfigu, pozostaje jeszcze procesor z zablokowanym mnożnikiem, może być potrzebny przy OC

 

O zasilaczu nie wspominałem dlatego bo sądzę że jest wystarczający nawet na bardzo mocne sprzęty, jest to antec neoHE 500W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bez powodu polecaja 1333MHz , poniewaz szybszy ram nic nie daje , a do OC i tak wystarczy 1333MHz, wiec szkoda kasy na szybsze.

 

Daje daje, inaczej nadal korzystalibyśmy z SDR. Bardzo wiele aplikacji robi dobry użytek z szybkiej pamięci, a czasami nawet gry przyśpieszą o 1-2FPS ;)

Przy takim zestawieniu jak : X4 945 i M3A770DE + gtx 470 niewiele tylko dopłacę do poprzedniej konfiguracji jednak co mnie martwi to że ta karta jest bardzo prądożerna w porównaniu do chwalonej pod tym gtx460, radeony zdaję się też nie wypadają pod tym względem zbyt dobrze a jest ważny dla mnie jest pobór mocy w idle

 

Płyta główna wydaje się low endem, a to przecież podstawa dobrego konfigu, pozostaje jeszcze procesor z zablokowanym mnożnikiem, może być potrzebny przy OC

 

O zasilaczu nie wspominałem dlatego bo sądzę że jest wystarczający nawet na bardzo mocne sprzęty, jest to antec neoHE 500W

 

Radeony akurat jeśli chodzi o pobór prądu wypadają znacznie lepiej niż NV. Przykładowo taki HD5850 pobiera mniej energii od słabszego GTXa 460 i znacznie mniej od również słabszego GTXa 465. Jeżeli znalazłbyś w miarę tanio właśnie HD5850 to się nie zastanawiaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po Waszych sugestiach wychodzi mi coś następującego :

 

Dołączona grafika

 

rzeczywiście, w porównaniu do pierwszego zestawu koszt się zmniejszył a zestaw stał się mocniejszy :blink:

 

proszę jeszcze o sugestię w kwestii producenta hd5850, nie zależy mi na jakimś bajeranckim chłodzeniu ponieważ i tak je zdemontuję i założę blok wodny i radiatory na pamięć

 

jeśli macie ewentualnie jeszcze jakieś pomysły, chętnie je poznam :rolleyes:

Edytowane przez krzynek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii ramu się pomyliłem, docelowo ma być 4 GB, więcej raczej nie wykorzystam

 

co do płyty głównej, na pewno nie odstaje od reszty zestawu ?

 

wprawdzie miałem kiedyś asrocka, działał bez zarzutu, ale o OC nie było mowy

Edytowane przez krzynek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płyta była by dobra, ale ma dwie wady :

 

-sekcja zasilania przy procesorach phenom II nagrzewa się mocno a niemalże nie posiadam wentylacji w obudowie

-wbudowana karta dźwiękowa bazuje na chipie VIA, który nie posiada wsparcia dla Dolby Digital Live

 

więc czy moja propozycja z pierwszego postu, tzn.

 

Płyta główna: AsRock 870 Extreme3 /AMD 870/ 335 zł

 

Posiada dźwiękówkę realteka, a ta wspiera DD Live, będzie odpowiednim wyborem ?

 

Poza tym zastanawiam się jeszcze nad Phsysxem, mając kartę ati do grafiki może w przyszłości pokusiłbym się o dodatkową nvidii właśnie do Physyx

 

ale obsadzając dwa sloty PCI-E, te będą pracować w trybie x8, czy to wystarczy do poprawnego działania gier ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest Ci to DD Live na prawdę potrzebne do czegokolwiek? Bo akurat dźwiękówka VIA bije na głowę wszelkie realteki jeżeli chodzi o jakość dźwięku. I jest to zdanie wszystkich, którzy mieli porównanie. Ja w każdym razie z inną opinią się nie spotkałem i sam bardzo chwalę VIA. Gra wyśmienicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie masz rację, jednak z uwagi na to że mam komputer podłączony do amplitunera poprzez kabel optyczny, dlatego wygodnie jest dla mnie i lepiej w ten sposób uzyskać dźwięk przestrzenny w grach

 

gdybym w to miejsce chciał połączyć się analogowo, musiałbym przeciągnąć 5 metrów kabla, a ze względu na odległość musiałby być to dobry jakościowo kabel, zresztą dźwięk z filmów dekoduje i tak amplituner

 

podsumowując, potrzebne jest mi DD Live

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc jeżeli możesz dopłacić to jak najbardziej możesz, ale sprawdź czy nie wystarczy np takie coś: CREATIVE SOUND BLASTER LIVE 24 BIT 7.1 X-Fi MOD GW (1231655918) - Aukcje internetowe Allegro

Link pierwszy lepszy, pewnie znajdzie się taniej. Nie zagłębiałem się w szczegóły ale karta chyba obsługuje DDL i z pewnością będzie o niebo lepsza niż realtek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety powyższa karta nie wspiera DD Live, choćby ze względu na brak wyjścia cyfrowego.

 

Różnica w jakości dźwięku o której piszesz, wynikać może z zastosowania lepszych przetworników DAC, ale w moim przypadku gdy głównie podłączam ampli do wyjścia cyfrowego, to właśnie on decyduje o tej jakości dźwięku ( oczywiście materiał też )

 

czyli mój przypadek różni się od innych, gdzie to właśnie wyjścia analogowe są wykorzystywane, i tu zgodzę się z Tobą, że dedykowana karta muzyczna bez wątpienia będzie lepsza niż ta wbudowana w płytę

 

rozejrzałem się na allegro i wychodzi że musiałbym dać jakieś 150 zł za taka kartę, jak dla mnie nie ma to sensu

 

nie wątpię że masz dobre chęci, ale biorąc płytę główną o klasę wyższą raczej sobie nie zaszkodzę

 

nadal pozostaje pytanie dot. kwestii, jak się zachowają karty graficzne w trybie x8, gdy HD5850 będzie do grafiki a np jakaś nvidia do physyxa.

 

No i prosiłbym o jakiś rzut okiem na całokształt, czy to się trzyma kupy, chcę żeby zestaw starczył na dłuższy czas, mój obecny ma już 4 lata, oprócz grafiki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...