Skocz do zawartości
sasajas

Zmiana podatku VAT a operatorzy GSM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Tak mnie zastanawia jedna rzecz wchodzi nowa stawka podatku VAT wiec umowa jaka podpisałem z operatorem GSM się zmieni. Operator musi mnie powiadomić o takiej zmianie a ja nie muszę się zgadzać na zmienione warunki i rozwiązać umowę bez żadnych konsekwencji. W takiej sytuacji nie muszę płacić żadnych kar w związku z rozwiązaniem umowy i odrazy mogę podpisać nową umowę i wybrać nowy telefon. Czy ja dobrze myślę czy możne się mylę? Przecież jak by tak wszyscy zrobili to by ogromne straty mieli operatorzy nie?? Orientuje się ktoś jak to jest ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze myślę czy możne się mylę?

Mylisz się. Nie dawniej jak kilka dni temu dostałem pismo od operatora o zmianie regulaminu, w którym jest zapis:

 

"Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 60a ustawy z dnia 16 lipca 2004r Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z pózn. zm.), w przypadku braku akceptacji zmian przedstawionych powyżej przysługuje Państwu prawo wypowiedzenia umowy o świadczenie Usług Telekomunikacyjnych w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez Państwa niniejszego pisma. Jednakże zwracamy uwagę, że proponowane zmiany wynikają bezpośrednio ze zmiany obowiązujących przepisów prawa i w związku z tym, w razie skorzystania przez Państwa z prawa do wypowiedzenia Umowy przed upływem czasu określonego, na jaki Umowa została zawarta, (operator) ma prawo dochodzić od Państwa opłaty specjalnej/kary umownej (...)".

 

A art. 60a tej ustawy mówi, że:

"2. W razie skorzystania z prawa wypowiedzenia umowy, o którym mowa w ust. 1,

dostawcy publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych nie przysługuje

roszczenie odszkodowawcze, a także zwrot ulgi, o której mowa w art. 57 ust. 6,

o czym abonent powinien zostać także poinformowany.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli konieczność wprowadzenia zmian, o których

mowa w ust. 1, wynika bezpośrednio ze zmiany przepisów prawa, w tym rów-

nież usunięcia niedozwolonych postanowień umownych."

 

Myśle, że to tyle w temacie. Po zmianie umowy w związku z podwyżką VATu masz prawo zerwać umowe, jednak zapłacisz kare, bo ta zmiana wynika ze zmiany przepisów prawa, a nie z widzimisie operatora. Jednakże, obowiązujące umowy raczej sie nie zmienią z prostego faktu, że prawo nie działa wstecz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że zmiana regulaminu Plusa była jedyną taką okazją i na pewno w najbliższym czasie coś takiego się nie powtórzy. Opy wyciągnęły lekcję i widzieli że sporo odeszło. Więc raczej będą woleli uniknąć w przyszłości takich wpadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tez zapis ze zmiana cen, wiaze sie z mozliwoscia zerwania umowy. Nie wazne ze przepisy sa sprzeczne, a operatorzy daja taka wlasnie klauzule.

 

wazne jest to, ktory przepis ma wyzsza moc prawna. Jesli oba zapisy maja taka sama moc prawna, UKE ma g*** do gadania i sprawe rostrzyga sad.

 

Tak wiec trzeba czekac na decyzje sadu lub ewentualna rzesze pozwow ;) To bylby grupowy pozew xD

Sprawa nie jest taka prosta ;) Bo nie tylko przepisy UKE maja tutaj zastosowanie.

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jest to wina uzytkownika? :lol:

 

Czekamy na pierwszy pozew lub interpretacje 2 sprzecznych przepisow, ktore sa tej samej mocy. Wrozenie z fusow zarowno przez UKE jak i wszystkich. Na pewno dojdzie do poprawienia niejasnych i sprzecznych przepisow.

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...