Skocz do zawartości
dr.elich

Żarówki energooszczędne czy LED?

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z wymianą oświetlenia w mieszkaniu i konicznością zakupu nowych żarówek zastanawiam się nad opłacalnością LEDów. Rozważam zakup jaakichś niekoniecznie firmowych z allegro. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia? Jak to się ma do świetlówek?

Edytowane przez dr.elich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"niekoniecznie firmowe", czyli chińczyki lutowane na drobnicowcu w drodze do Europy. Odradzam.

Jak chcesz mieć dobre i niedrogie, poszukaj świetlówek kompaktowych Kanlux, tańsze niż przereklamowany i badziewny Philips. Żadna z Kanluxa nie padła od dwóch lat, mam ich około dziesięciu. W tym czasie zdechły wszystkie Philipsy, kupione w tym samym czasie.

 

LEDy jako oświetlenie główne ciągle jeszcze raczkują, to co można wkręcić w tradycyjne oprawy zaledwie się żarzy w porównaniu do kompaktów lub zwykłych żarówek. Za to jako dekoracyjno-pomocnicze:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez jonas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I kup diody o ciepłej barwie światła. Zimne dają nieprzyjemnie mocno po oczach.

 

@down: tak to jest - kiedy trafi się dobry sort, to trzymają. Jednak czasem padają jak muchy. Ale Ikejowskie diody to zawsze jakaś "marka". I gwarancja też jest, jeśli się nie mylę?

Edytowane przez zzizzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 Philipsy ~10 lat i działają. Było 5, jedna się zepsuła jakoś po 4-5 latach i na gwarancji dali nową. Ale to dlatego że była na loggi i mogły jej warunki atmo nie służyć. Nie chciała zajarzyć do pełna. A tak to jakieś tańsze Osramy mam w domu już z 4 lata i wszystkie sprawne

A co do tańszych to rok temu u Dziadka zamontowałem w jednej lampie 6 sztuk (chyba po 5 zetek) i też działają. A wcześniej zwykłe padały jak muchy.

 

natomiast co do ledów, to widziałem w domach ale właśnie bardziej jako dekoracyjno-pomocnicze niż jako główne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce sobie zrobić jakieś oświetlenie za monitorem, coś jak ambilight bez efektu ambilight :D Po prostu podświetlanie i zastanawiałem się nad ledowymi rozwiązaniami, tylko nie mam konkretnego pomysłu.

99tomcat możesz zarzucić jakimś modelem konkretnym ? Na korytarzu mi się przepalają średnio jedna na miesiąc i już mnie to wnerwia, bo wymieniać mi się nie chce a taka ledowa to by mogła nawet 24/7 chodzić. :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, w takim razie pozostanę przy świetlówkach energooszczędnych. Koszt w porównaniu z LEDami na chwilę obecną dużo wyższy a efekt niepewny. Zwłaszcza, że żyrandol i lampka mają po 5 gniazd na żarówki o gwincie E14 - trudno dostać żarówki LED dobrego producenta i w dobrej cenie.

 

Ciekawi mnie jeszcze trwałość żarówek opartych na LEDach - jest to nowość więc ciężko się wypowiadać, ale może coś ktoś wie..

 

Diodami podświetlę sobie za to szklane półki w meblach. Postanowiłem sam zbudować sobie instalację, ponieważ producent mebli liczył sobie 50 pln za podświetlenie 1 półki dwoma diodami co w moim przypadku dawało 200pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie o czym takim myślałem, tylko czy da się regulować natężenie światła, czy to jest ustawione na sztywne napięcie ?

 

nie da się, przynajmniej w tym systemie co ja mam działa to na zasadzie 0-1, pewnie istnieją jakieś regulatory do LEDów, pewno wystarczy dać mniejsze napięcie i będą świecić lżej, mi to nie bylo potrzebne więc zastosowałem dedykowany zasilacz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulator PWM... to przez nie tak błyskają ledy w filmowych samochodach?

 

Na zdrowy chłopski rozum, w ledach jasność jest zależna od natężenia prądu, nie od napięcia, przez co wszystkie "żarówkowe" ściemniacze bazujące na regulacji napięcia dają ciała.

Aczkolwiek schematów do ściemniaczy jest mnóstwo (elektroda.pl), jakiś układ był chyba nawet na tutejszych modyfikacjach.

 

producent mebli liczył sobie 50 pln za podświetlenie 1 półki dwoma diodami

Lekkie zdzierstwo, chyba że półka ze szkła wliczona w cenę. Zapytam sister, ile płaciła za swoją (linijka ~30 led).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdziercy, co tu dużo mówić.

Chyba, że kobieta oferowała 3W power ledy :D

 

Diodki są w sumie tanie jak barszcz - ok. 1 zeta za białą superjasną płaciłem w zeszłym roku, a kolorowe są jeszcze tańsze. Kumpel chciał sobie zrobić podświetlenie w aucie - za 5m taśmy (~300 ledów) chcieli ~100 zeta. Nie wziął, bo "po co mi tyle?".

 

 

btw - siostry półka jest zrobiona tak:

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 Philipsy ~10 lat i działają. Było 5, jedna się zepsuła jakoś po 4-5 latach...

 

U mnie to samo, pierwsze Philipsy jakieś 9-10 lat temu kupione i działają do dziś.

 

Chce sobie zrobić jakieś oświetlenie za monitorem, coś jak ambilight bez efektu ambilight :D Po prostu podświetlanie i zastanawiałem się nad ledowymi rozwiązaniami, tylko nie mam konkretnego pomysłu...

 

Swego czasu używałem katod tych do moddingu kompa. Najmniejsze 10cm dają fajny efekt bez nadmiaru światła. Zawsze jakaś alternatywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odmiana jarzeniówek, ale nie zauważyłem, żeby mi ccfl w kompie zmieniały natężenie świecenia, błyskały, robiły efekt strobo, czy cokolwiek podobnego.

 

.:.:ed:.:.

Doczytałem gdzieś, że obecne świetlówki pracują na kilku(nastu/dziesięciu) kHz zamiast "normalnych" 50Hz, więc raczej nie będzie widać mrugania.

Edytowane przez m4r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem gdzieś, że obecne świetlówki pracują na kilku(nastu/dziesięciu) kHz zamiast "normalnych" 50Hz, więc raczej nie będzie widać mrugania.

 

Zgadza się jeżeli, żródło jest zasilane odpowiednim statecznikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do tanich kompaktówek- chińczyki z ikei mam z 6 sztuk w domu i prawie 3 lata działają bezawaryjnie ;)

 

Siedze w tym temacie juz kilka lat : Wiesz kogo rebradnuje IKEA ? sam sie zdziwiłem otwierajac 1 kompakt : Osram :o :o

 

Tak naprawde panowie wszystko zależy od tego czy dana swietlówka ma zapłon na ciepło ( przekrecasz kontakt chwila ciszy i dopiero zapłon ) czasami widac rozgrzewajace się skretki...

 

Mam co ciekawe PIŁE 18W ( philips to to samo bo philips przejał piłe ) dorobiłem jej jeden element w układzie obwodu zapłonoweogo ( wyciagniety z uszkodzonej ikei 11W ) czyli pozystor PTC.. zapłon mam na ciepło po około 1 sekundzie świetlówce własnie pykaja 2 lata ... zapalana codziennie nawet po kilka razy ( kuchnia ) i co ? nic wyglada jak nowa i nie ma zaczernionych koncówek ...

 

Poprzednia piła 18W miała 1.5 roku i czarne koncówki elektrod ... ( bez przeróbki )....

 

1 element a jaka róznica w trwałosci świetlówki....

 

P.s Osramy 10 year maja zapłon na ciepło ...

 

Tu kolega z innego forum testuje akurat zapłon ( powinien byc troche krótszy ale i tak jest ok )

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=cwF6a1Lris4&feature=related

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejny problem - nabyłem lampę, która ma tak nietypową konstrukcję klosza, że nie idze tam wkręcić żarówki o długości mniejszej niż jakieś 7,5 - 8cm. Czy ktoś z Was się spotkał z takim wariantem energooszczędnym, czy tylko tablicówka mi pozostaje?

 

Jest to tego typu ustrojstwo

 

AZZARDO Lampa stojąca PALP white *NOWOŚĆ* (1426656470) - Allegro.pl - aukcje internetowe, bezpieczne zakupy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość PL4Y3RPL

w tanszych (ok 15zl/szt) led'ach tych do meblo scianek, szybko padaja diody, po roku nie dziala mi ok 1/3 w srodku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę zastąpić halogen w kinkiecie na GU10 jakimś PowerLED, warto? Żre to prądu, grzeje się pieroństwo a używam do rozjaśnienia sypialni tak by się po prostu nie potykać o kota i widzieć co leży na biurku/łóżku. Zwykłej LED nie chcę, miałem już z Obi dwie takie za ca.15zł. Wypakowane diodami, kolorowe, czerwoną i białą. Ilość światła nikła, czerwona ładnie dekorowała pokój, nic ponadto. Co z PowerLed do 50zł, dają naprawdę tyle światła co halogen 20W ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę powiedzieć tyle, że polecam Phillipsy. Kupiłem właśnie do takich zastosowań żarówkę LED na małym gwincie- moc- 2W, która według czegoś na opakowaniu- świeci jak 10W- więc na w miarę małe pomieszczenie daje półmrok, w którym widać kluczowe elementy, których nie chce się zdeptać. Kosztowała 30zł.

 

Więc- polecam Phillipsa. I może coś takiego by Ciebie zainteresowało:

 

http://www.philips.pl/c/led-light-bulbs/econic-3-w-35-w-gu10-bialy-g08727900844924/prd/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...