Skocz do zawartości
dr.elich

Żarówki energooszczędne czy LED?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w domu trzy typy żarówek. Energooszczędne świetlówki, dają w miarę jasne światło o przyjemnym kolorze. Używam głównie firmy osram. Wytrzymują ok 2-3 lata. Każda po 8 [W], aby było jasno potrzeba takich 3-5, pokój 12 m². Koszt 15zł szt.

Halogenki (220V), dają bardzo jasne i ładne światło przyjemne dla oka. Wytrzymują około 6-12 miesięcy. Firma też Osram. Żrą za to masę prądu, jeden 40 [W]. Aby było jasno potrzeba od 1 do 3 szt. Koszt 25zł 3 szt.

Led, dopiero się uczę i na razie trafiam które kupować. Ostatnio kupiłem ledowe niby halogenki osram, mają wadę bo nie mieszczą mi się w miejsca po zwykłych halogenkach i beznadziejnie wystają. są po prostu ciut za długie. Zużywają 1,5-3 [W] świecą trochę słabiej niż świetlówki ale światło (tych osram) jest ładne jak z halogenków tylko słabsze. Ostatnio kupiłem 1,6 [W] i świeci jak halogen 20 [W]. Ale istotne jest to, że led podobno starczają na 20 lat. Póki co żaden mi się nie spalił. Trzy pierwsze, które kupiłem mają brzydkie światło, bo to jakieś no-name były. Koszt jednej żarówki to 40zł.

 

Tak, że na dziś świetlówki > led > halogen.

 

Zwykłych żarówek nie oceniam, bo nie mam w domu żadnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki kompaktowe mają dosyć kiepskie jakościowo światło (kiepski zakres widmowy czyli Ra ~80). Mam np. Osram (2x20W @2500 lub 2300K nie pamiętam dokładnie, ale tak czy inaczej ciepłe światło). Niby świeci jasno, ale jednak mniej widać, niż przy świetle żarowym o tej samej jasności (!!!). Poszukiwałem świetlówki kompaktowej ze zwykłym gwintem z Ra 90, ale nie widzę czegoś takiego na rynku.

 

Przy okazji warto wspomnieć że świetlówka kompaktowa 20W, sprzedawana jako odpowiednik żarówki 100W, tak na prawdę świeci nieco słabiej od prawdziwej żarowej "setki" (jest to coś pomiędzy żarową 75W a 100W - oczywiście mowa o firmowych, bo modele firmy krzak wypadają jeszcze gorzej).

 

Jeśli chodzi o światło z LED to mam coś takiego w łazience. Akurat są zimniejsze (~3000K) ale jakościowo lepsze (jakby widmo miały lepsze/bardziej ciągłe/szersze, bo nie ma takiego zjawiska jak przy świetlówkach kompaktowych z Ra80).

 

Ogólnie nie jestem zadowolony ze świetlówek z Ra 80 ... a Ra 90 nie widziałem (jest szansa że już dałyby radę).

 

Aha ... halogeny mają światło jakieś, takieś nie teges, nie wiem o co chodzi (akurat mam ciepły model ... niby napisane na opakowaniu 3000K, ale na moje oko jest wyraźnie niżej, bo są zdecydowanie cieplejsze od tych LED z napisem ... również ~3000K) .

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuję- temat jest przydatny.

 

Ktoś spotkał się ze zjawiskiem "wypalania" się świetlówek kompaktowych? Ostatnio zauważyłem jakby spadek sprawności i delikatne zaciemnienia na końcach rurek. Ogólnie- tandem 3x 11W (60W)- świeci po upływie ok. pół roku zauważalnie słabiej.

 

I mam pytanie- może ktoś miał do czynienia z ledami o wysokiej mocy? Sęk w tym- że chodzi o ledy na gwint e14. Znalazłem kilka sztuk, które w teorii mają zastępować żarówki klasyczne 60W- w co raczej nie uwierzę- chociaż spektrum światła jest troszkę inne i pomimo deklarowanej wydajności w okolicach ~600LM- nie wiem czego mógł bym się spodziewać. Coś ktoś by polecił?

 

PS. Zależy mi na świetle, które nie było by światłem punktowym- to jest minus tych podstawowych ledów w oprawce halogenowej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o produkt dostępny na alledrogo, ostatecznie dyskontach obipodobnych. A nie do samodzielnego montażu innego niż wkręcenie w gniazdo. :wink:

Edytowane przez KWS89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś spotkał się ze zjawiskiem "wypalania" się świetlówek kompaktowych? Ostatnio zauważyłem jakby spadek sprawności i delikatne zaciemnienia na końcach rurek. Ogólnie- tandem 3x 11W (60W)- świeci po upływie ok. pół roku zauważalnie słabiej.

Tak jest to normalne zjawisko. Spadek jasności luminoforu jest rzeczą naturalna ( takie same objawy mozna było zauważyć w monitorach CRT --jesli dany stały obraz był za długo wyświetlany to na ekranie pozostawał trwały ślad-- dlatego powstały wygaszacze ekranu) luminofor się wypala..

Co do zaczernienia koncówek to elektrody w lampie są pokryte tlenkiem ziem rzadkich i mają za zadanie zwiększyć emisję elektronów ( praca wyjscia eV ) i przy zapłonach dochodzi do rozpylenia materiału emisyjnego na scianki bańki co powoduje zaczernienie końcówek.. aż dochodzi do momentu gdy cały materiał emisyjny zostanie "odparowany" i prąd lampy nie jest wystarczający by podtrzymać wyładowanie i lampa się przepala ( lub miga przy układzie z statecznikiem elektromagnetycznym)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.wwf.pl/godzinadlaziemi/#

 

Szybko, szybko, gasić wszyscy światło i kompy, bo dziś od 20:30 "Godzina (zgłupienia) dla Ziemi". Ej, nie oszukiwać, widze że się jeszcze u niektórych pali! :lol2:

 

Jedyny pozytyw w tej całej akcji jest taki, że się być może przez tą godzinę demografia w kraju poprawi :D

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strona główna - Godzina dla Ziemi

 

Szybko, szybko, gasić wszyscy światło i kompy, bo dziś od 20:30 "Godzina (zgłupienia) dla Ziemi". Ej, nie oszukiwać, widze że się jeszcze u niektórych pali! :lol2:

 

Jedyny pozytyw w tej całej akcji jest taki, że się być może przez tą godzinę demografia w kraju poprawi :D

 

godzina 20/30 akurat testuje nowa grafe zuzycie wg. miernika 440w plus tv jako rozrywka i mały netbook, obiecuje uroczyście że w ramach ochrony ziemi nie brałem wiecej jak 1 kw a jesli ktos mi udowodni że wiecej zasadze 1ha platanów na ksiezycu ;)

och sorry dzieciak odpalił x360 i dodatkowy telewizor, ale co tam nie oszczedzam bo komu oszczedzac ziemię, durnym czarnuchą z ameryki czy Chinczykom ,a moze żydom którzy namietnie nas wykupuja przy współudziale platformy PO

Edytowane przez ptys
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...