Skocz do zawartości
jlm

Co będzie bardziej ECO?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w kompie, który chodzi ciągle online włożonego Pentiuma E2180 z obniżoną magistralą z 200 do 133 czyli taktowany jest maks 1.3GHz i chodzi to sobie pasywnie z niesłyszalnym nadmuchem na radiator, do tego dołożone mam HD4550, żeby filmy HD dało rade pociągnąć ze względu na słabszy proc, ale ostatnio się zastanawiam, czy nie lepiej kupić Celerona z serii 4xx (taki 430 1.8 kosztuje ok 100 zł) żeby jeszcze obniżyć pobór prądu, ale jest to sens? PDC działa teraz na niższej magistrali niż Celeron, ale ma więcej cache (1MB vs 512kB) oraz dwa rdzenie, czy będzie duża strata wydajności czy będzie duży wzrost oszczędności na prądzie? Niby TDP Celerona to tylko 35Wat kontra 65W PDC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj jakiegoś programu sterującego procesorem z poziomu windows. Niestety nie posiadm intela i żadnego niemoge polecić. Ale podejrzewam że skoro u amd jest to możliwe, w intelu różnież się da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogolnie lepiej zostawic PDC

 

o ile filmy Hd zgodne z DXVa bedza dzialaly na procu ~600MHz o tyle ATI ma problemy z profilami High Profile @ 5.x , i wieksza iloscia klatek ref i wtedy do pracy wchodzi CPU a tutaj juz 1 rdzen moze nie dac rady ;-)

 

co prawda ja walcze teraz z lapkiem zeby dziad lykal FullHd ( Thurion X1 1,8 i jakis tam sis ) ale Hd lataja tylko na linuxie , na widzie mozna zapomniec ;-)

 

ps. nie obnizaj FSB bo to nic nie daje ( roznica kilku W ) tylko obnizaj napiecie ... np PDC 1,8 @ 1,1V bedzie mial ok 20W-30W ;-)

 

ps2 . powiedz jaki masz zasilacz bo co po obnizaniu taktow CPu skoro zasilacz przy mniejszym poborze pradu ma wieksze straty ;/

Edytowane przez Pietia(lania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogolnie lepiej zostawic PDC

 

o ile filmy Hd zgodne z DXVa bedza dzialaly na procu ~600MHz o tyle ATI ma problemy z profilami High Profile @ 5.x , i wieksza iloscia klatek ref i wtedy do pracy wchodzi CPU a tutaj juz 1 rdzen moze nie dac rady ;-)

 

co prawda ja walcze teraz z lapkiem zeby dziad lykal FullHd ( Thurion X1 1,8 i jakis tam sis ) ale Hd lataja tylko na linuxie , na widzie mozna zapomniec ;-)

 

ps. nie obnizaj FSB bo to nic nie daje ( roznica kilku W ) tylko obnizaj napiecie ... np PDC 1,8 @ 1,1V bedzie mial ok 20W-30W ;-)

 

ps2 . powiedz jaki masz zasilacz bo co po obnizaniu taktow CPu skoro zasilacz przy mniejszym poborze pradu ma wieksze straty ;/

 

Zasilacz - Be Quiet! Pure 300Watt, niby ma sprawność ponad 80% przy różnych obciążeniach silent and efficient power supplies

 

Ok, czyli zostaje mi pobawić się napięciem i mnożnikiem, niestety płyta (P5KPL-AM EPU) nie umożliwia underclockingu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A programem próbowałeś zmniejszać napięcia? np CrystalCPUID ? Moje płyty pod amd też nie umożliwiają undervoltingu ale RightMark CPU Clock Utylity robi to doskonale. Jego też możesz spróbować, chyba wpiera też intele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, trochę protestowałem.

 

Ustawiłem w biosie na auto, jest plus bo pamięci chodza sobie na 800MHz, FSB 200MHz czyli standard, obciąłem mnożnik żeby procek działał tylko w zakresie 6,7,8x (1.2 - 1.6GHz) obniżyłem lekko napięcie w trybie 1.2GHZ (coś 1.1V według everesta). Teraz tak obciążenie ok 67 st c, idle 53 st, musze jakis miernik energii skołować i zobaczyć ile to bierze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki program użyć? RM Clock troche jest biedny w ustawieniach napięć?

 

CPU-Z pomimo obniżenia napięcia w RMClock nie pokazuje żadnych zmian... jakieś inne pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CrystalCPUID - Software - Crystal Dew World

 

sproboj tego ,ewentualnie poszukaj na naecie o palowaniu pinow c2d ( wem ze bylo do OC ale pewnie do undervoltingu tez beda )

 

Niestety ten procesor ma zablokowane VID i poniżej zaprogramowanych wartości nie zejdzie, musiałbym płytę zmienić na taką co umie voltażem mieszać dół (Asus p5kpl-am epu) albo pobawić się nóżkami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ten procesor ma zablokowane VID i poniżej zaprogramowanych wartości nie zejdzie, musiałbym płytę zmienić na taką co umie voltażem mieszać dół (Asus p5kpl-am epu) albo pobawić się nóżkami :)

 

Kupiłem c440 na test, różnicy nie ma praktycznie w idlee cały komp ~60Watt przy PDC E2180 tyle samo, jedyna różnica jest taka, że szarpnąć potrafi Pentium do około 100Watt celeron do około 80Watt, a różnica wydajności kolosalna, Celeron poszedł do "biurowego" kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...