Skocz do zawartości
Nick126

Slaba ostrość przy starym sprzęcie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z czymś co bym określil ostrością obrazu. Mam starszy sprzęt - GF 2, monitor 19' FP91GP BenQ, rozdzielczość 1280x1024 i ustawione 60hz. Problem objawia się tym, że obraz jest jakby za mgielką, nie ostry. Im daję większe odświeżanie tym, (moim zdaniem) gorzej się czyta.

Da się polepszyć? Jakieś propozycje?

Edytowane przez Nick126

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na innym kompie będzie dobry obraz pewnie.

Odświeżanie nie ma wpływu na jakość obrazu na LCD.

Stare karty mają jednak taką przypadłość, że przy dużej rozdzielczości i dużym odświeżaniu traci się ostrość. Wygląda na to, że dla tej karty 60Hz przy 1280x1024 to za duże wymagania. Nie znaczy to że GF2 nie daje rady w tej rozdzielczości przy 60Hz. Po prostu albo ten egzemplarz ma słabą jakość obrazu. Jak ktoś sięga pamięcią jakieś 10 lat do tyłu, pamięta że w testach kart graficznych oceniano jakoś obrazu. Głównym odpowiedzialnym za ten stan rzeczy są zastępy kondensatorów na wyjściu sygnału z karty. Zaawansowani użytkownicy wylutowywali te kondensatory pełniące rolę filtrów ograniczających promieniowanie elektromagnetyczne. Sam pamiętam, że po wymianie Rivy TNT2 na GF256 spadła jakość (ostrość) obrazu. Potem GF4 już chyba były wolne od tych filtrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z czymś co bym określil ostrością obrazu. Mam starszy sprzęt - GF 2, monitor 19' FP91GP BenQ, rozdzielczość 1280x1024 i ustawione 60hz. Problem objawia się tym, że obraz jest jakby za mgielką, nie ostry. Im daję większe odświeżanie tym, (moim zdaniem) gorzej się czyta.

Da się polepszyć? Jakieś propozycje?

 

Sam widziałem coś takiego o czym piszesz - aby to wyeliminować na dobre to LCD podłączone cyfrowo poprzez np. DVI. Inaczej to będą półśrodki. Jednym z takich półśrodków jest zakup karty z dobrymi filtrami na wyjściu (Matrox) albo modyfikacja posiadanej karty (potrzebny sprzęt typu lutownica).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie przy LCD logika nakazuje używania kabla DVI, szczególnie mnie śmieszy jak ktoś ma wypaśny monitor i kartę a połączenie przez D-SUB :lol: Toż to profanacja cyfryzacji i ujma dla monitora. W wypadku kart bez wyjścia DVI jeszcze bym wybaczył ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam z tym DVI. Ja jak kupiłem nową karte do monitora CRT to przez wyjście D-SUB miałem nieostry obraz. Ale wystarczyło że użyłem przejściówki DVI-DSUB i monitor CRT nagle zaczął dobrze wyświetlać.

 

Analogowa część DVI (DVI-A) to to samo co D-Sub ... więc jeśli masz lepszy obraz na DVI-A to ... albo są tam o dziwo lepsze filtry na wyjściu, albo masz lepszej jakości kabel.

 

... tak czy inaczej nadal jedziesz na analogu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Analogowa część DVI (DVI-A) to to samo co D-Sub ... więc jeśli masz lepszy obraz na DVI-A to ... albo są tam o dziwo lepsze filtry na wyjściu, albo masz lepszej jakości kabel.

 

... tak czy inaczej nadal jedziesz na analogu.

 

To raczej wiem. Ale kiedys w gazecie komputerowej przeczytałęm że wyjście dvi-a daje lepszą jakość nic d-sub. Pamiętajmy że juz od dawna nikt nie interesuje sie sprzętem działającym na d-sub, wiec wcale nie zdziwiłbym sie że właśnie złącze dvi ma lepsza jakośc niż d-sub, które może być doktnięte cięciem kosztów. Ale to sie tyczy mojej karty, GF2 jest w sumie dosyć stara karta wiec może byc inna przyczyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...