Skocz do zawartości
kisiel96

Wi-Fi w szkole...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam... Mam takie zadanie z informatyki:

mam stworzyć sieć bezprzewodową w szkole (stary, powojskowy budynek..., ściany z żelbetonu; wymiary 40m x 20m, 2 piętra + parter).

Możecie mi jakoś przybliżyć czego mam szukać, co potrzebuję, o jakich parametrach i ile coś takiego by wyniosło? Dodam, że rozwiązanie ma być jak najtańsze w budowie, Internet to Neostrada... Noo i zasięg Wi-Fi oczywiście ma być w całej szkole... Z góry dzięki za wszelkie wskazówki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dodatkowe: sieć ma być do ogólnego użytku (również przez uczniów), czy tylko przez konkretne osoby? W tym drugim wypadku warto się porządnie zabezpieczyć - WPA2-PSK, filtrowanie po MACu i ukryty SSID to dość rozsądna opcja. U mnie w budziszczu stoi jakiś lamerski router, który pokrywa niecałe jedno piętro (z trzech licząc z parterem, a czterech z piwnicą). Hasło do sieci szyfrowanej WEP znało tylko kilka osób z samorządu szkolnego, aczkolwiek się wygadały i... stało się to, co stało. Do niedawna na korytarzu obok miejsca, w którym znajduje się router kampiła się masa ludzi i były dyskretne szepty "psst, jakie jest hasło do szkolnego wifi? koziczka". Obstawiam, że ludzie przynoszący do szkoły laptopy (mat-inf) rozbroili to wcześniej, ale z nikim się nie dzielili wynikami swoich prac. Z racji na słaby zasięg tej sieci i tak przez większość czasu jechałem na HSDPA/EDGE.

Natomiast co do najważniejszego pytania, tj. jakie komponenty do sieci - hmm... obstawiam, że minimum to jeden router z dwoma wyjściami na anteny (coś jak Linksys WRT54GL), do tego alternatywny soft i odpowiednio umieszczone dwie panelówki, ale niestety nie jestem ekspertem w tej materii, więc mogę się mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dodatkowe: sieć ma być do ogólnego użytku (również przez uczniów), czy tylko przez konkretne osoby? W tym drugim wypadku warto się porządnie zabezpieczyć - WPA2-PSK, filtrowanie po MACu i ukryty SSID to dość rozsądna opcja. U mnie w budziszczu stoi jakiś lamerski router, który pokrywa niecałe jedno piętro (z trzech licząc z parterem, a czterech z piwnicą). Hasło do sieci szyfrowanej WEP znało tylko kilka osób z samorządu szkolnego, aczkolwiek się wygadały i... stało się to, co stało.

 

To jakieś mało rozgarnięte towarzystwo w tej szkole - bez obrazy ale WEP to w 5min można złamać. Co to w ogóle za "zabezpieczenie"?:)

 

A co do zadania.

Router w miejscu gdzie jest podczepiona Neostrada. Na każdym piętrze, możliwie centralnie rozmieszczone Access Pointy połączone kablem. Można też się bawić w routery z obsługą WDS.

Edytowane przez Grinch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan piętra dodaje w załączniku... post-184330-0-73448900-1291382566_thumb.jpg Taki może być? trochę może się różnić ale to tylko długością klas czy innych pomieszczeń... Ściany tak jak mówiłem - żelbeton, cała szkoła ma wymiary 20m x 40m

Edytowane przez kisiel96

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...