Skocz do zawartości
djones

odczytanie kodeków .ax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nagrywam obraz z kamer dvr i zapisuję do plików avi, system Windows XP. Kodowanie tych plików to zmp5.

Po zainstalowaniu oprogramowania od kamer plik "zmp5.ax" znajduje się w "c:\windows\system32".

Od tej pory odtwarzacze "windowsowe" jak Windows Media Player i Media Player Classic potrafią odtwarzać pliki .avi kodowane w zmp5.

 

Potrzebuję te pliki w zmp5 albo przekonwertować do czegoś standardowego lub (ta opcja wygodniejsza) otworzyć programem, który potrafi wydobyć klatki do jpg z nagrania.

Próbowałem mplayer/vlc/ffmpeg, ten ostatni chyba najbardziej by pasował niestety nie potrafię użyć w tych programach pliku z kodowaniem zmp5.ax aby otworzyć nagranie.

 

Czy jest możliwe aby jakoś zaimportować ten kodek do innego programu, który by potrafił plik przekonwertować lub wydobyć klatki?

Edytowane przez djones

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej najszybciej zrobisz to za pomocą skryptu AviSynth i VirtualDub. tu masz prawie wszystko co potrzebujesz wiedzieć: http://www.videoaudio.pl/art-100_wprowadzenie-do-avisynth.htm

 

Słowo kluczowe to DirectShowSource bo to właśnie ta wtyczka wykorzysta filtr ax.

 

 

EDIT:

 

Jak wyżej - możesz się obejść też bez skryptu avs - sam VD z wtyczką directshow.

Edytowane przez kfgz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ekspresowe odpowiedzi!

 

Próbowałem otworzyć ten plik programem VirtualDub i VirtualDubMod. W obu skopiowałem do podkatalogu "plugins" plik "DShowInputDriver.vdplugin".

Niestety nadal nie udaje się odczytać nagrania.

 

Otrzymuję taki komunikat:

"Couldn't locate decompressor for format 'ZMP5' (unknown) VirtualDub requires a videro for Windows (VFW) compatible codec to decompress video. DirectShow codecs, such as those used by Windows Media Player, are not suitable."

 

Nie jestem przekonany czy aby na pewno VirtualDub korzysta z tego pluginu bo w pliku plugins/readme.txt jest napisane, że VirtualDub rozpozna automatycznie pliki z rozszerzeniem *.vdf a ten ma rozszerzenie *.vdplugin. Jak zmieniałem mu rozszerzenie na *.vdf to też nie pomagało.

Czy poprawnie zainstalowałem ten plugin?

Edytowane przez djones

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany czy aby na pewno VirtualDub korzysta z tego pluginu bo w pliku plugins/readme.txt jest napisane, że VirtualDub rozpozna automatycznie pliki z rozszerzeniem *.vdf a ten ma rozszerzenie *.vdplugin. Jak zmieniałem mu rozszerzenie na *.vdf to też nie pomagało.

Czy poprawnie zainstalowałem ten plugin?

Nie zmieniaj rozszerzenia tylko wrzuć go do katalogu plugins (w katalogu z najnowszą wersją VD) i nie używaj VDMod bo ten plugin nie jest z nim kompatybilny. Przy otwieraniu pliku wybierz z pola Typ pliku opcję DirectShow input driver.

 

P.S. Oczywiście skopiuj plugin z katalogu release a nie x64\release.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się kolejny problem, na który może będziecie znali łatwe rozwiązanie.

 

Kiedy otwieram film kodowany w zmp5 programem VirtualSub i następnie file->export->image sequence aby wydobyć klatki to proces ten trwa bardzo długo.

Testowałem na filmie 25fps 16MB, w którym było 13k klatek. Wydobycie z niego klatek trwa 7 minut.

To co mnie zastanawia to dlaczego gdy zmieniałem "frame rate decimate by" na 25 to plików wynikowych faktycznie było mniej ale proces trwał tak samo długo.

 

Jak sprawdzałem na filmie 15fps 12MB Xvid MPEG-4 z 3.5k klatkami to "image sequence" trwa sekunde (otwierane przez "All types" jak i przez "DirectShow input driver").

 

Czy macie jakiś pomysł jak mogę przyspieszyć "image sequence" dla plików kodowanych w zmp5? Wystarczy mi 1 plik jpg na sekunde filmu.

Dodam jeszcze, że "save as AVI" trwa prawie tyle samo co "image sequence".

Edytowane przez djones

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj inny sposobem - VD + AviSynth (3-ci post). Filtr DirectShowSource co prawda jest w AVS ale lepiej pobrać go osobno (nowsza wersja) i zastąpić stary plik w C:\Program Files\AviSynth2.5\plugins

 

Link - http://sourceforge.net/projects/avisynth2/files/AviSynth%202.5/AviSynth%202.5.8/

Edytowane przez kfgz
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj inny sposobem - VD + AviSynth (3-ci post). Filtr DirectShowSource co prawda jest w AVS ale lepiej pobrać go osobno (nowsza wersja) i zastąpić stary plik w C:\Program Files\AviSynth2.5\plugins

 

Link - Avisynth rev. 2 - Browse /AviSynth 2.5/AviSynth 2.5.8 at SourceForge.net

 

Działa, teraz AviSynth zamiast 7 minut wykonuje zadanie w 25 sekund :)

 

Jeszcze raz dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...