Skocz do zawartości
Mibars

Wysokie DPC Latency na płycie P35A-S

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam specyficzny problem, który po przejrzeniu forum pojawia się dość rzadko i zazwyczaj wychwytywany jest jako problem z dźwiękiem powstały na skutek wadliwych sterowników. Mam nadzieje, ze znajdzie się ktoś, kto ma podobny problem do mnie, lub będzie wiedział co się właściwie dzieje.

 

Otóż pozwolę sobie wrócić ok 1-2 lata wstecz, kiedy to czasem zdarzało się, że komputer łapał "czkawkę" - Wyglądało to tak, że co ok. sekundę komputer przystawał na jakieś 0,2-0,3s. Ot tak w trakcie pracy nagle słyszę, że muzyka zawiesza się na te 0,3 sekundy co sekundę, myszka nie przesuwa się po ekranie (jej pozycja aktualizowała się po każdym odwieszeniu), to samo... dosłownie wszystko. Komputer przestawał na ten ułamek sekundy cokolwiek robić. W takiej sytuacji, która potrafiła się zdarzyć parę razy w miesiacu wystarczyło komputer zrestarować i problem znikał.

 

Następnie szlag trafił moją płytę główną Foxconna P35a-s - Przez miesiąc miałem zamiast niego MSI P35 Neo2 FR, czy jakoś tak - Problem zniknął. Jak moja płyta wróciła z gwarancji to problem wrócił - Ale nie było to dotkliwe. Wydawało mi się, że wzrosła częstotliwość pojawiania się tych przerwań.

 

Process explorer pokazywał, że w wyniku tych "przerwań" duzo procesora szło na przerwania, dokładniej na DPC. Odnalazłem co to jest, postąpiłem zgodnie z zaleceniami, wyłączyłem praktycznie wszystko - Problem pozostał. Nastepnie popróbowałem zmian w BIOSie - Pamietam, że m. innymi zmniejszyłem ilość aktywnych portów USB i włączyłem USB w tryb 480mb/s. Efekt? Zamiast pojawiania się tych regularnych przycięć na 0,3s czasem zdarzało się, że od samego uruchomienia cały komputer wolniej działał - czyli zamiast mega długich przerwań miałem całe multum mniejszych, teraz dodatkowo ich ilość zwiększała się wraz ze wzrostem obciazenia systemu, przykładowo ruch myszki, czy otwieranie dokumentu powodowało spowolnienie muzyki połączone z trzaskami. Jednakże problem nadal pojawiał się przykładowo raz na... tydzień? więc nie walczyłem z tym.

 

W weekend przesiadłęm się z XP na Windows 7 - I problem odżył - Skala problemu jest taka, że na... 50 uruchomień udało mi się dwukrotnie odpalić komputer w normalnej prędkości, tak to mam cały czas spowolnioną pracę (przykładowo kopiowanie plików nie 70mB/s tylko 20-30mB/s), odtwarzać muzyki się nie da, jeśli cokolwiek się przy komputerze robi... Ogólnie Problem jest poważny.

 

DPC latency checker przy odłączeniu myszki, kamerki, powyłączaniu wsztstkiego co się da bez żadnej akcji lapie co 2-3 sekundy "piki" tak na 10-30ms (tak ms, 10000-30000us), przy normalnej pracy ciagle DPC utrzymuje się na poziomie 30-40ms. Użyłem narzędzia xperf z Windows 7 SDK, które moze pokazywać co i ile czasu korzysta z DPC i wynik jest taki: aden ze sterowników, winny jest... "UNKNOWN"... Czyli co - nie wiadomo. Ja obstawiam ,ze to coś z płytą główną. Ma ktoś jakis sensowny pomysł na rozwiazanie problemu z tym DPC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech :)

 

Wyobraź sobie takie sytuacje:

1)Komputer rytmicznie co sekundę na chwile (na mniej, niż pół sekundy) przestaje działać - tak, jakby się zawieszał, a następnie odwieszał - Takie coś miałem kiedyś i pojawiało się to w trakcie pracy komputera pod XP, rozwiązanie - restart. Na przykladzie muzyki brzmialo to tak, że muzyka przez sekundę działała normalnie, potem na chwilkę się zawieszała i po chwili ruszała dalej i tak w kółko. Zegarek systemowy za wolno działa.

 

2)Komputer pracuje tak, jak gra, która ma za mało FPS - przycina w miarę równomiernie, im większe obciążenie systemu, tym bardziej przycina. Na przykładzie muzyki - Przy braku obciążenia muzyka odtwarza się w miarę normalnie, tylko troszkę czasem trzeszczy, jeśli zacznę ruszać myszką, to trzeszczy bardziej, jak zacznę obciążać komputer, to wyraźnie zwalnia niemiłosiernie trzeszcząc. Zegarek systemowy jak nic nie robię, to rozjedzie się o parę minut na godzinę, pod obciążeniem a nawet i z pól godziny różnicy będzie w ciagu godziny. Rozwiązanie pod XP - restart, rozwiązanie pod Windows 7 - BRAK, tego właśnie szukam

 

Tak odrobinę rozwijając co to jest to całe DPC - to taki sposób na przydzielanie czasu procesora sterownikom - Procesor ze względu na swoją budowę może wykonywać jedną rzecz naraz (pomijam wielordzeniowość, hyper threading itd itp), więc działa w ten sposób, że jego czas pracy jest dzielony na bardzo krótkie fragmenty przydzielane kolejnym zadaniom - jeśli coś (np klawiatura) wysyła zgłoszenie, że potrzebuje procesora, bo jakiś debil właśnie nacisnął klawisz i trzeba coś z tym zrobić ;) to generowane jest przerwanie - procesor odrywa się od tego, co teraz robił i na ułamek sekundy zajmuje się klawiaturą - robi coś z tym kliknięciem, przetwarza je np na to, że na ekranie pojawia się literka :) Trwa to baaardzo krótko, wiec żadnych tąpnięć w działaniu nie ma. w Windows podobny mechanizm został wykorzystany do bardziej softwareowej rzeczy jaką są sterowniki poszczególnych urządzeń - sterowniki zgłaszają do procesora taki odpowiednik przerwania (DPC) i procesor na chwile zajmuje się tym, czego sobie życzy sterownik - i w tym przypadku to niestety od samego sterownika zależy ile czasu zajmie procesorowi w pojedynczym odwołaniu - Jeśli sterownik jest wadliwy, źle napisany, to będzie zbyt długo zawracał du..szę procesorowi i przykładowo taka karta dźwiękowa, która też by się chciała dobić do procesora nie dostanie na czas materiału, który ma przetworzyć na dźwięk i wysłać do głośników - i zrobi taką brzydką "dziurę" w dźwięku, którą my usłyszymy jako trzask. To jest to z czym udzie najczęściej się zgłaszają na forach jak problemem jest to całe nieszczęsne DPC. U mnie niestety coś głębiej w systemie "sieje" zbyt długimi DPC, przez co powyłączanie wszystkich sterowników (które mogę wyłączyć) nic nie daje, jak również zaawansowany program o nazwie xperf wskazuje winowajce jakim jest "unknown" - czyli nie wiadomo skąd się biorą te całe przerwania. Ja obstawiam, że to coś w samej płycie głównej się namieszało. Przychodzi mi do głowy pomysł, by wgrać do płyty najnowszy BIOS (ech, RAID się rozjedzie...), może to coś pomoże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pudeleczko

niepotrzebnie tyle pisałeś. Poprostu jestem tutaj takim trollem i nie za bardzo się znam na komputerach. Ale wiem jaki masz problem bo jestem dosyć inteligentny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam coś więcej, bo problem "naprawiłem"... Poprzestawiałem całą masę rzeczy w BIOSie, nawet nie jestem w stanie sobie przypomnieć co, na pewno AHCI pozmieniałem... Efekt? Windowsa muszę odpalać na 2x (zawiesza się przy pierwszym odpaleniu), ale problem "Zniknał"! Tzn raz na pewien czas pojedynczy "pik" się zdarzał, ale tylko w sytuacji, gdy system był mocno obciążony i to naprawdę był pojedynczy pik na... parę minut? Czyli tak, jakby problem nie istniał.

 

Niestety dziś odkryłem co tak właściwie się stało - Otóż mój procesor pracował na jednym rdzeniu (stąd to spowolnienie w paru programach...). No nie jest to satysfakcjonujące rozwiązanie. Clear CMOS, restart i problem powróci - wszystko wolniej działa "ale na dwóch jajcach"... Wyłaczałem już w MSCONFIG 1 rdzeń i problem pozostał. Dodam, że nie przetaktowywałem komputera po clear CMOS.

 

Moze jednak ktoś (nie będący trollem) będzie wiedział jak to rozwiązać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczę odpowiedź do mojego własnego tematu (myślalęm ,ze już dawno to zrobiłem), bo problem rozwiązałem.

 

Otóż na płycie głównej mam padniętą kartę sieciową - Kiedyś po prostu podłączając ją do czegoś odkryłem, że jest niewidoczna w systemie, pomimo tego, że jest włączona. W końcu jak widać dała o sobie znać w ten sposób, że zaczęła generować masę przerwań. Wyłączenie w BIOSie i problem zniknął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...