Skocz do zawartości
łopian

Gigabyte bx 2000+ parę pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dłuższej nie obecności na forum, mam kilka pytań problemów z tym mobo.

Po pierwsze nie umiem uruchomić żadnego procesora coppermine na tej płycie a jest ona sprawna bo pII~200mhz rusza od strzała ustawiałem wszystkie potrzebne napięcia a nawet mnożnik ale żaden zielony cpu nie rusza, ekran pozostaje czarny a procesor rozgrzewa się nieznacznie. Czy istnieje jakikolwiek sensowny sposób uruchomienia na niej dużego dysku 640gb bez dokupowania zewnętrznego kontrolera ? bo niestety na zwykłym zawiesza się na tej tabelce przed przystąpieniem do ładowania os a na dodatkowym ultra ata 66 widzi tylko 137 gb dysku z zainstalowanym xp sp3(widziany jako urządzenie scsi). Wersja biosu to f9 procesory które testowałem to celeron 1000, celeron 700, pIII 866. Najbardziel zależy mi na uruchomieniu jakiegos sensownego proca na niej, plyta wydaje sie byc bardzo fajna bo ma 4 sloty na ram jest na bx ma dualbiosa obsługuje fsb 133mhz i ma ladne niebieskie pcb :wink: jednak za gigabyte generalnie nie przepadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na specyfikację to płyta obsługuje:

- Pentium II wszystkie wersje

- Pentium III -Katmai, Coppermine (bez T), Coppermine-T- niezalecany.

- Celeron Covington, Mendocino, Coppermine (wersja 566MHz niezalecana, wszystkie powyżej nieobsługiwane).

 

Wspiera procki o częstotliwości od 233 do 800MHz (częstotliwość magistrali 66 - 100MHz), Pentium III 850MHz (nie rekomendowany)

Płyta wspiera także inne częstotliwości magistrali 112, 124, 133 (Pentium III Coppermine-T ), 142, 152 MHz ale są to ustawienia niezalecane i mogą nie działać prawidłowo uzależnione są od CPU, pamięci RAM i kart (chyba chodzi o karty rozszerzeń).

Pod odpowiednie procki trzeba ustawić na tej płycie częstotliwość magistrali za pomocą DIP SWITCHa (SW)- ta kostka z 8 przełącznikami.

Dołączona grafika

Jak widać ściąga jest narysowana na laminacie jak je ustawić.

 

Tu masz manuala są tam opisane dokładne ustawienia DIP SWITCHa pod odpowiednie procki:

http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/motherboard_manual_bx2000p_1202_e.pdf

 

Tu masz nowszy BIOS do płyty który poprawia wykrywanie urządzeń IDE:

GIGABYTE GA-BX2000+ | Płyty główne - BIOS

Ale nie daje gwarancji że będzie wykrywał dyski większe od 136 GB.

Edytowane przez KoVol
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chodzi o tualatiny to czasem bywa że bez biosu z odpowiednim ucodem mobo nie wstaje(np P2B bez ostatniego beta biosu), ale copperminy z ostatnim biosem na tej twojej mobo powinny działać. Jaką przelotke slot1-ppga masz : PPGA, FCPGA, PPGA modowana ? (zakładam że procka wkładasz przez przejściówkę, a nie oryginalnie slotowego coppermine). Do tualatina to będziesz potrzebował jakąś sensowną przejciówkę slot1-fcpga+bx mod(babranie się w jakieś skomplikowane mody ppga-fcpga2 nie ma zabardzo sensu). 

 

Co do HDD to jeszcze nie miałem problemu z dyskiem jak bios coś wykrył i przeszedł(spróbuj na 2 sposoby albo ustaw kanał z tym dyskiem na auto, albo spróbuj go wykryć w biosie). Wkładałem "za duże" dyski to paru płyt gł. i jak bios przeszedł to xp wykrywał całość(mówię o zintegrowanym kontrolerze), ba nawet jedno mobo intela na socket 7(mój pierwszy nocny wojownik   :wink: ) działało z dyskiem 250 czy nawet 640 GB przez przelotke sata-ata i widziało w biosie dysk jako 8GB, a XP SP3 widział całość.

Edytowane przez DJH83
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nastąpiły zmiany na plus buszując na forum znalazłem info, że mam przejściówkę na ppga ale jeden drucik załatwił sprawę i copermainy ruszają od strzała wszystkie(obecnie 1ghz celek) a mając już sensowny działający proc postanowiłem zupdateować bios mój był z 2000 roku a najnowszy ze strony gigabyte z 2004...co by się za bardzo nie rozpisywać mój dysk po aktualizacji nareszcie zaczął działać !!! w biosie tylko 137 w windzie całe :) ale na dodatkowym kontroleże dfalej tylko 137 ale mniejsza z tym. Generalnie wlasnie zainstalowałem system i testuje czy jest wszystko ok później będę działał dalej, dzięki za szybki odzew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Czyli moje podejrzenia co do przejsciówki były słuszne. Celek coppermine to szczerze mówiąc genialny procek nie jest - co innego celek tualatin zwłaszcza @133, ale jak już wspominałem z  tualatinem będzie ciężej bez przejściówki slot1-fcpga( btw socket 370 występował w 3 odmianach nie licząc do tego slotu 1 - jak widać w tamtych czasach ludziom z intela też nieźle waliło na mózg). Z dyskiem tak bywa, normalka - 127 bios, full w xp sp3, choć Cusl2-C czy 3VSA z najnowszymi biosami widzą całe duże dyski w biosie   :wink: . Co do transferów HDD to na wbudowanym kontrolerze w mobo z BXem(nie pamiętam jak się SB występujący z BXem zwał) nie osiągniesz - mój były HD642JJ wyciągał 12MB/s  :rolleyes:  na P2B czy Compaq 043CH (co innego na mobasach na 694T/686B czy i815EP/ICH2).  

Edytowane przez DJH83
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wiem, że transfer nie będzie jakiś rekordowy ;p ale ważne, ze w końcu działa. Co do tualatina to próby uruchomienia będą ale chyba na przejściówce fcpga, nie chcę robić plątaniny kabli a rakieta to i tak nie będzie :)

Ps DJH83 ja właśnie aktualnie posiadam HD642JJ i ze swojej strony polecam najlepszy dysk jaki posiadałem i cichy bardzo.

 

Edit komputer jest stabilny podkręciłem procesor do 1120mhz bo potem zaczynają się schody ale problem tkwi w tym, że filmy na youtube zacinają się da się to jakoś zniwelować ? mój gf 2 mx200 to straszna padaka czy dołożenie jakiegoś radeona 9600 poprawi sytuację ? bo nawet 240p ledwo dają rade a 360p to już skacze, szukam informacji na ten temat i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że flash to naprawdę straszna porażka potrafiąca zjeść naprawdę sporo zasobów. U mnie to chyba karta nie daje rady bo zacina się na niej nawet mafia i generalnie ten szmelc nie ma nawet tv outa...ludzie ratunku :D

Edytowane przez waza47

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra sprawa stała się oczywista karta fakt jest bardzo kiepska ale proc też niestety nie daje rady i nic z tym nie zrobię a jako, że niedawno przyniosłem dwa Abity(bx 133 i an7) postanowiłem przejść na soc A. Obie płyty chodzą na bx wymieniłem 4 kondensatory i port myszy nie działa, na an 7 brakowało jedynie wentylatorka na nb tylko(zastąpiłem radiatorem z jakiejś płyty na bx :) ) i kupiłem za cale 40 zł na giełdzie w Katowicach Bartona 2500+ którego to bezproblemowo przekręciłem na 3200+ bez zmiany napięcia B-). Do moich zastosowań tj. starsze gry, internet, filmy jest to sprzęt wręcz idealny i nawet mimo tak kiepskiej grafiki daje radę odtworzyć w oknie 720p z youtuba a jakbym zmienił kartę to na pełnym ekranie też pociągnie myślę bez bólu.

Do nocnego ściągania p3 jest idealne ale YouTube czy strony z Flashem niemiłosiernie go duszą nawet to forum muliło okrutnie :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to wolałbym S754 - cicho, chłodno i w miarę wydajnie, nadawałby się i do nocnych wojaży jak i do normalnego użytkowania(net, filmy) - koszty podobne do soc A(tyle że miałeś mobo na soc A). Soc A cóż, kiedyś był fajny, ale dzisiaj wg mnie nie jest to za ciekawa platforma, w stosunku do 754 na minus : ciepło, brak SSE2/3, nieosłonięty rdzeń, tylko agp(do akceleracji filmów h264 zostają radki HD2/3/4 które są sporo droższe niż odpowiedniki na pcie).

 

Btw sam zastanawiam się nad wymianą kompa 3 z siga na soc754 - jakiś semp za 10zl+kw, mobo z agp(a moze i pcie bo karty tańsze) i jakieś 512MB DDR1. Chodze z tym kompem na lanparty i większość gier(Zdaemon - DooM2, ez-quake(Q1), Q3, AOE 1, GTA2, Carmageddon, CS itp) chodzi super, ale taki COD2 przy PIII-S@1.6 i większej liczbie ludzi(do 10) lubi chrupnąć...(choć paru co gra na lapkach ma jeszcze gorzej - po prostu slide show po smoke'u :lol2: ) Tego lepszego kompa nie chce mi się targać, raz że cięższy, a dwa tego drugiego w razie jakbym trochę przesadził ze spożyciem :lol: mogę zostawić u znajomego i wziąć go wtedy jak mi będzie pasowało.

 

Co do soc A to mam nawet jakieś szroty co zostawili mi znajomi : Dureń 700, Palomino 1800+, thoroughbred 2400+, ECS K7S5A, Epox 8KRAI, jakiś ddr1 256MB, jednak jest to niestabilne(zwłaszcza epox), nie wstaje za każdym razem (kondensatory wsio po wymianie, ram sprawny, zasilacze różne sprawdzane), ehhh po prostu szkoda mi kasy na mobo, jak i na jakieś sensowne ciche chłodzenie na soc A - komp 3 służy też do filmów, więc ma być cicho.

 

 

Nr 2 jako "nocny wojownik" perfekcyjnie spełnia swoje zadanie, tu lepsza mogłaby być tylko platforma z atomem(najlepiej na pełnym ATX).

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soc 754 no nie wiem tam znowu brak sse3 w takim wypadku zmiana nie wyjdzie specjalnie na plus chociaż jakbym mógł za darmo się zamienić to pewnie bym zamienił :) ale szczerze to chyba lepiej było by zmienić jak już to na s 478 z jakimś tanim prescotem który poza grzaniem się oferuje bardzo dobre oc sse1,2,3 i kilka innych przydatnych instrukcji. Co do grzania proców to mi to nie przeszkadza dopóki się nie palą(upaliłem kiedyś durona 1,6 i mobo :( ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor nie wiedziałem, ze 754 miał sse3, niezłe zaskoczenie. Co do płyty(bx20000+) to sprzedałem ją na allegro za ~10zł więc temat można zamknąć wszystko zostało wyjaśnione dzięki za szybki odzew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...