Skocz do zawartości
panzinternetu

Jakie oświetlenie pokoju

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się, czy temat umieszczam w dobrym dziale, ale lampy to też sprzęt

 

Myślę o zmianie oświetlenia w moim pokoju. W nocy jest ciemno i praca z komputerem jest strasznie męcząca. Mam pokój 12m2, wysokość około 2,75m i lampy punktowe 3x45 wat. Jakie polecicie? Zastanawiam się nad 4x50 wat lub 4x75 wat. Może halogeny? Czy to nie będzie zbyt jasno? Jak oświetlacie swoje stanowiska pracy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy programik.

 

Wracając jednak do kwestii oświetlenia, to problemem jest to, że monitor jest jedynym źródłem światła.

Aby rozwiązać ten problem wystarczy ustawić gdzieś w pokoju drugie źródło światła. Przy czym nie może ono świecić tak, abyśmy je widzieli - tzn musimy widzieć światło odbite lub rozproszone.

 

Jednym z najtańszych sposobów jest chyba takie coś:

Grap.pl - Hurtownia Artykułów Elektrycznych

Taka lampka wpięta w listwę komputera i schowana za obudową powinna dawać wystarczającą ilość światła (o ile nie mamy ciemnych ścian w pokoju) i być bardzo oszczędna. Mam taką lampkę w holu i świetnie się sprawdza, gdy ktoś w nocy idzie do WC - nie musi iść po omacku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetny program, już zainstalowałem i trochę lepiej jest.

 

Wracając jednak do kwestii oświetlenia, to problemem jest to, że monitor jest jedynym źródłem światła.

Aby rozwiązać ten problem wystarczy ustawić gdzieś w pokoju drugie źródło światła. Przy czym nie może ono świecić tak, abyśmy je widzieli - tzn musimy widzieć światło odbite lub rozproszone.

Mam lampy punktowe 3x45 wat, ale może źle zrozumiałem wypowiedź.

 

 

Taka lampka wpięta w listwę komputera i schowana za obudową powinna dawać wystarczającą ilość światła (o ile nie mamy ciemnych ścian w pokoju) i być bardzo oszczędna

ciekawa podpowiedź. Ostatnio coś podobnego w pewnym sklepie mi proponowali, ale mówili o lampie 20x droższej ;) Może to być świetna alternatywa. Będzie kolejne źródło światła, które rozproszy to monitora.

 

Spróbuję taką znaleźć, ale dalej myślę o zmianie lamp na suficie bo w pokoju ciemno jest. Jakie światła polecacie?

Edytowane przez panzinternetu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc swojego posta miałem na myśli uniknięcie używania tych 3 lampek - świecenie ich cały czas (a tym bardziej zmiana na mocniejsze) jest nieekonomiczne. Jeśli 3x45W nie robi wystarczającej jasności w pokoju, to dalsza walka w tym jest bez sensu. Lepiej użyć jakiegoś światła kierunkowego i oświetlać jedynie okolice biurka - w końcu na nim stoi komputer.

 

Jeśli chodzi o widoczność klawiatury, to są podświetlane klawiatury, ale są też lampki na USB do laptopa - gdy mamy USB z przodu lub przy klawiaturze, to rozwiązują problem.

Natomiast kwestię monitora rozwiązuje się najprościej przez umieszczenie źródła światła za monitorem.

 

Jak chcemy czegoś bardziej wyszukanego i skutecznego, to najlepszym wyjściem jest jakaś lampka punktowa umieszczona nad komputerem - najlepiej diodowa. Umieszczenie jej dokładnie nad klawiaturą rozwiązuje problem. Nie świeci nam po oczach, bo jest prawie nad naszą głową, świeci na klawiaturę więc widzimy co wciskamy, świeci na przednią część monitora, wiec nie ma kontrastu pomiędzy ekranem monitora a jego ramką oraz ścianą za monitorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, czy temat umieszczam w dobrym dziale, ale lampy to też sprzęt

 

Myślę o zmianie oświetlenia w moim pokoju. W nocy jest ciemno i praca z komputerem jest strasznie męcząca. Mam pokój 12m2, wysokość około 2,75m i lampy punktowe 3x45 wat. Jakie polecicie? Zastanawiam się nad 4x50 wat lub 4x75 wat. Może halogeny? Czy to nie będzie zbyt jasno? Jak oświetlacie swoje stanowiska pracy?

 

Żarówki 45W są bardzo nieekonomiczne (zwykłe żarowe). 3x żarówka 45W da dużo mniej światła niż jedna żarówka 135W - po prostu żarówki o mniejszej mocy mają mniejszą wydajność światła/W .

 

U mnie w pokoju ponad 16m o podobnej wysokości co Twój, sprawę załatwiły 2x20W Osram (świetlówki kompaktowe). Do komputera świeci się jedna ... a jak chce mieć jasno (np. do czytania) to po prostu zapalam drugą. Niby są sprzedawane jako odpowiedniki żarówek 100W ... ale to nie prawda. Świetlówka kompaktowa o mocy 20W (firmowa, bo z badziewiami jest gorzej) oddaje nieco mniej światła niż żarówka 100W (po prostu coś w okolicach odpowiednika ~~90W).

 

Myślę że u Ciebie 2x firmowa świetlówka kompaktowa o mocy 20W powinna zapewnić wysoką jasność (lepiej byś miał możliwość włączenia tylko jednej ... świetlówki kompaktowe zwykle nie działają z regulatorami jasności)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 3x45W nie robi wystarczającej jasności w pokoju, to dalsza walka w tym jest bez sensu. Lepiej użyć jakiegoś światła kierunkowego i oświetlać jedynie okolice biurka - w końcu na nim stoi komputer.

Właśnie mam światło kierunkowe i zupełnie nie raje rady, w pokoju jest ciemno... światło skierowane na komputer jest zbyt małe. Bardziej chodzi mi o zniwelowanie działania monitora bo na klawiaturę prawie nie patrzę.

 

Lampka na USB może być ciekawym rozwiązaniem. Obecnie postawiłem biurkową, ale jest zbyt duża.

 

 

U mnie w pokoju ponad 16m o podobnej wysokości co Twój, sprawę załatwiły 2x20W Osram (świetlówki kompaktowe)

Świetny pomysł! Czy takie świetlówki mogę wkręcić w zwykłe lampy czy też powinienem kupić specjalne dla nich? Jestem laikiem w tej sprawie.

 

 

Takie świetlówki będą dobre?

http://sklep.elektromag.pl/OSRAM-SWIETLOWKA-CIRCOLUX-24W-E27(66,26543,7949).aspx

http://sklep.elektromag.pl/OSRAM-SWIETLOWKA-DINT-LL-22W-825-E27(66,26543,46519).aspx

 

Ja mam model lamp podobny do:

Plafon TURBO 3 x 60 W SPOT-LIGHT - Reflektorki żarowe, Oświetlenie ścienne i sufitowe, Oświetlenie w sklepach Leroy Merlin

 

Jeśli gwint ten sam to będzie działać czy szukać specjalnego plafonu? Patrzeć będę za rozpraszającymi światło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem plafon (bo żyrandole mi się nie widziały, a lampy tylko kierunkowe w okolicznym sklepie) i 2 osramy kompaktowe 20W. Dużo jaśniej :) Lampka biurkowa rozprasza światło monitora i jest fajnie. Początkowo myślałem, że 20w wygląda blado, ale jest akurat. Dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...