Skocz do zawartości
ivanov

Orange Vintage >rev 2.6< by ivanov

Rekomendowane odpowiedzi

Człowieku jestes wielki.Nie mowie tego z powodu wc, ale dlatego, ze byles w stanie zreferowac caly szereg przeprowadzonych testow i napstrykac mase fot.Ja mam zamiar wziac sie za zwodowanie kompa od moze pol roku, lecz brakuje funduszy, i checi.W razie gdyby moje plany doszly do skutku to nie wiem czy bedzie mi sie chcialo przedstawic owoc tej pracy, niestety jestem leniem...a w kwestji chlodzenia, to wyszlo niezle, i nie wiem co im twoje sprezyny przeszkadzaja ;d (jestem dyslektykiem, wiec za ewentualne bledy przepraszam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO, czyli nie fullcover, tylko dwa bloczki

 

chodziło mi o co takiego:

Dołączona grafika

 

 

koszt wykonania - grosze - oszczedzasz na rzeźbie i złączkach

 

 

 

 

 

skoro darmacz robi i tak to zleciłbym mu wykonanie takiego bloczka ;)

 

Maniak a moze wiesz kto robi takie ladne topy z plexi ? Bo ja szukam takiego do swojego Bitspowera !!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem spróbować dodatkowych shroudów Phobyi na chłodnicę.

 

Shroudy są z plexi, a więc ni w ząb nie pasują do mojego projektu, ale od czego jest spray :wink:

 

przed

 

Dołączona grafika

 

w trakcie

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

po

 

Dołączona grafika

 

bez shroudów

 

Dołączona grafika

 

Shroudy poszły na zewnątrz budy na chłodnicę 280 do wentylatorów wyciągowych.

 

efekt końcowy

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Pomiędzy shroudy, a chłodnice poszły gumki wyciszająco-uszczelniające BitsPower,

 

Dołączona grafika

 

a pomiędzy shroudy, a wentylatory seryjne gumki od NoiseBlockerów.

Taka konstrukcja ma naprawdę dużą wysokość, tak więc musiałem zastosować specjalne śruby.

Wcześniej kupiłem poczerniane M3x50mm Phobyi i okazało się, że są zbyt krótkie!

 

Dołączona grafika

 

Na szczęście poratował mnie Darmacz - sprowadził z USA śruby M3x60mm (!). Dzięki nim wszystko dało się elegancko przykręcić.

Na wentylatory będące w środku obudowy (nawiewające na chłodnicę) niestety shroudy by już nie wlazły ze względu na ciasnotę.

Dobrze wiem, że nie ma co zbytnio liczyć na spadek temperatur, ale zawsze to jakaś zabawa i urozmaicenie :)

 

BTW Kurczę, choć by nie wiem co zrobić nie da się całkowicie pozbyć kurzu, tak by nie było go na zdjęciach widać Dołączona grafika

 

Dobrze wiem, że to już mantra, ale mam nadzieję, że kolejny i bardziej konkretny update ukaże się szybciej :)

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu przyszła pora na instalację zmodowanej pompki (by KamilWlodar).

 

Dokonałem różnych pomiarów. Wykorzystałem też pożyczone od Eldera (THX!) manometry.

 

Dołączona grafika

 

Pompka działa elegancko. Tylko odczyt RPM jest dziwny, bo działa na odwrót niż powinien. Gdy zwiększam obroty pompki wartość RMP się zmniejsza. Gdy zmniejszam obroty pompki wartość RPM się zwiększa. W sumie niczemu to nie przeszkadza, ale nieco to intrygujące.

 

Poziom głośności przy 100% jest wyraźnie większy niż wersji niezmodowanej. Za to pompka zyskała możliwość pracy z niższymi napięciami. Fabryczna nie jest w stanie zejść poniżej 60% (około 7V). Natomiast zmodowana działa bez problemu przy 50% mocy (około 5V). Widać też wyraźnie, że moc jest dużo większa.

Temperatury procka spadły o 1 - 2 stopnie. Zarówno w spoczynku jak i w LinX.

Jedyną poważną wadą jest fakt, że zmodyfikowana pompka wydaje dźwięki o dużo wyższej częstotliwości niż niezmodyfikowana. Wygląda iż wymaga to przyzwyczajenia.

Wibracji w przypadku jednej jak i drugiej nie uświadczyłem.

 

Dołączona grafika

 

Wyraźnie widać, że nawet w teorii mało restrykcyjny blok i średniej wielkości chłodnica potwornie koszą flow. Wartości 0 bar nie są błędem, ani nie wynikają z uszkodzenia manometru.

 

 

Jak na razie panel Lamptron daje radę z tym potworkiem (pompka jest po prostu wpięta kablem 3pin, a podobno bierze około 30W).

 

 

Za niedługo powinienem mieć drugą taką samą pompkę :)

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji z ciekawości sprawdziłem jak sprawuje się SSD Patriota.

Okazało się, że po ponad pół roku pod dowództwem WinXP dysk nie ma się najlepiej jeśli chodzi o wydajność...

W testach jest różna próbka (100MB/1000MB), ale nie wiem czy to gra rolę w ssd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W testach jest różna próbka (100MB/1000MB), ale nie wiem czy to gra rolę w ssd.

 

Rzeczywiście :lol2: Nawet tego nie zauważyłem. Brawa za spostrzegawczość :wink:

Właśnie zrobiłem test. Wygląda na to, że rozmiar próbki nie ma znaczenia.

 

Ech, żeby mi się tak chciało zrobić formata, jak mi się nie chce... :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wartości flow wypadły dla modyfikowanej pompy bardzo obiecująco.

 

Co do zmiany częstotliwości dźwięków pracy pompy to temat raczej nie do uniknięcia

i pytanie czy ewentualne wytłumienie przez zabudowę w solidnym boxie wnosi poprawę?

To samo zaobserwowałem porównując DDC350 i 35X,słabsza pompa generowała odgłos pracy milszy dla ucha.

 

Jak u Ciebie wypadła temperatura pracy pompy przy poszczególnych V,sprawdziłeś?

Po modyfikacji pompa mniej się grzeje a to ważne jak przyjdzie wpakować ją w zabudowę wytłumiającą dżwięk.

 

Jaki plan odnośnie dodania drugiej pompy (turbo loop)?

Posiadane chłodnice dasz w radbox i wymeldujesz do sąsiedniego pomieszczenia?

Edytowane przez Elder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica temperatur istotnie jest znaczna.

Mam zestaw chłodzenia Koolance PMP-400 z dodatkowym nawiewem i przy standardowej elektronice radiator był gorący lub nawet bardzo gorący. Teraz jest jedynie letni. Tak więc po modyfikacji pompka zdecydowanie lepiej nadaje się do zabudowy.

Tylko rzecz w tym, że z tego co mi wiadomo, niskie tony prościej wytłumić niż wysokie. A problemem tej pompy są właśnie tony wysokie. Szczerze? Ten dźwięk jest dosyć irytujący... <_<

Nie sprawdzałem jak napięcie wpływa na temperaturę. Może za niedługo spróbuję podpiąć sondę do radiatora.

 

Będą dwa loopy. Chłodnice nie pójdą do sąsiedniego pomieszczenia, ale będą dalej od kompa. Jak na razie nie chcę zdradzać szczegółów, ale z tego co mi się wydaje nikt w Polsce jak na razie nie ma takiej konfiguracji jaką planuję.

 

Jest jeszcze jedna wada zmodowanej pompki - dłużej się z nią odpowietrza układ, bo nawet na najniższych obrotach ma konkretnego powera.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie zewnętrzne chłodnice i dual loop...bezkompromisowy i niespotykany układ.

Szalejesz :D

 

Przydadzą się złączki Koolance Quick Relase do odpinania chłodnic,u mnie ich nie stosowałem i bieda...

Każde majstrowanie przy kompie z ogonem w postaci na stałe podpiętych zewnętrznych chłodnic

jest utrudnione i męczace.

 

Szkoda że nie ma tych złączek w all black wersji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkozłączki Koolance VL3N już mam, używam i uważam, że to absolutnie świetny patent :) Ciężko się bez nich obejść.

 

Planuję dosyć rozbudowany zestaw miedzianych chłodnic Aquacomputer Airplex Modularity System. To jest tym bardziej niespotykane. Nie tylko w Polsce :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez Darmacza wszystko cały czas stoi w miejscu, aczkolwiek projekt nie umarł.

Jednak update jest z innego powodu.

 

Wczoraj spotkała mnie przykra niespodzianka - komp nie chciał się włączyć. Po wciśnięciu Power uruchamiał się na sekundę-dwie i wyłączał.

 

Pokombinowałem, rozmontowałem cały setup i okazało się, że winna jest płyta główna.

Po dokładniejszych oględzinach zidentyfikowałem potencjalnych sprawców - dwa wybrzuszone kondensatory.

 

Dołączona grafika

 

Na szczęście miałem na miejscu porządne kondensatory Nichicon z serii HZ.

Po przelutowaniu wszystko działa na powrót jak powinno :)

 

Dołączona grafika

 

 

+ Dodatkowe info.

Cool Laboratory Liquid Ultra po ponad półtorej roku.

 

Blok mocno "skleił" się z procesorem, więc nie było innego wyjścia, jak wyjąć procesor z zamkniętego socketu z "przyklejonym" do niego blokiem.

Na szczęście połączenie nie było zbyt mocne, bo po wsadzeniu noża pomiędzy blok, a PCB procesora (nie IHS) i lekkim podważeniu procesor odczepił się od bloku.

 

Gorzej co było dalej - zarówno na bloku, jak i na IHS są bardzo poważne "wżery" z pasty. Na zdjęciach ich stan PO solidnym przeczyszczeniu za pomocą chusteczek + alkoholu izopropylowego. Nie da się już tego lepiej doczyścić.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

W dodatku z testów wynika, że np. Gelid GC-Extreme i tak jest lepszy. Tak więc CLU chyba ciężko w takiej sytuacji polecać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciało mi już się bawić. Miałem ostatnią "działkę" CLU, więc ponownie go zaaplikowałem i tyle Dołączona grafika

 

Jak projekt pójdzie do przodu, to zrobię lapping i zastosuję Gelid-a Dołączona grafika

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie używam tej pasty. Wole kilka stopni cieplej, ale mieć spokój z czyszczeniem. Jak masz np. cepa na gwarancji, to po takim zabiegu (polerka), możesz się jej pozbyć. Już nie mówiąc o całych trudnościach z oderwaniem go od coolera czy bloku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eXpert wywalił się już chyba na dobre :/
Nie wiem co mu dolega, ale już kompletnie przestał działać.
 
Tak więc zostałem zmuszony do przesiadki, którą od dłuższego czasu planowałem.
  • zamiast eXperta - CFX 3200-DR
  • zamiast Patriot PS100 32GB - WD VelociRaptor 1TB
  • zamiast 2x 1GB Corsair XMS PRO 4400 - te same pamięci, ale 4x 1GB
 
Jak już rozbebeszyłem wszystko dokumentnie jakoś naszło mnie, żeby pokombinować z gotowymi już backplate'ami, które od dłuższego czasu czekają w szafce.
Wymagało to trochę gimnastyki, ale na obu kartach (pomimo obecności stockowych coolerów) backplate'y wylądowały.
Choć na razie spełniają one jedynie funkcję wizualną, bo nie dało się ich porządnie przykręcić Dołączona grafika
W szczególności z wyglądu na HD6970 jestem zadowolony Dołączona grafika
 
Krótka zajawka platformy rozstawionej na pająka Dołączona grafika
Po nowym roku złożę build do kupy i zacznę na porządnie cisnąć Darmacza. Może nawet złożę mu wizytę osobiście, bo coraz mniej zaczyna mi się to podobać Dołączona grafika
 
Bez sensu? A bez sensu Dołączona grafika Ale chcę dociagnąć ten build do końca, takim jakim go sobie wymyśliłem Dołączona grafika
 
Dołączona grafika[/url]
Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Niestety nie. Cała sprawa z Darmaczem położyła projekt.

Obecnie dalej siedzę na tym kompie, ale zaraz będę zmieniał bebechy, bo już jest po prostu za wolny. Na razie trochę przejściowe będą niektóre podzespoły, ale od LC nie odchodzę. Docelowo chcę zrobić kolejny czarno-pomarańczowy układ, tyle że na nowych częściach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt Orange Vintage zostaje oficjalnie zamknięty :(

 

Bardzo żałuję, że nie udało się go skończyć, ale tak jak pisałem - gdyby nie Darmacz, to wszystko wyglądałoby inaczej...

 

 

 

Jednak trzeba iść do przodu ;) Athlon 64 w dzisiejszych czasach jest po prostu za wolny, bo nawet YouTube 720p 60fps tnie pomimo akceleracji GPU :P

 

Pozbierałem sprzęt od dłuższego czasu walający się po chacie, dokupiłem obudowę oraz SSD i zmieniam kompa na całkiem nowego.

 

 

Obecnie prezentuje się on następująco:

 

  • Core i7-5960X
  • Gigabyte X99 SOC Force
  • MSI HD 7970 BE Lightning
  • 4x 4 GB DDR4 Crucial 2400 MHz
  • 4x 4 GB DDR4 G.Skill Ripjaws IV 3000 MHz
  • Samsung 950 PRO 256 GB + Aquacomputer kryoM.2 z radiatorem
  • WD Black 1 TB
  • WD VelociRaptor 1 TB
  • SeaSonic X-760
  • NZXT H630 White + 8x NoiseBlocker BlackSilentPRO PK3
  • Noctua NH-U14S + 2x Noctua NF-A15 PWM
 

 

dsc_8663nsscy.jpg

 

dsc_86658fspq.jpg

 

 

Na chwilę obecną komp jest złożony na szybko, żeby działało.

 

 

Za bardzo niedługo dojdzie do niego:

  • WD Black 6 TB
  • karta dźwiękowa (jeste w trakcie podejmowania decyzji jaki model)
  • może Samsung SSD 850 PRO 512 GB
 

 

W bliższej przyszłości wymienię:

  • Radeona na GTX 1080 Ti albo nowego Titana
  • / Gdybym się uparł mógł zrobić teraz 4-Way CrossFire X, bo mam 5 tych Lightningów 7970, ale byłoby to wyjątkowo mało sensowne :P /
  • RAM
  • zasilacz
 

 

Oczywiście nie obyło się bez niemiłych niespodzianek - Samsung SpinPoint F3 1 TB mi zdechł w momencie przełożenia ze strego kompa do nowego... W jego miejsce wszedł VelociRaptor 1 TB.

 

 

Dla ciekawskich instalacja 950 PRO w kryoM.2:

 

dsc_8650b0sqb.jpg

 

dsc_8652m7s5u.jpg

 

dsc_86540us8z.jpg

 

dsc_8658qisg8.jpg

 

 

To nie jest fanaberia, bo dysk potrafi throttlować z powodu zbyt wysokich temperatur pracy. W dodatku z pewnością nie odbija się to pozytywnie na jego żywotności.

 

Buda jest naprawdę bardzo fajna i rzeczywiście cicha. Na razie jest trochę pusto w środku, ale będzie pełniej za jakiś czas ;)

 

 

Jak zapewne widzicie, jak na razie jest AC :( Jednak spokojnie, po kupnie nowej karty graficznej z powrotem wrócę do wody, bo to już nieuleczalna choroba (z resztą tak jak OC na azocie) ;)

Sporą część elementów układu i tak już mam.

 

Mogę zdradzić (aczkolwiek chyba nie jest się ciężko domyśleć), że projekt ma być czarno-pomarańczowo-biały.

 

Jak na razie nie zakładam nowego workloga LC, bo LC nie ma :P Pojawi się woda, to stosowny temat założę ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest mniej wydajnie, ale tak jak podejrzewasz, w położeniu pionowym całkowicie zasłania  pierwszy slot PCIe ;)

 

To jest tylko przejściowo, więc mam na to wywalone ;)

 

Na razie procka mam raptem na 4,0 GHz.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest/był ten problem, że jak ją zamontowałem standardowo to nie zmieścił mi się 140mm Eloop, który jest grubszy od standardowych wentyli...

Ale odkręciłem śrubę centrującą z podstawki i udało się cooler przesunąć o te kilka mm w lewo i w końcu się Eloop zmieścił ;)

 

09.JPG

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eLoopy 140mm mają grubość 29 mm zamiast standardowych 25 mm ;)

 

Do tego nowego kompa planuję wpakować je w najwolniejszej wersji (B14-1). 

 

Jesteś ze swoich zadowolony?

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, bardzo. 

Miałem je na MO-RA3, teraz używam w kompie z AC i cały czas jestem pełen podziwu dla NB :)

 

Na NH-U14S eloop przy 1200rpm jest wydajniejszy od oryginalnego śmigła, które lata na 1500rpm. Co prawda jest to znikoma różnica bo max 2C na rdzeniu, no ale jednak jest ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...