Skocz do zawartości
kaczorkcx

wymiana lapka i stacjonarki na dużego lapka do grania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam sprzęt jak w sygnaturce. Zastanawiam się nad wymianą całego złomu na jednego lapka do grania. Mam na uwadze taki komputerek: asus g73jh zastanawiam się o ile będzie to wydajniejsze od mojej stacjonarki i notebooka. Zwłaszcza grafika - z tego co ustaliłem wydajność radeona mobility 5870 jest z grubsza taka sama jak desktopowego 4850. Może lepiej kupić lekkiego lapka z dobrym prockiem (programowanie) + xbox360 (gry)? Dodam, że 4850 w tej chwili mnie już nie zadowala. Kwota, jaką będę dysponować to max 6000. Proszę o ewentualne inne propozycje sprzętu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę tak: nie idź tą drogą ;) Sam swego czasu kupowałem DTR'a 17" za >7k (z 7800gtx, wtedy gdy ta karta była top of the line, również w stacjonarkach), później przesiadłem się na xps'a z podpisu, który w swoim czasie też do ułomków na należał i nigdy nie byłem do końca zadowolony z wyboru. Jasne, da się na tym w miarę komfortowo pograć, gdy mowa o liczbie fps, ale czas pracy na baterii oraz hałas generowany przez laptopy tej klasy to spore wady.

 

Jeśli faktycznie planujesz się pozbyć desktopa (co też swego czasu uczyniłem przecierając dokładnie Twoją ścieżkę), a w dalszym ciągu masz ochotę sobie pogiercować to zastanów się nad bardziej standardowym laptopem plus konsola. Takie połączenie, mnie przynajmniej, sprawia o wiele więcej frajdy.

 

Ja ten budżet podzieliłbym nast.:

 

1. Lapciak 15,6" ca. 2-3kPLN

2. x360 bądź PS3 (na start wystarczy jedna, jak połkniesz bakcyla, to dokupisz może i drugą platformę dla tytułów na wyłączność ;)), ca. 1-1,1kPLN

3. Reszta na projektor.

 

Pozostaje kwestia nagłośnienia i ekranu pod projektor.

 

Sam mam kilku znajomych, którzy pozbywali się stacjonarek po latach zabaw w o/c/ watercooling itd., kupowali wydajne laptopy (łatwiej było "odstawić" wtedy nałóg grania w pecetowy tytuły ;)), nast. przesiadali się na comba laptop + konsole. I wszyscy są raczej chwalą takie rozwiązanie.

Edytowane przez draak
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze inaczej - eliminujemy gry (pozostaje praca: programowanie, grafika, dokumentacja i filmy). Zatem potrzebny lapek z mocnym prockiem, matrycą full hd, podświetlaną klawiaturą numeryczną, napędem blue ray (przecież sobie nie pogorsze :P) i najlepiej żebym mógł podpiąć do niego swoje głośniki w trybie 5.1, reszta wiadomo im więcej tym lepiej (dysk, pamięć) - niestety poza tym asusem, którego podałem nie mogę nic ciekawego znaleźć w cenie do 6k. No może HP Envy 17 1010ew, ale wole dopłacić do asusa. Jakieś propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takich wołów roboczych w tej kategorii cenowej to brałbym coś z serii Latitude Dell'a np. http://allegro.pl/dell-latitude-e6510-i7-740-8gb-nvs-3100m-win-7-pro-i1360887269.html. Ale to prawdziwy laptop do zadań specjalnych, a Ty raczej potrzebujesz coś z mulitmedialnym zacięciem.

 

Co do Twojej propozycji, to config jest porządny. Ja niestety mam uprzedzenia do HP'ków, więc sam bym dla siebie tego laptopa nie wybrał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matryca w tym HP to podwójny szrot (TN, błyszcząca). - tak gwoli wykorzystania laptopa do pracy z grafiką

 

Z takich wołów roboczych w tej kategorii cenowej to brałbym coś z serii Latitude Dell'a np. http://allegro.pl/dell-latitude-e6510-i7-740-8gb-nvs-3100m-win-7-pro-i1360887269.html. Ale to prawdziwy laptop do zadań specjalnych, a Ty raczej potrzebujesz coś z mulitmedialnym zacięciem.

 

Co do Twojej propozycji, to config jest porządny. Ja niestety mam uprzedzenia do HP'ków, więc sam bym dla siebie tego laptopa nie wybrał.

 

Mam laptopa z matrycą 15,6" ... to jest ciasne. Na 21,5" już jest znacznie lepiej.

 

ps. a matryce montowane w laptopach to graficzne ZUO ;) (kłamią barwy jak najęte, a do zabawy kontrast też taki sobie)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no jasne, że cali mało, ale i na 17" DTR będzie ich też za mało- Dell'a linkowałem z uwagi na inne jego walory. Co do matryc generalnie i w szczególe (gdy mowa o tym HP) to pełna zgoda ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już całkowicie nie wiadomo :) ale mówiąc grafika miałem na myśli grafikę na potrzeby www i programów desktopowych - najczęściej oglądana na jeszcze gorszych matrycach. Tak więc z matrycą nie ma co szaleć. Zależy mi żeby była full HD z racji większego upchania okien na pulpicie :). Ważne żeby były soczyste kolorki - nie jestem zawodowym grafikiem. Ten dell ciekawy, niezła wydajność i obudowa, ale faktycznie mało multimedialny jak dla mnie. HP też mi się jakoś specjalnie nie widzi - ten asus z pierwszego postu do mnie przemawia. Orientujecie się jak z wydajnością tych mobility radeonów? Głośniejszy od otwartej stacjonarki z 4850 pewnie nie jest :) Biorę również pod uwagę macbooka pro. Jedyny mankament to stosunek wydajności do ceny - masakrycznie niski. Praktycznie kupując macbooka pro nie otrzymuje ani trochę wydajniejszego sprzętu od tego, jaki w tej chwili posiadam. Płacę za obudowę i system różnicę ok 4000 zł :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W macbook'a pro bym się nie pchał i piszę to jako posiadacz kilku sprzętów apple'a, jeśli faktycznie szukasz dobrej relacji cena/wydajność.

 

Co do testów wydajności mobilnych vga to łap tę linkę (całą stronę też polecam, skarbnica wiedzy o laptopach): Notebookcheck.pl: Mobilne karty graficzne - rozpiska osiągów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znam to :) raczej mi chodziło o relacje kogoś kto miał kontakt z dekstopowym 4850 i mobilnym 5750. Generalnie - jeżeli wydajność nawet jest taka sama to już nie ma po co trzymać desktopa. Chyba jego upgrade też nie ma sensu - tak czy siak na złom :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 3k kupisz stacjonarkę, która będzie lepsza od lapków za 6k. Kupisz 1k drożej - i będzie sprzęcik szybszy od lapków za 10-100k. Jeśli w ogóle zastanawiasz się, czy upgrade'ować aktualnego kompa czy kupować lapa - kupno laptopa będzie wyrzucaniem kasy w błoto. Zapłacisz za mobilność, której nie wykorzystasz. W zamian dostaniesz dużo mniejszą wydajność, o zmianie grafy będzie można zapomnieć, podobnie jak o podkręcaniu. A w obecnej stacjonarce mógłbyś sobie zostawić wszystkie peryferia, budę, dysk, napędy - zmieniasz tylko zasilacz, mobo, proca, grafę i RAM. Nie wydasz nawet 2k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że gdy ktoś prosi o poradę w sprawie kupna laptopa to potrzeba mobilności jest wpisana z definicji w tego typu pytanie. Ale hej- zawsze można doradzić stacjonarkę w dziale Co kupić- Notebooki, Laptopy i inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że gdy ktoś prosi o poradę w sprawie kupna laptopa to potrzeba mobilności jest wpisana z definicji w tego typu pytanie. Ale hej- zawsze można doradzić stacjonarkę w dziale Co kupić- Notebooki, Laptopy i inne.

 

Masz rację, jednak laptop z matrycą 15-17" nie jest za mobilny (mobilny w sensie: mogę go nosić ze sobą i nie wkurza mnie jego wielkość i ciężar), i nie za bardzo nadaje się do grania/oglądania filmów (ekran do 17" zamiast np. ~22" jak w stacjonarnym).

 

Ja bym już wolał nettopa (laptop o masie do ~1,25kg i mały czyli matryca ~10") + stacjonarny komputer (monitor np. ~22")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu się zgodzę :) Żonie kupiłem Winda 10" i to jest faktycznie dopiero pełna mobilność. Choć dla mnie osobiście rozsądnym kompromisem jest 13"- raz, że już da się wygodnie surfować, a dwa, że jak dla faceta- jej ciężar i rozmiar jest wręcz pomijalny. Ale zbaczamy trochę z tematu.

 

kaczorkcx- jesteś już bliżej podjęcia decyzji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja proponuje coś takiego:

- dobry laptop 13-14' np Asus N43JQ N43 i7-740QM 6GB 500GB GF GT435 USB3.0! (1362900767) - Aukcje internetowe Allegro

- monitor np 24'

- xbox360/ps3

 

Poza domem masz poręcznego i mocnego laptopa na którym sobie nawet pograsz, w domu podpinasz go pod monitor i zewnętrzną klawiaturę uzyskując komfort stacjonarki (a ze stacją dokujacą to już poezja), a do zabawy jest konsola, którą też możesz podpiąć pod owy monitor. Mam obecnie podobne rozwiązanie, polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że gdy ktoś prosi o poradę w sprawie kupna laptopa to potrzeba mobilności jest wpisana z definicji w tego typu pytanie. Ale hej- zawsze można doradzić stacjonarkę w dziale Co kupić- Notebooki, Laptopy i inne.

 

Kiedyś bym się z Tobą zgodził, bo lapki były drogie i mało wydajne - więc kupowali je głównie ci, którzy potrzebowali mobilnego kompa. Dzisiaj już tak nie jest - lapka można mieć za 2-3k. Można wyjść z założenia, że za 5-6k to już będzie total full wypas. Jak ktoś nie wie, w co się pakuje, to kupi sobie laptopa, bo to takie fajne pudełeczko, w którym wszystko już jest - nie to, co jakaś tam wielka stacjonarka, która jest dostępna za podobne pieniądze. Tylko za rok może się okazać, że nowe gry nie śmigają już tak ładnie, nagle okazuje się, że grafy nie wymienimy i po prostu trzeba się męczyć z tym co jest. Żeby zrobić upgrade, trzeba kupować nowy sprzęt. A podobne sytuacje już się zdarzały, tylko, że po zakupie, żadna złota rada już nie cofnie czasu.

Jeśli ktoś się zastanawia, czy brać lapa do gier, czy np. konsolę i lapka nie do gier - to można śmiało powiedzieć, że laptop do gier nie jest takiej osobie potrzebny, z prostego powodu - gdyby był potrzebny, nie byłoby zastanawiania się.

 

Radziłbym się zastanowić, czy tak naprawdę jest sens kupowania wypasionego lapa do pracy. Czy mocny proc jest potrzebny, czy to tylko taki bajer, czy konkretna matryca jest potrzebna, czy tak naprawdę jest to nieistotne, bo sprzęt będzie stał na biurku i w każdej chwili możemy sobie podłączyć osobny monitor. Blu-ray, 5.1 - takie połączenie to raczej nie do pociągu/autobusu. Żeby potem się nie okazało, że ten laptop w ogóle nie obaczy świata zewnętrznego, bo nie będzie takiej potrzeby. I żeby też się potem nie okazało, że laptop będzie transportowany na siłę, tylko po to, żeby sobie wmówić, że nie zmarnowało się kasy.

Tyle ode mnie. Nie ja podejmuję decyzję - ale niech ta decyzja będzie przemyślana. Od podstaw. :wink2:

Edytowane przez _OskaR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja proponuje coś takiego:

- dobry laptop 13-14' np Asus N43JQ N43 i7-740QM 6GB 500GB GF GT435 USB3.0! (1362900767) - Aukcje internetowe Allegro

- monitor np 24'

- xbox360/ps3

 

Poza domem masz poręcznego i mocnego laptopa na którym sobie nawet pograsz, w domu podpinasz go pod monitor i zewnętrzną klawiaturę uzyskując komfort stacjonarki (a ze stacją dokujacą to już poezja), a do zabawy jest konsola, którą też możesz podpiąć pod owy monitor. Mam obecnie podobne rozwiązanie, polecam.

 

Całkiem niezła propozycja. Podoba mi się ten lapek. Ale faktycznie musiałbym wtedy zaktualizować stacjonarkę do jakiegoś konkretnego wypasu i zostawić tak jak jest. Wiec powiedzmy mocny lapek 13-14" + puki co płyta główna pamięć i procek do stacjonarki, reszta z czasem. Faktycznie przejrzałem testy i7 mobile to zupełnie inna bajka niż i7 desktop... tak samo jak w tej chwili dual core w stacjonarce jest mocniejszy od c2d p8400 w lapku... Przynajmniej takie sprawia wrażenie. Jakieś jeszcze propozycje na wydajnego lapka z i7 w dobrej cenie? Przyznam że wielkość matrycy 17 cali to nie problem - ostatniej zimy zrezygnowalem z pociągów i nowego sprzętu na rzecz autka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijam temat, bo zbliża się rozstrzygnięcie. Kupuje lapka w czasie między 25.01 a 10.02. Zdecydowałem, że chce mocnego lapka - wydajność bez kompromisów (jedynie cena musi być do ok 6k), czas pracy na baterii i masa nie są ważne. Większość czasu używanie w domu, wyjazdy wyłącznie samochodem. Stacjonarkę zostawię - przydaje się przy serwisowaniu innych komputerów. Z czasem wymienię w niej bebechy. Konsola jednak poczeka. Teraz zastanawiam się czy jako studentowi opłaca mi się brać windowsa (pewnie przyda się licencja inna niż msdnaa przy komercyjnych projektach, ale żal kasy). Zastanawiam się jeszcze który brać model:

http://www.x-kom.pl/p/52020-notebook-laptop-17,3-asus-g73jh-tz002-i7-720qm-8192-1000-brcombo.html

czy

http://www.x-kom.pl/p/59658-notebook-laptop-17,3-asus-g73jw-tz054-i7-740qm-8192-1000-brcombo.html

 

Coś wiecie o dyskach ssh? Czy ten drugi model może być dużo mocniejszy?

Może jeszcze jakieś inne sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie potrzebujesz super mocnej karty graficznej to podobnej klasy sprzętu kupisz o dobre 1-1,5k PLN mniej. A nawet wtedy nie bedzie to totalny paździoch pod względem grafiki.

 

SSH to tradycyjny dysk z talerzami, ale dorzucone ma parę GB pamięci flash dzięki czemu do najczęściej wykonywanych operacji używa tego szybkiego flasha, a do reszty pozostałej przestrzeni dyskowej. To tak w skrócie. Ogólnie fajne rozwiązanie, bo chociaż wolniejsze niż typowy SSD to i tak sporo szybszy niż zwykły twardziej. No i zarówno ceną jak i pojemnością niszczy każdy dysk SSD na rynku. Takie powiedzmy połączenie najlepszych cech jednego i drugiego. W stacjonarkach rozwiązuje się to przez dwa dyski ssd+hdd, a w lapkach przez takie właśnie hybrydy. Ewentualnie jak masz lapka 17" z możliwością wrzucenia dwóch dysków to wtedy też można zrobić combo ssd+hdd.

 

Co się tyczy twoich propozycji to krótka piłka: dosłownie w tym momencie pojawiają się lapki z Sandy Bridge czyli nowymi procesorami Intela. Warto w nie zainwestować, bo raz wydajność znacznie większa, a i cena ma zostać bez zmian. Finansowo na bank się zmieścisz, pytanie tylko czy do tego czasu wyjdzie coś w interesującym Ciebie segmencie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze prawisz Mastha, ale argument z wydajnoscia sandy bridge imho nie bedzie w tym przypadku najwazniejszy. Jest na co czekac glownie z powodu procesu technologicznego. Procki te sa chlodne i energooszczedne. Brzmi jak marketingowy belkot, ale powinno to znacznie zwiekszyc czas pracy na baterii i kulture pracy chlodzenia. Potrafia dostosowac sobie voltage do obciazenia, takze w idle maja okolo 30 stopni =] Jak to sie ma do starych i7 chyba nie musze mowic ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy DTR-ach temperatury i energooszczednosc nigdy nie byly sprawami priorytetowymi, a kolega sam zaznaczył - wydajnosc bez kompromisow. W przypadku nowych prockow to wcale nie tak malo, bo jakies 20-25%. Tak czy inaczej: warto sie wstrzymac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nic nie widzę na piaskowym moście http://www.x-kom.pl/...-17,3-asus.html. Pewnie myślałbym o czymś w stylu g73sh gdyby istnial, natomiast g73sw ma kosztować 1900-2000 euro. To troszkę za dużo i zapewne w grach i tak nie będzie lepszy od g73jh. Nadmieniam, że pozbyłem się dotychczasowego lapka więc czuje się trochę nieswojo :) - chcę nowego jak najszybciej. W tej chwili jestem skłonny kupić http://www.x-kom.pl/...00-brcombo.html ewentualnie jak dyski ssd nabiorą pojemności w rozsądnej cenie to wymienić jednego hdd na ssd. Wersja z dyskami ssh odstrasza mnie słabszą grafiką: http://www.x-kom.pl/...00-brcombo.html - może gdyby istniał odpowiednik z radeonem to bym się skusił. Może gdzieś się natknęliście na taką maszynkę?

Edytowane przez kaczorkcx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa jeszcze N73 - nie liczac grafy to praktycznie blizniacze konstrukcje do G73. A skoro N53 JUZ mozna kupic z nowymi procami to i N73 niedlugo powinien miec upgrade. Gdzies czytalem ze ma byc to poczatek lutego jednak bez zadnych konkretow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duże chłodzenie to raczej wymóg jaki stawia grafika, nie procesor, który w Sandy Bridge będzie jeszcze chłodniejszy. Poza tym jest jeszcze kwestia gier: komuś wystarczają Heroesy, a komuś innemu marzy się Crysis w wysokich detalach. I tutaj faktycznie trzeba sobie dobrać kartę odpowiednią do potrzeb. Z mojego punktu widzenia N73 w zupełności wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia, ale nie szkoda Ci kasy na takiego laptopa? ;) I tak na tym dobrze nie pograsz, a za ta namiastke placisz dodatkowe 3k. Starczy na dobrego laptopa, konsole i tivi, albo dobra stacjonarke do grania i lapka ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia, ale nie szkoda Ci kasy na takiego laptopa? ;) I tak na tym dobrze nie pograsz, a za ta namiastke placisz dodatkowe 3k. Starczy na dobrego laptopa, konsole i tivi, albo dobra stacjonarke do grania i lapka ^^

 

O modernizacji stacjonarki pomyślę później, jak nazbieram worek pieniędzy na jakiś topowy zestawik. Nie chcę kupować dwóch średniaków. Konsola hmmm nie jest mi chyba tak potrzebna. Nowy TV to też wydatek 3-4k. Nie pali mi się, bo wiszą w domu dwa nienajstarsze LCDeki. Dają jeszcze radę. Przy lapku spędzam pewnie ok 95% czasu jaki poświęcam w domu przy kompie. Zdecydowanie wygodniej mi się przy nim pracuje niż przy stacjonarce - niech już to będzie mocny sprzęt z wyświetlaczem możliwie najwyższej rozdzielczości. Zapewne lazarus będzie dużo lepiej wyglądał i szybciej kompilował projekty, mysql też pewnie będzie wydajniej działał na programowym raidzie 0, wirtualizacja również powinna dawać radę, tak samo narzędzia takie jak gimp czy inne - full hd będzie tu mile widziane. Jak by mi nie zależało tak bardzo na wydajności to wziąłbym pewnie macbooka pro i też 6000 by poszło. Tylko że macbook może wygodny ale jak za te pieniądze to muł. Wyceniam go na 2500 za sprzęt, a system nie zrównoważyłby mi wydatku kolejnych 3500. Zmierzam ku zakupowi asusa, bo uważam, że nie ma co oszczędzać ma podstawowym narzędziu pracy i rozrywki, ale jednocześnie trzeba szanować pieniądze zapewniając możliwie wysoki współczynnik cena/jakość :) Wymiana wcześniejszego lapka na jakiegokolwiek innego notebooka w granicach do 3000 PLN nie byłaby zbyt opłacalna. Chociażby dlatego że miałem w nim blueraya, którego ze świecą szukać w tanich konstrukcjach. Chyba nikt nie lubi zmieniać sprzętu i tracić na funkcjonalności. Odnośnie gier - w sumie to ja nie jestem jakimś nałogowym graczem od czasu do czasu lubię w coś pograć, ale jak już gram to niech to jakoś wygląda i płynie. Miło wspominam czasy jak kupiłem poprzedniego złoma (był wtedy dość mocny) i grywałem sobie na wykładach w nowsze tytuły. Zbliża się magisterka więc może wrócę do tej tradycji.

Dzięki za wszelkie sugestie. Rozumiem że nie spotkaliście żadnych podobnych lapków do g73 na sandy bridge?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...