Skocz do zawartości
Doodie

Podkręcanie Intel Pentium III 1000/256/133/1.7V slot1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. O ile mogę podkręcić dany procesor? Jak? Przy użyciu czego? Czy w grę wchodzi pencil mod? Posiadam niefabryczny radiator 11cm/14cm, więc mogę kręcić. Zasilacz :

 

350W Feel

INPUT:115V; 230V

OUTPUT:+3,3V +5V +12V

28A 35A 16A

----------- ------

MAX 200W 192W

-------------------

330W

 

Fizyczne przeróbki przy procesorze są mi obce, ale jak by co to posługiwanie sie lutownicą nie jest dla mnie czarną magią. Przeszukałem net. Znalazłem tylko tematy ocierające się o mój problem lub instrukcję podkręcania innych procesorów.

Z góry dzięki z współpracę.

 

Oto DANE:

 

Procesor PIII 1000/256/133MHz slot1

Płyta P6BAT-A+ wersja 2.0

Chipset ET82C693A/596B

 

Procesor

Name: Intel Pentium III 1000/256/133/1.7V

Family: x86

Freqence: 1000 Mhz

Bus: 133 Mhz

Made: 27, 2001

Package: 242 pin SECC 2

Spec Nr.: SL4BS

Core: Coppermine

Comment: 256 KB L2 cache

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym ecs to nie pokręcisz sobie ale wejdź do biosu i zobacz czy masz w ogóle opcje zmiany fsb i jakie masz pamięci 100 czy 133 ? plyta niby obsluguje fsb 133 ale z tego co czytam to nie jest ani stabilny ani udany produkt :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci 256/133. Procesor też 133. W biosie nic nie zrobie, bo czy zmienie mnożnik, czy napięcie, wszystko wróci do stanu poprzedniego po ponownym włączeniu pc. Znajomy informatyk powiedział,że idze ręcznie, ale nigdzie nie mogę znaleźć schematów pod ten procesor. Znalazłem tylko do Durona na www.ocinside.de.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może będzie się dało podbić fsb programem typu cpufsb, setfsb czy softfsb. Musisz tylko poszukać układu pll na płycie(tu masz jak szukać). Choć wiele takiego pentaka coppermine nie podkręcisz(fsb 133 i niski mnożnik i do tego ograniczenie samego cpu (nie na darmo intel miał problemy z coppermine 1.13). Do tego na tym mobo na bardzo kiepskim chipsecie (mało wydajnym zegar w zegar względem inteli czy VIA 694) jest to po prostu sztuka dla sztuki, tu więcej jeśli idzie o wydajność da "normalne" mobo niż całe podkręcanie czy nawet PIII-S osadzony w tej płycie głównej.

 

Modami na slot1/socket 370 możesz zmienić napięcie, fsb też, ale 133 to maks(wymuszasz wykrycie domyślnego fsb procka jako 133 - u ciebie odpada bo już tyle masz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PLL - 9284DF - 39

9945

CJ960060

ICS

 

Programy: cpufsb, setfsb, softfsb. Czy te programy coś pomogą skoro zwiększają jedynie fsb? Jak zwiększe fsb z 133 na wyższą wartość to PIII przestanie działać. Czy się mylę...?

Próbuję podkręcić procesor dla samej satysfakcji. Nie oczekuję kokosów :)

Edytowane przez Doodie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz inaczej podkręcić PIII :wink: ? Mnoznika nie da się odblokować, to nie socket A, więc do oc zostaje fsb(napięcie zmienisz tylko modem na tej mobo). Spróbuj małymi krokami programem podbijać fsb, nic nie powinno się stać najwyżej ci się komp zawiesi. Staraj się nie przekraczać fsb 150 bo razem z fsb podkręca się pci (przy fsb 133 -> 133:4=33 dla pci, analogicznie wyżej np 150:33=37,5) i agp(tu tylko niektóre stare karty mogą być czułe ale to musiałbyś zdrowo pójść z fsb), przy wyższych wartościach mogą się pojawić problemy z urządzeniami pci czy dyskami twardymi, blokady pci nie ma na socket 370, dzielnika dla fsb 166 także brak. Nie wiem na co stać to mobo, może i ci pójdzie na te 7.5x150, ale jak to jest via 693A to naprawdę najwięcej da płyta gł na dobrym chipsecie(440BX, i815, VIA 694).

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zdziałałem. System zawiesza się przy najmniejszych zmianach konfiguracji w podanych programach. Dostałem parę dni temu Celerona 1200/256/100 -s370. Z tego co widzę po artykułach to nie będzie z nim problemu przy podkręcaniu do 1466MHz:)

Dzięki za pomoc.

Szczęśliwego Nowego Roku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi o 1100@1463(11x133), a nie 1200, celek 1.2 może okazać się nie najlepszym wyborem, nie rzadko bywa że fsb 133=1600 na celku nie da się zrobić. 1100@1463 powinno się udać, ewentualnie trzeba będzie zrobić vmod(nawet ten najprostszy - zwarcie 2 nóżek powinien pomóc) i jak nie da się inaczej zmienić fsb to jest też modzik na 133.

 

Jednak powtórzę się jeszcze raz jak mobo jest na 693A (na motherboards.cz jest napisane Elite BX, czyli o ile dobrze pamiętam właśnie via 693, na fotkach na mostku północnym też widzę via... btw ALi 1621 - BXcell takie chwyty marketingowe) to najwięcej da zmiana mobo na takie z normalnym chipsetem. Via 693A o Ali 1621 nie wspominając skutecznie zabija wydajność tych procków. Taki przykład z życia wzięty, kiedyś miałem mobo na Ali 1621 i celka 400@500, znajomy 433@490 i mobo na 693A, jeszcze inny znajomy miał mobo na 440BX i celka 300A i co tu dużo mówić przy tych samych kodekach ten sam film na celku 300A@300 chodził lepiej niż u mnie na 500, na 693A było podobnie jak u mnie choć może troszkę lepiej, a jak celek 300 był @450 to już w ogóle był odjazd. Dziś przy tych samych taktach procka na różnych chipsetach ni hu nie ma takich różnic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Chyba chodzi o 1100@1463(11x133), a nie 1200" - Na pewnym portalu komputerowym ktoś wykonywał test: "Test procesora Pentium III S 1266MHz". W teście porównawczym brały udział również inne procesory w tym Celeron 1200Mhz. Na końcu autor podkręcił je. "

Dla wszystkich procesorów podał maksymalną osiągniętą stabilną częstotliwość, przy maksymalnym możliwym napięciu zasilającym (1,8V - Celeron 1GHz, 1,85V Dla AMD'kow i 1,6V dla Celerona 1,2GHz, i Pentium III S)"

 

Wyszło dla celerona 1200@1486 - ale chyba podwojnie sie kopsnął bo powinno byc 1463 i jak napisałeś przy procku 1100. Zasugerowałem się wynikiem i nawet nie sprawdziłem błędu-czyli będzie niestabilnie jak polecę na 1200@1596.

 

Użyć pinaów: Vid0, Vid1, Vid2, Vid3, Vss?

 

Czy vmody od Copperminea będą adekwatne do Tualatina?

 

Z napięciem 1,475V wejść na jaką wartość nowego zmienionego napięcia?-patrzyłem na połączenia pinów dla celeronaII i nie wiem czy będą odpowiednie.

 

zaizolować pin BSEL1 dla fsb 133Mhz?

 

A co do wydajności mobo. Kumpel ma jakiegoś p500Mhz, inną płytę, mniej ramów ode mnie, karte graf taką samą,a filmy na stronach internetowych "skaczą" mu mniej, niż na moim dziadzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz szczęście to będzie działać 1200@1600, ale to nie jest tak pewne jak 1000@1333 czy 1100@1463. Ogólnie celki które miałem(wszystkie rev ta1) potrzebowały więcej papu do danej częstotliwości niż PIII-S(TB1), który 1600 to robi nad def vcore, a nawet niższym.

Tak te vmody, a w zasadzie to są vid-mody<-klik są identyczne dla mendocino, coppermine i tualatina zwieranie/izolacja pinów które wymieniłeś(z tym że w prockach slotowych można polecieć z vcore powyżej 2.0V, przy soc370 brakuje vid4, btw w tej chwili mam PIII 733@550@1.3V tak zrobiony - zaizolowane vid0, vid1, vid2 i vid3). Można też na początek po prostu zewrzeć vid1 i vid2(co o ile się nie myle da ci +0.2V przy nominalnym 1.475V, przy 1.5V + 0.1V ), tu nie trzeba poszerzać dziurek w sockecie(do tej operacji dobrze jest zdjąć to "sito" z dziurkami z socketu).

Jak nie możesz wymusić tego 133 zworkami/biosem to tak poszerz dziurkę i zaizoluj bsel1, wtedy mobo powinna widzieć procesor jako taki który ma nominalnie 133(bsel mod).

 

1.8V na tualatinie to chyba za dużo, będzie się grzał dużo dużo mocniej, radzę tyle nie dawać, u mnie na celku po przekroczeniu 1.8 czy 1.85V(juz nie pamietam) proc był mniej stabilny niż na 1.7, a grzał się że ho ho.

 

Btw Te dokładne MHz liczone mnożnik x fsb, nie zawsze mają pokrycie z rzeczywistością, niektóre mobo dają fsb 132,xx inne 133.xx i wychodzi czasem parę MHz mniej czasem więcej.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam socket 370 pod PPGA Celeron Mendocino czyli pod procka max 533MHz.

Celeron 1200 dziala na fcpga2.

 

Bawiałem się vmodami ale dopiero, gdy mi nie wychodzily zaczałem zastanawiac się czemu celek 1200 na czysto nie dziala pod socketem podczas, gdy 500Mhz ruszal. No i obczaiłem (szkoda, że tak późno) ze to wina socketu - na błędach człowiek się uczy. Czyli szyna socketu jest na 66Mhz do 83Mhz.

 

Slot 1 będzie zatem na 100Mhz i 133Mhz.

 

Widziałem, że zrobiłeś moda z ppga na fcpga2. Czyli będe musiał zrobić też coś takiego, żeby ruszył celek 1200? Jak już to jaką przejściówkę polecasz do robótek ręczno - lutowniczych?

 

A może dać sobie spokó i kupić jakąś odpowiednią płytę główną, ale wtedy nie będzie tej satysfakcji :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jak się chcesz pobawić to próbuj, ale ten mod ppga-fcpga2 owszem działa, ale nie na każdej przejściówce slot1-ppga, próbowałem paru i bywa że w zależności od przelotki czasem komp jest niestabilny czy nie chce wstać, po za tym nawet jak to zatrybi to łatwo jest uszkodzić luty z tyłu(np kładąc gdzieś zmodowaną przelotkę) tu problem rozwiązałby lakier przewodzący zamiast lutowania, można też sobie nie celowo wyłamać piny na procku (wkońcu to było chyba 8 zaizolowanych nóżek i jak to będziesz wkładał i wyciągał to do tego to może doprowadzić) pogięcie to już w ogóle gwarantowane, ogólnie masa roboty, a efekt może być taki sobie, choć to co zrobiłem na tej przelotce z tematu(AA370P, pcb 0006), działało perfekt, działało bo obecnie już tego nie używam choć mam dalej tego kompa z mobo compaq i celka 1200, ale procek siedzi w przelotce slot1-fcpga : AA370TS+ mod na fcpga2 jak niżej.

Dołączona grafika

 

Jak chcesz mieć coś bardziej sensownego to najlepiej kupić przelotkę slot1 - fcpga(np AA370TS) i zrobić prostego bxmoda z przylepionego tematu lub jak wyżej (z doświadczenia powiem że działa na większej ilości płyt gł np z compaqami które miałem (tualatinu działają tylko z tym modem), nie powoduje problemów np Asusie Cusl2-c z przylepionym bxmodem zdarza się że czasem proc dostaje vcore 1.95V, z modem jak wyżej nie ma to miejsca).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...