Skocz do zawartości
salah

Głośne "charczenie" karakorum

Rekomendowane odpowiedzi

Karakorum strasznie charczy. Wczoraj jeszcze wszystko było okej.

Przy pierwszym włączeniu było najgorzej, bo słychać było, jakby wentylator o coś uderzał.

Nieco później włączyłem komputer i już troszkę lepiej, ale nadal głośno charczało.

 

Otworzyłem klapę, sprawdziłem czy nie ma jakichś pruszków lub czegoś, ale wentylatorek jest czysty.

Mam go ustawionego na maksymalną prędkość, jak zmniejszę to charczy nieco ciszej.

 

Puknąłem też w niego kilka razy i to też przyniosło pozytywny rezultat :P

Ale nadal to jest niewyobrażalne co się z tym dzieje.

 

W evereście sprawdziłem czujnik - ~1800 RPM, zazwyczaj było ~2100. (chyba, że to zmienia się pod wpływem przeciążania komputera)

 

I czy mogę pozbyć się tego głośnego piszczenia karakorum podczas włączania komputera? (krótki "pisk")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

zmień wentylator ja tak od razu zrobiłem... np na scytche slim streem 800obr. gwarantuje że w zamknietej budzie nie usłyszysz już go.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie po to kupowałem karakorum, żeby teraz zmieniać całkowicie na nowe chłodzenie ;x

Z resztą to tutaj mi polecono właśnie karakorum.

 

 

Niestety ja słabo się spisuje w montażu chłodzenia (karakorum cudem zamontowałem), więc zmiana znowu

na inny wentylator itd. to byłaby dla mnie udręka.. jest jakiś inny sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zmianę samego wentylatora czyli tego wiatraka... :rolleyes:, a nie radiatora, czyli metalu. Po prostu ci się 'zużył', więc trzeba go zmienić.

A karakorum ci polecono, bo to dobre chłodzenie ;)

Edytowane przez Hejger
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pentak zawsze robił budżetówki, i często trafiały się słabsze egzemplarze wentylatorów, w końcu kosztowały one poniżej 20zł a dobry wentyl to ~40zł.

Przejrzyj :

http://www.angela.pl/k328,wentylatory-120mm.html

Edytowane przez master4life

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pentak zawsze robił budżetówki, i często trafiały się słabsze egzemplarze wentylatorów, w końcu kosztowały one poniżej 20zł a dobry wentyl to ~40zł.

Przejrzyj :

120mm :: ..:: Angela.pl ::..

 

Dzięki, a są jakieś które polecasz / których nie polecasz?

Bo nie chciałbym dawać np. 70 zł za wentylator który wydajnością i stabilnością dorównuje innemu za np. 40 zł ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pochwal się jakie cpu siedzi pod tym karakorum. Ta informacja pozwoli ocenić potrzeby, jeśli masz tam ostro kręcone q6600 to trzeba troszkę większe obroty, jeśli E5200 czy E8400 na stock to pewnie jakieś 600 - 800 obrotów wystarczy.

Stosowane przez ciebie ok 2000 obr/min wydaje mi się przesadzone ale jak pisałem, nie wiem co chłodzisz.

W ciemno polecę Enermax T.B. Silence UCTB12 120mm 900obr/min może być za mało na q9550.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak on wsadzi tego slipa na 1,9k obrotów to nie będzie miał radosnej miny. Albo od razu go pod 5v lub jakiś kontroler, 1200-1300 obr przykładowo dla mnie już głośno a taka wydajność już wystarcza w zupełności.

Ewentualnie można pójść na kompromis i kupić dwa tańsze wentylatory, np: Acutake 120mm Pro.

Edytowane przez master4life

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

master4life autor w pierwszym poscie pisze, że zazwyczaj było ~2100rpm. Nie wiadomo jak z wentylacją w obudowie itd. Wsadzi wentylator 1300 obr i będzie żal bo się cpu przegrzewa. Zwolnić obroty wentylator zawsze można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scythe Slip Stream 120mm 1200rpm i wszystko jasne. Tłoczy on przecież ponad 60cfm, czyli tyle i najzwyklejszy wentyl by miał przy ~1500rpm.... Powinien bez problemu styknąć. Zapobiegawczo można wziąć wersje z 1600rpm. Ten na bank styknie.

Edytowane przez DejwiT11
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DejwiT11

 

120mm :: ..:: Angela.pl ::..

 

Mógłbyś mi wskazać który to?

Nie, żebym miał lenia, po prostu trudno mi się odnaleźć, a tam wersja 2k rpm 60 cfm jest droższa od 2k >80 cfm,

nie wiem czy to chodzi o model, czy jak :P

 

Edit:

 

Cała kasta momentami drży, tak jakby gorzej czy coś.

W Evereście cały czas pokazuje tyle samo RPM, ale strasznie charczy. :/

Edytowane przez salah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu się łożysko wyrobiło.

 

TU masz 1600rpm z przepływem powietrza 88cfm ;)

 

30 zł? Myślałem, że będzie to wydatek rzędu 60-80 zł. No ale dziękuję bardzo za pomoc.

W takim razie po świętach zamawiam. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80zł za sam wentylator? Za całe Karakorum przecież tyle dałeś :) Jak masz tyle kasy to możesz sie zabawić w burżuja i kupić Noctuę za 70 ziko, ten ma taką jakość wykonania i kulturę pracy, ze Ci styknie na grube parę lat. Ale sens przepłacania jest niewielki, Scythe też są dobre i nie są przy tym drogie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem ;) skoro mówisz, że Scythe są dobre to raczej wezmę ten.

Po prostu np. jak widzę Zalmana 120 mm za 59 zł to zastanawiam się co on ma takiego lepszego, że jest aż 20 zł droższy niż Scythe.

 

Tak poza tym - wesołych świąt ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest NAJLEPSZY, ale po co Ci NAJLEPSZY?

Jest prawdopodobnie najlepszym, albo jednym z najlepszych przynajmniej wyborów w tej cenie, a nie opłaca Ci się droższego kupować.

Jakie tam temperatury masz na rdzeniach procesora? Co to za rewizja procesora? C1, czy E0? Będziesz dalej podkręcał?

Mój Q9550 wykręciłem do 3,6 GHz na E0, więc nie jest to najlepsza sztuka, a i tak już bardzo wysokie temperatury mam, więc musiałem zainwestować w inne chłodzenie, za które wyłożyłem więcej.

 

Jeżeli będziesz chciał trzymać te 3,2 GHz, albo masz jeszcze sporo luzu z podkręcaniem i temp. to nie ma sensu wyrzucać kasy na mocniejsze wentylatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest NAJLEPSZY, ale po co Ci NAJLEPSZY?

Jest prawdopodobnie najlepszym, albo jednym z najlepszych przynajmniej wyborów w tej cenie, a nie opłaca Ci się droższego kupować.

Jakie tam temperatury masz na rdzeniach procesora? Co to za rewizja procesora? C1, czy E0? Będziesz dalej podkręcał?

Mój Q9550 wykręciłem do 3,6 GHz na E0, więc nie jest to najlepsza sztuka, a i tak już bardzo wysokie temperatury mam, więc musiałem zainwestować w inne chłodzenie, za które wyłożyłem więcej.

 

Jeżeli będziesz chciał trzymać te 3,2 GHz, albo masz jeszcze sporo luzu z podkręcaniem i temp. to nie ma sensu wyrzucać kasy na mocniejsze wentylatory.

 

 

Wg Everesta:

 

CPU ~55 stopni "w stanie spoczynku"

Rewizja A07, przynajmniej tak jest tam wypisane :P

I nie, nie chcę podkręcać już więcej procka. Raczej mi starczy. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W spoczynku 55*C to trochę licho.

Rewizję CPU sprawdzisz w Cpu-z w polu revision ;)

 

No to wynika z tego że mam E0. ;>

 

Aha, temperatura średnia w spoczynku ~45, tylko pierwszy rdzeń podchodzi pod 50.

Edytowane przez salah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...