Skocz do zawartości
fipa

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T

Rekomendowane odpowiedzi

No, jakby nie patrzeć, to płacenie abonamentu jest ustawowym obowiązkiem. Tylko kochana Poczta Polska tak bardzo się zajmuje ściąganiem tegoż, że trzeba głupawe spoty puszczać. Wpływy zjeżdżają po równi pochyłej (nawet nie zjeżdżają - spadają lotem jednostajnie przyspieszonym), a każdy tylko żąda, żeby TVP kupowała nowe rzeczy. Ręce opadają...

 

Ja płacę i wymagam, wiec nie wiem dla czego "ręce opadają". A nad ściąganiem abonamentu od reszty niech pomyślą - od tego też są chyba odpowiedni ludzie, którym paradoksalnie się za to płaci prawda?

 

A co do nadawania przynajmniej z pełnym wypełnieniem kadru 16:9 a nie 4:3 z zawartością 16:9 to akurat to nic nie kosztuje (wystarczy trochę pomyśleć - od czego też są tam ludzie którym się za to płaci prawda? .... chyba jest tam do jasnej ciasnej ktoś od kontroli jakości?).

 

A wracając do HD w telewizji polskiej - zamiast nadawać jakiś TVP HD to zaczęli by po prostu nadawać TVP1 w HD (a TVP HD zlikwidować) - sprzęt mają, wszystko mają ... nie widzę problemu (przy uruchomieniu trzeciej paczki będą mieli okazję to zrealizować, bo w tej chwili rozumiem że nie ma miejsca w istniejących paczkach by HD przecisnąć).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do HD w telewizji polskiej - zamiast nadawać jakiś TVP HD to zaczęli by po prostu nadawać TVP1 w HD (a TVP HD zlikwidować) - sprzęt mają, wszystko mają ... nie widzę problemu (przy uruchomieniu trzeciej paczki będą mieli okazję to zrealizować, bo w tej chwili rozumiem że nie ma miejsca w istniejących paczkach by HD przecisnąć).

A ja widzę problem, tylko ja mam tą przewagę, że pracuję w tej firmie i wiem co mamy i co możemy zrealizować, a czego nie. Pomijam chwilowo kwestie polityki programowej, skupiam się wyłącznie na aspektach technicznych.

 

Ja płacę i wymagam, wiec nie wiem dla czego "ręce opadają". A nad ściąganiem abonamentu od reszty niech pomyślą - od tego też są chyba odpowiedni ludzie, którym paradoksalnie się za to płaci prawda?

Opadają, bo większość nie płaci, a wymaga. W ogóle całą konstrukcję abonamentu należałoby wyrzucić do kosza i napisać od nowa. Raz, że zdefiniować jasno czemu ma on służyć a dwa, żeby zmienić sposób ściągania. Obecnie jest za to odpowiedzialna Poczta Polska, która nie robi kompletnie nic, bo zdaje się nie ma możliwości, żeby np. przekazać te zobowiązania firmie windykacyjnej. A ponaglenia od Poczty to sobie można wsadzić...

Finansowanie mediów publicznych to jest w ogóle temat na długą polemikę.

 

A MPEG-4 spokojnie wystarcza 1/4 przy tym samym materiale.Sam sie dawniej bawiłem w kompresje DVD do x264, 2 Mbps w pełni wystarczało do przezroczystego enkoda, oczywiście z odpowiednimi ustawieniami. W MPEG-2 jak robiłem to nawet średni bitrate 6 Mbps już nie dawał idealnych efektów.

Poza tym jedno kompresja w tempie kilku klatek na sekundę (czy nawet wolniej), a drugie w czasie rzeczywistym, gdzie szybki encoding trzeba nadrobić wyższym bitrate. Dlatego też przeważnie HDTV nie ma idealnego obrazu, szczególnie u nas.

Widzisz, Ty się dawniej bawiłeś, a ja przy tym pracuję na co dzień. I twierdzę, z własnego doświadczenia, że MPEG4 pozwala zmniejszyć bitrate średnio o połowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, Ty się dawniej bawiłeś, a ja przy tym pracuję na co dzień. I twierdzę, z własnego doświadczenia, że MPEG4 pozwala zmniejszyć bitrate średnio o połowę.

 

Ja też się tym kiedyś bawiłem, i też Twierdzę że optymizm Harrego jest przesadzony. Nawet nie wiem czy nie jest przesadne stwierdzenie że mpeg4 zajmuje połowę tego co tej samej jakości mpeg2 (chyba że źle Cię zrozumiałem i miałeś na myśli że mpeg2 zajmuje 150% tego co mpeg4 tej samej jakości) - musiałbym się tym pobawić ponownie by dokładnie określić różnicę.

 

A ja widzę problem, tylko ja mam tą przewagę, że pracuję w tej firmie i wiem co mamy i co możemy zrealizować, a czego nie. Pomijam chwilowo kwestie polityki programowej, skupiam się wyłącznie na aspektach technicznych.

 

Pracujesz w TVP1? Czego by Wam ew. brakowało? Macie cokolwiek zgodnego z HD? (np. kamery). Czy są w ogóle jakieś plany przejścia na HD? Jeśli brakuje pieniędzy to zapewne trzeba zacząć od góry (ściągalność abonamentu ... ).

 

W sumie wymieniacie sprzęt co określony czas, czy jedziecie dokąd się nie rozpadnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracujesz w TVP1? Czego by Wam ew. brakowało? Macie cokolwiek zgodnego z HD? (np. kamery). Czy są w ogóle jakieś plany przejścia na HD? Jeśli brakuje pieniędzy to zapewne trzeba zacząć od góry (ściągalność abonamentu ... ).

 

W sumie wymieniacie sprzęt co określony czas, czy jedziecie dokąd się nie rozpadnie?

Nie jestem za bardzo pewien na które z tych pytań mogę odpowiedzieć nie naruszając tajemnicy przedsiębiorstwa. ;) Odpowiem ogólnikowo, że nie jest tak, że jedziemy na jednym sprzęcie aż się nie rozleci; mamy plany inwestycyjne, różne rzeczy się w miarę potrzeb rozbudowuje/modernizuje. Jak chcesz poznać szczegóły, to aktualne przetargi masz tutaj: Zamówienia publiczne | TVP S.A.

 

Nawet nie wiem czy nie jest przesadne stwierdzenie że mpeg4 zajmuje połowę tego co tej samej jakości mpeg2 (chyba że źle Cię zrozumiałem i miałeś na myśli że mpeg2 zajmuje 150% tego co mpeg4 tej samej jakości) - musiałbym się tym pobawić ponownie by dokładnie określić różnicę.

Sporo zależy od kodera, ale połowę (MPEG4 = 1/2 MPEG2) da się osiągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

To chyba słabych koderów używacie, bo jak kompresowałem film SD w x264 to wystarczyło średnie 2 Mbps. MPEG-2 ze średnim bitrate 4 Mbps wygląda słabiutko. Zresztą niepotrzebne zboczenie z tematu, o co chodzi to że z MPEG-4 można puścić kanał HD zajmujący w najgorszym wypadku tyle samo pasma co kiedyś kanał SD.

 

 

A co do samej restoracji filmów, to ostatnio sporo sie ruszyło w tym temacie w Polsce, choć jakość procesu jest daleka od tego co mamy choćby w USA. No chyba że źródła są aż tak beznadziejne że nie da sie z nich za wiele wycisnąć. Ja bym strasznie chciał zobaczyć odnowione Wakacje z Duchami i Podróż Za Jeden Uśmiech. Nawet jeśli nie na BD, to chociaż na DVD, byle była sensowna jakość. 40-latek też by sie przydał. Tak to raczej nic więcej z polskich staroci mi sie nie podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując offtopic.

 

Skoro nie odpowiada wam telewizja publiczna, telewizja prywatna, jakość transmisji, płacenie abonamentu, ilość reklam, 4:3 SD z przeplotem zamiast HD 16:9, czy cokolwiek innego, do tego sie oburzacie, stresujecie, robicie facepalmy, to po co nadal oglądacie tą telewizję? Wyrzućcie tv przez okno i po problemie, życie stanie się lepsze.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba słabych koderów używacie, bo jak kompresowałem film SD w x264 to wystarczyło średnie 2 Mbps. MPEG-2 ze średnim bitrate 4 Mbps wygląda słabiutko. Zresztą niepotrzebne zboczenie z tematu, o co chodzi to że z MPEG-4 można puścić kanał HD zajmujący w najgorszym wypadku tyle samo pasma co kiedyś kanał SD.

 

Dobra, Ty wiesz lepiej i tyle. Zostawmy ten temat, bo to nie ma sensu.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Wyrzućcie tv przez okno i po problemie, życie stanie się lepsze.

Tak, bo TV służy tylko do oglądania telewizji?

 

Ja w TV oglądam tylko sport, i jeden serial na TVP2 w sezonie. Nic innego nie oglądam, bo nie warto. Tym bardziej chore ile trzeba płacić zeby obejrzeć te kilka godzin sportu miesięcznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do Gwiezdnych Wojen na dwójce w 4:3. W tym samym czasie na TVP HD leciało co samo w 16:9 w bardzo fajnej jakości. :D

 

... no to teraz już zupełnie nie rozumiem dla czego na dwójce puścili 4:3 :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... no to teraz już zupełnie nie rozumiem dla czego na dwójce puścili 4:3 :blink:

 

Dla takich ludzi jak ja - wciąż używam Panasonica 25" CRT - i pewnie nieprędko się to zmieni. Edytowane przez S_Works

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla takich ludzi jak ja - wciąż używam Panasonica 25" CRT - i pewnie nieprędko się to zmieni.

 

Przecież w swoim dekoderze DVB-T możesz ustawić sobie 4:3 i otrzymasz praktycznie to samo gdyby nadawali w 16:9 (minimalnie mniejszą miałbyś rozdzielczość poziomą, czego i tak byś na takim TV nie dostrzegł, a posiadacze dużych panoramicznych TV LCD/Plazmowych byliby dużo bardziej zadowoleni). Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest, zwykła antena siatkówka od analogowej, może odbierać sygnał dvb-t?

 

Tak, może być zwykła antena ... najlepiej z dużym uzyskiem i bez wzmacniacza (wzmacniacz tylko i wyłącznie w ostateczności - podobno przester przy za mocnym sygnale powoduje wiele błędów przy cyfrze ... no i wzmacniacz nie tylko wzmacnia sygnał, ale też szumy i dodaje do tego jeszcze własne szumy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz bardzo zakłóca sygnał. U ojca właśnie zamontowaliśmy podobną antenę jak w poście powyżej i wszystkie kanały pięknie odbierają (fakt że mieszka na Żoliborzu i ma blisko do nadajników na PKiN). Wcześniej miał małą antenkę postawioną na parapecie ze wzmacniaczem. Jak zamontowaliśmy nową antenę to na obrazie były jakby pasy z ziaren, po wyjęciu z gniazdka wtyczki od wzmacniacza starej antenki zakłócenia zniknęły.

Naprawdę warto zainwestować parę złotych w dobrą antenę bez wzmacniacza (o budowie takiej jak w poście powyżej)i cieszyć się ładnym obrazem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa dekodery w domu i gdy był zamontowany wzmacniacz antenowy dekodery te wieszały się. Warto nadmienić, że nie jest to wina sprzętu (gdy dekoder często się zawieszał, ojciec odwoził go na gwarancję i brał inny) a właśnie wzmacniacza.

Edytowane przez Ram1rez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

...ojciec gdy często się wieszał...

Sorry, ale musiałem (słowo wieszał u mnie wyświetlane jest jako ostatnie w danej linijce). :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to http://www.maplin.co.uk/91-element-high-gain-digital-tv-aerial-221124

 

Jakoś daję radę chociaż nie mam pełnego sygnału na wszystkich kanałach :wink: pzdr

 

Dobrze widzę, że ona ma ponad 2m długości? Jakoś nie wyobrażam sobie takiego bydlaka na balkonie :D

 

Ta wygląda lepiej, nieco ponad 1m długości. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz bardzo zakłóca sygnał. U ojca właśnie zamontowaliśmy podobną antenę jak w poście powyżej i wszystkie kanały pięknie odbierają (fakt że mieszka na Żoliborzu i ma blisko do nadajników na PKiN). Wcześniej miał małą antenkę postawioną na parapecie ze wzmacniaczem. Jak zamontowaliśmy nową antenę to na obrazie były jakby pasy z ziaren, po wyjęciu z gniazdka wtyczki od wzmacniacza starej antenki zakłócenia zniknęły.

Naprawdę warto zainwestować parę złotych w dobrą antenę bez wzmacniacza (o budowie takiej jak w poście powyżej)i cieszyć się ładnym obrazem.

 

No tez dajesz przyklad. Sorry jak sie mieszka w warszawie to na kawalku drutu ci sygnal zlapie. Wiem bo brat tak ma. Ja kupilem mieszkanie w Kobylce w prostej linii okolo 15 km do palacu i niestety musze miec antene z tym nieszczesnym wzmacniaczem. Lapie mi wszystkie Muxy plus jakies dodatkowe jak polsat hd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35km po linii prostej do nadajnika na Ślęży, bezpośrednia widoczność z okna wspomnianego pagórka, myślicie ze na jakimś sprzęcie usb z antena na parapecie chwycę jakiś kanał ?

Edytowane przez meeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj 13 wojownik w TVP1 był nadawany w 4:3 - :/ Pewnie sytuacja tak sama jak z tymi gwiezdnymi wojnami ... mają materiał w panoramie, ale nadają w 4:3 - nie wiem czemu.

 

I jeszcze kwestia reklam - wszystko w 4:3 ... łącznie z panoramicznymi reklamami których zaczyna być chyba najwięcej - nie wiem czemu (Polsat i TVN nie mają takich problemów). Jeśli chodzi o reklamy to akurat poza kwestiami estetycznymi mi to lata ... ale dziwne że zleceniodawcy się nie czepiają :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...