Skocz do zawartości
fipa

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T

Rekomendowane odpowiedzi

Korzysta ktoś? Nie chodzi mi o te wszystkie enki, cyfry i inne polsaty.

 

Jestem w bardzo dobrym zasięgu (sprawdziałem na stronie Lokalizator nadajników naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T - SATELLITE Charts ) i z tego co rozumiem wystarczy w miarę świeży telewizor i antena nawet pokojowa, żeby odbierać podstawowe kanały.

 

Moja lokalizacja:

Dołączona grafika

 

Aktualnie mam stary tv i kablówkę UPC za ~50zł. TV oglądam do snu i nie potrzebuję tylu kanałów. Do tej pory jednak na pokojowej antenie ten stary tv niczego nie zbierał, więc jestem zmuszony płacić abonament za kablówkę. Nie mogę montować talerzy na bloku (zakaz wydała administracja, dotyczy całego bloku), bo już dawno zainwestowałbym w jakiś tuner, talerz i po sprawie... Wystarczyłoby mi te dosłownie kilka programów. Pomyślałem, że sensownie brzmi kupno nowego TV na raty i odbiór tej cyfrowej telewizji na pokojówce, a rezygnacja z UPC. Zero dodatkowych wydatków, bo zamiast abonamentu miałbym raty, a w pokoju nowy telewizor.

 

Nie jestem tylko pewien, czy będzie to odbierać, jeśli dotychczas antena w pokoju nic nie zbierała. Ta sama antena z tym samym tv u rodziców na wsi pracowała przez X lat bez zarzutu. Czytałem Czym jest DVB T cyfrowa telewizja naziemna - artykuł na SATELLITE Charts

 

Po za tym niekiedy jest / będzie to alternatywna lub jedyna możliwość odbioru programów telewizyjnych, gdy nie możemy zainstalować anteny satelitarnej a sieć kablowa nie rozprowadza kanałów w naszej okolicy. W dużych miastach akceptowalny odbiór można lub będzie można uzyskać podłączając zwykły kawałek drutu.

Jeśli jesteś już w zasięgu nadajnika DVB-T, potrzebujesz odpowiedni odbiornik. Może być to tuner wbudowany w telewizor (plazma, LCD, LED - kineskopowe z tunerem cyfrowym są rzadkością) lub odbiornik stacjonarny podłączany do telewizora poprzez złącze euro, cinch lub HDMI albo tuner USB do laptopa / komputera (lecz te mają bardzo słabe głowice, do zastosowań DX się nie nadają). (.....) Niekiedy potrzebna będzie również dobra antena kierunkowa (gdy chcemy odbierać sygnał z odległego nadajnika lub o słabej mocy). Jednak docelowo w końcowym procesie cyfryzacji wszystko powinno śmigać na standardowej siatce czy zwykłym drucie. ;-)

Puetna - korzysta ktoś z tego nowego formatu nadawania? Jakie są wasze doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystam i w porównaniu do analogowej - cud, miód i orzeszki. Antenę co prawda mam na dachu, ale myślę, że na pokojowej spokojnie by mogło odbierać (Warszawa Wilanów). Bardzo fajną opcją jest Guide, czyli program TV z opisami wybranych programów/filmów, działa na pewno na TVP i TVN (na innych nie sprawdzałem). Telegazeta już nie jest potrzebna. U siostry na wygwizdowie DTV znacznie poprawiło sprawę, analog śnieżył, podczas gdy przy cyfrowej moc sygnału jest ~70% i wszystko jest ok. Raz w życiu widziałem u niej 'błędy' telewizji cyfrowej (pikseloza :D) w momencie, gdy były mocno niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Nie wiem co jeszcze mogę powiedzieć, bo telewizję oglądam sporadycznie, monitor z tunerem kupiłem pod kątem PS2, w przyszłości PS3 oraz po to, aby móc sobie od czasu do czasu obejrzeć Fakty czy ki inny brainwasher ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej stronie można sprawdzić kiedy i gdzie (według kodu pocztowego) będzie możliwy odbiór dvb-t > przelaczenie.eu - przewodnik po polskim switchover, DVB-T w Polsce

Dla mnie to super sprawa, w końcu będzie można oglądać polskie programy (tvp1, 2, tvn, polsat) w dobrej jakości i zapomnieć o dostawcach zdzierających + - 50zł miesięcznie za papkę w postaci "trzystu" kanałów, łał, z których interesujących jest aż... kilka :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomnieć o dostawcach zdzierających + - 50zł miesięcznie za papkę w postaci "trzystu" kanałów, łał, z których interesujących jest aż... kilka

Mnie też właśnie to podnieca :-) stąd ten temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś godny polecenia model w tym przedziale ? :]

 

Ferguson Ariva T50.

 

 

Dodam jeszcze ze tuner dvb-t do kompa mozna kupic juz za 25-70zl.

Edytowane przez Cmx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ath zerknij na to forum Emitel • Zobacz wątek - Signal HD-507 kontra Not Only TV LV6TMPVR4 - porównanie

Też zastanawiam się nad jakimś tanim tunerem i skłaniam się ku Not Only TV Tuner DVB-T LV6TMPVR4, ale nie jestem jeszcze na 100% pewny zakupu.

w/w tuner nie obsługuje DTS jak coś.

 

@Cmx strasznie jadą na tego ferdka na forum (emitel). Sprzęt nie wyrabia z HD i szarpie obrazem. Zdarza się, że audio nie nadąża nad video.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ariva to jest gowno, przynajmniej satelitarna. Bawilismy sie w pracy Wiwa HD-100 za ok. 200 pln i bylismy bardzo zadowoleni.

 

Jesli chodzi o tuner na USB do kompa, to ja uzywam X3M TU-1100 i jestem zadowolony, dziala bez problemu pod Winda i linuksem. Moglby miec troche wieksza czulosc, bo paczka TVP (nadawana z Raszyna z o polowe mniejsza moca niz komercyjna) czasami mi rwie. Bede musial antene poprawic jak sie ociepli.

W zasadzie jesli tuner obsluguje MPEG-4 to nie powinno byc problemow.

 

Co do anteny (pisze o Warszawie): pokojowa - forget it. Moze jak ktos mieszka w bezposrednim sasiedztwie PKiN. Na Woronicza, przy bezposredniej widocznosci nadajnika, potrzebujemy anteny siatkowej (fakt, pasywnej), a i tak jak ktos przed nia stanie to nie ma sygnalu. DVB-T jest nadawane z mniejsza moca niz kiedys analog. Do tego nadajnik w Raszynie nie jest do konca dookolny, wiec jak komus nie dziala, to warto sprobowac przesunac antene o pare metrow. Paczka komercyjna jest nadawana na kanale 48 (690 MHz), TVP na 55 (748 MHz), dodatkowo z PKiN jest TVN Warszawa na kanale 53 (732 MHz bodajze).

 

Bardzo fajną opcją jest Guide, czyli program TV z opisami wybranych programów/filmów, działa na pewno na TVP i TVN (na innych nie sprawdzałem).

EPG jest na wszystkich programach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki temu tematowi przypomniałem sobie że jest coś takiego jak DVB-T

 

Nie mam dekodera i kablówki to szybko w opcje i przestawiłem i mam teraz

zamiast 7 to 11 kanałów w tym TV4 w znacznie lepszej jakości.

Polecam a jeszcze tydzień temu myślałem o dekoderze...

Szkoda że TVN Warszawa w Lato tylko na próbę puścili bo teraz mi nie łapie już

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w okolicy (Krosno) działa obecnie (stan na dzisiaj) 8 kanałów cyfrowych: Polsat, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TVN, TV7 oraz 2 kanały widmo - nadają sygnał kontrolny. Jeszcze przed nowym rokiem latał na cyfrowym TVP1, TVP2 oraz TVP.INFO. Po nowym roku zniknęły, więc na chwilę obecną lecą analogowo.

 

Całość lata na Samsungu LCD oraz antenie pokojowej aktywnej (z zasilaczem i regulowanym wzmacniaczem). Z obserwacji wynika, że antena powinna być skierowana w kierunku nadajnika (w tym wypadku Sucha Góra), wzmocnienie na maks. Odbiór potrafi zakłócać rozmowa telefoniczna z komórki w danym pokoju. W przypadku starych telefonów zakłócenia są nawet jeśli telefon jest w innym pokoju.

 

Zaprzeczam jednak informacji, jakoby guide (informacja o programie) działała na wszystkich kanałach. Gdy były jeszcze kanały TVP, to na nich informacja o programie była niedostępna. Zawsze jednak pozostawała telegazeta, która na każdym kanale chodzi idealnie. Aby było ciekawiej, to obraz cyfrowy przez 99% czasu chodzi idealnie, podczas gdy ustawienie dobrego obrazu na analogowym TVP2 graniczy z cudem. TVP1 jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w okolicy (Krosno) działa obecnie (stan na dzisiaj) 8 kanałów cyfrowych: Polsat, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TVN, TV7 oraz 2 kanały widmo - nadają sygnał kontrolny. Jeszcze przed nowym rokiem latał na cyfrowym TVP1, TVP2 oraz TVP.INFO. Po nowym roku zniknęły, więc na chwilę obecną lecą analogowo.

 

Całość lata na Samsungu LCD oraz antenie pokojowej aktywnej (z zasilaczem i regulowanym wzmacniaczem). Z obserwacji wynika, że antena powinna być skierowana w kierunku nadajnika (w tym wypadku Sucha Góra), wzmocnienie na maks. Odbiór potrafi zakłócać rozmowa telefoniczna z komórki w danym pokoju. W przypadku starych telefonów zakłócenia są nawet jeśli telefon jest w innym pokoju.

 

Zaprzeczam jednak informacji, jakoby guide (informacja o programie) działała na wszystkich kanałach. Gdy były jeszcze kanały TVP, to na nich informacja o programie była niedostępna. Zawsze jednak pozostawała telegazeta, która na każdym kanale chodzi idealnie. Aby było ciekawiej, to obraz cyfrowy przez 99% czasu chodzi idealnie, podczas gdy ustawienie dobrego obrazu na analogowym TVP2 graniczy z cudem. TVP1 jest ok.

 

Przeskanuj jeszcze raz całe pasmo. Kiedyś było coś takiego jak MUX1, na którym leciały kanały TEST TVP1, TEST TVP2 i TEST TVP Info i tam faktycznie nie było EPG. Obecnie TVP nadaje w ramach tzw. MUX3 i są w nim TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Historia i TVP Kultura, wszystkie z EPG. Czy sygnał ten jest obecnie dostępny z Suchej Góry mogę sprawdzić jutro jak będę w pracy, zresztą informacja ta powinna być do znalezienia na stronie Emitela.

 

Co do anteny - strasznie szerokopasmowe bydlę masz, skoro sygnał zakłócają Ci komórki chodzące ok. 150 MHz poza pasmem TV (przy założeniu GSM900).

 

EDIT: szybkie google mówią, że z Suchej Góry jest nadawany tylko MUX2 (paczka komercyjna), TVP1 i 2 analogowo i kilka kanałów radiowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszukiwałem pasmo bodajże w czwartek i nie było TVP. Dzisiaj wpadłem na stronkę przelaczenie.eu i wynika z niej, że MUX1 jest wyłączony, a MUX3 wchodzi w kwietniu. Czyli TVP było puszczone bardzo testowo i dopiero w kwietniu można się spodziewać powrotu wersji cyfrowej.

W sumie nie jest to wielka strata - piszę o tym raczej w formie czysto informacyjnej, a nie wyrazu tęsknoty za tymi kanałami ;]

 

Antenka firmy "Uduś" - jakieś niemiecki wynalazek:

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZlyUser

Antenka firmy "Uduś" - jakieś niemiecki wynalazek:

 

Jesli masz dokłądnie to co na zdjęciu to jest to chinski wynalazek sprzedawany pod kilkunastoma nazwami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz dokłądnie to co na zdjęciu to jest to chinski wynalazek sprzedawany pod kilkunastoma nazwami.

 

Dokładnie tak jak piszesz. Przed zakupem widziałem kilka takich i mimo różnych pudełek i cen, w środku jest niemal identyczne urządzenia - kwestia naklejek. Napisałem "niemiecki wynalazek", bo akurat na moim reklamuje się jakaś niemiecka firma. Nie mniej jednak antenka spełnia swoje zadanie bez potrzeby wystawiania wymyślnych masztów za okno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientujecie się może w materii dekoderów do tej telewizji? Niedługo mi odpalą w okolicy nadajnik i trzeba czegoś szukać, żeby działało na starym telewizorze. Jako alternatywa może być jeszcze cyfrowy dekoder satki z DVB-T, wtedy zrobię najwyżej multiroom.

 

ULLISSES, porównaj sobie taką błahostkę, jak jakość logo na kanałach, które nadają jednocześnie w sd i hd. A jeżeli to Cię nie przekona, to może jeszcze się wsłuchaj - zwykle brzmią inaczej. Dość długo się obchodziłem bez hd, ale od kiedy je mam, raczej do wersji sd nie wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kanale SD tez mozna puscic dzwiek Dolby Digital (tak jest zreszta np. w TVP1 i TVP2) i bedzie brzmial tak samo jak HD.

 

Co do jakosci - wiadomo, ze HD bedzie wygladac lepiej niz SD, ale pod warunkiem, ze material zrodlowy jest w HD. Zwykla upkonwersja SD->HD nic nie wnosi poza tym, ze wiecej pasma to zajmuje.

 

Na kanaly HD w DVB-T szybko bym nie liczyl, na razie jeszcze wszystkich SD nie ma...

 

Co do dekoderow - za ok. 200zl da sie kupic cos sensownego, co dodatkowo bedzie filmy z USB odtwarzac i miec funkcje PVR na podlaczony dysk USB/pendrive. Ew. mozna sie zaopatrzyc w dekoder hybrydowy TNK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po prostu myslalem, ze caly sens przechodzenia na dvb-t, to zeby wprowadzic hd. no ale coz. 576i wyglada przyzwoicie, zwlaszcza, ze jeszcze nie tak dawno bylo tylko 480.

ja jednak najbardziej czekam na moment, kiedy bede mogl sobie wylaczyc lektora i ogladac film z oryginalnym dzwiekiem + napisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...zapomnieć o dostawcach zdzierających + - 50zł miesięcznie za papkę w postaci "trzystu" kanałów, łał, z których interesujących jest aż... kilka :razz:

 

Zapomniałeś dodać, którzy dają możliwość oglądania wszystkich meczy LM w HD, lub naszej piłki kopanej, dokształcania się poprzez programy popularno-naukowa w HD, itd.

Te "trzysta" kanałów można mieć za darmo bo to FTA dostępne dla każdego.

Dopóki nie miałem zdzierającego dostawcy nie wiedziałem co tracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)ja jednak najbardziej czekam na moment, kiedy bede mogl sobie wylaczyc lektora i ogladac film z oryginalnym dzwiekiem + napisy.

 

Jest jakakolwiek platforma, która coś takiego umożliwia? Tzn napisy, bo soundtracków mam zwykle co najmniej dwa do wyboru na międzynarodowych kanałach. W polskich chyba się nie doczekam dnia, że wyłączę lektora i w końcu zrozumiem dowcip w jakimś sitcomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po prostu myslalem, ze caly sens przechodzenia na dvb-t, to zeby wprowadzic hd. no ale coz. 576i wyglada przyzwoicie, zwlaszcza, ze jeszcze nie tak dawno bylo tylko 480.

ja jednak najbardziej czekam na moment, kiedy bede mogl sobie wylaczyc lektora i ogladac film z oryginalnym dzwiekiem + napisy.

 

Jakie 480? Sygnal analogowy SD ma 576 linii, w tej materii DVB-T nic nie zmienilo.

 

@m4r - Umozliwia to zarowno satelita, jak i DVB-T. Daje sie po prostu drugie audio w wersji oryginalnej + sciezka napisow (od biedy w telegazecie). Swego czasu na TVP HD lecialy Gwiezdne Wojny ze sciezka oryginalna + napisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polsat dał transmisje meczu Arsenal Londyn - FC Barcelona w HD.

 

Muszę przyznać, że byłem miło zaskoczony, gdy otworzyłem browara i zobaczyłem znaczek HD. Przez cały mecz nie było żadnych zakłóceń, cud, miód, cycki z masłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polsat dał transmisje meczu Arsenal Londyn - FC Barcelona w HD.

 

 

Wojna się już szykuje bo złamali prawo.

Mieli prawo do pokazania tego meczu jedynie w darmowym kanale.

Udostępnili HD na czas trwania meczu bo pominęli jakieś kruczki prawne ale nie wiadomo czy do końca legalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...