Skocz do zawartości
itsme

Raid 0 / zmniejszenie pojemnosci macierzy dla zwiekszenia wydajności

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was serdecznie.

Znalazłem sie na tym forum gdyż nurtuje mnie jedno pytanie, mianowicie mam 4 dyski hd502hj samsunga (500GB jeden) chce zrobić raid 0 tylko wymyśliłem sobie, że zmniejsze pojemności dysków o połowe. Konkretniej chodzi o to,że będę miał 2TB do dyspozycji, a tyle nie potrzebuje, wiem natomiast,że początkowe obszary dysków twardych są najszybsze przez wyższą prędkość obrotową dlatego jak już wspomniałem chcę wykorzystywać tylko tą szybszą połowę z każdego dysku. I tu pojawia się moje pytanie:

czy gdy ustawie w macierzy łączną wielkość wszystkich partycji na maxx 1TB to:

-kontroler wykorzysta ładnie tylko połowę z każdego dysku i sprawi, że rzeczywiście będę pracował na początkowych obszarach dysków

-czy też wykorzysta całe 2 pierwsze dyski tworząc tą powierzchnię 1 TB i pozostawi 2 następne dyski wolne ??????

 

Chcę dodać, że te dyski kupiłem bo w jednostkowych testach są najszybsze i że nie interesują mnie żadne inne raidy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam was serdecznie.

Znalazłem sie na tym forum gdyż nurtuje mnie jedno pytanie, mianowicie mam 4 dyski hd502hj samsunga (500GB jeden) chce zrobić raid 0 tylko wymyśliłem sobie, że zmniejsze pojemności dysków o połowe. Konkretniej chodzi o to,że będę miał 2TB do dyspozycji, a tyle nie potrzebuje, wiem natomiast,że początkowe obszary dysków twardych są najszybsze przez wyższą prędkość obrotową dlatego jak już wspomniałem chcę wykorzystywać tylko tą szybszą połowę z każdego dysku. I tu pojawia się moje pytanie:

czy gdy ustawie w macierzy łączną wielkość wszystkich partycji na maxx 1TB to:

-kontroler wykorzysta ładnie tylko połowę z każdego dysku i sprawi, że rzeczywiście będę pracował na początkowych obszarach dysków

-czy też wykorzysta całe 2 pierwsze dyski tworząc tą powierzchnię 1 TB i pozostawi 2 następne dyski wolne ??????

 

Chcę dodać, że te dyski kupiłem bo w jednostkowych testach są najszybsze i że nie interesują mnie żadne inne raidy...

 

Dobrze myślisz. Będzie szybciej, kontroler wykorzysta początkowe obszary dysków.

Wzrośnie transfer i zmniejszą się czasy wyszukiwania (mniejszy ruch głowicy).

Tylko, że twój pomysł jest pozbawiony sensu!

 

Nie lepiej założyć macierz o pojemności np. 100GB i mniejszym strip size na system + programy (początkowe obszary dysku).

A na reszcie miejsca założyć drugą macierz o pojemności Y na dane?

 

Nawet nie wspomnę o awaryjności takiego rozwiązania.

Edytowane przez klami85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam was serdecznie.

Znalazłem sie na tym forum gdyż nurtuje mnie jedno pytanie, mianowicie mam 4 dyski hd502hj samsunga (500GB jeden) chce zrobić raid 0 tylko wymyśliłem sobie, że zmniejsze pojemności dysków o połowe. Konkretniej chodzi o to,że będę miał 2TB do dyspozycji, a tyle nie potrzebuje, wiem natomiast,że początkowe obszary dysków twardych są najszybsze przez wyższą prędkość obrotową dlatego jak już wspomniałem chcę wykorzystywać tylko tą szybszą połowę z każdego dysku. I tu pojawia się moje pytanie:

czy gdy ustawie w macierzy łączną wielkość wszystkich partycji na maxx 1TB to:

-kontroler wykorzysta ładnie tylko połowę z każdego dysku i sprawi, że rzeczywiście będę pracował na początkowych obszarach dysków

-czy też wykorzysta całe 2 pierwsze dyski tworząc tą powierzchnię 1 TB i pozostawi 2 następne dyski wolne ??????

 

Chcę dodać, że te dyski kupiłem bo w jednostkowych testach są najszybsze i że nie interesują mnie żadne inne raidy...

 

Nie rozumiesz zasady działania raid 0 najwyraźniej, dane sa dzielone na paski. Tyle pasków ile dysków. Więc nie mogą trafiać najpierw na dwa dyski ;)

Poza tym dyski są zawsze zapisywane od zewnętrznych (najszybszych) obszarów więc niezależnie czy zrobisz 2TB czy 500GB te początkowe obszary będą tak samo wykorzystywane w pierwszej kolejności.

Kolejna sprawa to brak sensu takiej macierzy bo o ile nie korzystasz z transferów liniowych (np edycja video) to nie skorzystasz z przyrostu wydajności w stosunku do np 3 dysków.

Więcej dysków to większe obciążenie kontrolera (czyli sterownika i CPU) to powoduje straty i w rezultacie brak odczuwalnej różnicy w wydajności takiej macierzy. Szczególnie pod system, aplikacje i np gry.

Największy przyrost dają dwa dyski w macierzy, potem trzeci jeszcze wnosi troche ale już czwarty nic nie daje. Oczywiście rzecz dotyczy domowych Raid w płytach, w profesjonalnych kontrolerach z własną pamięcią to inna bajka.

 

A tak w ogóle tani dysk SSD bije wydajnością takie macierze bez wysiłku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...