Skocz do zawartości
Caleb

Ivy Bridge 22 nm - Następcy Sandy Bridge 32 nm

Rekomendowane odpowiedzi

No i ch**. Dałem PLL na auto co dało 1,83v i mimo to po półgodzinnej rozgrywce w BF WHEA Logger się odezwał Dołączona grafika . Maksymalna temperatura zanotowana na najcieplejszym rdzeniu to 66*C. Jednak problem dalej jest, nie wiem już o co mu chodzi...

 

zwieksz v na procku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ile masz stopni w pokoju? Żeby mieć w IDLE 15 stopni na procku to musiałbyś mieć w pokoju piętnaście stopni lub mniej...

 

Pozdrawiam

 

Koło 20 C. Jeden rdzeń schodzi mi do 15 jak nic się na nim nie dzieje ... reszta ma 22 C. Szczerze to nie wiem co jest przyczyną, czy tam tak dobrze wszystko styka, czy też może czujnik wariuje ... ale teraz widzę 13C (nie utrzymuje się dłużej niż ułamek sekundy).

 

post-9979-0-37839900-1359098705_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cripple - coś ta temperatura jest u Ciebie naciągana. Nie będę się wykłócał bo nie w tym rzecz.

 

Dejwi - opis konfiguracji był już napisany w moim poprzednim poście. Napiszę jeszcze raz:

 

 

Płyta: MSI Z77A-G45

Procesor: I3570k

Cooler: Coolink corator ds

 

Temperatury podane na moim przednim screenie pokazują temperaturę procka przy dynamicznej prędkości wentylatora więc chwilowe maksymalne dobicie jest wysokie ale wentylator nie pracuje nawet na 50% swojej mocy. Gdy wyłączę funkcję SMART na wentylatorze temperatury spadają do 60-63C.

 

Wczoraj pograłem ponad 3H w Skyrima z dogranymi modami, które wyciskają 7 poty z kompa. 0 zwiech, cisza, temperatury maksymalnie do 71C.

 

Dejwi - musisz robić coś źle. Ja też jeszcze przedwczoraj miałem wręcz wisielczy humor bo komputer non stop pokazywał różki i nic nie mogłem ustawić na nim sensownego. Dokładnie przewertowałem ten temat. Poczytałem o funkcjach procesora co jest do czego i po co to się używa, oraz sam pokombinowałem z napięciami. Uważam, że 4,5Ghz na napięciu 1,270 to bardzo dobry wynik. Zmiana pasty naprawdę pomogła. Ta dołączona do zestawu z Coolinkiem wyglądała jak zwykła pasta do zębów i to słabej jakości. Zalman to nie ta liga. Była po pierwsze bardzo gęsta i klejąca i z innych składników. Kosztowała 20 zł a zbiła mi temperaturę maksymalną o 14C. To naprawdę bardzo dużo! I to bez cięcia kapturka na procku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pojawił się problem gdy comp pozostaje dłuższy czas w stanie uśpienia. Po powrocie do windy mam taktowanie proca 3,4GHz i nawet turbo nie działa. Musze sprawdzić który stan oszczędzania energii za to odpowiada.

 

Druga sprawa to testy stabilności - przerzuciłem się z Prime na Intel Burn Test. Jeśli jest niestabilność to dość szybko wyskoczy informacja o tym. Testuję w trybie Maksimum i procek jest stabilny, ale RAMy poza ustawieniem fabrycznym w trybie XMP wywalają się po jakimś czasie. W grach owocowało to np. po godzinie zamknięciem aplikacji z komendą crash xxx.exe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Epoxer - płyty MSI mają coś takiego jak 3 tryby ustawień OC w biosie. Po pierwsze musisz zaznaczyć funkcję, aby ustawienia były ładowane z biosu a nie za pomocą przycisku. Po drugie musi być aktywny tryb MSI OC GENIE. Bez tego OC po prostu nie ruszy nawet jeśli profil będzie odpowiednio zdefiniowany. Ustaw napięcie 1.260-1.270V i daj mu ratio x45. Wyłącz turbo oraz wszystkie funkcje do oszczędania energii. Musi ruszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że muszę się bardziej zagłębić w biosie tej płyty. OC Genie mam wyłączone. Co do CPU to jak pisałem na razie nie ruszam. Jestem zadowolony z tego co jest - rekordów nie biję a patrzę m.in na pobór energii i temperatury. Procek jest stabilny przy 4.4GHz 1,225V, PLL 1,75V reszta napięć AUTO. Chodzi o ustabilizowanie RAMu poza profilem XMP.

 

Wieczorkiem pobawię się napięciami VCCIO oraz VCCSA, może to mnie gdzieś zaprowadzi :-)

Edytowane przez epoxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwieksz v na procku

 

No tak, tylko dalsze zwiększanie już mnie nie bawi, w prime 1,4v i 90*C na Large FFT's a na Small nawet już nie próbuję bo 100*C to jest w pół minuty od rozpoczęcia testu. Myślałem, że da radę przy tym vcore zostać a innymi opcjami doszlifować.

Możliwe to to, żeby na 4,2ghz chodził przy 1,15 - 1,16v w prime a na 4,5 miał problem przy 1,4? Coraz bardziej mam ochotę zostać przy tych 4,2ghz - chłodno, cicho, oszczędnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dejwi - 4,5 nie potrzebuje napięcia 1,4V! Na takim napięciu robi się 4.6-4.7. 4.5 idzie zrobić w granicach 1,26V-1,35V i tutaj bym szukał stabilnego środka. Może cooler nie daje rady? Masz ustawioną dynamiczną prędkość pracy chłodzenia czy statyczną full speed? Na pewno masz to dobrze zmontowane? Dobrze nałożoną pastę itp? Gdzieś musi być przyczyna. Sam to przerabiałem i w moim przypadku wyszedł po prostu brak wiedzy i słaba pasta. Druga kwestia jeśli masz stabilne, ciche i chłodne 4.2 to przy tym zostań. Te 300Mhz to co najwyżej kilka klatek więcej w grach. W sumie gra nie warta świeczki jeśli masz takie problemy z stablizacją procka. Przeglądając twój zestaw dochodzę jeszcze do jednego wniosku - a może winowajcą jest zasilacz? Pentagram nie jest firmą, która robi dobrej jakości zasilacze. To zwykły nalepkowy średniak.

 

Epoxer - na spokojnie ;). Na pewno znajdziesz przyczynę problemu i uzyskasz zamierzoną wartość.

 

Cripple - czujnik podaje Ci błędne informacje. Zastanów się sam 13C to naprawdę niska temperatura a założę się, że w pokoju masz 20-25C. Nie może być tak, że temperatura na procku jest aż tyle niższa od otoczenia.

Edytowane przez Qidin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrej jakości to on był, ale 5 lat temu. Planuje wymiane, ale tylko ze względu na jego wiek i słabnącą sprawność, bo nie sądze by nie dawał rady. Proc dużo nie bierze, grafa też umiarkowanie.

Summa summarum, chyba masz rację, zostane narazie przy 4,2 póki nie wymienię grafy i zasilacza. A jak to zrobie to przy okazji wymiany pasty jeszcze skrupulatniej przyłoże sie do montażu chłodzenia, chociaż filozofii tam żadnej nie ma i raczej mam dobrze założone, bo ogólnie temperatury są w miare niskie, prócz prime ofc.

 

Pzdr.

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cripple - czujnik podaje Ci błędne informacje. Zastanów się sam 13C to naprawdę niska temperatura a założę się, że w pokoju masz 20-25C. Nie może być tak, że temperatura na procku jest aż tyle niższa od otoczenia.

 

Pewnie tak jest, sam pisałem, że przez ułamki sekund takie temp pokazuje, ale fakt że samo z siebie tak nisko nie powinno spadać.

 

Epoxer - płyty MSI mają coś takiego jak 3 tryby ustawień OC w biosie. Po pierwsze musisz zaznaczyć funkcję, aby ustawienia były ładowane z biosu a nie za pomocą przycisku. Po drugie musi być aktywny tryb MSI OC GENIE. Bez tego OC po prostu nie ruszy nawet jeśli profil będzie odpowiednio zdefiniowany. Ustaw napięcie 1.260-1.270V i daj mu ratio x45. Wyłącz turbo oraz wszystkie funkcje do oszczędania energii. Musi ruszyć.

 

Nie wiem jak na Waszych płytach MSI ale ja mam tego Genie wyłączonego, tylko problemy mi robił i nijak w nim nie mogłem ustawić mnożników Turbo. Jedynie w trybie ECO mogę to zrobić, dodatkowo mam wszystkie opcje do oszczędzania energii włączone i jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Epoxer - na spokojnie Dołączona grafika. Na pewno znajdziesz przyczynę problemu i uzyskasz zamierzoną wartość.

 

 

Ustabilizowałem RAM na 2400MHz przy procku 4.4GHz - taki był cel. Z timingami myślałem, że lepiej pójdzie - ostatecznie cl11-13-12-31 2T 1.65V. Sprawdzę jeszcze przy troche niższym napięciu.

 

Wyniki nie są myślę takie złe: Aida 64 odczyt 23226MB/s, latency 37,6ns. Intel Burn Test 120GFlops.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisałem by nie żyłować mhz , bo będzie gorzej zamiast lepiej. Po wstępnych testach mogę napisać , że kręcenie pamięci na ivy daje wyrażnie mniej niż na sb(przynajmniej w grach). Prawdopodobnie wynika to z lepiej dopracowanego kontrolera Dołączona grafika

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i umnie by tak to wygladalo im wiecej pamieci podkrece tym gorzej o/

 

Koło 20 C. Jeden rdzeń schodzi mi do 15 jak nic się na nim nie dzieje ... reszta ma 22 C. Szczerze to nie wiem co jest przyczyną, czy tam tak dobrze wszystko styka, czy też może czujnik wariuje ... ale teraz widzę 13C (nie utrzymuje się dłużej niż ułamek sekundy).

 

post-9979-0-37839900-1359098705_thumb.png

 

Moj Min temp notuje okolo 16C na dwuch i nastepnych okolo 23C w spoczynku

post-154996-0-57182400-1359143224_thumb.jpg

Edytowane przez NuKeR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie vapochile czy LN2 ze wam pokazuje temp. mniejsza jak temp. otoczenia? /Sarkazm off. Jak tak pokazuje to znaczy ze albo sensor jest z tylka albo program.

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie dla porównania 2133 CL10-11-10-27-2T z AIDY64 Odczyt 23848, Zapis 24055, Copy 27353, czas 35,6 ns

 

Istotne jest to przy jakim zegarze CPU - zjedź do 4.4GHz tak jak ja mam i porównaj wyniki ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to daj mnoznik 44 i zobacz wtedy stabilnosc, jesli bedzie ok, to wtedy obnizaj stopniowo v i podaj wartosc stabilna dla mnoznika 44

 

Też już próbowałem, trzeba powyżej 1,3v do 4,4ghz co kompletnie mi sie nie opłaca biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na napięcie do 4,2ghz...

 

PS. nie ogarne tego, popołudniu na 1,16v chodził na 4,2ghz w prime ze 20 minut, a teraz bez tykania ustawień ledwo włączyłem kompa to whea.... OMG.

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istotne jest to przy jakim zegarze CPU - zjedź do 4.4GHz tak jak ja mam i porównaj wyniki ...

 

Sam masz MSI Mpower Z77 powinieneś śmigać tu na 4,7Ghz. Po to się kupuje procek z k literką by ustabilizować go na max 24/7 i tak używać, przynajmniej moje było takie założenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje priorytety. Główną przyczyna zmiany platformy był zbyt niski sredni i minimalny FPS przy poprzednim procku (q9400@3.4GHz) w tytułach gdzie procesor ma duże znaczenie jak Assassins Creed's 3, NFS Most Wanted, GTA IV a także Batman AC i FC3. Przy 4.2 a tym bardziej 4.4GHz obecny procek "nie ogranicza" już podkręconego GTX 660 więc nie widzę sensu żyłowania w górę walcząc z temperaturą i zwiększając niepotrzebnie pobór energii. Z temperaturą wiąże się m.in hałas wentylatorków, ja mam w budzie tylko wentyl na CPU, VGA i w zasilaczu. Żadnych dodatkowych. Przy zamkniętej obudowie w grach CPU dochodzi do 60C, VGA do 65C - wentylki ledwo zwiększają obroty i jest cisza a ja często gram nocą więc dźwięk też jest zciszony. Wersja K pozwala na zmianę mnożnika a nie zabawę w BCLK czego nie lubią niektóre RAMy, ponadto łatwiej taką sztukę odsprzedać.

 

Co do RAMów i timingów tak jak pisałem: przy tym samym taktowaniu CPU większą przepustowość i wydajność w grach daje 2400 cl11-13-12-30 niż 2133 cl10-11-10-25. Różnica wynosi 1GB/s w przepustowości i 1,1ns w czasie dostępu.

 

 

Poniżej wpływ różnego taktowania RAM i cl na FPS w FC3.

 

post-10949-0-90385400-1359212984_thumb.jpg

 

Źródło: pclab

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DejwiT11 wychodzi jednak na to że nie będzie winna płyta tylko kiepski egzemplarz procka.

 

Też to czuje w moczu. Chociaż poddawać sie nie mam zamiaru, ustawiłem LLC na 100% i pół godzinki przeszło prime bez whea na 4,2 @ stock (~1,15v).

@DejwiT11 na twoim miejscu pobawiłbym się zapalniczką piezoelektryczną

 

co to miało być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaaa :D niegłupie Dołączona grafika Aczkolwiek mi się nie pali. Gdybym miał jakąś MPower to pewnie by mnie bardziej drażnił, że nie moge sie pobawić. Cóż, z czasem może znajdę optymalne ustawienia dla niego. To jest wciąż 3570k, czyli wydajny procek do gier, nawet na 4,2 czy 4,4 nie powinien ograniczać nawet high-endowych graf. Jak będe miał go dość to pewnie łatwiej bedzie mi przejść na haswella ;)

 

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytajac ten temat zaczalem watpic czy brac IB ... te temperatury po OC mimo dobrego chlodzenia mnie dobijaja. Mieszkam na poddaszu gdzie latem jest naprawde cieplo i wiem, ze z temp 80-90C moze sie zrobic kolo >100C. Sam nie wiem co robic, moze lepszym rozwiazaniem bylo by wziac SB ?? Tylko pytanie jak sie kreca nowsze sztuki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale nie zapominaj że zegar w zegar IB jest jednak szybszy więc nawet gdybyś pokręcił SB o te 200MHz więcej to efekt wyjdzie ten sam. A jednak IB to nowsza bardziej energooszczędna technologia i będzie o większej wartości przy odsprzedaży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...