Skocz do zawartości
Caleb

Ivy Bridge 22 nm - Następcy Sandy Bridge 32 nm

Rekomendowane odpowiedzi

po zmianie biosu na najnowszy 1.60 w asrock z77 ex4 udało mi się zbić napięcie procka w offsecie z ~1.275v na ~1.256 co dało 5C mniej w linxie+avx z 90 vs 85 :D dalej jest 4500 tego :mur: na razie nie przebiłem

 

wcześniej +0,110V oraz level 4 teraz +0,035 i level 2

 

Dołączona grafika

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaodrze jesteś w stanie wytłumaczyć krótko jak podkręcać te procesory, albo przesłać swoje ustawienia (posiadam taką samą płytkę) ?

Szukałem w internecie, ale wszystko jest po angielsku.

 

 

Czy te procesory podkręca się tak samo lub podobnie jak Sandy Bridge ? Poradników pod nie jest bardzo dużo. Mam jedynie doświadczenia z platformą 1156 :]

Edytowane przez Safat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też się przesiadłem z 1156 i musiałem to "poczuć". rozumiem że nie chce ci się czytać tych 20 paru stron w ciągu których jest kilka zrzutów ekranu oraz ustawień zapodanych przez innych. ja wczoraj chwile posiedziałem przy nowym biosie i szczerze go polecam. poprawa na levelach jest znacząca.

 

wieczorem mogę zrobić screeny z biosa i wrzucę ci do nich linka. ogólnie w telegraficznym skrócie to wygląda to tak:

 

Core 45

Spread Spectrum Disabled

Intel SpeedStep Technology Enabled

Intel Turbo Boost Technology Enabled

Additional Turbo Voltage Auto

Internal PLL Overvoltage Enable

Long Duration Power Limit 300

Long Duration Maintained 1s

Short Duration Power Limit 300

Primary Plane Current Limit 500

Secondary Plane Current Limit 500

 

reszta jak widać na zrzucie powyżej. ustaw dokładnie tak samo i próbuj z offsetem i levelami.

PLL na minimum.

 

im wyższy level tym płyta sama bardziej dovoltowuje procka pod obciążeniem dlatego wtedy ustawia się mniejszy offset włącznie z ujemnym. umnie na wszystkich levelach oprócz 2 procek stabilny był dopiero na 1.276-1.288V (odczyt z cpuz pod obciążeniem linxem z avx) a na level2 przy 1.256V jest stabilnie - po godzinie testów ale już wiem którymi szukać stabilności ;) - linx z avx przynajmniej 1, 2 pętle, wiedźmin 2, skyrim i bf3 :P

 

ogólnie z testów i postów tutaj wychodzi mi że przy 1.25V 3570k powinno się swobodnie kręcić na 4500. trzeba pamiętać że niby nie duża różnica w napięciu pomiędzy 1.27 a 1.25 powoduje znaczącą różnicę w temperaturze u mnie 5C, także warto jest szukać jak najniższych napięć.

 

zauważyłem jeszcze jedną rzecz. płyta oczywiście sama potrafi dobrać napięcie vtt w zależności od napięcia jakie dasz na ram. przy ustawieniach def płyta ustawia je na 1.5v i podaje niższe napięcie vtt niż na zrzucie ekranu. dlatego przy pierwszym podejściu ustaw ręcznie napięcie które mają mieć twoje ramy, vtt zostaw na auto (oczywiście zawsze można szukać niższych przy których będą działać stabilnie mi się nie chce i ustawiam zgodnie z fabryką :lol2: ) zrób save & exit płyta zrobi restart i sama podbije vtt i wtedy to co zaproponowała ja ustawiam na sztywno czyli 1.076.

 

mój procek karierę kończy na 4500 i nie chce iść dalej. dzisiaj pogram trochę w bf3 i skyrima i sprawdzę czy te rewelacje które tutaj szerzę są 100% :D

 

 

edit: screeny z biosa mojego

Edytowane przez zaodrze244
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ode mnie plusik dla Ciebie, ja też się podepnę. Posiadam Extreme4 z najnowszym biosem od wczoraj :)

 

 

Też mam doświadczenia z platformą 1156, z tym że mój procesor był przewien czas na sztywno ustawiony bez żadnych technologii typu Turbo Boost i SpeedSteep.

 

 

Z tego co zrozumiałem to lepiej jest ustawiać na offsecie napięcie dla komputerów typu internet-gry. Mam rozumieć, że: offset np. +0.035 wraz ze standardowym napięciem (o ile dobrz pamiętam to 1.2V) to 1.235V ? Jest to maksymalna wartość na jaką pozwalamy dojść procesorowi pod obciążeniem ?

 

 

Na razie chciałbym zwiększyć jedynie prędkość na standardowym napięciu albo zmniejszyć napięcie na standardowym zegarze. Chcę sprawdzić swój egzemplarz pod tym względem.

 

Czy w pierwszym przypadku mam coś zmienić oprócz CPU Ratio chcąc zobaczyć ile pociągnę na standardowym napięciu ?

W drugim rozumiem, że offset ma być ujemny. Czy inne napięcia mają być niższe ? Ewentualnie jakimi sterować ?

Czy w tych obydwu przypadkach level ma być niższy ?

 

Ram mój to G Skille ECO 1600 MHZ CL7, mam rozumieć że OC procesora jest powiązane z pamięcią RAM i musi być podkręcona ?

 

 

Jejku, widzę że na 1156 było to trochę łatwiejsze ;p

 

Safat słuszne pytanie zadał - czy można się opierać na poradnikach od Sandy Bridge ?

 

 

ja też się przesiadłem z 1156 i musiałem to "poczuć"

Sam się tego nauczyłeś, czy opierałeś się na poradnikach zagranicznych/o Sandy ?

Edytowane przez Piospi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZAODRZE nie stresuj się mam taką samą sztukę jak twoja, mnożnik 45 na rozsądnym napięciu i przy dobrych temperaturach, ale wyżej to wolty i temperatury w granicach 90-100c, ale generalnie te 45ghz daje rade i nie trzeba wiecej krecić za to zużycie prądu w ide mniejsze o 35-40w w porównaiun do sandy bridge, z drugiej strony aby się to wróciło w wydanej kasie kompa bym musiął mieć uruchomionego przez 24/7 a on działa raczej rozrywkowo, bo ja raczej wolę na msi u270 siedzieć i dużym kompem raczej dzieciak się baw, zresztą teraz bardziej mnie interesuje kiedy pojawią się małe ivy bridge takie 2 rdzenie 4 wątki, bo wracam do serwerka w oparciu o platformę x86 i narazie w planach z68 + g620t jakieś 2 dyski w ride0 ale z czasem czekam na coś z tdp 25w (tak żeby ramem 8gb to obsadzić i postawić serwer minecraft :)

ps. jak chcesz testować w bf3 to zapodaj jakiś serwer 64graczy i 1500ticketów jak wytrzyma powinno być ok, dobre testy stabilności to 3dmark2011 testy physx ale ty jako posiadać nvidi musisz wyłaczyć w sterownikach wsparcie dla kartu graficznej tak żeby physx obliczał procek, godzinka dobrze weryfikuje stabilność procka

Edytowane przez ptys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ku woli wyjaśnienia nie jestem żadnym znawcą... :P

 

Ode mnie plusik dla Ciebie, ja też się podepnę. Posiadam Extreme4 z najnowszym biosem od wczoraj :)

Też mam doświadczenia z platformą 1156, z tym że mój procesor był przewien czas na sztywno ustawiony bez żadnych technologii typu Turbo Boost i SpeedSteep.

 

mój też tak był ustawiony

 

Z tego co zrozumiałem to lepiej jest ustawiać na offsecie napięcie dla komputerów typu internet-gry. Mam rozumieć, że: offset np. +0.035 wraz ze standardowym napięciem (o ile dobrz pamiętam to 1.2V) to 1.235V ? Jest to maksymalna wartość na jaką pozwalamy dojść procesorowi pod obciążeniem ?

 

zasadniczo tak być powinno z tym offsetem ale do tego dochodzą levele które mieszają w stawce dlatego trzeba indywidualnie znaleźć odpowiednią kombinację :D

offset ogólnie jest lepszy bo nie masz ciągle max wyżyłowanego zestawu. z drugiej strony do stabilnej pracy komp potrzebuje więcej dovoltowania na offsecie. nie sprawdziłem tego osobiście powtarzam za radierem.

 

Na razie chciałbym zwiększyć jedynie prędkość na standardowym napięciu albo zmniejszyć napięcie na standardowym zegarze. Chcę sprawdzić swój egzemplarz pod tym względem.

Czy w pierwszym przypadku mam coś zmienić oprócz CPU Ratio chcąc zobaczyć ile pociągnę na standardowym napięciu ?

 

hmm takich testów nie robiłem ale logika podpowiada że sam mnożnik wystarczyć powinien pewnie tak do 40x dojdziesz bez ręcznych zmian. musisz obserwować napięcia np pod cpuz żeby sprawdzić czy płyta jak zostawisz jej napięcia na auto czasem sama nie zacznie przy nich majstrować.

 

W drugim rozumiem, że offset ma być ujemny. Czy inne napięcia mają być niższe ? Ewentualnie jakimi sterować ?

Czy w tych obydwu przypadkach level ma być niższy ?

 

praktycznie wystarczy sterować napięciem cpu. PLL ustawiasz jak najniższe - sprawdzone mi dało 2C mniej na procku i jest stabilny. resztę pamięci, vtt itd możesz ustawić na sztywno. wujek google podpowiada jeszcze żeby nie majstrować przy vccsa i zostawić na sztywno 0,925.

 

Ram mój to G Skille ECO 1600 MHZ CL7, mam rozumieć że OC procesora jest powiązane z pamięcią RAM i musi być podkręcona ?

 

może zacznijmy od początku i napisz jakiego masz procka :D z pamięciami nie ma co się bawić bo nic to nie daje. masz niezłe ramy cl7 zamiata pod dywan pamięci które cisną 2300etc na 11-11-11-xx (co jest dla mnie bezsensu bo gdyby te 2300 robiły na 9-9-9-xx to by to jeszcze było w jakiś sposób miarodajne)... dlatego ustaw je na sztywno i o nich zapomnij. wynika to stąd iż procka kręcisz mnożnikiem, szyny nie ruszamy bo potem się wszystko kiełbasi (błędy z zapisami na dyskach i inne chockiklocki).

 

Jejku, widzę że na 1156 było to trochę łatwiejsze ;p

 

na 1156 wbrew pozorom było trudniej bo trzeba było szukać vcore/vtt i jeszcze pll. a tutaj masz tylko vcore :D jedyny trick polega na odpowiednim dobraniu offsetu z levela. dlatego proponuje zasugerować się moimi ustawieniami, odpalać linxa na chwile poobserwować napięcia starać się trzymać procka w okolicach 1.25V albo max 1.28 na powietrzu bo powyżej to temperatury rosną lawinowo a wydajność rośnie jak prędkość w nysce :lol2:

 

 

Safat słuszne pytanie zadał - czy można się opierać na poradnikach od Sandy Bridge ?

 

dawno do nich nie zaglądałem na początku przeglądnełem ten tutaj na purepc i zacząłem błądzić. potem okazało się że PLL dajemy na min, włączamy Internal PLL overvoltage (znacząco poprawia OC) i jedziemy z koksem. żadna filozofia.

 

Sam się tego nauczyłeś, czy opierałeś się na poradnikach zagranicznych/o Sandy ?

 

za poradą kolegi radiera korzystałem z google :lol2: :lol2: dużo nauki przy tym nie było, całe moje kręcenie ivy od kiedy wsadziłem do obudowy i odpaliłem zajęło mi dwa lub trzy popołudnia (trzeba by było zerknąć parę stron w tył) także ogólnie nuda :lol2:

 

ZAODRZE nie stresuj się mam taką samą sztukę jak twoja, mnożnik 45 na rozsądnym napięciu i przy dobrych temperaturach, ale wyżej to wolty i temperatury w granicach 90-100c, ale generalnie te 45ghz daje rade i nie trzeba wiecej krecić za to zużycie prądu w ide mniejsze o 35-40w w porównaiun do sandy bridge, z drugiej strony aby się to wróciło w wydanej kasie kompa bym musiął mieć uruchomionego przez 24/7 a on działa raczej rozrywkowo, bo ja raczej wolę na msi u270 siedzieć i dużym kompem raczej dzieciak się baw, zresztą teraz bardziej mnie interesuje kiedy pojawią się małe ivy bridge takie 2 rdzenie 4 wątki, bo wracam do serwerka w oparciu o platformę x86 i narazie w planach z68 + g620t jakieś 2 dyski w ride0 ale z czasem czekam na coś z tdp 25w (tak żeby ramem 8gb to obsadzić i postawić serwer minecraft :)

ps. jak chcesz testować w bf3 to zapodaj jakiś serwer 64graczy i 1500ticketów jak wytrzyma powinno być ok, dobre testy stabilności to 3dmark2011 testy physx ale ty jako posiadać nvidi musisz wyłaczyć w sterownikach wsparcie dla kartu graficznej tak żeby physx obliczał procek, godzinka dobrze weryfikuje stabilność procka

 

nie stresuje się :D od początku liczyłem się z tym że więcej nie wycisnę. o twojej radzie z bf3 pamiętam ;) czytałem ją kilka stron wcześniej. z physx nie ma żadnej różnicy w wyniku smarka czy ustawie go cpu czy na gpu. czyli z założenia jest to liczone przez cpu bo tylko na tym teście mi się sypał :D

 

ja kompa używam tylko wyłącznie do neta i gier kolejność dowolna :D a twoje plany całkiem ciekawe. mam nadzieje że się pochwalisz tym na forum :D

 

edit:

 

wychodzi na to że bios 1.60 nie poprawia mi możliwości oc. napięcie wciąż musi być wysokie bo w okolicach 1.288~1.304 max jaki widziałem w bf3 przy którym zresztą procek dostaje większe napięcie niż przy linxie z avx ~1.272v. narazie wgrałem biosa 1.30 na którym mam wypracowane stabilne ustawienia. na szczęście da się wgrać starszą wersję biosa bez problemu :)

Edytowane przez zaodrze244
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wychodzi na to że bios 1.60 nie poprawia mi możliwości oc. napięcie wciąż musi być wysokie bo w okolicach 1.288~1.304 max jaki widziałem w bf3 przy którym zresztą procek dostaje większe napięcie niż przy linxie z avx ~1.272v. narazie wgrałem biosa 1.30 na którym mam wypracowane stabilne ustawienia. na szczęście da się wgrać starszą wersję biosa bez problemu :)

 

 

W sumie na overclock.net też narzekają na ten bios.

Edytowane przez Piospi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i dalej się nie pochwaliłeś jakiego masz procka ;)

 

 

Kurde, przez natłok pracy zapominam o niektórych sprawach - oczywiście to i5 3750K.

W ten weekend pobawię się w zmianę prędkości bez zmiany napięcia i zdam relację :)

Edytowane przez Piospi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 1155 jest inaczej niż na wcześniejszych platformach. Nie ma jednego domyślnego napięcia (VID). Intel ma teraz wszystko ztablicowane i dla każdego mnożnika turbo jest inne napięcie VID. Mnożnik turbo idzie do góry to i napięcie VID idzie do góry. Polecam zobaczyć sobie jak zmienia się VID wraz z mnożnikiem w RealTemp.

 

Zatem jeżeli podnosisz mnożnik turbo to napięcie się także zmienia wg tabeli. I dopóki twój procesor nie potrzebuje dodatniego offsetu to wszystko będzie działało na auto. Co oczywiście nie oznacza, że napięcie jest stałe.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nie jest do końca tak jednoznaczne to obniżenie napięcia PLL na min. wczoraj zwiesił mi się BF3 ale podczas wczytywania kolejnej mapy. podczas gry wszystko było ok. ustawiłem narazie na auto i od razu wrzucił coś około 1.8v z 1.5 jak się sytuacja rozwinie na pewno napiszę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 1,5V które ustawiłeś to było poniżej specyfikacji.

Min to 1,710V (w ASRocku dostępna wartość to 1,709V). Ja tyle mam i jest spokój.

 

http://www.intel.com/content/www/us/en/processors/core/3rd-gen-core-desktop-vol-1-datasheet.html

 

strona 86.

 

Pzdr,

Edytowane przez radiergummi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testuje wyłącznie w prime95 z avx i grach. jako smaczek linx z avx po paru chwilach 100C, tylko że w grach mam max 70 w prime max 90 a linx jest do [gluteus maximus] nie podobny i mam go gdzieś.

 

żeby wycisnąć 4700 cep potrzebuje dużo coś w przedziale 1.38-1.4v także poza rozsądkiem...

 

2h prime

Dołączona grafika

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime Blend :mur:

Pare gier jak i programów dużo nie odstaje od linxa czy Prime samll FFT czu OCCT z AVX. różnica 5-8C.

Szybko zmniejszysz Vcore jak zrobi się cieplej.Lato tuż tuż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak będzie za ciepło to mam profil dla 4500 też wypracowany z trochę niższym napięciem także się nie przejmuje. godzina maxpayne 3 (który zresztą okazał się bardzo czuły na oc) do tego godzina bf3 - było stabilnie przy temperaturach max 70C także latem też będzie dobrze, obudowę mam dobrze wentylowaną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...