Skocz do zawartości
scooby14444

chłodzenie bieżącą wodą

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

postanowiłem zabrać się za nietypowy (chyba) pomysł chłodzenia całego kompa bieżącą wodą z kranu (oczywiście przepuszczaoną przez filtry).

Celem jest osiągnięcie całkowitej bezgłośności zestawu, tj. w komputerze ma nie być ani jednego wiatraka, oczywiście poza zasilaczem, który ma być jak najcichszy, i ewentualnie jeden duży wolnoobrotowy nadmu[ciach!]ący powietrze do budy.

Drugim celem jest oczywiście duży overclocking. Na razie wypróbuje pomysł na swoim dotychczasowym zestawie( I7 930 @4.2 200x21 1,3V +Scythe Mugen 2 , DFI LanParty, HD5850, OCZ Vertex 2 180 GB, 8 GB RAM, itd), ale jeżeli próby się powidą zechcę stworzyć od podstaw nowy naprawdę wypasiony projekt.

Powodem rozpoczęcia tego pomysłu są oczywiście wady standardowego chłodzenia wodą, a więc problem przegrzewającej się wody, przy naprawdę dużym oveclockingu, a także żeby takie chłodzenie było w miarę wydajnę potrzeba wielkie chłodnice i kolejne sztuki szumiących wiatraków.

 

Zalety: woda w kranie ma cały cas około 10 stopni celcjusza, przy takim obiegu, wg moich wyliczeń potzebny jest naprawdę nie duży przepływ - rzędu 20-30 ltr na godzinę. Koszty wody: przy kompie włączonym przez 8 godz dziennie , 30 dni, miesięcznie: 25-45 PLN.

Oczywiście w skład zestawu wejdą instalacja doprowadzająca wodę do kompa, filtr, elektrozawór włączający obieg wody po włączeniu komputera, zawór regulujący przepływ, przepływomierz komtrolujący sprawność zestawu. I to wszystko. Zdaję sobie także sprawę z wad: a więc wytrącania się osadów i korozji. Ale przy zastosowaniu filtrów i bardzo dobrych bloków np. EK, wydaje mi się że te będą minimalne.

Co sądzicie o takim pomyśle, czy ktoś wcześniej próbował czegoś takiego? Proszę o opinie.

Zabieram się dzisiaj za to. Pierwsze próby powinny odbyć się dzisiaj wieczorem.

Edytowane przez scooby14444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy to wątpię, żeby filtry dały rade. Zasyfi się wszystko IMHO.

Jak interesuje Cię całkowita bezgłośność to polecam przekopać ogródek, puścić powiedzmy 50m miedzianej rury metr pod ziemią i pompę mieć na zew. Wydaje się być idealne ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem ze sklepu, dzięki za wypowiedzi, pomysł z lodówką w moim przypadku, trudny do wykonania, za dużo przebijania przez ściany i strop, trudności w poprowadzeniu przewodów, żeby było efektywne trzeba by było w lodówce postawić z 10-15 ltr zbiornik, (patrz pogromcy mitów z chłodzeniem piwa - lodówka jest mało efektywna).

Co do osadów, sprawdze to na własnej skórze jak to będzie wyglądało. Ewentualni zrobie małą instalacje do odkamieniania octem lub czymś podobnym.

A więc do dzieła, kupiłem: przewód fi 6mm - 32 metry, zawory krócce 1/2 cala itd., filtr polipropylenowy 2 mikrony, regulator przepływu, blok wodny EK - SUPREME HF. Elektrozawór i odpowiedni przypływomierz powiniem miećjutro.

A więc zabieram się za przewiercenie ściany, podłączam się trójnikiem do instalacji przy pralce, odpływ będzie też do odpływu z pralki. Przewód puszczam w całkowitym zakryciu, pod listwami podpodłogowymi, także nawet metr węża nie będzie leciał po wierzchu.

Jak skończe dam znać jak wyszły pierwsze testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł imho skazany na klęskę. Dużo zależy o jakosci wody z instalacji, ale kamień i inne osady chlor etc. są kwestią czasu. Tak samo opłacalnośc tego, też jest kwestią czasu. W końcu rachunek za wode przekroczy koszt jakiegoś układu, typu outdoor, albo high endowego cichego zestawu o ekologiczności nie wspominając. Ponadto jeżeli chodzi o ciszę wykończy cie zasilacz i hdd, apotem cewki monitora itd ;).A co z sekcją zasilania, co ją bedzie chłodzić przy zakładanym extremalnym oc ? Ale pomysł ciekawy nie powiem.

Edytowane przez Stolar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i przede wszystkim wszędzie będzie się skraplać woda na przewodach i na bloku :)

Puść sobie zimną wodę w łazience na chwilę o obserwuj kran, po chwili zobaczysz o czym mówię.

Dodatkowo zmarnujesz sporo wody, chyba że masz studnię ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkowita bezgłośność zestawu i chłodzenie samego CPU?

Co z hdd (odrazu zaczniesz słyszeć)

a zasiłka?

GPU to tylko pasywnie...

Imho jesli chcesz bezglosnossc uzyskac to nie tedy droga

 

Na razie chce przeprowadzić testy, jeżeli wypadną pomyślnie, pójdą bloki na cpu, gpu i płytę. Dysk mam SSD, a planuje zbudować zestaw od podstaw, z jakimś maksymalnie cichym zasilaczem, myślę o Enermaxie Revolution 1050 lub 1250. Jak się sprawuje jeżeli chodzi o głośność pracy? Edytowane przez scooby14444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj uważnie post szpachla, jeżeli nie rozumiesz to czytaj do skutku. Bez izolacji się nie obejdzie, spięcie na 99%.

Samemu robiłem podobne testy przy mrożeniu wody kostkami lodu w układzie na sam cpu i miałem z tym problem.

Edytowane przez master4life

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zrobione, wszystko podpięte, w tej chwili mam 4410 Mhz, i jest ok. Co do skraplającej się wody, owszem w łaziemce na zaworze się skrapla, mierzyłem pirometrem, zawór ma około 8 st C, tylko weź też pod uwagę że tam jest duża wilgotność. Myślę że blok w kompie będzie miał około 20 st C, także nic się nie powinno skraplać, będę to na bieżąco obserwował. Ok. zaczynam testy dam znać co i jak za chwile.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do przekopywania ogródka, nie trzeba wcale tak dużo tych rurek do schłodzenia komputera. Całkiem mały wymiennik dawałby radę. Jednak jest to jedno z rozwiązań pod tytułem: przerost formy nad treścią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze testy pokazały ogromny potencjał takiego rozwiązania.

Pierwszy test przeprowadziłem przy następujących ustawieniach:

Procesor Core I7 930 - 210x21 = 4410 Mhz , napięcie rdzeni 1,34 V.

Przepływ wody ustawiony na 15 ltr/godz, temperatura wody 12 st C.

Temperatury w IDLE (4410 Mhz) : Temp. proca z czujnika MB: 27 C, temperatura max. poszczególnych rdzeni: 27, 21 ,28 ,22.

Temperatura STRESS OCCT (4410 Mhz): Temp. proca z czujnika MB: 39 C, temperatura max. poszczególnych rdzeni: 49, 46 ,48 ,42.

Także wyniki są rewelacyjne. Dodam że przy chłodzeniu Mugenem 2 , w przy takim taktowaniu, komputer zaliczał regularne zwisy, a po włączeniu OCCT temp. rdzeni gwałtownie rosła powyżej 80C, i komputer zaliczał zwis.

W tej chwili pracuje już ponad godzinę i nic się nie dzieje.

Zastanawia mnie trochę rozkład temperatur w procku, Rdzeń 1 i 3 grzeje się bardziej niż 2 i 4, pewnie związane jest to z obiegiem wody w bloku. Myślę że temp. powinny się wyrównać po zwiększeniu przepływu wody.

Ok za chwilę biorę się za dalsze podnoszenie zegara. Dam znać co i jak.

 

Jeżeli chodzi o skraplanie wody, to na bloku ani na wężach się nie skrapla, jedyne elementy na których pojawiła się wilkoć (ale nie tak żeby kapało)to metalowe króćce łączące węże na zewnątrz i wewnątrz obudowy, myśle że wymiana na plastikowe załatwi sprawę. Myślę że wilgoć mogła by się zebrać na bloku jeżeli puścił bym wodę na dłuższy czas przy wyłączonym kompie, ale to nie wchodzi w grę.

 

Test nr 2:

Największa częstotliwość na jakiej udało się uruchomić kompa to 218 x 21 - 4580 Mhz. napięcie musiałem podnieść do 1,47 V bo zestaw był nie stabilny. Na 219x21 nie wstaje nawet bios, czyli sypią się albo pamięci (1600Mhz), albo płyta główna. Później spróbuje w trybie turbo z mnożnikiem 22.

Zestaw pod Windą wydawał się być stabilny

Jak dla mnie wynik rewelacja.

Przepływ wody ustawiony na 20 ltr/godz, temperatura wody 12 st C.

Temperatury w IDLE (4580 Mhz) : Temp. proca z czujnika MB: 27 C, temperatura max. poszczególnych rdzeni: 30, 25 ,30 ,24.

Temperatura STRESS OCCT (4580 Mhz): Temp. proca z czujnika MB: 48 C, temperatura max. poszczególnych rdzeni: 57, 54 ,56 ,50.

Tu jednak pojawił się problem, po około 4-5 minutach pojawiąją się errory na poszczególnych rdzeniach. Napięcia boję się zwiększać bo powyżej 1.5 v to chyba max dla procka (ze względu na żywotność).

Poza tym sekcja zasilanie zaczęła mi dobijaćdo 90st, musiałem wrzucić wentyl od scythe mugena.

Ok spróbuje jeszcze podnieść napięcie do 1,55 V, jeżeli nie wyda to zjeżdżam wdół. Ewentualnie spróbuje w trybie turbo. Później wrzucę jeszcze parę fotek.

Edytowane przez scooby14444
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do temp. na poszczególnych rdzeniach to w temacie o I7 znajdziesz podpowiedzi o kalibrowaniu progr.(coretemp, realtemp), pamiętaj że i7 ma niesymetrycznie ułożony rdzeń, zależy jaki masz blok i jak założony (wertykalnie ew. horyzontalnie)

p.s.

pomysł LUX i daj jakie fotki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałem wcześniej, że pomysł raczej na dłuższą metę do użytku nie teges. Ty jednak jak widać nie znasz pojęcia "słomiany zapał". I za to WIELKI plus. Masz upór chłopie :wink:

Tak jak Racuch czekam na fotki, bo jestem wielce ciekaw jak to wszystko zmontowałeś.

Teraz mamy na forum kolejny przykład wariacji z lc oraz to co można taką droga uzyskać. Fajnie, fajnie....

 

Jeszcze raz gratulacje za konsekwencje postępowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerost formy nad treścią nie mówiąc o hmmm ekologii i ekonomii. Nie do użytku codziennego.

 

Skoro chcesz miec zestaw bezgłośny to ja bym proponował coś innego.

 

Zbiornik 100-200l wody, do tego pompa dająca obieg na kompa. W zbiorniku umieść wężownicę podlączoną do ujęcia wody bieżącej na mieszkanie.

 

Rozwiązanie troszkę bardziej trudne do wykonania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przecierać nowe szlaki :), bo widać nikt wcześniej tego tutaj nie próbował.

Co więcej mimo wielu nieprzychylnych postów co do tego rozwiązania, może okazać się strzałem w dziesiątkę.

A więc, podsumowując dzisiejsze testy:

- mimo obaw, para wodna nie kondensuje, czyli nie skrapla się woda ani na bloku, ani na wężach - Zestaw chodzi już non stop 6 godzin i działa, zesztą sprawdzałem różnymi papierkami, także SUCHO.

- przepływ wacha się w granicach 15 do 20 litrów wody na godzinę, co przy 10 godzinach dziennie daje koszty 25-30 zł miesięcznie. Gdyby to nie było ekonomiczne nawet bym się za to nie brał.

- udało się uruchomić kompa na 4.66 Ghz w trybie Turbo, dało się jedbak machnąć tylko Super Pi 1, 32 Mega, przy OCCT wyskakiwały błędy i było bardzo niestabilnie.

- Pełna stabilność na 4.51 Ghz przy temperaturach rzędu 50- stopni na rdzeniach.---REWELACJA

- brak wad standardowego chłodzenia, czyli szumu wiatraków, oraz coraz gorszego chłodzenia z powodu podgrzewania wody.

 

Jutro wrzucę fotki, tylko muszę to wszytko ogarnąć tak jak trzeba. Prawdopodobnie jutro albo pojutrze dostane odpowiedni elektrozawór i przepływomierz, także poskładam to na zicher. Zresztą i tak pokusze się chyba o zbudowanie zestawu na I72600k bądź na 980x i gtx580, wszystko na blokach wodnych.

Pozdro.

 

P.S Jak będę miał dokładny przepływomierz, postarem się jeszcze ograniczyć przepływ wody (wiadomo ekologia i ekonomia). A co do trwałości tego rozwiązania, czyli zanieczyszczania bloków wodnych - okaże się w praktyce będę na bieżąco informował, ale coś mi się wydaje że będzie OK.

Edytowane przez scooby14444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie: ile kosztuje Cię m3 wody (z uwzględnieniem oczywiście kosztu odprowadzenia tego metra do kanalizacji)? Wydaje mi się, że te 15-20litrów/godz. w skali miesiąca wyjdzie nieco więcej.

 

...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To coś drogo macie wodę, sprawdzałem nawet w Warszawie na stronie MPWIK to 7,67 brutto woda +odprowadzenie.

A argument z dziećmi w Afryce...litości. Przecież ja tej wody im nie zabieram, biorę ją z ziemii i idzie w ziemie, nawet jej nie zanieczyszczam...

A jak chcesz pomóc dzieciom w afryce, to możesz im wysłać palete wody raz w miesiącu.

Edytowane przez scooby14444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy i warty uwagi.

 

Ja na Twoim miejscu zrobiłbym dwie rzeczy:

1) Wyposażył się w porządny filtr przepływowy, co by bloki się nie zakamieniły i nie zasyfiły. Nie znam się na tym specjalnie, ale chyba takie coś zdałoby egzamin albo to . Mam w domu taki filtr, tyle że w wersji dzbankowej i woda jest nieporównywalnie lepszej jakości (czytaj: to działa).

 

2) Pokombinował z jakimś sporym zbiornikiem, w którym zbierała by się "zużyta" woda. Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym, to można by użyć ją np. do podlewania ogródka.

Wiem, że to hardkorowy przykład, ale np ja mam całą specjalną instalację do swego rodzaju odzysku wody - do zakopanego w ziemi zbiornika 10 000 litrów wpływa mi cała deszczówka z rynien, później jest zasysana instalacją hydroforową, a następnie podawana do automatycznej instalacji deszczowej nawadniającej trawnik.

 

Tak czy inaczej z niecierpliwością czekam na szczegółowego workloga i trzymam kciuki.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cała instalacja jest bardzo prosta, podpiąłem się pod złącze od pralki, przebiłem ściane, puściłem przewody pod listwą przypodłogową żeby nic nie było widać i wpuściłem do kompa. W przyszłym tygodniu założe jeszcze przy kompie przepływomierz i elektozawór który będzie puszczał wodę kiedy będzie włączony komputer.

Rozbierałem dzisiaj blok wodny, troche się bawiłem z dołączanymi blaszkami zmniejszającymi ciśnienie, woda szła całą noc i nic nie widać żadnych osadów i syfów. Posmarowałem też blok colaboratory liquid pro.

Parę fotek instalacji. Wyniki z occt i innych wrzucę później pozdro.

 

fotki

Edytowane przez scooby14444
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...