Skocz do zawartości
scooby14444

chłodzenie bieżącą wodą

Rekomendowane odpowiedzi

wszystko git ale fotki ajfonem ?  ;)

 

Szukasz racjonalności u Człowieka, który chłodzi kompa bieżącą wodą ? No proszę Cię. ;) 

 

Do tematu, no 5GHz ładnie pięknie, ale byś się pochwalił jaką masz temperaturę z tą wodą. :)  Chyba to jest najważniejsze, bo każdy wie, że rekordów tu nie pobijesz. :) Pierwszy lepszy FWC , FC , DI czy LN2 zostawią Cię daleko w tyle. :) 

 

 

Jeśli masz zamiar robić dodatkowy zbiornik na tą wodę, to uwierz, już naprawdę lepiej jak gdzieś w ogródku wstawisz sobie giiiigantyczną chłodnicę i wlejesz do środka płyny przeciwgrzybiczne i antykorozyjne to Ci nie poniszczą bloków, a wymaga to tyle samo nakładu "budownictwa" co osobny zbiornik na wodę. :) 

Edytowane przez MaciekCi
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukasz racjonalności u Człowieka, który chłodzi kompa bieżącą wodą ? No proszę Cię. ;) 

 

Do tematu, no 5GHz ładnie pięknie, ale byś się pochwalił jaką masz temperaturę z tą wodą. :)  Chyba to jest najważniejsze, bo każdy wie, że rekordów tu nie pobijesz. :) Pierwszy lepszy FWC , FC , DI czy LN2 zostawią Cię daleko w tyle. :) 

 

 

Jeśli masz zamiar robić dodatkowy zbiornik na tą wodę, to uwierz, już naprawdę lepiej jak gdzieś w ogródku wstawisz sobie giiiigantyczną chłodnicę i wlejesz do środka płyny przeciwgrzybiczne i antykorozyjne to Ci nie poniszczą bloków, a wymaga to tyle samo nakładu "budownictwa" co osobny zbiornik na wodę. :) 

 

Pochwal się cwaniaczku swoimi osiągnięciami. Tak ci to przeszkadza że fotki są robione telefonem? Nie musisz tu zaglądać. A odnośnie bicia rekordów w podkręcaniu, to chyba wszyscy oprócz cienie wiedzą że nie taki jest cel złożenia tego zestawu. Wspominasz o ciekłym azocie? Pokaż mi komputer do użytku codzienego chłodzony ciekłym azotem czy suchym lodem.

 

A wracając do tematu założyłem już bloki na grafiki. Max temp. na grafach 40 st w stressie. Za godzinę napiszę coś więcej.

  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak wygląda sytuacja:

 

Założyłem bloki na karty graficzne, jedynym ograniczeniem jest w tej chwili blok na płytę główną. Jeżeli dobrze pójdzie to przyjdzie w przyszłym tygodniu.

Procesor idzie na 5.2 Ghz ale sekcja zasilanie grzeje się niemiłosiernie dlatego testy odłoże na poźniej.

Wstępny wynik z 3dmarka11 to 12163 pkt przy 4.8 Ghz , na kartach 920 Mhz.

Temperatura gtx 580 odczytana z asus smartdoctor to max 39 stopni, temperatura procesora 43 stopnie. najcieplejszego rdzenia 48 stopni.

Przepraszam ale fotki w dalszym ciąu telefonem - nie mam w tej chwili do dyspozycji lustrzanki :). Ale jak skończe to zrobie sesje.

 

Myślę że w przyszłym tygodniu koniec projektu, podsumowanie i finalne wnioski.

post-185592-0-71885300-1296083938_thumb.jpg

post-185592-0-76870500-1296083947_thumb.jpg

post-185592-0-60362200-1296083953_thumb.jpg

post-185592-0-52088200-1296083992_thumb.jpg

Edytowane przez scooby14444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pochwal się cwaniaczku swoimi osiągnięciami. Tak ci to przeszkadza że fotki są robione telefonem? Nie musisz tu zaglądać. A odnośnie bicia rekordów w podkręcaniu, to chyba wszyscy oprócz cienie wiedzą że nie taki jest cel złożenia tego zestawu. Wspominasz o ciekłym azocie? Pokaż mi komputer do użytku codzienego chłodzony ciekłym azotem czy suchym lodem.

 

Po pierwsze zmień ton. 

 

Po drugie moje osiągnięcia są raczej w innej dziedzinie, gdzie twój iPhone by nie dał rady. ;) Czy mi przeszkadza, hmm, angażujesz się w projekt a tak ciężko ci pójść do innego pokoju po sensowny aparat ? Wyobraź sobie, że ta uwaga (abyś robił lepsze foty) jest korzystniejsza dla ciebie niż dla mnie.

 

 

Po trzecie, chyba źle odebrałeś mój post, chwaliłeś się pseudo wielkim OC, a temperatur brak. Gdybyś umiał czytać ze zrozumieniem, doskonale byś wiedział że ja doskonale wiem, że ten temat powstał nie do bicia rekordów a do efektywnego chłodzenia, więc czemu dziwi cię moja reakcja, że nie wstawiasz temperatur ? Teraz też rzuciłeś tylko cyframi, już lepiej, ale dalej brak foty (tak, tym razem może być z iPhona) termometru ? Może to tobie się pomyliło co robisz ? Pokazujesz chłodzenie, więc pokaż jak ono działa a nie megaherce(co z tego, że będziesz mieć 6GHz i 60*C?)... Dlatego napisałem, aby przypomnieć ci, że twoje chłodzenie interesuje ludzi chyba bardziej ze względu na temperatury, bo rekordów nie pobijesz. Naucz się czytać ze zrozumieniem, świat okaże się lepszy. :) 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zmień ton.

Jak ktoś jest dla mnie grzeczny, ja jestem również dla niego, a Ty mi w bardzo nieelegancki sposób zarzuciłeś brak racjonalności.

 

jak zabezpieczasz sprzęt gdy np. zabraknie wody ?

 

Przepływomierz : o taki podłączony do czujnika prędkości wentylatora. Jak spada przepływ, spada sygnał NPN, a komputer robi shutdown.

Edytowane przez scooby14444
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobił to w bardzo elegancki sposób i z przymrużeniem oka. Masz jakieś problemy z własną wartością że widzisz wszędzie (nie pierwszy już post źle odebrałeś) osąd i szyderstwo?

 

Spuść te kompleksy wraz ze zmarnowaną wodą a temat od razu się przyjemniejszy zrobi. [end ot]

  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobił to w bardzo elegancki sposób i z przymrużeniem oka. Masz jakieś problemy z własną wartością że widzisz wszędzie (nie pierwszy już post źle odebrałeś) osąd i szyderstwo?

 

Spuść te kompleksy wraz ze zmarnowaną wodą a temat od razu się przyjemniejszy zrobi. [end ot]

 

Zapewniam cię że nie mam żadnych kompleksów. ;)

 

Tylko po co to offtopy, albo dyskutujemy na temat albo wcale.

 

Jest problem z blokiem EK na Asusa R3E, podobno jest jakaś wada i mają wprowadzić nową rewizję.

Czy są na tym forum jakieś osoby które zwodowały R3E blokiem EK? ( ewentualnie jakimiś innymi)

Edytowane przez scooby14444
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w sumie ciekawe jak zachowa sie zestaw gdy zabraknie wody i powietrze pojdzie w rurki - u mnie tak wygladaja czesto awarie linii wody.

Przeplywomierz dalej bedzie pracowal, jak szybko wzrosnie temp jesli np wszystko bedzie w maksymalnym stresie?

 

Zabezpieczenia zdaza zadzialac?

Projekt ciekawy ale wydaje mi sie lepszy pomysl aby na zewnatrz byl wielki zbiornik wody z 500l i w nim pompka, zamkniety obieg znacznie bezpieczniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w sumie ciekawe jak zachowa sie zestaw gdy zabraknie wody i powietrze pojdzie w rurki - u mnie tak wygladaja czesto awarie linii wody.

Przeplywomierz dalej bedzie pracowal, jak szybko wzrosnie temp jesli np wszystko bedzie w maksymalnym stresie?

 

Zabezpieczenia zdaza zadzialac?

Projekt ciekawy ale wydaje mi sie lepszy pomysl aby na zewnatrz byl wielki zbiornik wody z 500l i w nim pompka, zamkniety obieg znacznie bezpieczniejszy.

 

Nie ma powodów do obaw, wszystko przetestowałem. Gdy zabraknie wody zawsze spada ciśnienie i przepływ. Przepływomierz reaguje prawidłowo. (nigdy nie ma tak że z rur leci powietrze jak ze sprężarki :) (fakt jak zabraknie wody to w czasie awarii po odkręceniu kranu słychać sycznie, ale to najczęściej zasysanie powietrza po odkręceniu kranu, bo woda w tym momencie może się cofnąć lub przemieścić w rurach , ale mniejsza z tym). Jeżeli mamy cały czas pobór to w czasie awarii najzwyczajniej w świecie spada ciśnienie i przepływ. Zrobiłem test z zakręceniem zaworu podczas obciążenia. Gulftown podkręcony do 4.8 Ghz w pełnym stresie wydziela około 180W ciepła. Biorąc pod uwagę budowę bloku, i ciepło właściwe wody i miedzi, przy braku przepływu blok i woda nagrzeje się do 80 stopni w około 20 sekund (przy pełnym obciążeniu), w tym czasie zadziałają wszystkie zabezpieczenia, nawet te termiczne.

 

Zamówiłem 2 tygodnie temu w EK blok na płytę. mają sporą obsuwę, ale obiecują że w tym tygodniu już powinno być. Zrobiłem jeszcze parę innych modyfikacji, m.in 2 zasilacz i 3 gtx. Szczegóły wkrótce.

Edytowane przez scooby14444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, a jednak :)

 

 

Grubo, zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Ale tylko dlatego że ten ma za mało wyść:):) i nie ma gdzie podłączyć trzeciego :).

BTW, ten AX850 to naprawdę bardzo dobry zasilacz, jak przeglądam www to chodzi jako paswywny, aż się zdziwiłem, a wentylator bardzo szybko reaguje na zmiany obciążenia. Nawet w stresie chodzi ciszej niż mój stary chieftec w iddle.

To bardzo miłe jak w nocy przeglądam www i słysze uciekające bąbelki z piwa stojącego na biurku :), po prostu błoga cisza.:)

 

Aha co do łączenia zasilaczy, to gdzieś wyczytałem żeby łączyć jakimiś grubym przewodem masy zasilaczy. Nie wystarczy połączyć pwr-on i jego masę, normalnym przewodem, bo wydaje mi się że powinno. Niech wypowie się ktoś kompetentny.

Edytowane przez scooby14444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za kompetenta śmiem siem nie uważać, ale swego czasu "łączenie" dwóch zasilaczy wyglądało następliwie:

- pod pierwszego, na linii 5 lub 12V podłączony przekaźnik (zasilany z takiegoż właśnie napięcia) pod którego wyjście (przekaźnika tego) podłączony zostaje zielony i czarny z wtyczki atx 20/24 zasilacza drugiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za kompetenta śmiem siem nie uważać, ale swego czasu "łączenie" dwóch zasilaczy wyglądało następliwie:

- pod pierwszego, na linii 5 lub 12V podłączony przekaźnik (zasilany z takiegoż właśnie napięcia) pod którego wyjście (przekaźnika tego) podłączony zostaje zielony i czarny z wtyczki atx 20/24 zasilacza drugiego.

 

Rzeczywiście chyba było to swego czasu, bo z przekaźnikiem to raczej się łączyło zasilacze AT. gdzie wg mnie właśnie tak trzeba by było to rozwiązać.

Jest ktoś na forum kto ma połączone dwa ATXy?

Edytowane przez scooby14444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma ale wie jak mozna to dość prosto zrobic ;)

Kupujesz np. cos takiego Cooling.pl : NZXT przedłużacz zasilania ATX 24pin Premium Sleeve 25cm Czarny [NZX022] - 39.90PLN

Wyjmujesz pin zielony i czarny dolutywujesz 2 kabelki i prowadzisz do drugiego zasilacza. Albo z tych przewodow zdejmujesz izolacje , lutujesz kabelki i ladnie izolujesz.

Potem mozesz kupic , albo druga taka przejsciowka albo sama wtyczke by do niej wpiac te 2 kabelki i podlaczyc do drugiego zasilacza. Nie wiem czy jest jakis sensowniejszy sposob.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patent z przekaźnikiem zadziała, tylko że jeszcze trzeba dodać diodę prostowniczą aby napięcie które wytworzy się na cewce po odłączeniu zasilania nie zjarało zasilacza i innych podzespołów przy okazji:

Dołączona grafika

 

Zielony z czarnym (środkowe z wtyczki 24 pin) łączysz z "L" zgodnie z poniższym schematem:

Dołączona grafika

 

Jak połączysz 2 zasilacze przy pomocy zielonego i czarnego (wtyczka 24pin- środkowe) to także powinno to zadziałać, bez żadnego kombinowania.

 

P.S. Schemat narysowany na przekaźniku akurat jest od pompy, więc nie sugeruj się napisem 230V...

Edytowane przez KoVol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem kiedyś dwóch połączonych zasilaczy i mogę Ci to polecić- uzyskałem większą moc i mniejsze wachania napięć. Łączyłem tak jak już było opisane wcześniej (przewody masy z wtyczek 24 pin łączysz przy pomocy odpowiedniego grubego przewodu- ja użyłem długości około 30 cm, grubości chyba 3mm- z naciskiem na chyba bo dawno to było, przewód od sygnału włączania jaki chcesz- ja użyłem żyły z taśmy fdd). Problemem jednak staje się wiązka przewodów 24 pin, jeśli dasz za krótki przewód od masy i włączania- ja taki miałem i cholernie trudno było to ułożyć w obudowie. Musisz się liczyć z ilością reszty przewodów- masz jednak dużą obudowę więc powinieneś sobie z tym poradzisz :lol2:. Jeśli potrzebujesz większej mocy to polecam :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi. Trzeba będzie więc zrobić coś takiego i po sprawie adapter.

 

Pod pierwszy zasilacz mam zamiar podłączyć płytę, dyski i trzecią grafikę. Pod drugi zasilacz, pierwszą i drugą. Będzie po około 450-500W obciążenia na każdy.

 

Co do łączenia grubym kablem lini masy zasilaczy, rozumiem że ma to na celu uchronienie płyty i grafiki aby przez ich linie masy nie popłynął zbyt duży prąd w przypadku gdy jeden zasilacz się uruchomi a drugie nie.

Tyle że wydaje mi się że to nie ma za bardzo sensu.

 

Po podłączeniu płyty i nie podłączeniu dodatkowego zasilania do grafik, na jednym pinie od ośmiopinowego gniazda pojawia się +3,3V, i na jednym pinie od sześciopinowego pojawia się -3,3V.

Opór na wtyczce od zasilacza przy tych pinach to 9 Omów. Więc nawet jeżeli jeden zasilacz się nie uruchomi a drugi nie , to przez całe ustrojstwo, czyli nieuruchomiony zasilacz i linie masy płyty popłynie prąd około 0,4 A. Więc po co te zabawy z grubymi kablami?? Wg mnie wcale nie trzeba łączyć lini mas oprócz tej jednej od PWNON, jak w tym adapterze powyżej.

Jeżeli się mylę to mnie poprawcie. Pozdro.

Edytowane przez scooby14444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...