Skocz do zawartości
scooby14444

chłodzenie bieżącą wodą

Rekomendowane odpowiedzi

Fajny pomysł na chłodzenie, o komentarze na temat ekologii się nie martw zwłaszcza jeśli zaczniesz wodę wylewać na ogródek bo wtedy nikomu nie szkodzisz a woda i tak jest pobierana z głębin i rzek a to przecież tam trafi po odparowaniu/przepłynięciu z twojego ogródka. Apropo zakopywania w ogródku musiałoby to być na głębokości przynajmniej 1m-2m gdyż dopiero tam jest dodatnia temperatura w zimie, a jeśli byłoby za płytko woda podczas nieużywania by zamarzała, już lepiej byłoby zakopać zbiornik o którym pisaliście pod ziemią, napełnić go wodą i zrobić obieg do niego i wtedy nawet byś tej wody nie zużywał a zbiornik pojemności już 300-400litrów powinien Ci to schłodzić wystarczająco.

 

Sorki za to ale muszę to napisać - Jeśli komuś się wydaje że oszczędzaniem wody oszczędza własne pieniądze to się myli gdyż cała infrastruktura oczyszczania wody jest wybudowana i co ważniejsze jest przygotowana na znacznie większą przepustowość niż jest teraz i im więcej wody przez nią przepływa tym to oczyszczanie wody jest tańsze bo jednostkowy koszt oczyszczenia wody na 1 m3 spada wraz z większą ilością oczyszczonej wody, więc w rezultacie gdybyśmy nie ograniczali zużycia wody w domach to byśmy mniej za wodę płacili... (proszę nie odpowiadać na to, albo odpisać na pw bo nie chcę zaśmiecać koledze tematu tylko z tego powodu że ktoś ma ochotę na kłótnię, zaznaczam z góry że to co napisałem powyżej było już kiedyś udowodnione)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z tempami po założeniu bloków na płytę?

Kręciłeś coś więcej procka?

 

Ps. Zestaw niczego sobie :)

 

W weekend założe 3 grafika i drugi zasilacz, jak wszystko skończe to wszystko dokladnie opisze, zrobie testy i podam wszystko łącznie z temperaturami, Niestety procesor na 5,18 Ghz tylko się uruchamia ( i to nie zawsze) , nie chce przejść żadnego testu, na 5.0 Ghz chodzi niby stabilnie, ale np. wywala na cinebech 11.5. a nie chce dawać napięć więcej niż 1.6V. Do codziennego użytku zostawię pewnie 4.8 i 1.45 V.

Edytowane przez scooby14444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładnie na początku też myślałem że pomysł bez sensu a tu dobra sprawa

Skoro masz domek to pomyśl o zbiorniku 100 litrów gdzie np po 2 godzinach pracy cała ciepła woda spływała by do zbiornika w piwnicy gdzie została schłodzona i ponownie byś ją włączył do układu a najlepiej zbiornik wkopać w ziemię tylko kiedyś ci może zerdzewieć :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszysto ładnie poskładane, 3 gtx założony, ale pojawił się mały problem. Padł peocesor. W niedzielę po prostu w pewnym momencie pojawił się bluescreen, a potem już nie chciał windows odpalić.

Także chwilowo wstrzymałem się z opisem do czasu kiedy przyjdzie nowy kulfon. A swoją drogą żeby intel nie miał własnego oddziału serwisowego w Polsce...brak słów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

scooby jak sytuacja z prockiem,masz już drugi 980x?

Czekam niecierpliwie na testy TRI SLI :D

 

Wymienili mi na gwrancji na 990x, ale w porównaniu z oporzednim to słabiutko się kręci, ledwie 4.5 GHz robi.

Kurcze brakuje mi czasu żeby to wszytko opisać, ale komputer i chłodzenie jak na razie sprawuje się bez zarzutu.

Pare fotek zestawu:

post-185592-0-62309100-1302384158_thumb.jpg

post-185592-0-73618100-1302384165_thumb.jpg

post-185592-0-99684000-1302384170_thumb.jpg

post-185592-0-88963800-1302384175_thumb.jpg

post-185592-0-76682600-1302384180_thumb.jpg

post-185592-0-20391700-1302384187_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieźle :D

Kurcze, w takim razie ten 990x rzeczywiście słabo daje. Trochę szkoda.

 

Mógłbyś opisać które wtyczki są podłączone z zasilacza #1, a które z #2?

Jestem ciekawy jak to rozwiązałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh- "cicha (bieżąca) woda brzegi rwie"- kompik niepozorny a w środku 3 x GTX i dwa zasilatory'850.

Szkoda potencjału CPU- ciekawe co go ubiło.

 

Pytanie tylko, czy woda po procku i dwóch gtx'ach w stresie nie jest już zagotowana i wcale nie chłodzi 3go gtx'a. Albo jeśli płynie odwrotnie, to czy po trzech GTXach nie podnosi temperatury proca. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko, czy woda po procku i dwóch gtx'ach w stresie nie jest już zagotowana i wcale nie chłodzi 3go gtx'a. Albo jeśli płynie odwrotnie, to czy po trzech GTXach nie podnosi temperatury proca. :D

 

Przy 15 ltr/godz. woda na wejściu ma 15 stopni a ma wyjściu 40 stopni w pełnym stresie 3 kart( 3d mark). Oczywiście przy większym przepływie jest chłodniej, ale tak mam ustawione do normalnej pracy. Idzie od procka, grafy i na mb. Jako ciekawostke podaje wynik z 3d marka 16495, na kartach po 950 Mhz.

 

Nieźle :D

Kurcze, w takim razie ten 990x rzeczywiście słabo daje. Trochę szkoda.

 

Mógłbyś opisać które wtyczki są podłączone z zasilacza #1, a które z #2?

Jestem ciekawy jak to rozwiązałeś.

 

Do #1 są podłączone cała płyta główna, 3 gtx i elektrozawór, do #2 pierwszy i drugi gtx i napędy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 15 ltr/godz. woda na wejściu ma 15 stopni a ma wyjściu 40 stopni w pełnym stresie 3 kart( 3d mark).

 

40 stopni to całkiem sporo.

Myślałeś o jakimś trójniku? Z tego co wiem jego użycie może zarówno pogorszyć jak i polepszyć wydajność układu (zależy gdzie jest dany). Może warto poeksperymentować? :wink:

 

Do #1 są podłączone cała płyta główna, 3 gtx i elektrozawór, do #2 pierwszy i drugi gtx i napędy.

 

Rozplanowanie moim zdaniem optymalne B-) Good job! Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos zasilaczy, rozumiem że łączyłeś je spinając ze sobą zielone przewody z wtyczek ATX oraz łącząc masy?

 

Pytam bo czytałem sporo sprzecznych opinii na ten temat a u Ciebie widzę że sprawuję się to bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos zasilaczy, rozumiem że łączyłeś je spinając ze sobą zielone przewody z wtyczek ATX oraz łącząc masy?

 

Pytam bo czytałem sporo sprzecznych opinii na ten temat a u Ciebie widzę że sprawuję się to bardzo dobrze.

 

Tak połączyłem tylko pin 16(zielony) i pin 17(masa), normalnymi przewodami.

Przetestowałem różne warianty (pierwszy zailacz włączony, drugi wyłączony i na odwrót, także wyłączłem w czasie pracy komputera i jeden i drugi) i nic się nie działo.

Wszystko hula bardzo dobrze, co więcej w tym configu chodzą jako pasywki nawet pod obciążeniem(ew. w silent mode).

Edytowane przez scooby14444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam jak udało Ci się pomieścić okablowanie

od dwóch zasilaczy plus przedłużki i domknąć boczną ściankę obudowy.

Przy TRI SLI jest z tego niezłe wężowisko...

 

Dobre pytanie! Widać że też masz tą obudowę, nie było łatwo to upchnąć, szczególnie przedłużki do gtxów, ale z 20 tertetek, u jakoś to poupinałem i ugniotłem :) że po złożeniu nawet obudowa nie odstaje. Wrzucę fotki nie długo.

A co do trójników to tem pomysł odpada, przepływy wtedu były bu już za małe i mogło by się coś zapowietrzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie śni Ci się czasami taki sen - komputer włączony, zrobiłeś sobie zasłużoną przerwę w ulubionej gierce na małą przekąskę, lub nastąpiło "nie cierpiące zwłoki wyjście do cudownego przybytku celem zrzucenia zalegającego ładunku" a tu Panie przerwa konserwacyjna w dostawie wody.

W mojej miejscowości takie przerwy ze dwa razy w miesiącu się zdarzają.

A na mojej obecnej mobo nie ma opcji wyłączania kompa przy przekroczeniu określonej temperatury - u Ciebie jest? i jesteś pewny że zadziała?

Postaw beczkę i pompeczkę jak radzą koledzy - parę problemów będziesz miał z głowy. Sam planuję taki układ od roku - tylko chęci coraz mniej.

Nie żebym Cie miał pouczać, bo OC bardzo dobre i każdy może robić ze swoim sprzętem co mu się podoba, ale sklepy za jakiś czas mogą Cię przestać lubić z powodu awarii Twojego sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak połączyłem tylko pin 16(zielony) i pin 17(masa), normalnymi przewodami.

Przetestowałem różne warianty (pierwszy zailacz włączony, drugi wyłączony i na odwrót, także wyłączłem w czasie pracy komputera i jeden i drugi) i nic się nie działo.

Wszystko hula bardzo dobrze, co więcej w tym configu chodzą jako pasywki nawet pod obciążeniem(ew. w silent mode).

 

Scooby14444 mógłbyś opisać co się dzieje z dodatkowymi kartami graficznymi u Ciebie jeśli wyłączysz drugi zasilacz?

Czy pojawiają się one w konfigu, czy też w ogóle ich nie widać, jakby były wyjęte, głośniczki na nich piszczą?

 

Nie chce mi się już zmieniać zasilacza a do SLI brakowałoby mi ze 100W i tak sobie luźno rozważam wpięcie "leżakującego sobie" aktualnie zasilacza Tagan 300W pod drugą kartę graficzną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scooby14444 mógłbyś opisać co się dzieje z dodatkowymi kartami graficznymi u Ciebie jeśli wyłączysz drugi zasilacz?

Czy pojawiają się one w konfigu, czy też w ogóle ich nie widać, jakby były wyjęte, głośniczki na nich piszczą?

 

Nie chce mi się już zmieniać zasilacza a do SLI brakowałoby mi ze 100W i tak sobie luźno rozważam wpięcie "leżakującego sobie" aktualnie zasilacza Tagan 300W pod drugą kartę graficzną.

 

Różnie, czasami się nic nie dzieje, a czasami się zawiesi, zależy w jakiej konfiguracji podpięte karty. Jeżeli podepniesz do drugiego zasilacza zasilanie dodatkowej karty graficznej, to raczej nic się nie powinno dziać po odłączeniu zasilania tej karty.

Oczywiście po włączeniu jakiejś gry 3d, efekty już napewno jakieś będą, od artefaktów, po przycinanie, aż po całkowity zwis kompa. A i jak zainstalowałem smartdoctora asusa to się wyświetla komunikat że nie pawidłowo podłączono zasilanie karty. Tak czy siak, śmiało możesz wykorzystać drugi zasilacz, do dodatkowej grafiki.

Edytowane przez scooby14444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scooby14444 mógłbyś opisać co się dzieje z dodatkowymi kartami graficznymi u Ciebie jeśli wyłączysz drugi zasilacz?

Czy pojawiają się one w konfigu, czy też w ogóle ich nie widać, jakby były wyjęte, głośniczki na nich piszczą?

 

Nie chce mi się już zmieniać zasilacza a do SLI brakowałoby mi ze 100W i tak sobie luźno rozważam wpięcie "leżakującego sobie" aktualnie zasilacza Tagan 300W pod drugą kartę graficzną.

 

Posiadasz zasilacz 750w i myślisz że braknie Ci mocy do sli ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do SLI z GTX470 plus CPU OC 4.8GHz dobra zasiłka 750W da radę ale w max stresie będzie mocno obciążona.

Przy częstym katowaniu jej w ten sposób nie wróży to jej długiego życia.

Mój konfig pod Metro 2033 all options on/res Full HD żre 725W.

Zasilacz 1500W pod 4 WAY SLI tylko się przyda i to przy mocnym OC zarówno graf jak i CPU.

Edytowane przez Elder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no jasne, pod 750W możesz spokojnie podpinać dwa gtx 470, nawet mocno przetaktowane.

 

Faktycznie powinno wystarczyć, ale chyba raczej na "styk". Zmierzyłem i wyszło, że mój konfig (bez 8800gt) z podkręconym 470gtx na 840/2000 "pochłania" w Heaven 366W a w Msi kombustor 416W - są to wartości maksymalne zarejestrowane miernikiem poboru prądu.

Aczkolwiek przyjmując 720W mocy linii 12V mojego zasilacza przy założeniu 88% sprawności wychodzi już tylko 633W - co pozostawia margines 217W dla drugiego 470gtx. Oczywiście przyjąłem błędne założenie, że 100% poboru prądu idzie z linii 12V - (bo nie wiem ile idzie z 5V i pozostałych lini).

 

Różnie, czasami się nic nie dzieje, a czasami się zawiesi, zależy w jakiej konfiguracji podpięte karty. Jeżeli podepniesz do drugiego zasilacza zasilanie dodatkowej karty graficznej, to raczej nic się nie powinno dziać po odłączeniu zasilania tej karty.

Oczywiście po włączeniu jakiejś gry 3d, efekty już napewno jakieś będą, od artefaktów, po przycinanie, aż po całkowity zwis kompa. A i jak zainstalowałem smartdoctora asusa to się wyświetla komunikat że nie pawidłowo podłączono zasilanie karty. Tak czy siak, śmiało możesz wykorzystać drugi zasilacz, do dodatkowej grafiki.

 

Ciekawi mnie czy te karty graficzne, które podpięte są do drugiego zasilacza po ich odcięciu od 12V pokazują Ci się w Menadżerze Urządzeń lub np GPU-Z. Bo u mnie po odłączeniu dodatkowego zasilania z 8800gt karty po prostu nie ma.

Edytowane przez BraWura

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...