Skocz do zawartości
luk1999

ASRock AMD 7xx/8xx - Wszystkie modele AM2+/AM3

Rekomendowane odpowiedzi

Zaktualizowałem ten BIOS do 1.8 i...

 

1. Pomimo ustawienia pamięci na 1600, CPU-z pokazuje dalej 1333 ;) Z wydajności wynika, że jest to jednak 1333MHz :( Na wcześniejszym biosie wszystko chodziło.

 

2. Mój procek nareszcie unclokował się w pełni ;) Wcześniej miał problem z bootem po odłączeniu zasilania. Teraz działa. Zobaczymy tylko na jak długo... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Pomimo ustawienia pamięci na 1600, CPU-z pokazuje dalej 1333 ;) Z wydajności wynika, że jest to jednak 1333MHz :( Na wcześniejszym biosie wszystko chodziło.

 

U mnie nawet na 1.7 tak było. Widać że też chyba od ramu zależy, skoro u Ciebie działało. Musze sprawdzić na tym czy zadziała. A tak poza tym to nie bawiłem się w dalsze OC na tym biosie, nie mam natchnienia, a może dlatego, że nikłe szanse na poprawę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum.

Posiadam ww płytę główną i mam z nią problem. Otóż nie mogę dostać się do Biosu. Po wciśnięciu guzika/ów odpowiedzialnych za wejście doń.. nic się nie dzieje i komputer nic nie robi.

Windows działa normalnie, everest biosa widzi, bios ustawienia trzyma, ale nie można do niego wejść.

 

Proszę o jakieś sugestie i pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj klawiatury na PS/2. F2 też nie działa?

 

 

Posiadam klawiaturę PS/2. F2 również nie działa.

Komputer dostaje komendę z tym że nic z nią nie robi. Bo jak nic nie naciskam to normalnie jest POST i system wstaje.

Jedyna różnica w przyjmowaniu tej komendy jest taka, że jak bios działał, to było słychać z głośnika dźwięk nieustannie trzymanego klawisza i po chwili pojawiał się BIOS, a teraz jest cisza. Głośnik sprawny bo przy POST-cie mam piknięcie.

Edytowane przez u870000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że dodadzą kiedyś również obsługę Bulldozera do 870 Extreme3...

Daj znać luk1999, gdyby to nastąpiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh ja wiem ze jest na liscie obslugiwanych ale mi chodzi w kwestij oplacalnosci czyli czy jest sens doplacac do 960t i czy on jest duzo wydajniejszy od tego drugiego? czy jest mozliwosc odblokowania rdzeni w 960t na mojej plycie wiem ze ma ona ACC wiec szansa niby jest i czy ta mobo wytrzyma podkreconego 960t z odblokowanymi rdzeniami (czytaj nie spali sie..)? na sekcij zasilania CPU przykleilem radiatorki i jest nawiew na nia (bez nawiewu z radiatorami na podkreconej KUMIE na 3247Mhz z 1.45volt sekcja dochodzila w stresie do 75stopni z nawiewem dochodzi do 45 czasem do 49stopni)ale najwazniejsze czy ta mobo da rade uciagnac 960t podkreconego?pozdro

AMD 7750BE KUMA

na płycie jest teraz 4x1GB kingston hyperX 1066mhz

dysk barracuda 12 750gb

barracuda 11 750gb

wypalara

zasiłka to LEVICOM 500wat ale tylko na czas naprawy mojego uszkodzonego zasilacza czyli OCZ GAMEXSTREAM 700WAT (moze polecicie kogos kto by mógł by mi ten zasilacz naprawic?)

Edytowane przez lesiucool

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asrock to nie Msi gdzie sekcje padają jak muchy. Zreszta dałeś dodatkowo radiatorki to jest lepiej.

 

Powiedział co wiedział...może i się tak nie palą ale asrock 970 extreme3+fx 8120 = zbijanie mnożnika pod linpackiem, i jedyna na to rada to zostawić włączone apm co jest kompletnie bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że jestem od dłuższego czasu "nie w temacie" mam pytanko. Aktualnie posiadam ASrocka A780GXH/128M z procesorem Phenom X3 710. Poszperałem i wynika że mogę zmienić bezboleśnie proc na AMD Phenom II X4 965 BE BTW polecany m.in. w jednym z listopadowych zestawów. W specyfikacji obsługiwanych procków wszystko wskazuje na to że będzie smigać ..ale..

 

no wlasnie czy taka zmiana ma sens wydajnościowy? płyta działa na wiekowych ddr2 (8Giga) i chipset też już nienajnowszy.. hmm? czy ten proc przedłuży żywot mojego pc czy to raczej reanimacja trupa? koszt zabiegu to 350-400 pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za taka kwote nie warto. Jak bys sie z kims wymienial z doplata 100zl to jeszcze mozna by myslec. Podkrec procka i odloz pieniadze na rozbudowe lub kup ssd. Na sata2 tez odczujesz duza roznice

 

Sent from my HTC Wildfire S A510e using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD już mam, fakt skok szybkości Windowsa był spory. ogólnie mam gdzieś z tyłu głowy przesiadkę na apple'a a do rzeczy typu gry itp. PS (może w końcu 4?), więc tak rozkminiam, bo swego czasu przyinwestowałem w tego kompa ale raczej nie wydajnościowo ale pod kątem pracy (Win8 ultimate box, ram, dyski, dobry zasilacz <- bezpieczeństwo danych).

 

Czyli rozumiem tym samym że miedzy moim P II x3 710, a tym PII X4 965 jakieś kolosalnej różnicy nie ma?

 

edit: tu znalazłem coś w temacie i w sumie pokrywa się z tym co piszesz kaijitsu

 

http://www.overclock.net/t/1284778/is-phenom-ii-x4-965-a-good-upgrade-over-a-phenom-ii-x3-710/10

Edytowane przez mayk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko, jestem po małym upgradzie, gdzie wstawiłem sobie czterordzeniowego athlona II x4 635 i w/w płytę. Ale jak to bywa, historia lubi się powtarzać, otóż kiedyś miałem płytę główną na s.939 też od ASRocka, model to był 939SLi32-eSATA2 i miałem na nim wówczas A64 3200+, problem dotyczył sporadycznego, aczkolwiek kompletnego zamrożenia pulpitu windows, dobre było to, że w grach wszystko działało bez zająknięcia, gry nigdy nie łapały zwiech, ta sama historia dzieje się na tej płycie. Różnica w tym, że w poprzedniku siedział układ ULi, a tutaj już jest AMD, BIOS zawsze przechodzi test pozytywnie, windows się ładuje normalnie i potem można pracować, grać bądź przeglądać internet i o ile w grach zero zamrożeń, tak przy np. takim zwykłym TS3 bądź przeglądaniu internetu komputer potrafi sie zawiesić, no i nic, trzeba wdusić reset.

 

Problem temperatur nie jest zbytnio istotny, płyta w stresie ma max 45*C (w tym tygodniu kupię jakiś wentylator 4x4, powinien załatwić sprawę), a tak to trzyma 35-38 w spoczynku. Płyta ma w zasadzie wszystkie całe kondziorki. jedyne co przyuważyłem, to mostek północny (amd 770) wyglądał jak na lekko "wykruszonego" może tak to ujmę, ale przecież gdyby ukruszony byłby rdzeń, to prawdopodobnie płyta by wogóle się nie uruchomiła, więc co może być problemem? Wada sprzętowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli wyłączyć CnQ i zastosować program taki jak RightMark CPU Utility? BIOS jest najnowszy P1.70

 

W cpu-z widziałem, że gdy włączone CnQ, to takty spadają do 800mhz i Vcore wynosi ok. 1.10V, najczęściej jest to przedział 1.06-1.08V.

 

Zobaczę, czy inaczej się będzie zachowywać, jak włoże drugi zasilacz, bo ma mi przyjść Cougar PowerX 700W

Edytowane przez sickbit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RightMark CPU Utility u mnie nie chciał działać z tego co pamiętam na obecnej płycie.

Polecam K10stat.

U mnie w idle procesor chodzi na 4x300MHz @0,8V, u ciebie powinien chodzić w granicach 0,9-0,95V w idle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze taką hipotezę:

Płyta to ASRock A770DE+ i na tle innych płyt z chipsetem amd770 posiada sloty na pamięci DDR2 oraz przy włączonym CnQ spada też taktowanie RAM'u (nie wiem, czy też napięcie). Czy takie "skakanie" taktowania pamięci może też mieć jakiś wpływ na stabilność systemu? I czy zwiększenie woltażu poprawiło by sytuację?

 

Jeszcze jedno, co do tych pamięci to posiadam 2 zestawy DC 2x1GB, Geil Ultra DDR2 800 z tym, że jedne są starszej rewizji i zalecane napięcie to 2.1V, podczas gdy w nowszych wymagane to 2.0V. Więc które powinienem ustawić dla świętego spokoju ? Dołączona grafika Narazie mam domyślne 800MHz/ 5-5-5-18 przy 1.8V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak duże są te wahania? Podejrzewam, że to raczej tylko przekłamania programu, w którym sprawdzasz taktowanie RAM.

Procesory AM2+ i AM3 nie zmieniają taktowania RAM podczas działania CnQ. No chyba, że masz starego Athlona AM2 w płycie.

Edytowane przez luk1999
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie luk1999, procesor to Athlon II X4 635, więc to jest AM3, sprawdzając skoki przy CnQ oraz C1E (nie wiem czy to działa, podobno tylko na phenomach to jest dostępne, u mnie się pokazało po wgraniu najnowszego biosu), najczęstszą wartość jaką widziałem podczas idle to 362MHz (wg. cpu-z), choć sporadycznie było i mniej (chyba coś koło 200MHz), dopiero podczas obciążenia wskakiwało 400MHz. Dziwne, bo prędkość RAM mam sztywno ustawioną na 800MHz.

 

Klaus, 2T mam od samego początku ustawione. A jak w kwestii napięć?

bo te 2-2.1V to są dla timingów CL4-4-4-12, więc ustawić 2.1V i takie timingi czy narazie zostawić domyślne napięcia i opóźnienia wraz z CR 2T ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, wszystko przesmarowałem, złożyłem do kupy, zresetowałem BIOS z baterii i ustawiłem wszystko jak należy. A więc przedstawiam moje ustawienia, być może przyda się dla innych mających te same problemy co ja:

 

Dla pamięci

- memory speed na DDR2-800MHz

- timingi na CL5-5-5-15, CR-2T, reszta timingów na AUTO

- ręczne ustawienie napięcia na 2.02V

 

Dla CPU

- Kontrola zegarów na CPU,PCI-E Async, zostawiłem na domyślne 200MHz FSB oraz 100MHz dla PCI-E

- Opcja Advanced Clock Calibration na Auto, Automatic Core Control na Disabled

- Ręczne ustawienie mnożnika CPU oraz NB i HTT (14.5x dla CPU, 10x dla HTT i NB)

- Ręczne ustawienie napięcia 1.35V dla CPU i 1.2V dla NB

- Opcja Cool'n'Quiet na Enabled, C1E na Disabled

 

Przed reinstallem windy sprawdziłem w cpu-z czy zmienia się taktowanie RAM i stwierdzam, że częstotliwość jest stała, czyli 800MHz, CnQ działa poprawnie przy ręcznie ustawionych domyślnych ustawieniach zegara i napięć.

 

A więc problem uznaję za rozwiązany, dzięki za wszelaką pomoc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...