Skocz do zawartości
luk1999

ASRock AMD 7xx/8xx - Wszystkie modele AM2+/AM3

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem odpowiedź z supportu asrocka w sprawie obsługi X4 620 na A770 CF :D

 

Hello,

Good news, with BIOS 1.20 this motherboard can support Athlon II X4 620 CPU.

Best regards,

ASRock Support

 

ASRock Europe B.V.

Bijsterhuizen 31-51

6604 LV Wijchen

The Netherlands

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Mam pytanko Mam Płytę A770De i pytanie ręcznie ustawiam napięcie procesora na 1,2000 ale w programie CPUZ ono pływa raz poniżej raz powyżej ustawionego w biosie czy to normalne w tym modelu .

Pozdrawiam Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRock A780GXH/128M


EDYCJA 22.09.2009
Na stronie ASRocka pojawił się BIOS P1.40 z adnotacją Modify code for ACC function. Czy ktoś, kto ma problemy z coldbootami po odblokowaniu rdzenia, może go przetestować i napisać, czy zostało to poprawione?

Czekałem na ten Bios - rozwiązał on w moim przypadku problem z coldbootem po odblokowaniu rdzenia. :damage_wall:
Aczkolwiek z drugiej strony trochę pogorszył OC CPU-NB (OC samego CPU pozostało bez zmian). Przedtem (Bios P1.30) bez problemu robiłem stabilnie (Prime 95 - Blend test) >2400 MHz, a teraz ~2100 MHz (w obu przypadkach na fabrycznym napięciu CPU-NB = 1,175 V). Przy 1,188 V jest stabilnie na 2400 MHz w Prime95, ale pojawił się problem z coldbootem (zwiększenie do 1,225 V nic nie dało) - musiałem obniżyć mnożnik CPU-NB.


Wady płyty (Biosu):

1. Niedziałające C'n'Q.
Jak wiadomo C'n'Q będzie działać dopóki opcja "Multiplier/Voltage Change" będzie ustawiona na "Auto" - po zmianie na "Manual" tracimy C'n'Q i to jest błąd! Większość producentów płyt głównych raczej tak ustawia Biosy, że C'n'Q tracimy dopiero po zmianie mnożnika procesora, co ma swoje logiczne uzasadnienie. Natomiast rozwiązanie programistów ASRocka to nadgorliwość - nie ma żadnego racjonalnego powodu żeby blokować C'n'Q w przypadku zmiany mnożnika i napięcia CPU-NB. Podobnie ze zmianą napięcia CPU - nie każdy przecież od razu wali >1,5 V, co powiedzmy mogło by być teoretycznie "niezdrowe" dla procesora i powodować niestabilność przy ostrym OC i włączonym C'n'Q. Zresztą C'n'Q zawsze można sobie ręcznie wyłączyć (Bios, System); dlaczego zatem programiści ASRocka próbują być na siłę mądrzejsi od użytkowników albo odwrotnie - robią z nich idiotów? Mam (naiwną) nadzieję, że zmienią to w kolejnej wersji Biosu. Niby można olać ten "bubel" ASRocka i zrobić sobie własne C'n'Q, ale wymaga to już instalowania dodatkowych aplikacji oraz ich startu razem z systemem. Szkoda, bo działające C'n'Q w postaci Bios-System/sterowniki jest bardzo wygodne. WinVista/Win7 mają funkcjonalne plany zasilana, gdzie możemy sobie wszystko poustawiać (CPU i resztę podzespołów) oraz szybko się przełączać między poszczególnymi trybami.

2. Niebezpiecznie skonfigurowany profil Biosu: "Load Performance Setup Default".
Szczęka mi trochę opadła gdy zobaczyłem, że w tym trybie płyta ustawia napięcie rdzenia graficznego (780G) na poziomie 1,45 V, a taktowanie na 830 MHz. Ciekawy jest to, że przy takich ustawieniach opcje odpowiedzialne za nie w Biosie wciąż figurują jako "Auto" - wprowadzając w błąd użytkownika. Samo taktowanie jeszcze nie jest najgorsze, ale napięcie już tak - zwłaszcza przy tym fabrycznym, małym (~30 g), aluminiowym radiatorku. Na domyślnych ustawieniach (1,1 V i 500 MHz) radiatorek jest już bardzo gorący (w stresie trudno utrzymać na nim palec), a co dopiero na ustawieniach: 1,45 V i 830 MHz... Myślę, że grozi to co najmniej niestabilnością systemu - przegrzewaniem się Chipsetu-NB, a w skrajnych sytuacjach (brak wentylacji obudowy) może nawet jego uszkodzeniem. Czyżby projektanci Biosu dbali o to żeby serwisanci mieli co robić?
Ja tam zawsze sobie wszystko manualnie ustawiam w Biosie, ale ktoś kto wybierze ww. profil sądząc, że płyta dobierze optymalne ustawienia może się srogo rozczarować...

Dołączona grafika

3. Błędne odczyty czujników.
To jest przypadłość płyt ASRocka, a raczej tanich (za parę centów) czujników na płycie. Generalnie cyfrowy miernik uniwersalny to podstawa, gdyż pomiar programowy z czujników na płytach głównych często ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Choć z drugiej strony bardziej "markowi" producenci płyt zazwyczaj stosują trochę lepsze czujniki, bo jeszcze nie spotkałem się nigdzie z takim rozrzutem napięć jak u ASRocka...
Jeśli nie jest to tylko kwestia zastosowanego układu (czujnika), ale też odpowiedniej jego kalibracji programowej (Bios) to mogliby coś z tym zrobić.

Przykład I: Tutaj ktoś mierzył napięcia miernikiem i wyszło całkiem dobrze, także sekcja zasilania w tym modelu: fazy(mosfety) 4(3)+1(2) jest OK.

Przykład II: Na moim egzemplarzu płyty (pomiar trwał 10 min) tak to wygląda:
BIOS  |IDLE		 |STRES	  |HWMonitor	|HWMonitor	|1,35 V|1,31 - 1,41 V|1,33 - 1,45 V|
Dołączona grafika Dołączona grafika


PS: Jak ktoś ma czas, chęci i w miarę dobrą znajomość pisemnego, technicznego j. angielskiego to niech przetłumaczy fragment o wadach (zwłaszcza o C'n'Q) i wyśle na e-mail do supportu ASRocka - im więcej osób to zrobi tym większa szansa, że coś z tym zrobią. ;) Edytowane przez m15m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ciekawosci wgralem ten bios wczoraj, specjalnie zlozylem drugiego kompa i doswiadczylem to samo co ty. zimnych bootow brak ale za to sypie bsodami jak talala na configu na jakim powinno byc Ok(inny bios i na innej mobo). Nie chcialo mi sie z tym walczyc, wgralem spowrotem bios 1.30 i asrocka odlozylem.

i wlasnie dlatego jakis czas temu przeszedlem sie z asrocka na biostara. Zadnych zimnych bootow i wszystko dziala juz w pierwszym biosie a nie to co u asrocka :) I nie potrzeba mierzyc V miernikiem bo u asrocka sie po prostu bez miernika nie obejdzie... np. Daje w Biosie 1,40V, miernik pokazuje 1,38V, bios monitoruje 1,34V a cpuz i Hwmonitor i inny podobny soft oscyluje 1,42-1,46V :)

 

Asrock pozostanie asrockiem.

Edytowane przez memel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo Asrocki sa dla tych co lubia wyzwania a nie leni ;).

Co do ACC to zaden producent nie daje GWARNCJI ze bedzie działac to poprawnie ( odblokowywanie)

Co do radiatorów na NB to słabo sie postarali ( w "pełnych" ATX 770CF M3A790GHX itd.. ) radiator jest wiekszy i dobrze spełnia swoja role... Zreszta co jęczycie ? Zmienie na cos innego i temperatury będa ok !

 

Co do czujników to w Du psko moza je sobie wsadzic MIERNIK pozostanie miernikiem lub oscyloskop.

A co do programów to kazdy odczytuje je jak chce co własnie przedstawił Memel...

 

Jeczycie na mobo za 250zł to trzeba było kupic za 500 i pewnie nie jeczylibyscie bo na mobo za 500 sie nie jeczy bo "nie wypada" ( słynne DFI np...ktore tez numery odwalało i kaprysiło )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Planuje zakup Asrocka pod Am2+ i mam dylemat pomiędzy A770DE+ i A785GXH/128M, patrze głównie pod kątem ceny, integry (nie potrzebuje), ilości złącz (np. 6xUsb) ACC i to chyba wszystko co potrzebuje. Przede wszystkim płytka ma być dobra. Dlatego pytam posiadaczy czy warto dokładac ~50zł do A785GXH...?

 

Dzięki za podpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Planuje zakup Asrocka pod Am2+ i mam dylemat pomiędzy A770DE+ i A785GXH/128M, patrze głównie pod kątem ceny, integry (nie potrzebuje), ilości złącz (np. 6xUsb) ACC i to chyba wszystko co potrzebuje. Przede wszystkim płytka ma być dobra. Dlatego pytam posiadaczy czy warto dokładac ~50zł do A785GXH...?

 

Dzięki za podpowiedzi

 

Nie. ktos mial problemy z ACC na M3A785GXH, komp nie odpalał po odblokowaniu a po resecie widzial spowrotem X2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Podłączę się pod temacik, odnośnie płyty ASRock A780GXH/128M i nowego biosu. Niedawno koledze złożyłem komputerek na tej płycie, zero problemów, kolega wniebowzięty. Nadarzyła się okazja by w miarę tanio zrobić mały upgrade mojego komputerka. Zakupiłem więc między innymi wyżej wymienioną płytę. Miała fabrycznie wgrany bios P1.3. Po złożeniu wszystkiego (wymieniłem procesor, płytę i grafikę) pozornie wszystko wyglądało ok. Tyle tytułem wstępu.

 

Niestety nie miałem czasu dłużej testować. Dopiero w najbliższy weekend, posiedziałem trochę i jak się okazało zestaw nie działał stabilnie. Powoli zacząłem wykluczać poszczególne elementy, aż doszedłem do pary płyta - pamięć. Miałem 2 kości Kingmax 1 GB DDR2 800 CL6. Podejrzewałem niekompatybilność tych elementów, więc udałem się z kośćmi do kolegi, któremu niewiele wcześniej złożyłem komputer. U niego pamięci do dziś pracują stabilnie bez problemów. Zamieniłem się z nim, on miał w jednej kości 2G Goodram. Okazało się, że u mnie ta kość również nie pracuje tak jak trzeba. Kolega miał bios P1.2 ja 1.3, zrobiłem downgrade i jak ręką odjął. Kilka dni bez BSOD'a, zawieszania się. Na biosach P1.3 i P1.4 same problemy, mało nie odesłałem płyty do ESC w ramach reklamacji.

 

Jak się okazuje przy tych dwóch typach pamięci (innych nie miałem pod ręką) płyta źle ustawiała ich parametry, timingi itp. Sprawdzałem to programikiem CPU-Z, gdzie są zakładki Memory i SPD. W SPD można sprawdzić na jakich parametrach kości powinny pracować, a płyta

mimo ustawienia wszystkiego na auto, żadnego OC, po prostu domyślne ustawienia, brała te parametry zupełnie z kosmosu. Starszy bios P1.2 działa ok, płyta ustawia parametry pamięci tak jak jest w SPD.

Ktoś z was miał takie problemy z tymi nowszymi biosami?

 

Pozdrawiam,

Arek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>>ArekW

Ja mam 2x2GB GoodRam (GR800D264L6/2G) i na Biosie P1.30, P1.40 nie miałem żadnych problemów z tymi pamięciami. W trybie "Auto" płyta poprawnie rozpoznaje wartości z SPD, co widać na screenie. Aczkolwiek jak wiadomo wszelkie timingi i tak zawsze najlepiej ustawić manualnie.

OC RAM-u na tej płycie też jest OK, gdyż uzyskałem taki sam wynik jak na innych płytach (trochę się ich przewinęło przez moje ręce), czyli: z fabrycznych 800MHz 6-6-6-18 1,8V na 980MHz 5-5-5-15 1,8V

 

Dołączona grafika

 

Sprawdzał ktoś może max. OC Sideportu na Asrock A780GXH/128M?

128 MB DDR2

ELIXIR 0912

N2TU1G16DG-AC

853467WOGU 3 TW

U mnie 200x5,33=1066MHz chodzi stabilnie na napięciu "High" (1,9V?), na "Normal" (1,8V?) system się wykrzacza. Na razie więcej nie próbowałem. Najlepiej przy jego podkręcaniu ustawić "Internal Graphics Mode" tylko na sam "SIDEPORT", gdyż wtedy mamy pewność, że system szybko się wywali w razie przekroczenia max. stabilnego taktowania.

Edytowane przez m15m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

>>ArekW

Ja mam 2x2GB GoodRam (GR800D264L6/2G) i na Biosie P1.30, P1.40 nie miałem żadnych problemów z tymi pamięciami. W trybie "Auto" płyta poprawnie rozpoznaje wartości z SPD, co widać na screenie. Aczkolwiek jak wiadomo wszelkie timingi i tak zawsze najlepiej ustawić manualnie.

Mam bardzo podobny model kości teraz GR800D264L5/2G. Niestety przechwaliłem, że wszystko pracuje normalnie. W weekend troszkę pomęczyłem komputer, wydawało się że wszystko ok, w sobotę parę godzin prime95, procek uzyskał maksymalnie 33 stopnie. Wszystko ok. Natomiast w niedziele pograłem trochę, pod wieczór siostra usiadła przy komputerze, jej gra to pacman, komputer był już na chodzie ponad 6 godzin i niestety nastąpiła zwieszka. Ekran czarny, wentylatory na maksymalne obroty weszły (chyba na karcie graficznej). W logach systemu nic, to nie był bsod. Chyba złożę reklamację. Podobną sytuację miałem w czwartek, nic szczególnego nie było uruchomione, komunikator tlen oraz przeglądarka. Nagle czarny ekran i szum wentylatora, zero reakcji.

Karta graficzna to Sapphire 4850 VaporX, procesor Phenom II x2 545, zasilacz Tacens RADIX III 520W Smart.

Na mojej poprzedniej płycie MSI K9N4 Ultra-F nie miałem problemów, ale na niej nie użyje Phenoma.

Dziś spróbuje postawić system na nowo na innej partycji.

Zobaczymy.

 

[edit]

No i po instalacji. Wygląda ok, zrobiłem upgrade biosu do P1.4 i o dziwo teraz ustawił ok.

Potestuję kilka dni, zobaczymy efekty.

 

Arek.

Edytowane przez ArekW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra troche wyniów z pola bitwy..

Moj windsor ostatnio ledwo robił 3.3G na FC.. no niemozliwe zeby F3 to taki gniot...

Tyle ze tez wymianiłem zasiłke na mocniejsza....

Pobawiłem sie funkcjami w biosie (flex :on ) polazł na 3.3G przy 1.45V ( 1.4V w testach) pozniej sciana...

Ale widac ze to nie proc a mobo siada bo próba zapisania biosu to zostaje screen z niego a słusze ze dyskietka zajeczy,, reboot to samo black screen i kupa.. tylko reset pomaga.. coz bywa.. sam start kompa na zimno przebiega poprawnie.Zobacze co jeszcze z max HTT...

 

HTT: 255

DDR 667 ( real lataja na 827Mhz ) 5-5-5-15

HTx3

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy może ktoś powiedzieć jakie najwyższe HTT udało mu się uzyskać na M3A785GXH/128M? sam już nie wiem czy mój egzemplarz jest taki kiepski czy te płyty tak mają ale powyżej 260MHz komp już nie wstaje. przeglądając testy płyt na 785G nie zauważyłem żeby jakaś miała problem z przekroczeniem 300ki. myślałem, że to mój Athlon taka padaka ale dziś poobniżałem mnożniki na minimum i chciałem wyszukać maxymalne HTT i okazuje się, że niewiele można z niej wyciągnąć :(

 

opinie o tym modelu krążą pozytywne więc w czym problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tia. zrobiła się "dziura" na maksa - Asrock wyzionął ducha. po którymś reboocie przestał się odpalać i nie sygnalizuje błędów, ewentualnie słychać po napędach, że się ciągle resetuje.

 

ps. po wyjęciu baterii na 10min się obudziła. ale i tak żaluję że nei wziąłem Gigabyte. aż mi się wierzyć nie chce ze taka kiepska sztuka mi się trafiła...

Edytowane przez DuG1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety, rezultat ten sam. na ustawieniach - htt 270, mnoznik cpu x10, mnoznik NB x7, HT x7, napięcia standardowe, pamięci na ustawieniach podanych przez Ciebie, rezultat - płyta nie odpala. na wyższym HTT też nie. na 269 można wejść do biosu ale tam zwiecha. na niższych mnożnikach to samo. nie mam już nerwów szczególnie, że proc wydaje się mieć potencjał bo 3250MHz robi na defaultowym napięciu a tu więcej nic prawie wycisnąć nie można.

Edytowane przez DuG1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...