Skocz do zawartości
lucreetia

Miałem cztery dyski Seagate...

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawa sprawa. Kupiłem kilka lat temu i używałem jeszcze niedawno czterech dwustugigowych dysków Seagate ST3200822AS. I pewnego dnia przyszedł czas na zmiany, a z uwagi na brak wolnych slotów, brak miejsca w obudowie wszystkie te cztery na raz poszły w odstawkę. Trzy z tej grupy postanowiłem sprzedać, a jeden sobie zostawić i używać w innym komputerze. Historia raczej nieszczególnie wyjątkowa, ciekawa i porywająca. Wszystko do momentu, gdy pojawiły się problemy.

 

Z instalacją systemu były kłopoty, różnych systemów w zasadzie: windowsowych, linuksowych... Coś tam się psuło, jakichś plików brakowało, coś tam nie chciało się skopiować, a taki Arch np. niejednokrotnie musiał biblioteki ściągać raz jeszcze - z uwagi na błędy CRC. Dyski wymieniałem dość chaotecznie, myśląc, że to jakiś niewielki problem i później się tym zajmę. Z czasem okazało się jednak, że problemy są wszędzie, w każdym jednym przypadku coś na którymś etapie idzie nie tak. I trochę mi się skojarzyło to z faktem, iż wcześniej, dużo wcześniej miewałem różne problemy z sumami kontrolnymi plików, co przy namiętnym korzystaniu z sieci p2p ma okazję wyjść na jaw bardzo łatwo.

 

Dyski zacząłem sprawdzać. HDTune w każdym z nich pokazywał różnorakie problemy, ostrzeżenia (takie mrugające na pomarańczowo), ale złych sektorów - tym testem, co to kwadraciki się zielone pojawiają - nie wykrył.

 

Dokumentację postaram się uzupełniać na bieżąco, na razie SMART najlepszego (najsprawniejszego na moje i moich testów oko) z dysków:

 

-------------------------------------------------------------------------  ID      Name                   Value  Worst  Tresh       Raw    Health-------------------------------------------------------------------------  1 Raw read error rate            57     48      6    149435287   ••      3 Spin-up time                   97     95      0            0   ••••    4 Number of spin-up times        99     99     20         1178   ••••    5 Reallocated sector count      100    100     36            2   •••••   7 Seek error rate                87     60     30    490208981   ••••    9 Power-on time                  57     57      0        37871   ••     10 Spin-up retries               100    100     97            0   •••••  12 Start/stop count               99     99     20         1352   ••••  194 HDA Temperature                28     60      0    28°C/82°F   ••••  195 Hardware ECC recovered         57     47      0    149435287   ••    197 Current pending sectors       100    100      0            0   ••••• 198 Offline scan UNC sectors      100    100      0            0   ••••• 199 Ultra DMA CRC errors          200    199      0            3   ••••• 200 Write error rate              100    253      0            0   ••••• 202 DAM errors count              100    253      0            0   •••••

Z programu Victoria to jest. Opis techniczny taki:

 

Model: ST3200822AS                          Firmware: 3.01                                   Serial:                             Disk size: 390721968 LBAs             190782 Mb      CHS: 16383/16/63                8063 Mb      SMART: Enabled, Errlog, Selftest               CACHE: 8192k; L/A=ON; Wr=ON;      ok         Support: LBA, DLM, DMA              UDMA-6    Security: OFF, Frozen

Numer seryjny wymazałem, reszta nienaruszona. Złych sektorów nie wykryto, bodaj trzy żółte i jeden pomarańczowy wyszedł. Jaki tu może być problem, tak w zasadzie? I skąd ta zbieżność, że z czterech posiadanych dysków *wszystkie* są popsute?

 

A może ten typ tak ma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może, ale na dysku, którym tam teraz siedzi (starej, poczciwej czterdziestogigówce), takich problemów nie ma. A przynajmniej nie zauważyłem. Wyniki SMART-u ma też zdecydowanie pozytywne.

 

Tu jest wykres Victorii (nie ma tych pomarańczowych jednak):

 

Dołączona grafika

 

A tu HDTune, już zdecydowanie mniej ciekawy:

 

Dołączona grafika

 

Ale pamięci sprawdzić pewnie nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. To są już dość stare dysku i nie oczekuj od nich wiecznego działania, jeśli były intensywnie użytkowane - a nie daj Boże, wyciągane i przenoszone.

2. SMART z pierwszego postu i z ostatniego dotyczy 2 różnych dysków.

3. W pierwszym SMART widać jakieś drobne problemy z taśmą - raczej krótkie, bo tylko 3 CRC.

4. Skanowanie Viki w trybie API jest trochę bez sensu - użyj trybu PIO, a najlepiej użyj MHDD.

5. Zielone i pomarańczowe kratki (opóźnienia) można usunąć, ale uszkodzone sektory trzeba przenieść. Tutaj także lepszym narzędziem będzie MHDD.

 

Wszystkie 4 dyski mają parametry 05 i C5 większe od zera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.

 

Jeśli 1 dysk po skanie ma tylko jeden wolniejszy sektor i w Smarcie wiszą 2, to jak na 37tyś godzin przepracowanych to nic strasznego.

Nie ma jednak wolniejszego sektoru, w sensie - tego pomarańczowego, co to tam wspominałem. Zdawało mi się, pisałem to z pamięci.

 

Drugi już wygląda gorzej. Najlepiej, gdybyś każdy przeleciał w MHDD i wrzucił zdjęcia.

Drugi obrazek w drugim poście rzeczywiście jest z innego dysku, pierwszy jest dobry - z tego samego, najlepszego z całej czwórki dysku, o którym pisałem na początku i którego logi tam wklejałem.

 

A MHDD z chęcią wrzutę, tylko muszę rozkminić, jak to zrobić ;-).

 

ULLISSES,

1. Stare nie są i nigdy nie były wyciągane, a na pewno już nie przenoszone, choć rzeczywiście (bardzo) intensywnie używane - 24h/7 i często w RAID-zie. Nie wiem, czy to czasem nie gorsze.

2. Tak, mój błąd. Tu jest ten dobry (HDTune z pierwszego dysku):

 

Dołączona grafika

 

3. Drobne problemy z taśmą? Mam kilka wolnych taśm akurat i z chęcią używałbym tych najlepszych. Jak najlepiej sprawdzić taśmę?

4. A przy PIO wyskakuje błąd, że dysk niby nie jest gotowy. Ma to może związek z trybem pracy? Aktualnie działają jako "Native IDE" w BIOS-ie, ale podobno najlepszy jest "IDE->AHCI". Potrzebaby sterowników... To o to chodzi?

5. MHDD działa pod DOS-em. Jeśli uruchamiałbym z płyty bootowalnej to ciężko o screeny. Jaki dokładnie test ten miałbym zrobić?

6. We wszystkich czterech podświetlają się w HDTune dwie linijki na żółto, czy we wszystkich czterech to są te same pozycje - nie pamiętam. Sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. W takim razie nie ma się co dziwić - nie ma rzeczy niezniszczalnych. Pewnie przerobiły więcej danych, niż dyski 100 przypadkowych użytkowników forum razem wzięte.

3. Parametr C7 wskazuje na problem z taśmą. Jeśli liczba nie rośnie, to taśma jest ok. Jak rośnie, to trzeba taśmę zmienić. Tutaj wartość 3, czyli bardzo mało i raczej nie rośnie.

4. W trybie PIO trzeba wybrać konkretny adres (dysk) na kontrolerze.

http://old.cubeupload.com/files/b1a800busy.png

Wybierasz PIO, potem dajesz PCI Scan (ten duży kwadratowy) i masz listę po lewej tak, jak na focie. Wtedy wybierasz jedną z pozycji i przyciskiem [Passport] sprawdzasz, czy pod danym adresem jest dysk, czy też nie.

5. MHDD działa pod DOS i test to żaden problem. Jego wynik możesz zapisać w postaci pliku TXT (tzw printscreen) lub zrobić fotkę aparatem/telefonem. W skrajnych wypadkach wystarczy przepisać tabelkę wyników na kartę i potem wklepać do posta. Program nie musi być uruchamiany z CD - można go uruchomić z pendrive.

6. Kilka uszkodzonych sektorów to nie problem - MHDD sobie z tym radzi. Gorzej, jeśli ciągle pojawiają się nowe. Wtedy przechowywanie ważnych danych na tym dysku, a tym bardziej wpinanie ich w RAID to ryzykowna zabawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie udało mi się zrobić dokumentację wszystkich czterech dysków i dowiedzieć się co nieco, że chyba nie jest tak ładnie i kolorowo.

 

1. Dysk pierwszy:

 

  • HD Tune, Health:

    Dołączona grafika

  • Victoria, SMART:

    -------------------------------------------------------------------------  ID      Name                   Value  Worst  Tresh       Raw    Health-------------------------------------------------------------------------  1 Raw read error rate            53     47      6    112423649   ••      3 Spin-up time                   97     96      0            0   ••••    4 Number of spin-up times       100    100     20         1001   •••••   5 Reallocated sector count      100    100     36           32   •••••   7 Seek error rate                86     60     30    408083488   ••••    9 Power-on time                  59     59      0        36719   ••     10 Spin-up retries               100    100     97            0   •••••  12 Start/stop count               99     99     20         1156   ••••  194 HDA Temperature                46     62      0   46°C/114°F   ••••  195 Hardware ECC recovered         53     46      0    112423649   ••    197 Current pending sectors       100    100      0            5   ••••• 198 Offline scan UNC sectors      100    100      0            5   ••••• 199 Ultra DMA CRC errors          200    199      0            2   ••••• 200 Write error rate              100    253      0            0   ••••• 202 DAM errors count              100    253      0            0   •••••
  • Victoria, Tests:

    Dołączona grafika

2. Dysk drugi:

 

  • HD Tune, Health:

    Dołączona grafika

  • Victoria, SMART:

    -------------------------------------------------------------------------  ID      Name                   Value  Worst  Tresh       Raw    Health-------------------------------------------------------------------------  1 Raw read error rate            57     48      6     19409519   ••      3 Spin-up time                   97     95      0            0   ••••    4 Number of spin-up times        99     99     20         1185   ••••    5 Reallocated sector count      100    100     36            2   •••••   7 Seek error rate                87     60     30    491518640   ••••    9 Power-on time                  57     57      0        37882   ••     10 Spin-up retries               100    100     97            0   •••••  12 Start/stop count               99     99     20         1359   ••••  194 HDA Temperature                39     60      0   39°C/102°F   ••••  195 Hardware ECC recovered         57     47      0     19409519   ••    197 Current pending sectors       100    100      0            0   ••••• 198 Offline scan UNC sectors      100    100      0            0   ••••• 199 Ultra DMA CRC errors          200    199      0            3   ••••• 200 Write error rate              100    253      0            0   ••••• 202 DAM errors count              100    253      0            0   •••••
  • Victoria, Tests:

    Dołączona grafika

3. Dysk trzeci:

 

  • HD Tune, Health:

    Dołączona grafika

  • Victoria, SMART:

    -------------------------------------------------------------------------  ID      Name                   Value  Worst  Tresh       Raw    Health-------------------------------------------------------------------------  1 Raw read error rate            52     47      6     14295766   ••      3 Spin-up time                   96     96      0            0   ••••    4 Number of spin-up times       100    100     20          365   •••••   5 Reallocated sector count      100    100     36            6   •••••   7 Seek error rate                87     60     30    579095377   ••••    9 Power-on time                  80     80      0        18136   ••••   10 Spin-up retries               100    100     97            0   •••••  12 Start/stop count              100    100     20          707   ••••• 194 HDA Temperature                47     59      0   47°C/116°F   ••••  195 Hardware ECC recovered         52     46      0     14295766   ••    197 Current pending sectors       100    100      0            0   ••••• 198 Offline scan UNC sectors      100    100      0            0   ••••• 199 Ultra DMA CRC errors          200    200      0            0   ••••• 200 Write error rate              100    253      0            0   ••••• 202 DAM errors count              100    253      0            0   •••••
  • Victoria, Tests:

    Dołączona grafika

4. Dysk czwarty: (tutaj parukrotnie wyszedł *SMART BAD*)

 

  • HD Tune, Health:

    Dołączona grafika

  • Victoria, SMART:

    -------------------------------------------------------------------------  ID      Name                   Value  Worst  Tresh       Raw    Health-------------------------------------------------------------------------  1 Raw read error rate            61     44      0      1683705   •••     3 Spin-up time                   97     96      0            0   ••••    4 Number of spin-up times       100    100      0          664   •••••   5 Reallocated sector count      100    100      0            0   •••••   7 Seek error rate                39     31      0    162996987   •       9 Power-on time                   1      1      0      7230312   •      10 Spin-up retries                97     97      0            0   ••••   12 Start/stop count              100    100      0          830   ••••• 194 HDA Temperature                25     60      0    25°C/77°F   ••••  195 Hardware ECC recovered         61     44      0      1683705   •••   197 Current pending sectors       100    100      0          269   ••••• 198 Offline scan UNC sectors      100    100      0          269   ••••• 199 Ultra DMA CRC errors          200    199      0            2   ••••• 200 Write error rate              100    253      0            0   ••••• 202 DAM errors count               99    252      0            1   ••••
  • Victoria, Tests:

    Dołączona grafika

MHDD w drodze. Choć, jak rozumiem, cudów nie powinienem się spodziewać? Co w zasadzie potrafi ten MHDD, że niby miałby sobie z takimi problemami radzić? Ciekawa sprawa. Co z trzecim i czwartym dyskiem? 86 zepsutych sektorów i nieudane diagnozy SMART... Co ciekawe, te dwa mają przebiegi o połowę niższe. Tzn. powinny mieć, bo ten czwarty pokazuje jakieś cuda.

Edytowane przez lucreetia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk 1 : 5 sektorów czeka na remapowanie ( pradopodobnie logiczne bady ERR=5 i C5=5 )

Dysk 2 : ( ma juz realokacje ale to nic nienormalnego przy takiej ilosci godzin ) stan dobry ( moza zrobic erase waits by wolne sektory wymazac )

dysk 3 : (Smart badów nie widzi viki tak .... erase waits

Dysk 4: Słaba kondycja 269 sektorów do remapu ( wiecej niz wynosi pula zapasowych ) do tego 1 znacznik sektora jest uszkodzony.500ms sektorw tyle ze tylo zerowanie pomoze.

 

MHDD i F4 wybierasz erase wiats tak trzeba postapic z kazdym dyskiem. Jesli bedzie dalej duzo sektorów z długim dostępem to

komenda ERASE recznie wklepana z klawiatury ( PAMIETAJ ZE DANE IDA PA PA na amen ! )

 

Pozniej scan 2xF4 i wyniki na forum ( nie zalecam wiktorii )

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czym się różni relokacja ("remapowanie"?) od wymazania zawartości? Rozumiem, że "ERASE" działa jak "Erase waits", ale na wszystkie sektory - co z tym remapowaniem? To inny proces? Na żadnym z tych czterech dysków nie ma danych, więc tak naprawdę wybór metody pod tym kątem nie ma dla mnie znaczenia.

2. Czym się różni "ERASE" wklepane z klawiatury od tej samej opcji (jest tam też ostrzeżenie o utracie danych) wybranej z menu?

3. Czy z tym czwartym dyskiem nawet po wszelkich możliwych dla mnie procesach przeprowadzonych nadal będą problemy? Inaczej - mam tak się takich spodziewać?

 

---

 

Edycja:

 

Właśnie zauważyłem, że relokacja i "erase" to dwie oddzielnie, wykluczające się opcje. No nic...

 

Tak wygląda dysk drugi po zerowaniu:

 

Dołączona grafika

 

Lepiej wpierw remap, później erase, czy odwrotnie?

 

---

 

Edycja (2):

 

I po "remap":

 

Dołączona grafika

 

---

 

Edycja (3):

 

Ostateczny test "na czysto" (tj. 2x F4, dodatkowe opcje "OFF"):

 

Dołączona grafika

 

Wciaż dysk drugi i wciąż stado zgryźliwych warningów...

Edytowane przez lucreetia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli robiłeś erase wklepywane z klawiatury i sa 500ms dalej to po prostu tak musi być..... dyski nie sa wieczne ( czasami szkoda ze nie moza wymusić recznie sektora X by poszedł do remapu ( zamiana z sektorem zapasowym na dysku )

 

Ogolnie erase waits usuwa tylko sektory w dostępem wiekszym niż 350ms. ( zapisuje je zerami )

ERASE ( zerowanie ) zapisuje we wszytkich sektorach na dysku zera ...

 

Remap stosuje się wtedy gdy pomimo erase waits i erase dalej sa UNC ( sektory nie do odczytania ) to wtedy robi sie remap.by je zastapić sektorami z puli zapasowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komenda "ERASE" poszła z klawiatury, ręcznie - choć w sumie nie udało mi się nigdzie znaleźć powierdzenia teorii, że jest tu jakaś różnica ;-).

 

Te warningi to, jak rozumiem, nie od parady? Czy jest jakieś ryzyko utraty danych, błędnych CRC, itp. przy używaniu takiego dysku?

Edytowane przez lucreetia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec dysku niech sobie będą, bo na rozwiązanie bieżącego głównego problemu to nie powinno mieć wpływu. Jeśli dobrze pamiętam - pierwsza i jedyna partycja utworzona z instalatora systemu będzie na początku. Prawda? A jeśli tak...

 

Dołączona grafika

 

Wydaje się, że zrobiłem wszelkie możliwe testy, aby znaleźć przyczynę tych błędów. Nazwa pliku jest tu przypadkowa - po zresetowaniu, sfromatowaniu będzie inna albo nie będzie żadnej. Kwestia szczęścia. Napęd DVD-ROM dowolny, z IDE i SATA. Płyty nagrywane wielokrotnie, różne, weryfikowane (CRC) każdorazowo. I wciąż to samo. Kable SATA wymieniane, dysk drugi z powyższych testów, który podobno złych sektorów nie ma. Jedynie te powolne mieć mógłby, ale to przecież nie ma prawa mieć wpływu...

 

Ma prawo? O co tutaj chodzi?

 

---

 

Edycja:

 

Aha, i jak się taki dysk ustawi w "Third Master", tzn. podłączy do odpowiedniego gniazdka, zaś CD-ROM w "Fourth Master", a no to wtedy cuda dziwy:

 

Dołączona grafika

 

Jakby tych problemów w ogóle było za mało, no to w tym konkretnym wypadku dochodzi jeszcze taki - ten komunikat będzie sobie tak wisiał po wieczne raczej czasy i szanse marne, iż kiedyś zniknie.

 

---

 

Na pierwszym dysku to samo. Tutaj zapuściłem pentle, zarówno na "erase", jak i "remap" na jakieś dwanaście godzin łącznie - komunikaty powyższe się powtarzają. Pliki dają się nie skopiować, zaś dysk podłączony jako "Third Master" i ustawiony na "AHCI" skutkuje zatrzymaniem uruchamiania komputera na ekranie głównym BIOS-u.

 

Dołączona grafika

 

Zależność z błędem przy kopiowaniu jest następująca: jeśli zaraz po tym, gdy się pojawi, komputer zresetuję, a następnie rozpocznę proces raz jeszcze, wybierając tę samą partycję i "szybkie formatowanie" to w tym kolejnym cyklu zatrzyma się na tym samym pliku. Jeśli zaraz partycje usunę, stworzę je od podstaw i wybiorę formatowanie zwykłe, to proces losowania błędu zacznie się jakby raz jeszcze - skończy się prawdpodobnie na komunikacie błędu kopiowania innego pliku lub (przy dużym szczęściu) całość przejdzie bezbłędnie. Trochę wyklucza to hipotezę o błędach RAM-u - ten przecież, zepsuty, nie myliłby się z taką precyzją.

Edytowane przez lucreetia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...