Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

dokładnie tak jak napisane wyżej, zmień port USB (pamiętam, że mi nie widział pena wpiętego w usb z przodu obudowy, musiałem wpiąć bezpośrednio w porty na mobo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie! Jaki crap.

Nie mogę wejść na moim monitorze (27" iiyama 16:9) do UEFI. Wyświetla tylko AB w dolnym prawym rogu monitora. Wyczytałem w necie, że to od monitora i podłączyłem stary 20" 16:10 i rzeczywiście: wyświetla logo na starcie i wchodzi do uefi.

 

WTF ?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do supportu pisałem. Może mi ktoś napisać, czy udało mu się odpalić UEFI na monitorze o proporcjach 16:9 ?

Jeśli by to był problem z rozdzielczością to fix byłby pewnie szybki. Gorzej jak to tylko z wybranymi modelami nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką pastę polecacie, bo mam jakąś starą Activ Silver 5. Ma ok 2.5 roku. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale myślę, aby nie zmienić na lepszą. W innym wypadku Karakorum i tak poleci na Allegro.

 

Obecnie X48 na 1.368v stable. Ale tempy wysokie. Więc na razie zostaje na 4.6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grandma o/c my ass...

Zupełnie nie rozumiem zachowania przy oc.

 

Ustawiłem:

limity 255 / 255 / 300

fixed vcore 1.310

 

Teraz w Idle mam odczyty:

cpu-z - 1.312v

core temp - 0.9857v - 1.3 (skaczące)

asrock etu - 1.298v

 

w stress:

cpu-z - 1.224 - 1.272 v (dla odmiany skaczące)

core temp - 1.3461v (dla odmiany stabilne)

aetu - 1.225v

 

po ustaniu stresu (powrót do idle) mnożnik skacze jak p...nienormalny 16,20,26,42(gdzie 42 to max).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to jest offset by nie korzystać z fixed. Po co ci 1,312V w IDLE?

 

W IDLE mnożnik skacze w zależności od obciążenia. Tak ma być. Na sztywno nie będzie ci trzymał najniższego możliwego tylko dlatego, że akurat nie katujesz go np. LinX'em.

 

Wgraj sobie najnowsze UEFI: ASRock P67 Extreme6 UEFI 1.51

Downlaod: ASRock P67 Extreme6 UEFI 1.51

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania odnośnie sterowania wentylatorami na tych Asrockach:

1. Czy to muszą być wentyle 4-pin (PWM)?

2. Z jakich czujników korzysta płyta, żeby dopasować prędkość wentylatora? Czy można je sobie wybrać?

3. Czy progi dla konkretnych temperatur można dowolnie edytować, tak żeby np. w idle mieć prawie pasywnie a pod obciążeniem odpowiednio więcej?

 

Mam bardzo dobry kontroler z funkcją auto (nie do końca idealną) i nie wiem czy inwestować w wentylatory PWM, żeby móc przerzucić się na sterowanie z mobo... Zależy mi głównie na maksymalnym wyciszeniu w idle - w grę wchodzą prędkości poniżej 600 RPM na Noiseblockerach XL1 (3-pin).

 

Z góry dzięki za wszelkie informacje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulacja działa także na 3pin. SpeedFan obsługuję regulator na tej płycie.

Chociaż jest jeden knyf, mianowicie mimo, że na CPU Fan ustawie w UEFI najniższy poziom (Level 1) to wentylator kręci się w moim fryzjerze ~1700rpm. W specyfikacji ma podane 600-2000. Nie wiem czy to kwestia płyty czy samego wiatraka.

 

BTW Mała galeria z ustawieniami dla potomnych.

 

http://min.us/mvrHs6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, widziałem to co napisałeś na xs. Generalnie, patrząc na to, co Asrock robi w oparciu o sugestie użytkowników, to byłbym spokojny o naprawienie tego błędu. Mają chyba najlepszy support ze wszystkich producentów, m.in. dlatego jestem zdecydowany na ich mobo. Widzę jednak, że jest więcej biosów do Extreme4 (więcej userów), więc nie wiem czy jest sens się pakować w szóstkę...

 

Jeżeli płyta steruje 3-pinowcami to mistrzostwo - nie będę musiał przyklejać czujek od Sentry przy procku. :)

 

Nie masz jakiegoś innego wentyla, żeby sprawdzić na nim minimalny zakres obrotów z płyty? Jeżeli byłoby podobnie jak na tym z fryzjera to skrobniemy do kolesi z Asrocka i pewnie fix pojawi się w kolejnym biosie. ;)

 

P.S. Dzięki za info!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam 2 dość spore problemy z moją fatality.

Problem nr 1 - wgranie biosa 1.61 - jak go wgrać skoro z pena nie widzi, windowsowego flashera nie posiada, a fdd już nie mam.

Problem nr 2 - to dość gruby i strasznie denerwujący:

Sprawa jest taka - mój konfig:

- asrock p67 fatality bios 1.50,beta 110g,1.60 (teraz 1.60 ze strony asrocka)

- 4x2GB kingston grey series 2133MHz

- i7 2600k

- zasiłka 850W

- reszta raczej nie potrzebna

Od samego początku problem z OC. Mam jakąś barierę od wartości 4,6GHz. Gdy proc ustawię 4,6GHz, ramy 2133MHz (XMP), 1,325V i wszystko max stabilne godzinami przypiekane. Bariera jest od 4,7GHz - ustawiam w biosie, save and exit - wchodzę do windowsa, testuje i masakruje - stabilny aż do 5,1GHz. Problem pojawia się, gdy wyłącze wina. Uruchamiam kompa od nowa powerem i ..... liczne on/off, on/off kompa i po 3-5 razie - OC FAIL. Gdy jednak wejde do biosu ponownie - dam znowu max 4,7-5,1GHz to znowu po zapisaniu wchodzę do wina i znowu max stabilny nawet cały dzień, aż do wyłączenia kompa.

Zmieniałem wszystko co można - ogromne napięcia wszytkie bez wyjątku (na szczęscie mam chłodzenie wodne), wszelkie spectrumy, bajery - no kompletnie wszytko sprawdzałem. Wczoraj dałem pamięci na 1866MHz - dokładnie to samo. Już miałem powiedzieć, że to nie od ramu, gdy postanowiłem dać 1600MHz i ............. cud. Siedzę teraz na 5,1GHz z pamięciami na 1600MHz stabilny wszędzie i zawsze - nawet po kilkunastu on/off kompa.

O co tu teraz chodzi - pamięci dobre do max 4,6GHz na 2133MHz, a wszystko co wyżej tylko 1600MHz ?

Problem z dzielnikiem ? Problem z biosami ? O co chodzi ? Płyta nie lubi pamięci 4x2GB ? Kupiłem specjalnie te ramu bo mają certyfikat P67 1,65V, chociaż nie ma ich na liście kompatybilności asrocka. Ma ktoś może jakieś ramy na 2133 4x2 i podobny problem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam po forum wynika, że SB ma problem z wysokim OC CPU w połączeniu z wysoko taktowanymi pamięciami. Raczej nic na to nie poradzisz (a bynajmniej nigdzie nie znalazłem żadnego rozwiązania). Wrzuć 1600 i obniż se timingi do minimum - i tak żadnej praktycznej różnicy nie zauważysz ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jednak jest.

Z tego co czytałem, kilka osób na Asusach nie ma takiego problemu. Jeden z użytkowników Asusa chyba Pro lub Deluxe ma ustawionego procka na 5GHz i pamięci 2000@2133MHz bez problemu. Widziałem wiele asusów i innych płyt na 2133 z grubym kręceniem.

Ustawiłem wczoraj 1600 7-7-7 i odrazu blue screen w czasie testów. 1600 8-8-8 to tak średnio, ale jeszcze nie sprawdzałem.

Nie po to kupiłem specjalnie 2133MHz 9-11-9 z certyfikatem P67, aby je dawać na 1600.

Jakbym wiedział, że będą takie jaja to bym wziął G-Skille 1600 6-8-6, które można ponoć grubo podkręcać nawet do 2133, może by poszły - może nie.

A teraz ? Mam mieć 1600 cl9 za grubą kasę ?

 

Co do 4x2 i 2x2 - zobaczę jutro albo dzisiaj później.

Edytowane przez kamyk155

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przyszłość będziesz kupował tańsze, bo lepsze ramy kosztują krocie więcej, a wydajności +1-2%. Szczególnie, gdy potem nie chcą działać na deklarowanych taktach - znam ten ból ;)

Mam nadzieję, że je jakoś ogarniesz. Może wyjdzie nowy bios i załata problem, ale nie jestem pewny czy to problem mobo, czy kontrolera w procku. Stawiałbym na to drugie - spróbuj podnieść inne napięcia, niż jeżeliby tylko vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VTT odpowiada za kontroler pamięci w procku, więc tam szukaj rozwiązania. Ale nie przekraczaj 1,15V.

 

@H3ex

 

Wykorzystałem Fandera FX92-W (92mm z potencjometrem na kablu) podpiętego do gniazda CPU Fan2 (3pin). Jest ono sterowane tym samym ustawieniem co Fryzjer podpięty do CPU Fan1 (4pin). Potencjometr rozkręcony w Fanderze na full (zakres pracy to wg specyfikacji 800-2000rpm). Wnioski są następujące:

 

Level 1:

Arctic 1700rpm

Fander 990rpm

 

Level 9:

Arctic 2100rpm

Fander 778rpm

 

Widać zatem, że maksymalny poziom nie odbiega w obu przypadkach od specyfikacji producentów. Różnica natomiast jest przy Level 1. Dziś napisałem do supportu i zobaczymy co z tego wyniknie. Te wyniki ustawiałem i odczytywałem z poziomu UEFI.

 

Zrobiłem dodatkowo pomiary przy użyciu softu od ASRocka AXTU Utility. Dochodzi tam dodatkowy Level 10. Screen z wykresem poniżej:

 

ASRock FAN | Flickr - Photo Sharing!

 

 

 

Pzdr.

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawałem wszystkie napięcia prawie w kosmos - Vtt nawet 1,2 - totalnie nic.

Wyjąłem 2 sztuki ramu, dałem 2133 i niby lepiej, ale czasami mam dual bota i winda nie startuje - migający podkreślnik. Więc i tak lipa.

Zamieniałem także pamięci miejscami. Dziwne na max. Nie wiem o co chodzi.

Jak na razie zostaje mi 5,1 na 1600 i testować ile wycisnę z CL pamiątek. Teraz testuje 8-8-8-27-1 z firmowych 9-11-9-27-2.

A jak u was sprawa tego nowego biosu 1.61 do fatality ? Jak go wgrać ?

Czy ktoś interesował się może wymianą asrocków z B2 na B3 ? Bo w moim sklepie mówią, że nawet jak nowy asrock P67 B3 będzie leżał na sklepowej półce to i tak mi go nie dadzą w ramach wymiany, bo na stronie asrocka nie ma opisu jak wyglądać ma wymiana płyt, a ich dystrybutor i hurtownie także nic nie wiedzą.

Powiedzieli tak - jak asrock da opis wymiany na stronie www to wtedy zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zmień pena lub port i próbuj. Na FAT32 sformatuj.

 

Dla tych co jeszcze nie mają to w emarkecie są dostępne Pro3 i Extreme4 z chipsetami w rewizji B3.

http://emarket.pl/p%C5%82yty-g%C5%82%C3%B3wne/asrock-p67-pro3-p67-4ddr3-1600-2sata3-4sata2/p-c6520133

http://emarket.pl/p%C5%82yty-g%C5%82%C3%B3wne/asrock-p67-extreme4-b3-p67-4ddr3-1333-6sata3-4sata2-atx/p-c6520132

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pena nie idzie - flasz z pod biosu pokazuje jakieś 2 dziwne kreseczki zamiast zawartości pena.

Pokazuje coś takiego z lewej strony ekranu i tyle. Działa tylko ESC i powrót do poprzedniego menu.

 

[][]

 

? jakieś kreseczki czy nawiasy ?

Flashowanie przy starcie kompa chyba F6 jeśli dobrze pamiętam - także nie uruchamia flashera i leci po chwili wgrywanie windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem wczoraj 1600 7-7-7 i odrazu blue screen w czasie testów.

Spróbuj raczej 7-8-7-24 albo 6-8-6-21 1T.

 

Jak patrzę na ceneo, to ceny zaczynają się od 414 zł za 2x2GB. Interes jak nie wiem :lol2:. Poniżej 250zł masz Transcendy lub A-Daty 2000 CL9.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zmień pena lub port i próbuj. Na FAT32 sformatuj.

 

Dla tych co jeszcze nie mają to w emarkecie są dostępne Pro3 i Extreme4 z chipsetami w rewizji B3.

http://emarket.pl/p%C5%82yty-g%C5%82%C3%B3wne/asrock-p67-pro3-p67-4ddr3-1600-2sata3-4sata2/p-c6520133

http://emarket.pl/p%C5%82yty-g%C5%82%C3%B3wne/asrock-p67-extreme4-b3-p67-4ddr3-1333-6sata3-4sata2-atx/p-c6520132

 

Pro3 ma normalną cenę, ale Extreme4 to conajmniej o 50zł za drogo <_< Kiedyś był do kupienia za mniej niż 500 (a pro3 mniej niż 400...).

Czekam aż ceny znormalnieją i zmieniam swoją nieszczęsną mobo.

 

Z pena nie idzie - flasz z pod biosu pokazuje jakieś 2 dziwne kreseczki zamiast zawartości pena.

Pokazuje coś takiego z lewej strony ekranu i tyle. Działa tylko ESC i powrót do poprzedniego menu.

 

[][]

 

? jakieś kreseczki czy nawiasy ?

Flashowanie przy starcie kompa chyba F6 jeśli dobrze pamiętam - także nie uruchamia flashera i leci po chwili wgrywanie windowsa.

 

A pendrive nie powinien byś sformatowany na FAT16? Bynajmniej tak na mojej MSI jest, inaczej nie działa. Edytowane przez Popiół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pro3 ma normalną cenę, ale Extreme4 to conajmniej o 50zł za drogo <_< Kiedyś był do kupienia za mniej niż 500 (a pro3 mniej niż 400...).

Czekam aż ceny znormalnieją i zmieniam swoją nieszczęsną mobo.

A pendrive nie powinien byś sformatowany na FAT16? Bynajmniej tak na mojej MSI jest, inaczej nie działa.

 

Najniższą ceną za jaką Extreme4 było fizycznie do kupienia było 510-515zł. Pro3 adekwatnie 420zł.

ASRock wyraźnie napisał na swojej stronie w instrukcji Instant Flash, że pen musi być sformatowany na FAT32. Ja tak mam i działa za każdym razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co jeszcze nie mają to w emarkecie są dostępne Pro3 i Extreme4 z chipsetami w rewizji B3.

 

Wczoraj napisali mi, że dostawa będzie po 15.03 a tu proszę, niespodzianka. :) Dzięki za linka, wziąłem u nich czwórkę, mam już dość czekania, jak coś to będzie na Ciebie. :P

 

Co do tych wentyli, to faktycznie mogliby popracować nad skalowaniem między levelami, wykres powinien być bardziej "pionowy" IMO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...