Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

Ja użytkuje A-Daty do dłuższego czasu. Do tej pory sprawują się DDR2 1066 Mhz - świetne Extreme Edition. Były zdecydowanie lepsze niż Geil, które również testowałem na starej (obecnej platformie). 1100Mhz przy 5-5-5-15 są do uzyskania. Dlatego wybrałem DDR3. Są 2 rodzaje 2000Mhz. Jedne z radiatorem 9-9-9-27 / drugie bez 9-11-9-27. Ja mam te drugie (ze względu na chłodzenie typu Tower). Początkowo miałem ustawione 1866 Mhz, ustawienia XMP - 9-10-9-24 przy 1,63V - nie zdążyłem ustawić więcej, bo zaczęły się te cyrki z nowa platformą. Ustawiłem na próbę 2166 Mhz - poszły bodajże przy 9-11-11-32, ale wróciłem do pewniejszych ustawień. Nie miałem też możliwości sprawdzenia zestawu na innych kościach. Wszystko przy otwartej obudowie, więc ruch powietrza był w miarę odpowiedni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modecom Carbon to akurat przyzwoity zasilacz i Fortron 400W na 100% nie będzie od niego lepszy :) Sprawność co prawda marna (~70%), ale 470W na +12V ma...

Edytowane przez Colin_MC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ustawię sztywno np. 1,28V i puszczę w OCCT to przez kilkanaście sekund płyta działa stabilnie. W międzyczasie obserwowałem napięcia. Zamiast sztywnych 1,28 ono się zmniejszało - mimo wyłączenia w Biosie oszczędzania energii. Gdy dobijało do ok. 1,2V następował błąd któregoś z rdzeni.

 

A opcje w biosie 'Loadline calibration' masz może ustawiona powyżej level 1? Ew. czy 'Turbo boost power limit' ustawione jest na auto czy manual?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mógł byś się zdziwić , carbona nawet przyzwoitym nie można nazwać...

Tosz to potrafiło sie przy obciązeniu 300w wyłączać

Tak ma 470w ale tylko na tabliczce i to wszystko.

Edytowane przez Maciem
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A opcje w biosie 'Loadline calibration' masz może ustawiona powyżej level 1? Ew. czy 'Turbo boost power limit' ustawione jest na auto czy manual?

 

Muszę to sprawdzić, ale chyba na Auto. Chociaż robiłem już clear CMOS, aktualizowałem Biosa do 1.61... i na standardowych ustawieniach powinno to stabilnie działać. Możesz powiedzieć jaki wpływ ma Loadline calibration? Turbo Boost bodajże miałem na auto / potem całkowicie to ustrojstwo wyłączałem.

 

Co do "nieszczęsnego" Carbona 620W. Ten zasilacz nie znajduje się na czarnej liście, choć też nie na polecanej. Zdaję sobie doskonale sprawę, że to nie jest najwyższa półka. Lecz nigdy nie miałem z nim żadnych problemów i na podkręconym procesorze wykonanym w 65nm dawał (i daje właśnie teraz) doskonale radę. Nie straszne były mu 14-18h ripowanie z BD na AVCHD. Napięcia (miernik) były w pełni akceptowalne, nie wykazywały anomalii. Tu na "dzień dobry" mamy 2-krotnie niższy proces technologiczny. Pracował też pod grafą 8800GT / 4850. Plus wspominane 2 dyski twarde i masa wentylatorów, kart PCI (Creative). Teraz golutka płyta, dysk SSD, grafa (bez dysków, wentylatorów i innych bajerów).

 

Oczywiście bałbym się go podpiąć pod SLI. 470W na 12V / lecz ile sama grafa 460 pociągnie? Cały taki zestaw może z 320-330W. Ba... trzymałem nawet na próbę dawny (obecny) sprzęt na Logicu 500W, bez problemów. Dajmy 65-70% sprawności... Nie sądzę, nie zapędzajmy się zaraz już w wszystko supa-hipa, wielkie, drogie zasilacze. Zwłaszcza, że sprawdziłem na AMACROX WARRIOR AX-450 PNF - powtarzała się owa sytuacja. Zdecydowanie twierdzę, że nie pasuje tu zasilacz. Mam na koncie dziesiątki przetestowanych części, sprzętów, więc różne niespodzianki widziałem.

 

Stawiam na płytę / ew. pamięci.

Edytowane przez Gee79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem z części twej podpowiedzi, radiergummi. Wzorowałem się na tym, na zagranicznym forum, gdzie systematycznie się udzielałeś ;)

5Ghz -> znakomity wynik, gratuluję.

 

Mi wystarczy 4,3 (na chwilę obecną) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no , dalej nie twiedze ze moze to być jego wina bo sprawdzales na innym to wiem ;)

Ale to nie zmienia faktu że przydało by sie kupić jakiś dobry zasilacz predzej czy później jakiego corsaira , tacensa , seasonica czy bequiet sa to zasilacz nieporownywalnie lepsze od tego co posiadasz . Taki 450W w zupełności by wystarczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj testuję Pro3 B3 (kupiony w Techplanet). UEFI 1.80 - nie ma dualboota, na monitorze Dell U2711 wszystko wyświetla się poprawnie. Jedyny problem to odwrócona jedna z osi myszki, oczywiście w windowsie jest ok.

Ninja 1 nawet pasuje :)

Edytowane przez Adkinson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniając jedna cyferkę dojdziesz do BIOSu dla Extreme 6 :)

 

Ale wracając do 4 to nowy BIOS coś wnosi poza obsługa monitorów? Jeśli nie to zostaję przy 1.61.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gratuluję, Sherlocku. Szkoda tylko, że tam nowego biosu nie ma.

 

Nergil: Ok Watsonie, cyferki mi się poprzestawiały i 2011/2/23 zinterpretowałem jako 2011/3/22 - więc dzisiejszy :) Mea culpa ;)

 

Radier: Dziękuję :)

 

Pytanko mam jeszcze: próbuję podkręcić Goodramy 2x4GB 1333 na 1600 - wiem że 2x2 raczej bez problemu to robiły, natomiast mi wywala zonka Windows, nawet po podniesieniu Vdimm do 1,6 V. Czy jakieś inne napięcie podnieść do tego zabiegu czy tylko tym próbować? Jakie jest bezpieczne napięcie dla tych kostek wie ktoś może? Timingi na Auto rozluźniają się, ale to widać nie wystarczy. Z góry dziękuję za konstruktywne podpowiedzi/sugestie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nergil: cyferki mi się poprzestawiały i 2011/2/23 zinterpretowałem jako 2011/3/22

Nie jedyne. Oby ci się 1.38v nie przestawiło z 1.83v. Edytowane przez Nargil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jeśli nie potrzebujesz dodatkowych portów sata3,usb3 i lan, to nie. Sam wziąłem, bo mieli akurat w sklepie b3 extreme6, a nie 4.

 

Dzięki za odpowiedź.

 

Bardzo ciężko teraz z dostępnością extreme4 - nigdzie nie znalazłem, extreme6 trochę lepiej, ale też ostatnie sztuki...

Czy extreme6 jest bardziej stabilna poprzez bardziej rozbudowaną sekcję zasilania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość tan24

Witam, płytka zajebista, i najlepiej używać profili oc, które są w biosie 4,0,4,2,4,4,4,6 i 4,8 ghz, np. jak ręcznie ustawiałem mnożnik, to przy 4,4 działało niestabilnie, prawdę mówiąc dało się przy offsecie lub ręcznie napięcie, ale to źle działało, przy fixed napięcie w idlu nie spadało, a przy offsecie przy zwiększaniu częstotliwości(np. przeglądaniu stron internetowych) słychać było jakieś ciche piski.

 

Przy wybraniu profilu 4,4ghz o dziwo działa to bardzo dobrze, testowane jak na razie godzinę w linxie, superpi, 30 minut w intelburntest i prime95.

 

A dla tych co ustawiają ręcznie, muszą jeszcze dodatkowo taki parametr jak turbo boost ustawić , bo jak jest na auto, to np. przy teście w linxie powiedzmy jak jest oc na 4,5ghz to w linxie obciąża tylko 3,7ghz.

 

A i jeszcze jedno niedobrze mi się robi jak niektórzy się lansują, że mają 5ghz na tym procesorze przy napięciu 1,5v, przecież to zarzyna procka, takie napięcie nie nadaje się do 24/7, 1,4v to już jest dużo, a co dopiero 1,5v ... Moim zdaniem najlepiej już przestać jak powstaje ściana, czyli o kolejne 100 mhz, gwałtownie wzrasta napięcie.

 

I jeszcze jedno wbrew myśleniu starych overclockerów, nowa technologia sandy bridge najlepiej działa na automatycznych parametrach(głównie chodzi mi o ten model płyty), akurat w tej płycie najsprawniej działają te profile OC, a nie ręczne ustawianie.

 

I napięcie najlepiej sprawdzać w CpuID HWInfo jak jest Value Min i Max, to jak ktoś ustawia ręcznie to powinien ustawić takie napięcie jakie mu wychodzi przy max podczas np. godzinnego testu w linxie, bo patrząc na cpu-z podczas obciążenia, ten test nie jest jednostajny i może pokazywać np. 1,35v, a czasami może być skok do 1,38v(chyba, że za dodatkowe zwiększanie napięcia w takich skokach odpowiada funkcja Internal PLL Overvoltage?)

 

 

Serchio ta lekko bardziej rozbudowana sekcja zasilania w extreme 6 nic ci nie da. A przecież extreme 4 jest w esc.pl za 600 zł.

 

 

Jakbyś wiedział jak działa offset to bzdur byś nie pisał :wink: pzdr

 

niby czemu mam nie wiedzieć jak działa, ustawiając offset np. na +0,040v oznacza, że podczas obciążenia dodaje nam 0,040v do obecnego voltage jaki jest w biosie, np. podczas ustawiania tej opcji w biosie jest 1,328v i chcemy mieć 1,368v to dajemy offset 0,040v. Ale z własnego doświadczenia zauważyłem, że ten offset za dobrze nie działa, więc niby czemu mnie posądzasz o pisanie bzdur, może wyjaśnij, a nie bezpodstawnie oskarżasz i wystawiasz ujemną reputację.

Edytowane przez tan24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)A i jeszcze jedno niedobrze mi się robi jak niektórzy się lansują, że mają 5ghz na tym procesorze przy napięciu 1,5v, przecież to zarzyna procka, takie napięcie nie nadaje się do 24/7, 1,4v to już jest dużo, a co dopiero 1,5v ... Moim zdaniem najlepiej już przestać jak powstaje ściana, czyli o kolejne 100 mhz, gwałtownie wzrasta napięcie.(...)

Jakbyś wiedział jak działa offset to bzdur byś nie pisał :wink: pzdr Edytowane przez chemiczny_ali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawiając offset np. na +0,040v oznacza, że podczas obciążenia dodaje nam 0,040v do obecnego voltage jaki jest w biosie, np. podczas ustawiania tej opcji w biosie jest 1,328v i chcemy mieć 1,368v to dajemy offset 0,040v.

 

Mylisz się. Offset nie dodaje tego przykładowego +0.040V do tego co widzisz w biosie tylko do bazowego VID procka.

Poza tym korzystanie z profili OC to pójście na łatwiznę, bo właśnie w tych profilach vCore jest mocno zawyżone. Lepiej jest poświęcić trochę czasu i poukładać ustawienia pod swojego proca manualnie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość tan24

Poza tym korzystanie z profili OC to pójście na łatwiznę, bo właśnie w tych profilach vCore jest mocno zawyżone. Lepiej jest poświęcić trochę czasu i poukładać ustawienia pod swojego proca manualnie.

 

A Ty się tu mylisz, bo przeprowadzałem dokładne testy i mi vcore w ogóle nie zawyża, wręcz przeciwnie vcore wzrasta do takiego jak było przy ręcznym ustawianiu tylko niekiedy podczas skoków napięcia. Jest to błędne sądzenie prawdopodobnie oparte o doświadczenia ze starszymi platformami gdzie na auto zazwyczaj zawyżało.. I w końcu w całej platformie sandy bridge podkręcanie to łatwizna, wystarczy kręcić mnożnikiem i o to właśnie chodzi.

 

 

Widocznie ręcznie też ci potrzebuje dużo. Profil dla 4,6GHz daje jakieś 1,378V co np. w moim przypadku jest więcej niż potrzebuje do 5Ghz.

 

Z tego co pamiętam przy 4,5ghz działało stabilnie przy 1,65v, ale nie miałem tego parametru turbo boost ręcznie ustawionego, więc w linxie mi obciążał na 3,7ghz(przy zaczęciu nowego cyklu było to 4,5, ale przez 30s, więc nie jestem w 100% pewny co do tamtej wartości).

Z profilem 4,4 ghz napięcie jest gdzieś w okolicach ~1,34v, a nawet mniej, a w porywach w hwinfo max napięcie to miałem gdzieś 1,37v, ale taka wartość była może przez sekundę.

 

Może też wyglądać na to, że przy pewnych wysokich częstliwościach zbyt bardzo zawyża vcore, ale czy jesteś w 100% przekonany, że masz wszystko stabilnie, bo ja raz testowałem godzine w linxie 4,5ghz przy 1,60v wszystko ok stabilnie, a tu nagle włączam superpi i bsod i błedy explorera(chociaż tak jak mówię, linx mi obciążał przez większość testu do 3,7ghz).

Edytowane przez tan24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam All

W moje łapki równiez wpadla extreme 4 proc 2500K pamiatki g.skill'e 4x2 gb(1333).Plytka z biosem 1.60 zadnych dual botow zastosowalem sie do ustawien radiergummi (THX) jedynie zmienilem offset z +0,040 na +0,005 co zaowocowalo nizszym vcore ale w zupelnosci wystarczajacym do stabilnego 4800.Wszystko na starym WC.Ponizej zrzuty ekranu

idle Dołączona grafika

stress Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz Blend w Prime95. Mi bardzo szybko wykładał się przy za niskim vCore, chociaż LinX i IBT działały stabilnie.

 

@tan24

widać masz za niskie limity Turbo skoro pod Linxem nie trzyma ci mnożnika na full tylko zjeżdża na 3,7GHz. Ustaw po ludzku wg moich screenów dobierając jedynie offset. Ewentualnie Load Calibration daj na level 4 i dla niego dobierz offset.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem Extreme6 ogólnie chciałem <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> Fatality ale nie było akurat.Zobaczymy jak to będzie nigdy wcześniej nie miałem mobo od Asrock-a.Z tego co czytałem to jedyne rozsądne płyty na 1155 to na dzień dzisiejszy Asus i Asrock (opinie ludzi z różnych for a nie recenzji).

 

pz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie wszystko (chyba) wyjaśniło...

I to nie była wina zasilacza ;)

Wykrakałeś 99tomcat, albo to moja wina (chwilowe ustawienia 2133 Mhz), albo wada fabryczna. Tak jest, pamięci A-Data. Miałem ogromnego pecha, jedna z kości poszła się j***ć. Najdziwniejsze, że sprawdzałem ustawienia z jedną kością. Tyle, że tylko raz (tą uwaloną). Drugiej już nie wkładałem. Amatorka :)

Kamień mi spadł z serca. Sądziłem, że to zwaliłem płytę przez OC. Teraz wszystko stabilnie na testowej 1333 Mhz od Kingstona. A pamięci poszły na reklamacje. Chyba rozejrzę się za czymś lepszym, z radiatorem. Jakieś sugestie? (2x4 GHZ ew. 4x2 Ghz). Cena do 450zł.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...