Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

@radiergummi:

Pytałeś o te napięcia w idle i additional turbo voltage. Zrobiłem tak, że offset zmniejszyłem i podniosłem atv i teraz w idle V spada poniżej 1 V a wcześniej nie chciał zejść poniżej 1,038. Muszę takie ustawienia potestować, bo możliwe, że będę teraz łapał losowe BSODy, ale jak na razie jest OK. Maksymalny blendowy woltaż jest ten sam, nawet ciut niższy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jak na razie dość kręcenia i bajerowania, a wszystko przez to, że nadal siedzę na B2.

Trochę mnie zdziwił asrock, że nie zrobił tak jak konkurenci z wymianą - zarejestruj i wyśli, albo oddaj sprzedawcy.

Ja cały czas męczę się, aby dokonoć wymiany, pomimo, że w moim sklepie Asrock Fatality B3 jest dostępny od ręki.

Dystrybutor nadal pali głupa i mówi, że nic nie wie i że próbuje się dowiedzieć od asrocka. Sprzedawca mówi, że czeka na to, co zadecyduje dystrybutor.

Jak na razie umówiłem się w sklepie tak, że jeśli w tydzień nic się nie wyjaśni odnośnie wymiany, to oddaję płytę jako wadliwą na gwarancję (standardowe 14 dni roboczych) i czekam jak łoś bez kompa przez ten czas i modlitwa tylko czy wymienią, czy nie. Dlaczego tak pesymistycznie do tego podchodzę - dystrybutor wcześniej kazał sprzedawcy sklepowemu, aby ten zapytał się mnie, czy problem z SATA2 u mnie wystąpił......to się nazywa głupota (cały świat wie od intela, że wszystkie chipsety miały wadę niezależnie od producenta i muszą zostać wymienione, a polski dystrybutor jak widać....)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko: czy u Was HWMonitor dobrze odczytuje obroty wentylatorów i temperatury procesora i chipsetu? Bo u mnie jest coś nie tak, pokazuje wentylatory których nie ma :) Wersja HW Monitora 1.17

Edytowane przez przelip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem extreme4, evo leci na wymianę a komp potrzebny.

Ja dzisiaj rozmawiałem z serwisem esc.pl... Przecież to jakaś paranoja... :mur:

 

Pytam się kolesia co z wymianą:

- no już od półtora tygodnia wysyłamy wersje B2 na serwis (jakiś zewnętrzny - chyba dystrybutor czy coś), ale jeszcze żadna nie wróciła...

 

Co jest ku*wa?

Taki problem sprawdzić, że B2 i wysłać B3?? Na tym polega wymiana. Przecież nie podmieniają chipsetu...

Banda baranów jednych... <_<

Też będę chyba robił tak, że kupię ponownie Extreme4 i jak wróci z serwisu to wystawię jako nówkę z gwarancją na 3 lata na allegro...

2 tygodnie bez kompa tylko dlatego, że MAJĄ OBOWIĄZEK wymienić KAŻDĄ z serii B2 na nową B3.

Nie wiem czy nie pisać do federacji praw konsumenta, bo to jest śmiech na sali... :angry:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie mam: jedzie do mnie Pro3, mam starą nagrywarkę jeszcze na IDE, rozumiem że Pro3 nie ma tego złącza. Istnieje jakiś "ficzer" aby podpiąć ją do złącza Sata? Pozdrawiam :wink:

 

 

Raczej zostanie ci tylko kupno nowej nagrywarki. U mnie kontroler IDE na PCI nie chciał działać na Pro3 - zawieszał się komputer przy inicjalizacji biosu kontrolera (pewnie z powodu EFI zamiast zwykłego biosu na pro3). A przejściówki SATA-IDE nie zawsze poprawnie działają z nagrywarkami.

Edytowane przez grz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@radiergummi

Dzięki za odpowiedz. Z tym, że u mnie na najniższym offsecie napięcie jest ok. 1,36V...

 

A teraz mam inny problem. Bawiłem się trochę napięciem VTT (nigdy nie przekraczałem 1,2V) i nie wiem, może to od tego, może nie, ale procek stracił stabilność na 4,5GHz przy napięciu stałym 1,305V (możliwe, że moje testy były niewystarczające). IntelBurnTest przechodzi 10 cykli dla napięcia 1,315V, ale Prime95 (blend) sypie się nawet dla 1,325V (nie BSOD, tylko błędy poszczególnych workerów). A teraz właśnie wywaliło mi BSOD w Prime95 na 4,4GHz i 1,3V. O co może chodzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu poskładałem już sprzęt, ale dopiero wczoraj zacząłem się bawić w OC... Wynik był taki, że za chiny nie mogłem przekroczyć bariery 4,4 GHz... Ustawienia dobrane przy pomocy ustawień radiergummiego i nic... Komputer startuje, a win 7 wiesza się tuż po wprowadzeniu hasła... Toteż nie chcąc odpuścić domyśliłem się, że może to być wina axtu... i miałem rację - 4,5 GHz na 1,312V, LLC5...

 

W tle leci sobie prime...

 

Wniosek stąd taki, że jeżeli ktoś gdzieś utknie i mimo zwiększania napięcia (nawet do 1,36V 4,5 nie szło) nadal jest słabo - może warto rozważyć nieuruchamiania na starcie axtu (u mnie sam sobie startował mimo niezaznaczonej opcji, że ma tak robić)...

 

Na razie leci 4,5 GHz na 1,32V ale będę próbował to zbić (póki co w końcu wstał mi windows, więc mogę iść dalej :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, wcześniej już wspominaliśmy, że axtu wywalało się (najczęściej u mnie) przy przechodzeniu na ostatnią zakładkę. Też przestałem się tym przejmować, skoro Prime,Linx przechodzi, gry śmigają to jasna sprawa, że z tym softem jest coś nie tak.

 

pzd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie tam ciesze ze moj stary i wysluzony GTX pieknie pasuje na procka.

Temperatura w spoczynku to jakies 32 stopnie.

Bede mial chwile to sie go troszke podkreci i wymieni paste, ktorej za chiny znalezc nie moge ;]

 

ja tez swojego zwodowalem jakims wiekowym bloczkiem, dobrze ze rozstaw otworow do mocowania pasowal, a w idle mam ~22-25* gry max 35* jeszcze nie odpalalem prime na dluzej niz pol godz a temp i tak nie przekraczala 35-36*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy są może jakieś wieści kiedy i na jakich zasadach będą wymiany Asrocków P67 na rewizje z chipsetami B3 ? Trzeba ten fakt gdzieś wcześniej specjalnie zgłaszać i rejestrować się czy sklep (Emarket) sam zapuka i się odezwie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja własnie oddałem swojego Fatality na wymiane po prostu do sklepu. Sklep kontaktował się z dystrybutorem, a ten palił głupa. Sklep wysłał wiec płyte na zasadach wysyłka gwarancyjna z dopiskiem "płyta na wymianę". Już przygotowałem się mentalnie na 14 dni roboczych. Ponoć wcześniej sklep wysłał im maila z numerem seryjnym płyty i zapowiedział jej przysłanie na wymiane na B3. Co z tego wyjdzie - czas pokaże. Trochę głupio z tą wymianą - jak to w polsce ze wszystkim (by żyło się lepiej) :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejo, no więc przeczytałem cały wątek ale dzięki temu zrobił mi się większy mętlik w głowie :lol2: . Większość z Was ma Extreme4 i dyskusja/polecane ustawienia/sugestie dotyczą głównie optymalnych ustawień w/w płyty. Ja mam jednak Pro3 i kilka ustawień/rozwiązań w UEFI jest jednak inaczej. Mam w związku z tym prośbę do Was - czy była by możliwość napisania krótko od czego zacząć OC?. Chodzi mi o ustawienia początkowe, wymagane z cyklu "zanim zaczniesz wyciskać 5Ghz" ustaw np: Spread Spectrum - Disabled, Ram - nie na auto tlyko zgodnie z profilem, etc., a dopiero po tym zacznij szukać mnożnika i dobierać do niego odpowiedni offset. Będzie to bardzo pomocne dla mnie, i nie tylko bo takich jak ja jest pewnie więcej. Pozdrawiam :wink:

EDIT: chyba, że gdzieś istnieją takowe poradniki, to bardzo bym prosił o link - może być język angielski - nie przeszkadza.

Edytowane przez Yonash25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejo, no więc przeczytałem cały wątek ale dzięki temu zrobił mi się większy mętlik w głowie :lol2: . Większość z Was ma Extreme4 i dyskusja/polecane ustawienia/sugestie dotyczą głównie optymalnych ustawień w/w płyty. Ja mam jednak Pro3 i kilka ustawień/rozwiązań w UEFI jest jednak inaczej. Mam w związku z tym prośbę do Was - czy była by możliwość napisania krótko od czego zacząć OC?. Chodzi mi o ustawienia początkowe, wymagane z cyklu "zanim zaczniesz wyciskać 5Ghz" ustaw np: Spread Spectrum - Disabled, Ram - nie na auto tlyko zgodnie z profilem, etc., a dopiero po tym zacznij szukać mnożnika i dobierać do niego odpowiedni offset. Będzie to bardzo pomocne dla mnie, i nie tylko bo takich jak ja jest pewnie więcej. Pozdrawiam :wink:

 

Ja doszedłem do tego, że offset dodatni (dla mnożnika 43 do 45) zaczyna się od ok. 1,36V. Jak dla mnie to za dużo. Najbardziej ostrożne zalecenia to jednak nie przekraczać tych 1,3V. Tak też zrobiłem, przynajmniej na razie i ustawiłem fixed na 1,28V dla mnożnika 43 (44 idzie dopiero od 1,32V).

 

A co do poradnika to nie wiem czy jestem wystarczająco kompetentny do tego typu rzeczy, ale mogę co nieco napisać.

1. Ustalasz timingi (DRAM Timing Control) i napięcie (DRAM Voltage) dla ramu ze specyfikacji danych kości.

2. Zmieniasz opcje:

Internal PLL Overvoltage - Enabled

Turbo Boost Power Limit - Manual (wartości kolejno np. 200W-200W-1s)

Core Current Limit - np. 300 (powyższe 2 opcje służą do tego żeby procesor nie zbijał taktów, więc nie ma się co obawiać wysokich wartości, chodzi tylko to to żeby nie zostały one przekroczone)

Spread Spectrum - Disabled (pewnie pojawią się dual booty, niestety taki jest mankament tej płyty)

3. Podkręcanie:

Podbijasz mnożnik (CPU Ratio Setting) o 1 wyżej (na start można zacząć od 4,0GHz, winno polecieć bez podbijania napiecia), uruchamiasz OS, odpalasz jakiś test (polecam Prime95, z tym, że trzeba długo testować), u mnie lubi sypać errorami, resetować kompa, BSOD, dopiero po dłuższym czasie (ponad 1,5h), ale kto ma tyle czasu. Przeleciało to zwiększasz mnożnik, nie przeleciało to napięcie i tak w kółko do pożądanego taktowania/maksymalnego napięcia/maksymalnej temperatury.

 

Uwagi:

Na kartach Pro3 dodatni offset (na ujemnym najprawdopodobniej będą występować resety, BSOD w idle, a i tak max co mi się udało osiągnąć po wyłączeniu opcji 'z C' w ustawieniach CPU to -0,015V) dla większych mnożników zaczyna się od ok. 1,36-1,37V, więc jeżeli ktoś nie zamierza przekraczać 1,3-1,35V jest skazany na napięcie stałe (fixed). Do końca nie wiadomo co jak długoterminowo zadziała na procesor, więc należy sobie samemu zdecydować, większe napięcie w stresie i mniejsze w idle, albo średnie w stałe.

Pozostałe opcje zasilania na moim procesorze nie robią absolutnie żadnego wrażenia, z powodzeniem mogłem zostawić wszystko na auto i przestać się tym przejmować.

Edytowane przez panZDZiCH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie kiedy zostawiam vCore na Auto i LLC na Auto to owocuje to LLC 5 i napieciem 1,2V (offset wtedy to -0,105V).

Offset w zależności od ustawienia LLC daje różne napięcie (im wyższe LLC tym wyższe vCore przy tym samym offsecie). Obecnie jadę na LLC 5 + 0,040V offsetu co daje 1,328V. Na +0,010 czy +0,020 miałem jakieś 1,304V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@panZDZiCH dzięki za wykład. O to mi mniej więcej chodziło. Wiem od czego zacząć, co do testowania stabilności to nie ma problemu - znam metodologię, gdyż od czasów Bartona zawsze bawię się w OC.

Pytanie pomocnicze - rozumiem, że Twoje rady co do opcji Turbo Boost Power Limit i Core Current Limit, nie będą powodowały, że w IDLE proc będzie cały czas "na sztywno"?, ponieważ chcę kręcić tak żeby w stresie zegar wzrastał (4,5Ghz mnie w zupełności zadowoli) ale żeby w idle koniecznie takty i napięcie spadało. Jeszcze raz dzięki za pomoc. Po pracy walczę... :lol2:

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...