Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

Wal do oporu z napięciami na auto. CPU PLL możesz obniżyć do 1,709V bo domyślnie u mnie dawał 1,832V jeśli mnie pamięć nie myli. W sekcji napięć włącz też Power Saving Mode i LLC daj na 5. Oczywiście włącz wszelkiej maści EIST'y, C1E, C3/6 etc. co by w IDLE zbijał takty i napięcie.

 

Pzdr,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie CPU PLL jest na 1.668 na auto. Wszystkie "oszczędzacze" włączone. LLC na też na auto i ustawia się na Level 5. Jeszcze raz dzięki.

A jakie macie temperatury w idle? U mnie na coolerze z sigu i wentylatorze na 600-700 obrotów temperatura stabilizuje się w granicach 33-35°C, natomiast podczas testowania Prime95 dobija do max 54°C przy 3,5GHz, wtedy wentylator kręci się już na maksa :)

Edytowane przez przelip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to co oznacza ten magiczny numerek o nazwie batch?

 

niby oznacza miejsce na waflu z którego wycinają procki

ja mam batch#:3049A300 dobrze to czy nie?

Edytowane przez macra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sugerował bym się tak bardzo numerem batcha. W moim przypadku trafiła się średnia sztuka, która robi max 4.6 przy miarę akceptowanym napięciu 1.33v. Nieco niżej i już Prime 95 sypie błędami lub BSOD'y. Linx oczywiście katuje go 3 godziny i zero błędów. Tak więc stary i sprawdzony Prime95 lepiej się nadaje to katowania procka. Mój batch był opisywany też na innych forach Znalazłem dwie osoby. Jedna rzekomo zrobiła 4.6 ghz i to na napięciu 1.23v (widziałem screeny z CPU-z i właśnie Prime95 oraz Real Temp. Na innym niemieckim forum inny gość tylko wspomniał mojego batcha i coś napisał o 5.2 ghz. Nie podał napięcia, ani temperatur i czy idzie w pełni stabilnie. Mój ma problemy już przy 4.7 ghz. Do 4.8 potrzebuję już 1.37-1.38v, więc dość wysoko. Temperatury jakie osiąga to 88'C na 3 rdzeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz tak zostawić na początek.

Minusem ustawienia profilu turbo jest to, że daje on wyższe napięcie, niż procek naprawdę potrzebuje.

Za to nie ma z nim żadnego kombinowania, ustawiasz i działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę, że jedynie wchodzi w grę ewentualne obniżenie napięcia na procesorze, ale to po dłuższych testach stabilności jak mniemam.

 

Zauważyłem, że ustawienia ramu się nie zmieniają, tj. mam przy każdym z profili, w tym defaultowym napisane 665,3MHz; ratio 1:5; CL9; napięcie 1,59.

Powinienem je jakoś lepiej ustawić? Pamięci to 2x4gb a-data 1600mhz cl9 gaming.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj mam przyjemność w końcu obcować z płytą Extreme4 :) Nie ma porównania z MSI, Asrock jest bezproblemowy, przede wszystkim nic nie piszczy, nic się nie wiesza, tryby oszczędzania energii chodzą jak powinny oraz ta mnogość ustawień :wub: Jeden mankament: ustawianie prędkości wentylatorów. Na jednych portach level1 daje minimalne obroty (~400), na innym z kolei mam ponad 1000 - hałas daje o sobie znać. Obydwa wentylatory 120mm. Da się zejść jakoś magicznie poniżej nie podłączając pod 5V z molexa? :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Support ASRocka przesłał mi biosik 1.62A, który miał mi pomóc na za duże obroty wiatraka w IDLE na Level 1. W praktyce na Level 1 przy tym nowym biosie to mi daje tyle co na level 9 O_O.

Dopiero na Level 2 jest niżej niż wcześniej na Level 1 (1520 vs 1700 RPM). Wg porducenta mój arctic powinien śmigać w przedziale 600-2200 RPM. Jakoś to zniese.

 

Witaj w klubie zadowolonych użytkowników.

 

BTW. Wczoraj pogrywałem nieco w WoT i komp mi się zwiesił ze 4 razy. Przy używaniu offsetu jest taki knyf, że napięcie jakie zakładamy mamy przy pełnym stresie 4 rdzeni. Jak np. procek nie jest na fulla obciążony to napięcie potrafi spaść czasami za dużo i problem gotowy.

 

Polecam potestować Prime 95 Blend, wybrać 2 wątki i dla procesu prime95.exe w Menadżerze zadań ustawić koligację na 2 rdzenie i zobaczyć czy będzie stabilnie. Zamieniłem LLC 5 na 4 i dopasowałem offset by mieć to co miałem wcześniej.

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wygląda jak jakiś ładny bug :) Nie rozumiem też czemu u mnie na jednym kanale wentylatora mam tylko do dyspozycji 4levele, gdy na innych jest 9 leveli.

Jak nie będzie rozwiązania to podłączam pod molexa, a szkoda bo płyta ma dużo gniazd na wentyle i teoretycznie może sterować każdym. No chyba, że to pic na wodę i nie każdy kanał jest do regulowania, a opcje jednak są?

 

Edit: 4 stopniowa kontrola jest wentylatorów 2pinowych(bez informacji o obrotach). Źle sterowane są wentylatory CPU1 oraz pod channel'em 1, czyli te, które posiadają dodatkową opcję "inteligentnego" sterowania (oraz gniazdo 4 pinowe). Sterowanie wentylatorami podpiętymi do channela 2 i 3 jest OK, działa płynnie pod pełnym zakresem.

 

Edit2: sterowanie channelem 1 nie działa w żadnym stopniu, zawsze daje maks obrotów :sad: Spróbuję może dzisiaj biosa 1.62

Edytowane przez Popiół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się Popiół, ja mam oba wentylatory podpięte właśnie pod 2 i 3 wejście na płycie i regulacja działa tak jak powinna, chociaż ustawienie na Level 1 dla 4 stopniowej skali nie równa się Level 1 dla 9 stopniowej skali :) CPU Fan działa bez zarzutu, mówię o sterowaniu przez PWM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że ustawienia ramu się nie zmieniają, tj. mam przy każdym z profili, w tym defaultowym napisane 665,3MHz; ratio 1:5; CL9; napięcie 1,59.

Powinienem je jakoś lepiej ustawić? Pamięci to 2x4gb a-data 1600mhz cl9 gaming.

 

Musisz wejść w opcję DRAM Configuration i ręcznie ustawić pamięci na 1600MHz, bo na auto wykrywane są jako 1333MHz.

Albo wczytać profil XMP, jeśli Twoje pamięci to obsługują. Wtedy wszystkie tymingi i napięcia ustawią się jak należy.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po montazu system wstal, doinstalowal stery ale jest jeden problem w CPU-Z - GRAPHICS - mam link width x4 - max supported x16...

jak to 'poprawic'?

update: dziala, musialem odinstalowac stery grafiki, zmienic na slot 2 - pcie4, zaczytalo nowe stery-generic, pozniej zmiana na slot 1 - pcie2 - po po wstaniu systemu oczom ukazal sie piekny widok, link width x16 ;)

Edytowane przez ernik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz wejść w opcję DRAM Configuration i ręcznie ustawić pamięci na 1600MHz, bo na auto wykrywane są jako 1333MHz.

Albo wczytać profil XMP, jeśli Twoje pamięci to obsługują. Wtedy wszystkie tymingi i napięcia ustawią się jak należy.

 

Wywala mi się prime95 na tym profilu xmp, na ręcznych ustawieniach też... chyba będzie trzeba działać na 1333.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze napięcie w BIOSie dla RAM i ewentualnie podnieś o jeden stopień ponad standard. Ja miałem podobnie i zamiast 1.35V musiałem ustawić 1.365V i jest OK

Edytowane przez przelip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,stałem się również posiadaczem płyty ASROCK P67 i mam pytanie czy gotowe profile do OC są bezpieczne ? można z nich korzystać 24/h ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywala mi się prime95 na tym profilu xmp, na ręcznych ustawieniach też... chyba będzie trzeba działać na 1333.

 

Sprawdź pamięci. Mam identyczne i na profilu XMP czy ręcznych ustawieniach na 1600Mhz na Extreme4 chodzą bez zarzutu. Ani razu mi Prime nie wywalił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,stałem się również posiadaczem płyty ASROCK P67 i mam pytanie czy gotowe profile do OC są bezpieczne ? można z nich korzystać 24/h ?

 

no wlasnie tez sie zastanawiam, czy wybierac gotowe profile, czy wkrecac go recznie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profile są dobre dla dzieci...

 

które nie ogarniają zagadnień OC i bez wnikania w szczegóły mają podkręcony konfig.

 

Najlepsze efekty uzyskuje się poprzez ustawienie wszystkiego w sposób manualny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam lekki problem. Mam zewnętrzną kartę muzyczną na USB, jest oczywiście podpięta na stałe. Dziś zainstalowałem kierownicę Logitecha, no i pojawił się problem. Jak podepnę kierownicę nie ma dźwięku na w/w karcie a kierownica chodzi bez problemów, natomiast jak odepnę kierownicę dźwięk wraca. Sprawdzałem wszystkie możliwe porty USB, sterowniki instalowałem na nowo, grzebałem w UEFI - nic to nie zmienia. Tymczasowe rozwiązanie to podpięcie kierownicy pod USB3.0 - no ale przecież powinno wysztko pod 2.0 działać bez najmniejszych problemów - ostatnie pól roku na starym P31 od Gigabyta działało bez zająknięcia. Any ideas? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy wczytywaniu systemu - zaczynaja dielikatnie buczec glosniki, plyta podlaczona do zewnetrznego wzmacniacza, jak sie tego pozbyc? problem tkwi ewidentnie w ustawieniach systemu poniewaz w Biosie nie ma buczenia - slychac bardzo wyraznie ze to wlasnie w trakcie wczytywania sysu, zalacza sie buczenie... dzwiek dziala ok, tylko to irytujace buczenie...

nie mam dodatkowego mic, oprocz tego w kamerce logiego...

jakies pomysly?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...