Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

@ Vennor ja tą samą płytę z tą samą rewizją już dwa miesiące temu miałem z wersją UEFI 1.80

 

@abes99 najczęściej pomaga z menadżera urządzeń odinstalowanie wszystkich sterownikó z zakładki "Kontrolery uniwerslanej magistrali szeregowej" i restart.

 

@BraWura i shad9k miałem ten sam problem albo conajmniej podobny - ustawione było w UEFI żeby bootowało z dysku twardego, który był ustawiony jako priorytetowy/pierwszy a on i tak próbował bootować z pendrivea. Nawet ustawienie dysku twardego jako jedynego urządzenia rozruchowego nic nie pomagało i dalej prubował odpalić system z włożonego pendrivea. Po kilku resetach się coś naprawiło

Edytowane przez kaem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odinstalowywanie sterowników nic nie daje :(. Inna mycha i klawa nawet już podpięte pod PS/2 nie chcą działać :(. Wygląda na to, że coś się pochrzaniło z samym windowsem, bo w UEFI działają (zarówno PS/2 jak i zestaw USB), tak samo w instalatorze Windowsa. Leci format i stawianie sysa od nowa...

Edit: i chyba już wiem co to było. Moja myszka "serwisowa" (MS Wireless Notebook Optical 4000) powoduje ściągnięcie poprzez Windows Update jakiegoś sterownika Non-HID czy jakoś tak, po którego zainstalowaniu wyskakuje info, że sterowniki nie uruchomiono - wersja niedostosowana do tej wersji Windowsa. Przy pierwszej instalacji musiało mi to gdzieś umknąć. Teraz po przywróceniu do stanu przed tą aktualizacją wszystko działa jak należy. Widocznie wcześniej musiało gdzieś siedzieć w systemie i bruździć...

Edytowane przez abes99
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś z was problem HD3000 na Z68 PRO3 ? (na innych płytach nie sprawdzałem)

HDMI nie działa (strasznie rozmazane)

Na d-sub, dvi działa, ale przy graniu np: WOW, BSODy i resety...

Fakt, że i tak dokupi się grafe, ale wolałbym żeby i ta działała normalnie

 

a wgrywales nowy bios?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem UEFI do 1.90 w nadziei, że rozwiąże to mój problem. Nic bardziej mylnego. Otóż nie działa automatyczna regulacja obrotów wentylatora na zalmanie CNPS10X Quiet. Ustawienie "Automatic" - niezależnie od podanych szczegółów, tj.: temperatury i poziomu prędkości - funkcjonuje tak jak "Full on", czyli w tym przypadku około 1500 RPM. Wentylator - wpięty pod CPU FAN1 - jest wprawdzie dość cichy, przez co nie przeszkadza mi za bardzo, ale ucieszę się, jeśli ktoś podpowie mi, jak zmusić opcję "Automatic" do działania.

 

Nawiasem: drobnostka wprawdzie, ale czy u was też UEFI nieco inaczej działa (czy: prezentuje się) po zmianie z 1.80 na 1.90? U mnie kursor porusza się płynniej niż poprzednio, choć czasem zdarza mu się przeskoczyć jakiś odcinek. Również guziki podświetlają się jakby z opóźnieniem.

Edytowane przez Vennor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz ustawioną temp docelową i który "poziom" prędkości dla wentylatora w UEFI? Ja mam Extreme4, prędkość na pierwszy poziom (co daje ~7xx RPM na Fortis), temp docelową 52 st. i dzięki temu że w stresie temp. najcieplejszego rdzenia nie przekracza obecnie 48 st. to wentylator Fortis niezależnie od obciążenia kręci się poniżej 800RPM (na full on ma chyba z 1600 RPM - nie pamiętam dokładnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz ustawioną temp docelową i który "poziom" prędkości dla wentylatora w UEFI? Ja mam Extreme4, prędkość na pierwszy poziom (co daje ~7xx RPM na Fortis), temp docelową 52 st. i dzięki temu że w stresie temp. najcieplejszego rdzenia nie przekracza obecnie 48 st. to wentylator Fortis niezależnie od obciążenia kręci się poniżej 800RPM (na full on ma chyba z 1600 RPM - nie pamiętam dokładnie)

 

Niezależnie od ustawień wentylator działa z prędkością około 1460 obrotów na minutę. Co jest zgodne z maksymalnymi obrotami podawanymi przez producenta: 1400 RPM ± 10%. Nieważne, czy ustawiam "Full on" czy "Automatic" na "Level 1" przy dowolnej temperaturze docelowej.

 

Regulacja manualna dla wentylatorów na obudowie - Tacens Aura 120 i 92 mm - działa. Mimo że 92- ma tylko cztery poziomy, a 120-milimetrowy opcje: "Full on" i "Manual" z dziewięcioma poziomami. Zalman regulacji manualnej z poziomu UEFI nie ma. (W zestawie jest Fan Mate 2, dzięki któremu można regulować obroty przez zmianę napięcia, kręcąc pokrętłem.)

 

Az taki problemowy jest Asrock ?:)

 

W moim przypadku wina może leżeć po stronie zalmana. Nie jest to zresztą nic poważnego. Jeśli miałbym coś zarzucić Pro3 po tak krótkim okresie użytkowania - to wyłącznie za mało kabli SATA w zestawie. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że to Pro, a nie Extreme. Edytowane przez Vennor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem UEFI do 1.90 w nadziei, że rozwiąże to mój problem. Nic bardziej mylnego. Otóż nie działa automatyczna regulacja obrotów wentylatora na zalmanie CNPS10X Quiet. Ustawienie "Automatic" - niezależnie od podanych szczegółów, tj.: temperatury i poziomu prędkości - funkcjonuje tak jak "Full on", czyli w tym przypadku około 1500 RPM. Wentylator - wpięty pod CPU FAN1 - jest wprawdzie dość cichy, przez co nie przeszkadza mi za bardzo, ale ucieszę się, jeśli ktoś podpowie mi, jak zmusić opcję "Automatic" do działania.

 

Nawiasem: drobnostka wprawdzie, ale czy u was też UEFI nieco inaczej działa (czy: prezentuje się) po zmianie z 1.80 na 1.90? U mnie kursor porusza się płynniej niż poprzednio, choć czasem zdarza mu się przeskoczyć jakiś odcinek. Również guziki podświetlają się jakby z opóźnieniem.

 

Dokładnie , kursor chodzi płynniej .Poza tym znikł dual boot.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, taka sprawa: posiadam takie cudo... karty rozszerzeń - Kontroler PCI - IDE(ATA) (0+2) - 4World.pl I po włożeniu do płyty zaraz po logu AsRocka pojawia się czarny ekran i myślnik w lewym górnym rogu... Zapewne dlatego, że owe cudo nie ma możliwości bootowania... Więc jak można wyłączyć bootowanie z gniazd PCI? Da się w ogóle? Jakoś nie mogę znaleźć takiej opcji w biosie...

 

Płyta: Pro3

Bios: 1.90

Edytowane przez kisiel96

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było brać performance- ma ide i 0 problemów (no może poza tym że z napędem pata bootuje się tak 20 sekund dłuzej niż bez ;P)

Jak to przejdz na napędy i dyski sata i problem z głowy.

 

 

Swoja drogą dziwna sprawa- wsadziłem płytkę z Grala i już nie mam problemów z ahci na p67 performance.

Na płycie Milansa były jazdy... Zwykle mi gubiło ssd i musiałem lecieć na ide mode.

 

Bios ten sam, taśmy, gniazda i ustawienia w uefi te same.

Cuda wianki normalnie :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było brać performance- ma ide i 0 problemów (no może poza tym że z napędem pata bootuje się tak 20 sekund dłuzej niż bez ;P)

Jak to przejdz na napędy i dyski sata i problem z głowy.

 

 

Swoja drogą dziwna sprawa- wsadziłem płytkę z Grala i już nie mam problemów z ahci na p67 performance.

Na płycie Milansa były jazdy... Zwykle mi gubiło ssd i musiałem lecieć na ide mode.

 

Bios ten sam, taśmy, gniazda i ustawienia w uefi te same.

Cuda wianki normalnie :blink:

 

Szkoda, że swoją płytę kupowałem w lutym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, taka sprawa: posiadam takie cudo... karty rozszerzeń - Kontroler PCI - IDE(ATA) (0+2) - 4World.pl I po włożeniu do płyty zaraz po logu AsRocka pojawia się czarny ekran i myślnik w lewym górnym rogu... Zapewne dlatego, że owe cudo nie ma możliwości bootowania... Więc jak można wyłączyć bootowanie z gniazd PCI? Da się w ogóle? Jakoś nie mogę znaleźć takiej opcji w biosie...

 

Płyta: Pro3

Bios: 1.90

 

Pisz do supportu ASRocka.

 

Można sobie darować pisanie do supportu asrocka, miałem podobny problem z tym samym kontrolerem IDE i napisali mi:

 

"Dear customer,

 

I’m afraid the IDE card chipset is maybe to old.

 

Have you contacted the manufacturer if there is a firmware update, that will allow it to work with a UEFI BIOS

 

Kind regards,

 

ASRock Support"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociaż odpisali.

Napisz do asusa albo gb- zwykle cię zleją totalnie ;)

 

GB odpisuje. Nawet podają czasami telefon w celu lepszego kontaktu.

Najczęściej jednak odpwoiedzi są mało konkretne i ogólnikowe.

W sumie można sobie darować - forum czasami bardziej pomaga :)

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GB odpisuje. Nawet podają czasami telefon w celu lepszego kontaktu.

Najczęściej jednak odpwoiedzi są mało konkretne i ogólnikowe.

W sumie można sobie darować - forum czasami bardziej pomaga :)

 

Ok w takim razie biję sięw pierś -gb jak asrock g pomoże ale chociaż grzecznie odpiszą :wink:

 

Pstatnio kumpel walczył z mobaczem asusa na x58 i na 4 maile w przeciągu 2 miesięcy nikt nie raczył odpisać :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również napisałem do ASRocka. Na pytanie, dlaczego automatyczna regulacja obrotów wentylatora na Zalmanie Quiet nie działa, uprzejmie odpisano, że przyczyna jest prozaiczna, mianowicie: 3-pinowa wtyczka. Zatem ktoś, kto odpisał, sprawdził nawet specyfikację i obejrzał zdjęcia coolera. Ostatecznie podłączyłem Fan Mate i ustawiłem obroty na 1000 RPM, wskutek czego zapanowała pożądana cisza, a temperatura nie uległa zmianom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również napisałem do ASRocka. Na pytanie, dlaczego automatyczna regulacja obrotów wentylatora na Zalmanie Quiet nie działa, uprzejmie odpisano, że przyczyna jest prozaiczna, mianowicie: 3-pinowa wtyczka. Zatem ktoś, kto odpisał, sprawdził nawet specyfikację i obejrzał zdjęcia coolera. Ostatecznie podłączyłem Fan Mate i ustawiłem obroty na 1000 RPM, wskutek czego zapanowała pożądana cisza, a temperatura nie uległa zmianom.

 

mam podpięty wentyl w zasilaczu pod złacze cpu-2 3 pinowe.

Regulacja obrotów działa tzn ustawiamy speed level oraz temperaturę graniczną i działa.

Nie wiem jak szeroki jest to zakres obrotów bo to wolnoobrotowa 14-a i mam od 650 do 1k tylko regulację :wink:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podpięty wentyl w zasilaczu pod złacze cpu-2 3 pinowe.

Regulacja obrotów działa tzn ustawiamy speed level oraz temperaturę graniczną i działa.

Nie wiem jak szeroki jest to zakres obrotów bo to wolnoobrotowa 14-a i mam od 650 do 1k tylko regulację :wink:

 

O, wobec tego support się nie postarał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Professionala czy extreme 6 tyż wyszedł :

http://www.asrock.com/mb/download.asp?Model=Fatal1ty%20P67%20Professional&o=BIOS

http://www.asrock.com/mb/download.asp?Model=P67%20Extreme6&o=BIOS

Ciekawe kiedy do performance będzie.

Niby wszystko działa, ale ten 1.0 wygląda jakoś tak biednie no i tylko 1 finalny bios :-|

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem ponownie do supportu. Tym razem dostałem taką odpowiedź:

 

Dear customer,

 

Next to the 4 Pin CPU fan there is also a 3 Pin CPU fan connector, this one changes speed by changing the voltage, and should hopefully work with this fan.

 

Kind regards,

ASRock Support

Nie wiedziałem, że stanowi różnicę to, czy wepnę wentylator w CPU_FAN1 czy 2. Sprawdzę to w najbliższym czasie. Dzięki, tomcat, za podpowiedź!

 

Aktualizacja: oczywiście działa.

Edytowane przez Vennor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BraWura i shad9k miałem ten sam problem albo conajmniej podobny - ustawione było w UEFI żeby bootowało z dysku twardego, który był ustawiony jako priorytetowy/pierwszy a on i tak próbował bootować z pendrivea. Nawet ustawienie dysku twardego jako jedynego urządzenia rozruchowego nic nie pomagało i dalej prubował odpalić system z włożonego pendrivea. Po kilku resetach się coś naprawiło

 

No i szczęście mnie opuściło bo ten sam błąd 98 (dla przypomnienia powoduje irytujące opóźnienie rzędu ok. 1min. do ekranu pokazującego urządzenia wejściowe (dyski) i w konsekwencji opóźnionego uruchomienia systemu operacyjnego) od trzech dni sam usunąć się nie może, nawet po kilkunastu uruchomieniach kompa.

 

Błąd znika po wyłączeniu w UEFI USB2.0 - do niego podpięty był swojego czasu dysk przenośny, który w jakiś niewiadomy sposób został przez UEFI zapamiętany (chociaż w ustawianiach bootowania w ogóle go nie ma). Ale niestety USB2.0 jest mi potrzebne. Reset UEFI też nie pomaga.

Może uaktualnienie biosu coś rozwiąże.

 

Jakieś inne pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ten nowy bios do P67 Pro3 to co znaczy to "Update CPU code."? Obsługa nowych procesorów czy też jakby "patche" do obsługi aktualnie obsługiowanych CPU?

Edytowane przez kaem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chodzi o mikrokod? ( Microcode - Wikipedia, the free encyclopedia ). Rozumiem to jako taki procesorowy "firmware" (tyle że jest on chyba ładowany przy każdorazowym starcie PC przez właśnie płytę główną).

 

(tyczy się to procesorów INTEL, bo AMD chyba nie ma aktualizowalnego mikrokodu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...